GOESSCHE N°. 102. V R IJ D A G ANT. DEN 22 DECEMBER. NIEUWSTIJDINGEN, 'Hhtiischltinb. Frankfort den 15 December, Uic Weenen schrijft men van den 9 dezer: Alhier zijn uit eene officiële bron berigten uic Odessa van den a 1 November ontvangen volgens welke in die stad en de voor steden, van den 17 tot den 27 geen enkel pestgeval meer was voorgekomen en men derhalve die ziekte als geëindigd kan be schouwen Het inwendig verkeer was dan ook van verscheiden belemmeringen onthevenoischoon de afsluiting der stad naar buiten nog altijd gehandhaafd werd. De sedert eemge dagen in Omloop zijnde geruchten nopens de groote verspreiding der pest en hare nadering tot de Ooscenryksche grenzenworden door deze en andere berigten volkomen gelogenstraft. Noch buiten Odessa, noch in de nabijheid onzer grenzen, heeft zich geen verdacht geval opgedaanen voor die geruchten bestaat zeker geene andere aanleidiog dan de gestrenge maarregelen van voor zorg, die aan de Oostenrijksche grenzen genomen worden, of de oogm,erkep van speculanten." Volgens andere berigten uit Odessa van den 24 November, waren intusschen aldaar van den 17 tot den 21 wederom zes personen aan de pest overleden, en had er den 21. eene algemeene huiszoeking plaats gehad, vermits de regering redenen meende te hebben om te vermoeden, dat vele ziekte gevallen niet behoorlijk aangegeven wierden. - In den avond van den 11 dezer zijn te .Munster, de hoofd stad der pruissiscjie provincie Westphalenvry ernstige onlusten voorgevallen. Dezelve zijn begonnen met een volks oploop bij eene loots, die gebruikt werd als exercitie-plaats der recruten, welk gebouw men schijnt te hebben willen beschadigen. Het arresteren van een der onruststichters heeft weldra een oploop voor de hoofdwachten vervolgens de zamenscholing van een overgroot- aantal personen op de markt en in de nabij gelegene straten ten gevolge gehad. Nadat de manschappen van de hoofd wacht te vergeefs pogingen haddeh aangewend om de menigte te verdrijvenzijn groote afdeelingen infanterië aangerukt, en nadat ook deze bij het gemeen tegenstand vonden, zijn de op roerige volkshoopen met geweld uiteengedreven. Een aantal lieden hebben daatbij sabelhouwen bekomen of werden onder den voet getreden. Den volgenden avond wachtte men niéuwë onlusten, en werden dienvolgens maatregelen van voorzorg geno jnen f maar de orde is toen niet nader verstoord geworden. Londen, deft 16 December. Eergisteren avond zijn de be« trekkingen van dit Rijk met Rusland in het Huis der gemeenten ter spraak gebragt door den heer Attwood, afgevaardigde van Birmingham. De spreker beklaagde zich in het algemeen hevig over de zorgloosheid van het Britsche bewind ten aanzien van de toenemende magt van Rusland beweerde dat deze laatst* genoemde Staat meer én meer eene dreigende en gevaar)Ljke hou* ding tegen Groot Brittannie aannamvoornamelijk door de uit breiding van deszelfs zeemagt en door de vermeerdering van des- zelfs invloed en strijdkrachten in hét oosten, —en drong erop ann dat dezerzijds onverwijld maatregelen zouden genomen wor denzoo niet, om de russische vloot in de Oost zee re ver nielendan tochom een aanval van die vlootwelken hij als dreigend voorsteldeafteweren en om zich tevens meester te maken van de Dardanelles Zijne hoofd-beden kingen bragc hij te zamen in de voorstelling der volgende vrageti of het bewind «enige maatregelen had genomen, om het bouwen en herstellen van dë russische vloot te Kroonstad te verhinderen ot hetzelve voornemens was de Circassiers bijstand te verleenendan of het' zelve Rusland bezit wilde laten nemen van die belangrijke po sitie, den sleutel van Azie? of hetzelve voornemens was eenige maatregelen te nemen ten gevolge van Ruslands aanrandingin bet geval met de Vixenen ten laatste, of hetzelve al dan nie: gezind wasom hec cvactaat van Hunkiar-Skelessi (betrekkelijk bet sluiten der Dardanellen) te laten bestaan. De admiraal Cpdrington heeft de voordragt van den heer Attwood ondersteund, en insgelijks aangedrongen op eene aan merkelijke uitbreiding der britsche zeemagt, ten einde de russische vloten welke hij voorstelde als in een zeer goeden staat te zijn met voordeel te bestrijden. Hij merkte bij deze gelegenheid aan dat men bij het in zee zenden van eene groote éngèlsche scheeps- magt de meeste tnoeijeJijkheid zou vinden in het bekomen van bekwame officieren- De minister Palmerston ,rheeft de staatkunde van ons bewind verdedigd, en voornamelijk geantwoorddat de nu reeds sedert a a 3 jaren plaats hebbende