Voorts heeft toen verlangd het omslaan van meerdere der in 'Öiens: zijnde ligtingen der nationale militie, en het verminderen van het contingent tot i man van de 500 zielenin plaats van I op de 300. Men heefc daarbij gewezen op liet belang van de bezuinigingdie daardoor voorde schatkist zou ontstaan, en op de overeenkomst van Mei 1833, waarbij de regering zich verbonden heefc, den ooriog niet te zullen hervatten. Andere ieden echter oordeeldendat alleen de regering in staat wasoir. met kennis van zaken de behoeften der verdediging des lands te beoordeelen. Bij het onderzoek van het ontwerp van wet tot beteugeling van woelingen enz is in de afdeelingen aangemerkt, dat de voortduring van zoodanige exceptionele wet niet noodzakelijk' was, uit hoofde van de algemeen heerschende goede gezindheid en orde. Bij Koninklijk besluit van den 20 November is de kapitein ter zee jt. Lucascommanderende de tweede divisie van de j see afdeeiing der linie van defensie op de Schelde, benoemd tot com mandant van Zr. Ms. zeemagr in Oost Indië ter vervanging van den kapitien ter zee J, C. Koopman, thans met die commando ad interim belast, en is hij met den laatscen der vorige maand met het commandement over gemelde divisie ontslagen geworden onder betuiging van Zr. Ms tevredenheid over de wijze op wel ke hij dat bevel heeft gevoerd terwijl het met den 1 dezer is opgedragen aan den kapitein ter zee op non-activiteit F. G. Courier 'dit Dubikart - Bijzondere berigten uit Java brengen de onderstaande be langrijke tijding mede betrekkelijk de krijgsoperatien voor Bonje» Ofschoon de aanvallingswerken van onze troepen tot onder de borstwering van Bonjol gevorderd waren, had de generaal majoor commissaris op.denSJulij tot nog toe geene decisive affaire kunnen overgaan, zoo wel door de bestaande hinderpalen in bet aanleggen eener mijn, ais om het te vreezen menschen verlies, door hét nog bezetten door den vijand van de dominerende ver sterkingen. Oen 9 had de onderwerping plaats van de kampong Jamba, hetwelk gevolgd werd door die van de kampongs Ta lang, Alien-ICotta en anderen, waardoor Bonjol zoodanig in het ijiaauw gebragt werd, datToeanko Jeman, hoofd van Bonjolen van den geheelen ops anddrie dagen stilstand van wapenen op den 10 verzocht, om zich over zijne onderwerping te beraden. Zulks hem geweigerd zijnde, zijn zijne zendelingen teruggekeerd naar Bonjol, en op den 11 dagteekening der laatste tijding, was de vijand bezig deszelfs aver aver (versterking van levende bam boes) en andere verdedigingswerken te slechten zoodat de on derwerping van Jeman met der daad gevolgd is. Hem zal wor den toegestaan als vrij Maleyer in de Valei van Bonjol te blijven wonendoch de verdere maatregelen met het land door ons be stuur te nemen zijn nog niet bekend." iHctttjdu-acu. (Vervolg en Slot van ons vorig Kommer.") Over eene brug rijdende, zag ik in de rivier een klein mo» lenrje welks raderen zich treurig omwentelden men zou gezegd hebben, dat het besef had van zijn verlies; men zou gezegd hebben, dat deze vlietende stroomdeze ruischende waterval, die alles om zich heen leven en werking schonkzich voorbij gezien, gevoelden. Niet alleen die molen stond droeviggeheel het landschap, dat geene schaduw meer aanbood, ook dat witte huis,;hetwelk den reiziger zoo blijde zijne groene luiken en toode pannen vertoonde, her adelijke kasteel, getuige van den