iaafr.- :v N°. 104» GOESSCHE V R IJ D A G COURANT. DEN 29 DECE MBEB. fccsfurctt cn Qtbmimstv*twn* PUBLIEKE AANBESTEDING. A* W. MIRANDOLLEAgent van den Rijkskassier Hoofd» plaats Middelburgals belast met bet beheer der Domeinen van de Algemeene Nederlandsche Maatschappij; zal op Maandag den 35 Jannarij 1838 des middags ten twaalf uren in de bovenzaal der Sociëteit de Vriendschap in de Langendelft te Middelburg ten overstaan van den Notaris D. J. van dér HORST SERLË» te Middelburgpubliek Aanbesteden Het Afbreken der Oude SCHUUR en het Bouwen eener geheel Nieuwe groteie SCHUURop de. Hofstede der voorzeide Domeinenstaande in den Frederiks Polder onder Colijnsplaat in Noord- BevelandLittera F. N.° 275in Pacht bij J. van de Linde. Het Bestek, Teekening en Conditiën van Aannemingzullen met 2 January 1838 ter visie liggen ten kantore van den Agent voornoemd, terwijl de concepten daarvan als dan, ter informatie, bij den Pachter op gemelde Hofstede zullen berustende zijn. Nadere informatien en inlichtingen zijn te bekomen bij den Ar chitect der voorzeide Domeinen L. Pde Lannéete Goesdoor wien op Maandag den 8 January 1838, des middags ten twaalf uren op de Hofstede voornoemdde noodige Aanwijzing zal wor den gedaan. Middelburgden 26 December 1837. BEKENDMAKING. oproeping voor de NATIONALE MILITIE. 'Vervolg van ons vorig Nommer Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie voor de in schrijving hier boven vermeld, wordt gehouden, voor hun die ongehuwd zijnde woonplaats der ouderenen bij overlijden van beiden die van den eerstbenoemden voogd voor de gehuw den de plaats alwaar zy hun bestaan hebben in twijfelachtige gwallen omtrent gehuwden, zal voor de wettige woonplaats ge houden worden, die plaats, alwaar zy, op den eersten January van elk jaar, tot de uitoefening van eenig beroep, patent heb ban bekomenof wel voor bet middel van het personeel en mo bilair, of dat hetwelk in de Plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceert beschreven zijn, en voor 200 verre zy daar in niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zy zich bevinden, me: deze verdere bepalingen: dat zij die in een vreemd land, uit ouders, ter oorzake van 'slands dienst af •wezend, of|anderzins op reis zijnde, buiten het Rijk zijn, zul len worden ingeschreven binnen die plaatsalwaar zij hunne wettige woonplaats hebben; dat jonge lieden, door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan heb bende, op de lijsten van die gemeente zullen worden gebragc alwaar hunne ouders eerst in rang benoemden voogd of curator het laatst hunne woonplaats hebben gehaden wanneer deze woonplaats niet bekend mogtzijn of dat dezelve buiten het Rijk is gelegenop die van de plaats alwaar zy zich bevindeB. Dat zydie geene ouder?voogden of eigen bestaan heb ben zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich be vinden. Dat de geallimenteerden en kinderen in godshuizen en lief dadige gestichtenzullen worden ingeschreven in de plaats alwaar de godshuizen zijn gelegen of de allimentatie geschiedt. En dat ten opzigte van de gevangenen, welke in de jaren der loting vallende regenten der gevangenissen verpligr zullen zijn voor den 10 Januarij van ieder jaaraan het bestuur van de gemeente,,alwaar die gevangenen hunne vaste woonplaats hebbeneene haauwkeurige opgave te doen van alles wat het zelve voor de opschryving noodig heeft te wetenmet bijvoe ging der misdaad waar van zy beschuldigd., of om welke zij ver oordeeld zijn geworden, en den tijdvoor welken zy zijn gecon- fineerd. I Art- 59. Het register zal bevatten alle jongelingen die hun 19 jaar zyn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. Tot de gemeente in welke iemandby het intreden van des zelfs 19 jaar, voor de eerste klasse zal zijn ingeschrevenzal hij, met betrekking tot de Nationale Militie blyven behooren werwaarts hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij ïo de ja ren der Nationale Militie valt, moge overbrengen., Art. 63. De alzoo ontdekte personendoor de Militie- Raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zittingtot de. diensi yoor altijduit hoofde van ligchaams gebreken of andere om s andigheden ongeschikt bevonden wordende of wel wanneer zij redenen kunnen allegueren die hen van de dienst finaal vrij stellen zullen in eene boete worden verwezennaar gelang der personen en omstandighedenvan niet minder dan vijf guldens doch niet te bovengaande de som van honderd guldensen in geval van volstrekt onvermogenworden gescraft met eene ge vangenis van vier dagen tot zes wekeu, (Vervolg hierna NIEUWSTIJDINGJiN. 