vereeniging eener groote russische scheepsmagt in de Oost-Zee geene vijandige bedoeling heeft dat het bewind niet voornemens is tusschen beide te komen in den oorlog tusschen Rusland en Circassie; dat hetzelve, zoo als ook reeds vroeger medegedeeld was, geheel voldoende ophelde ringen bekomen had omtrent het prijs verklaren van de Vixen en dat hetzelve niet voornemens was, het tusschen Rusland en Turkije geslotene verdrag van Hunkjar-Skelessi te doen verbre. ken. Voor het overige verklaarde de minister in den loop zijner rede, dat Engeland nooit veiliger was gêweest tegen een buiten-' landschen aanvalen ook nooit meer ontzien, dan tegenwoor dig. Geen bijval bij de vergadering vindende, heeft de heer Attwood afgezien van het doen van eenig bepaald voorstel. JVauferijfe. Parijs, den 15 December, Het gerucht van een, ofschoon' nog in de geboorte zijnde ontwerp, om wederom een aanslag op het leven des Konings te wagenheeft zich bevestigd. Door eene Portefeuille, welke te Boulogne door de politie gevonden is, en waarin een plan van een helsch werktuig lag, is men ach ter dit ontwerp gekomen. Terwijl door de ministeriele bladen, en zelfs door den Moniteur verzekerd wasdat de ontwerper zekere Hubertreeds door de zamenzwering van Neuilly bekend was in hechtenis is genomen, blijkt thans integendeeldat die Hu* bert js weten te ontsnappen en naar Engeland te ontkomen. Eeni ge andere personen zijn wegens die zaak in hechtenis genomen, onder anderen de heer Lebrouxsoppleant-regier ce Vervins» De instructie wordt voortgezet. De Sentinette de Bayonne berlgt uit Bilbaoonder dag4 teekening van 4 December: De verzending van allerlei behoeften voor de factie (de Car- listen) uit Bilbao houdt steeds aan. Schoenen, jassengeld eti dergelijke, worden zonder eenige belemmering aan hen toege voerd, en ik kan u de verzekering geven, dat booge burgerlijke en militaire beambten daarmede zeer goede Zaken doen; zoo er tusschenbeide agenten aangehouden wordendan is hetdat zij niet in tijds met geld zijn te voorschijn gekomen, hetwelk hurt overal den vrijen doortogt verschaft. Die geschiedt in eene stad' die zoo vele opofferingen gedaan heeft om de Carlisten af te weren. Wat zullen die groote staatkundigen daarvan zeggen, die onophoudelijk tegen de Fransche regering schreeuwen, omdat zij den uitvoer van allerlei koopwaren naar de aangrenzende pro vinciën niet belet? In de vorige week heef: men bij zekeren Bengochea een honderdtal paren schoenen in beslag genomen; hij is veroordeeld geworden om het dubbeltal daarvan zonder be taling aan de Spaansche troepen te leveren." Parijs, den 17 December, Ten onregte had men gezegd dat Hubert ontsnapt washij is wel degelijk ifi hechtenis geno menen heeft reeds verscheidene verhooren ondergaan Ten ge volge daarvan zijn wederom onderscheidene personen in arrest ge nomen. Hubert betoont zich zeer gerust, eri heeft verklaard, dat het plan tot her helsch werktuig geen sraatkundig doel had en dat hetzelve hem toebetrouwd was geworden door een' En- gelsch werkman, ten einde nieuwe pogingen bij het ministerie te doen, aan hetwelk hetzelve reeds vroeger was aangeboden. liDUbierïattbgn. 's Gravenhage den 18 DecemberLaatstleden Donderdag is de Graaf van der HeijdenKapitein ter zee en Adjudant van den Keizer van Rusland, door Z. Exc. den Baron yon Mal'tïx Russisch Minister aan het Ned. hof, aan den Koning voorge steld, eti heeft de eer gehad, aan Hoogstdeozelven aan te bieden de brieven van rouwbeklag van den Keizer en Keizerin van Rus» land, wegens het overlijden van de Koningin. £$Uu0eIingctu Tegen de geestige door ons medegedeelde spoorweg-reis van VictorüHugois in de Avondbode N°. 22 een artikel geplaatst welks steller misschien in den grond de waarheid voor zich heeft, doch deze zoo onwijsgeerig voorstelt, en tevens zoo weinig tegen de satijre is opgewassendat na deze beredeneerde of liever prozaïsche te genspraak de losse en dichterlijke argumenten nog sterker zijn geworden. De tegenschryver ergert zich allereerst aan deze luch tige beschouwing, (waaronder echter meer vërborgen is, dan wel oppervlakkig schijnt.) Ook schertsende kan men de zaken diep inzienen gewigtige waarheden zeggen. Niet op alles mag scherts toegepast worden, maar een stoomweg, stoomreis cn stoommachine zijn toch geene të heilige voorwerpen vcor de satijre Men gist vervolgens zonder grond dat de Franschman de reis uic loutere verveling deed> terwijl het integendeel blijkt L-J 'g- 1 1 m

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1