N". 2. GOESSCHE c ou V R IJ D A G DES 5 JA ItU A RIJ. iScsriuvcu eti QtbrninistratUi». PUBLIEKE AANBESTEDING. A. W. MIRANDOLLE Agent van den Rijkskassier Hoofd plaats Middelburgals belast met het beheer der Domeinen van de Algemeene Nederlandsche Maatschappijzal op Maandag den 15 January 1838 des middags ten twaalf uren in de bovenzaal der Sociëteit de Vriendschap in de Langendelfc te Middelburg ten overstaan van den Notaris D. J. van der HORST SERLE te Middelburgpubliek Aanbesteden: Het Afbreken der Oude SCHUUR en het Bouwen eener geheel Nieuwe grooteie SCHUUR op de Hofstede der voorzeide Domeinen staande in den Frederiks Polder onder Colijnsplaat in Noord - BevelandLittera F. N° 275, in Pacht bij K. J. van de Linde. Het Bestek, Teekening en Conditiën van Aannemingzullen tnet,2. Januarij 1838 ter visie liggen ten kantore van den Agent ■voornoemd, terwijl de concepten daarvan als dan, tér informatie, by den Pachter op gemelde Hofstede zullen berustende zijn. Nadere informatien en inlichtingen zijn te bekomen bij den Ar chitecr der voorzeide Domeinen L. Pde Lannêe te Goesdoor wien op Maandag den 8 Januarij 1838, des middags ten twaalf uren op de Hofstede voornoemd, de noodige Aanwijzing zal wor den gedaan. Middelburgden 26 December 1837. yïEÜ WS TIJDINGEN. <3uitscïtlaub. Berlijn den 29 December. Te Göctingen is een rescript van Z. M. den Koning aan de regering dier stadgedagteekend den aa December, afgekondigd, waarin Z. M zijn bijzonder genoegen betuigt over de ondubbelzinnige bewijzen van onder- daanstrouw, welke de burgers dier stad gegeven hebben, bij gelegenheid van de onlangs daar plaats gehad heobende gebeur, renissen, en voorts verklaart, dat hij zich zal beijveren, om de plaatsen, welke zijn opengevallen door het ontslag van eenige der hoogleeraren, op zoodanige wijs weder te bezettendat de oude luister der hoogeschool gehandhaafd worde, en dat hij er zich steeds bijzonder aan gelegen zal laten liggende welvaart der ingezetenen te bevorderen. CitijcLittb. Londen den 31 DecemberOnze bladen tot den 30 De cember behelzen geene latere tijdingen uit Neder Canadamaar men vindt daarin de officiële rapporten wegens de krijgsverrigtin gen die de militaire bevelhebber aldaar, generaal Colborne. on der dagteekenicg van den 29 November uit Montreal aan zijne regering heeft opgezonden. Daardoor worde volkomen bevestigd dat tot dien tijd toe twee ondernemingen tegen de opstandelingen, waren volvoerd, waarvan de eene een ongunstigen jen de andere een voordeeligen uitslag had gehad. Hetfdoel dezer ondernemingen was, zoo als generaal Colborne zegt, met slechts om de gewapende opstandelingen uiteen te drjj ven, maar ook om zich van de personen van Papincau en ande re verraders, die zich ten zuiden van Montreal ophieldenmees ter te maken. Dit laatste doel is in het geheel niet bereikt, en de beide ondernemingen zijn door het ongunstige weder en den slechten toestand der wegen aanmerkelijk bemoeijelijkt. De kolonel Gore is, aan het hoofd van vijf compagnien Britsche troepenmerwr houwitser, naar St. Denis getrokken doch heeft aldaar den 23 November alle woningen met gewapende op standelingenwier aantal hij op 2 of 3000 begroot, opgevuld gevonden. Zij hebben hem met een levendig geweer vuur uit die huizen ontvangen. De kolonel heeft getracht het voornaamste der versterkte gebouwen onder den voet te schietendoch is daarin niet geslaagd, en heeft zich, dien ten gevolge, tot den aftogt gedwongen gezien. Onder weg is hij door de opsrande Jingen verontrust, en heeft bij zijnen houwitser, na dien verna geld te hebben moeten achterlaten. Hij is te Montreal terug gekeerd, en betekent zijn verlies op 50 mqn aan gesneuvelden, gekwetsten en vermisten. De luitenant-kolonel Wetherall is met vier compagnien Britsche troepen en twee stukken geschut raar Caint-Charles getrokken, en heelt de opstandelingen, die aldaar verschansingen opgeworpen hadden ten getale van 1500 man verzameld waren, geheel verslagen en onder ben eene groo- re slagting aangerigt. Zijn verlies is van weinig belang geweest. Hij heeft echter gemeend van naar Montreal te moeten terug- keereD, en Is aldaar, zoo als raen van elders weet, den 30 No vember met 25 gevangenen aangekomenna onder weg hier en daar door de opstandelingen verontrust te zijn. Eenige huizen, waaruit geschoten was, waren door hem in de nsch gelegd. Se* dert hadden de