53ui<sc(ilattb. Frankfort den 23 DecemberDe Duitsche bladen behel zen het volgende schrijven van den Nederrhijn van den 18 dezer: Daar de aartsbisschop van Keulen tot een geslacht van den ou* den adei onzer provinciën behoort, aan welken eerst in dit jaar zoo vele voörregten en eene nadere betrekking tot den troon verleend werdenzoo moest de zoogenaamde hooge adel der westelijke provinciën van Pruissen bijzonder onaangenaam getroffen worden door de beschuldiging, dat de aartsbisschop aan geheime kuipe rijen en lands verraderlijke ontwerpen zou hebben deelgenomen. Om te dezen opzigte achter de waarheid te komenbegaven de heeren von Furstenberg en de Loë zich bij den aartsbisschop om deswege inlichtingen te erlangen, en ontvingen op diens woord van eer de verklaring, dat die beschuldiging ongegrond was. Daarop is de hooge Wescphaalsch en Rhijnsche Adel in overleg ge treden om een besluit te nemen omtrent hetgeen te doen stond» ten einde .den door die beschuldiging den geheelen adel aangek wreven blaam van zich af re weren en ook verder als de bescherm- heeren hunner godsdienst in deze provinciën te verschijnen. Er werd besloten eene bezending, naar Berlijn af te vaardigenom aan Z. M. de verzekering van de ongegrondheid der meergemelde beschuldigiog te geven, en denzelven tevens te verzoekendeze aangelegenheid in hun belang zoo spoedig mogelijk te doen on derzoekenen den uitslag van dat onderzoek openbaar te maken. Ten dien einde "zijn den 13 dé heeren von TMcttcrnich-lVolf. von Specvon Mirbach de Loë en von Purstenherg als afgevaar digden van den Nederrijnschen adel naar Berlijn vertrokken. In Maagdenburg zullen zij eerst nog eene bijeenkomst met de com missarissen van den Westphaalschen adel hebben. Men ziet mee gespannen verwachting de gevolgen van dien stap te gémoetdaar men niet kan veronderstellen dat de minisier von Altemtein ia zijn bekenden brief aan het Keulsche Domkapictel de bewuste be schuldiging zonder reden en genoegzamen grond zou te berde ge- bragt hebben. Goed onderrigte personen willen thans wetendat de aarts bisschop van Keuletizonder zelf daarvan bewust te zijneen werktuig geweest is in de hand der Belgische Kathölijke pro paganda en dat zijn kapellaan Michaëlis die met hem in hech tenis genomen is en zeer gestreng bewaakt wordtdaarbij de tus- schen persoon geweest is." ittcngdfuigéti. Het Amsterdamsch Handels-Blad herige ons het volgende Altijd nieuwighedenverbeteringen hervormingen. De mehsch verbetert allesslechts zich zeiven niet. Ook de visite-kaartjes hebben eene herschepping ondergaan. Thans zendt men re Pa rijs elkander zijn portretzijn juist getroffen afbeeldzel. Mtn iaat zich door eene bekwame hand lithografierenen, des-noods, als moeder natuur jegens ons niet te kwjsceode met de gaven der schoonheid is geweest, vergoedt zulks de hand van den iichogra- veur voor geld en goede woorden. Deze nieuwigheid is echrer meer eene hervorming dan eene verbetering te noemen("want af schaffing dezer etiquette zou verbetering wezen maar dezelve komt misschien met de visite, die men dóór middel van een kaartje maakt, beter nog overeen dan een geschreven handteekening, waarvan men zelfs uit loutere wederkeerige vriendschap wel eens zonderling gebruik gemaakt heeft. Als men nu het stom portret ontvangt van iemanddie ons liefst zonder spreken eene zooge naamde beleefdheid wil bewijzen, dan ziet men hierin de juiste uitdrukking van het bedoelde. Men zegt echter, dat er nog meer achter zit, en dat vele zuike potret-kaartjes nog welsprekender zijn dan de zenders of zendsters. Men wil zelfs beweren dat reeds vele lieden van smaak en vernuft (in Frankrijk) verschil lende zoodanige kaartjes hebben doen vervaardigen om te condo leren, te felicit renja zelfs te solliciteren en daartoe gelaat en houding droevig, vrolijk en verliefd hebben laten voorstellen. Indien dit doorgaat mag men zich wachten voor mogelijke ver gissingen. Er is bovendien eene Lavater-phisionomie-kennis noo dig om te beproeven of de trekken natuurlijk of kunstmatig zijn,

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1