ouden tijden dat van deze wijze van gaan niets begrijpt. Vaart wel dan, aan al de aanvalligheden de poëziide herinneringen n de ontmoetingende genoegens van den grooten weg Treurige reisl al mijn reisgezellen zwijgendeen onaangenaam. Geen gekout, maar eene stomme verbazing. Er waren jaigdi ge vrouwen bij ons, geen blik werd haar gegund. De mensch aldus voorcgesïeurd door eene onzigtbaré kracht, gevoelt zich nier op zijn gemak hij schaamt zich de slaaf te zijn - van damp Voormaals was hij de meester der kracht, die hem vervoerde, nu* is die kracht oppermagtig heerschcr over hem. Vroeger ge hoorzaamde het ros aan den mensch: het ging, kwam, stond, op de stem des menschen. De mensch kon hem beloonen of straffen; zij leefden te Z3tnen, dezelfde gevaren trotseerden zij re zamentegenwoordig gehoorzaamt de mensch aan een oncem baar ros. dat des menschen stem niet hoort, gaat naar eigen welgevallen, dat slechts één pad kent, in een spoor voortholt Koppig en geducht dier, dat slechts gaat öp zijne uren en welke grillen men geduldig moet dragendatzoo het niet wil loopen een geheel rijk zou laten verhongeren, dat, om ééne minuut tiid, re" winnen, zich. over het gebeente van Bossuët en Lo dew ijk XIV den weg zou banen. Aldus hebben wij veertig minuten besteed om te komen tot Pecq. Nog weinig minder dan tien minuten behoefden wij, om uit het rijtuig te klimmen, en in gelederen naar de loods te mar cberen. Daar gekomen, ontwaarden wij de Seine, en den berg van St. Germain voor ons Zwem or kiauter geene andere keuzé! Ik mag wel vragen, waartoe, een spoorweg dient, die nergens heen voert? mijne verrukking ce beschrijven, toen ik op den ouden aarden weg een' eerlijken vriesman ontwaar werddie mij' tree stem en gebaren uitnoodigde, dat is niet mogelijk. Ontko'mëu aan die eeuwig eenzelvige yzeriijn, nu te ontwaren een' fraaijen gezanden weg, afwisselend, omzoomd mer het gelend groen van den schoonen herfstdagweik eene vreugde. Te ontsnappen aan het huilend monster-gevaarte en een hinnikend ros te ont moetenwelk eene blijdschap Eindelijk zich geplaatst te zien in een voertuigdat u veroorlooft te koutente zingente roo- ken, het lief mollig kindje uwer buurvrouw ce liefkozen, den koetzier te gebiedenzet wat aan of welhoud op weder dalen en heuvelen, lucht en aarde om u te zien beinelssh genoegenIk zweer u al de spoorwegen ik zeg niet van Frankrijkmaar-van België, van Engeland en van Amerika Iaat ik u voor dezen ouderwecschen kap wagen van St. Germain Het was 's avonds zeven ure toeft ik te huis kwam, dood uitgehongerd. Mijne vrouw stond de muts scheef; mijn eten was koud m'ijn kind was beknord Van waarzoo laat? vrda^c mijne gade. Ik kom, antwoordde ik, van St. Germain. Voor de uitreis heb ik besteed vier uren, (de uren wachcens me- degerekend) voor de huisreis drie kwartier, teruggekomen ben jk per coucouheengereisd per spoorweg. EXTRACT uit de registers van den Burger lijken Stand der Stad Goes, gedurende do maand November 1837, Stbvcrtcwttctf» UIT de HAND tz KOOP, om met Maart 1838 op het gebruik te komen eene Kapitale zwaar beplante en van goe der, Ti vmer voorziene HOFSTEDE, staande onder Oudelandg met ruim 53 Bunders HOF, BOOMGAARD, WEI en ZAAls LANDENonder Oudelande en Ellewoutsdijkdoende Jaar lijks aan Grond- en Water-lasreny 16,25 ets per Bonderte bevragen ten Kantore van den Notaris DE FOUW op de Kaai te Goesen 6y den