opstandelingen St. Denis ontruimd, maar zy be gonnen eene sterke magt te Grand-Brulé bijeen te trekken. Daar heen zou dus eene nieuwe kolonne moeren worden afgezonden. Volgens de dagbladen van Montreal van den 2 begon men de toegangen tot die hoofdstad te versperren, er. kwamen daar vele vlugtelingen van Britsche afkomst van het platte land aan. De Roomsch Ka'holrjke bisschop van Montreal heeft een herderlijken brief aan de pastoors en leken tegen het voortzetten van den bur geroorlog afgezonden, waarin hij wel uitdrukkelijk betuigd tot dezen zijnen stap uit eigene beweging en niet door dwang van de zijde der Britsche regering te zijn overgegaan. Het Britsche ministerie heeft bevelen afgezonden om te Cork, in Ierlandop drie linieschepen troepen tot versterking der be zetting van de Noord-Amerikaansche kolonen in te schepen, en men rekent, dat in het aanstaande voorjaar de krygsmagt in Ca nada, die thans 3 a 4000 man bedraagt, met 5000 vermeerdert zal zijn De Lom-e sche bladen der tegenpartij beklagen zich levendig dat het ministerie niet eer tot zulke krachtige maatregelen is overgegaanen beschuldigen dac bestuur van de magtiging tor het afkondigen der martiale wet in Canada eerst te hebben afge zonden, na de tijding van het uitbreken van den gewapenden op stand aldaar. De Times vindt er iets bedenkelijks in, dat de Voorzitter der Vereenigde Staten juist thans zich in zijne bood schap aan het congres, zoo sterk over het onafgedaan 'blijven van het geschil over de noordelijke grenzen beklaagt, en zegt, dat beide de partijen reden zullen hebben van zich te beklagen, dar zij de uitspraak van den Koning der Nederlanden daaromtrent niet hebben aangenomen Naar sommige Iersche graafschappen heefc men dezer dagen, wegens de onrustige stemming der bevolking, troepen moeten air zenden. Parijs den 30 December. Donderdag verhaalde men ter beur ze, dac,de verwikkeiing in het Luxemburgsche het bewind van Frankrijk had genoopt, om troepen bijeente.brengen ten einde de regten van het nk-uwe koningrijk Belgie te doen ontzien Dit gerucht heeft dien dag eenigen doch geringen invloed gehad Gisteren is hetzelve herhaalden wel met zoo vele bijzonderhe den dat men er in de daad geloof aan hechcce, zoodat de prij zen der openbare fondsen 'er op nieuw door gedrukt werden, en heden worde het als zeker geacht, dat, op de verklaring van den bevelhebber der bondsvesnng Luxemburg dac bij de maat regelen van beheer van het groot-hertogelijke bewind ten aan zien van het Glünewald, gewapenderhand zoude ondersteunen, niet alleen Belgie maar ook Frankryk militaire maatregelen heefc verordend, en troepen in beweging heeft gebragc. Van eene half'-officiële zijde wordt deswegens het navolgende gemeld: De moeilijkheden, welke tusschen het belgische en het hol- landsche bewind zijn ontstaan, ten aanzien van het Grünewald, schijnen eene min ongunstige wending te hebben genomen, dari dezen ochtend door verschillende dagbladen is aangekondigd. De regtmatige vertoogen van Belgie schijnen in aanmerking te zijn genomen; de leden der Bondsvergadering zijn, op zich zei ven, door een merkwaardiger) geest van gelijkheid en be» vrediging bezield, en het schijnt niet twijfelachtig, of het hol— landsch-belgische gesel il/zalwanneer het aim de Bondsverga dering zelve zal worden onderworpenworden beoordeeld naar de beginselen van h t regc Wat 'er echier ook van deze gunstige veronderstellingen moge wezen, het bewind van Frankrijk heeh maatregelen van voorzorg moeten nemen, ten einde, in elk geval, gereed te- zijn Op de noordelijke grenzen zalmet den meesten spoed, een leger bijeen worden getrokkenen reeds zijn daarcoe eenige regimen ten in aantogt Belgie wordt niet bedreigdde regten van dit land bullen worden ontzien, en hetzelve zal zulks verpligr wezenzoo wel aan de edele en standvastige houding; van ziw bewind, als aan de maarregelen van het onze, 'twelk niet zal dulden, dac die regten in 'tminst woiden verkort." In overeenkomst niet de daaromtrent vroeger door de Fran- sche wetgevende kamers gemaakte bepaling, zijn de openbare speel» huizen te Parijs den 31 December ce middernacht voor goed ge sloten. Gedurende de laatste weken is in die verderfelijke huizen de toeloop van spelers veel groo er geweest, dan gewoonlijk, en men zegt, dat het bestuur daarvan in December grootere T \_l

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1