Bewoner MARINUS DERTO te Oude lande. J. A. HESSGezigt- en Öogknndige van Middel- burgis tot den ia dezer ce. spreken, bij f{ Buitendijk ie Goes i Ter Boekdrukkerij van F, Klkeüwens en Zoon. c=== 1 Neen, plegtig zweer ik het, nooit meer zal ik mij blootstel' lep aan zulk eene afmatting, aan zulk eene marteling van IL- cha'arn en Ziel, Laten wij den spoorweg aan de ossen van Poissj! ',i - 1 -- - Gehuwd: Arij Legerstee en Seijtje van Baaren. —Theodore of Dirk Dronkers» en Janna Kopmels. Geerhardus Breker'en Gerriije Maria Snoep, Cor nells Zoutewèlle en Magdalena Susanna Roelandt Johahnis Geluk eh Johanna Zweëdijk -*• Pieter Johannes Heijné en Maria Christina Antonefta Rijnders.Jacobus van der Visse en Maria Wilhelm. Pietfer Steijns en Janna van Es, Franciscus Kleinputte en Anna Catharina Kamfers. Geboren: Den 2den. Franeiseus, Koon van Matthijs Blondel en Pieternella van der Poel, D 117, den aden Mèlszoon van Hubregt Vos en Jannetje Huberta VerwestB 173. Jacobus Johannes, zoon van Josephus Proost en Johanna Francina LainsueC i'36, den 7den. Johan George, zoon van Geertruida Arends B 69. den Ssten. Katharina Klazina-, dochter Van Adrianus de Jongh en Lena van der Zwan, Am. den gden. Kor- nelia, dochter van Cornell's van Zweeden en Neeltje Toorenaarj E 71. den roden, Johannes, zoon van Willem Jansevan Noordwijk en Martina van der Linde, D 83, den Ilden. Korneliadochter van Marous Does en Maria SlooverA 159.den l3den. Marinus Zoon van Cornell's Dek ker eu Jannetje Ptederhand, C 4, —den i4deo. Appolonia, dochter van Jacobus Polfliet en Johanna Verheem, E 7g, den I5den. Marinuszöoa van Pieier van Paassen en Jacoba VereekeA 152.— den 27sten Adriaan, zoon van Jan Kooman en Jacomina MaatD 4o. den 28sten. Marinus, zoon van Kornelia Mange, E 32 den 2gstenv Jacobus Daniel, zoon van Marinus Adriaan Ramondt en Anna Katharina Sonneville, D 127. den 3osten. Cornelia Johannadochter van Johannes Geraard Risseeuw en Cornelia Johanna de Fouw, B i84. Dus 10 van het mannelijk- en 5 van het vrouwelijk geslacht*']In het geheel ï5 personen. Overleden Den jsten, Pieter Warrens, oud 3 jaren, zoon van Gillis Levinus en Francisca van PottelbergheD t6g. den 4den. Helena Driezen, oud aO maanden, dochter van Henricus en Maria Anna Ackermans, C 229.— den 7den. Johannes den Boer, oud 71 jaren, B i54. den Ssten Tan netje Schipper, oud 29 jaren, huisvrouw van Jacob Scheffer, B 212. den leden, Willem Gerardus de Wolff, oud .16 maanden, zoon van Jan en Elisabeth Douw, C 190, den jyden Alletta Katharina den Boer, oud 8 maanden dochter van Willem en Maria Theresia de Deken D 54. den iSden. Elisabeth Douw, oud 29 jaren, huisvrouw van Adriaan de Wolff, C 190. Kornelis de Jonge oud 3' weken, zoon van Pieter en Katharina Kunder, A i55 den Igden. Pieternella van der Does, oud 22 jaren, C ig. den aosten. Jacobus van de Vollt ereoud 6 maanden zoon van Cornelia, A j34. den 2islen. Leendert Anthonjsseoud35 jaren, B 57 den 23sten. Philippus Andreas Knieriem, oud 6 weken, zoon van Caspar Bartholomeus en Johanna Francina van Baaien, A 137. Jan de Schutter oud 5 maanden zoon van Jacobus Cornells en Cornelia Delzenne B 156. den 27sten. Anne Katrijn Malee, oud 1 jaar, doeh* ter van Joannes Maiinus en Leijntje Verwest, A 4g. Dus 8 van het mannelijk- en 6 van het vrouwelijk geslacht. Iu Ret geheel 14 personen.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2