N°. 98. GOESSCHE T R IJ D A G /v-:; pi 4 -- fVv - v,, \V"'_ COURA BEN 3 DECEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. ÏDuttöCÏil.mb. Berlijn den i December De ijsgang op de Newa is den ïp der vorige maand begonnen, en dien ten gevolge de Isaaks- ferug ce Sc. Peterburg weggenomen. Den 18 bad men aldaar xeven graden koude. Frankfort den 2 December. |n een onzer dagbladen worde verzekerd, darde vertrouwde secretaris van den aartsbisschop van geulen, op het oogenblik dat deze prelaat het Koninklijke be vel, hetwelk zijne onverwijlde vervoering ten gevolge heeft ge had, bekend werd gemaakt, deszelfs papieren heeft trachten te verbranden, maar dat trien er in geslaagd is, ora nog eenige zeer gewigtige stukken uit de vlam te redden. Men voegt er bij. dat deze papieren geen twijfel overlatenof de prelaat stond in jnaauwe betrekking niet de dweepzieke partij, welke in Belgie BeijerenPolen en elders woelt en de kerkelijke magc boven dé wereldlijke tracht te verheffen. Verder zegt men, dat de Pruis sische regering van den kanc van het Fransche gouvernement bij sonder belangrijke inlichtingen ontvangen heeft, omtvent de ont werpen der bedoelde partijen dat deze inlichtingen de genoem de regering hebben doen besluiten, om, na lang aarzelen, tot het nemen van ernstige maatregelen over te gaan Een Duitsch dagblad behelst het volgende De Katholijkendie in de Rijnprovinciën de groote meer derheid der bevolking uitmaken getroosten zich over het al gemeen} hunne vereeniging mee Pruissenomdat zij geen mid del zienzich daarvan te ontslaan. In weerwil van hunne vol- komene vrijheid en ongeacht hunne altijd klimmende welvaart beschouwen zij het Pruissisch hewiod als een juk en -verdragen hetzelvemaar knabbelende op het gebit en een gunstig uur af wachtende. De Belgische opstand voodt in 1830 eenen weder klank in deze provinciën en men deed er toen eenige zwakke pogingen tot opstand, die echter gemakkelijk gedempt werden, dewijl er geene eenheidgeen plan bestond. Maar sedert dien tijd is de zaak aanmerkelijk van gedaante veranderd. De Belgische opstand door de zwakheid van sommige kabinetten, eene soort van zelfstandigheid verkregen, en zich opgelost hebbende in een rheocratiék laocratiek koningrijk, heeft de denkbeelden der katholijke bewoners van onze gewesten eene bepaalde rigting gegeven, en het vraagstukder Werëeniging mee het Katholijke België beslist M én hield zamerikomsten, geheime kom mittés werdeh ópgerigteene levendige briefwisseling met België werd aangevangen en de Belgische geestelphéid met hef genomen be SÏÜic verheugdhielp en helpt nóg hare Duicsehe bröeders met al haar vermogen. Opruijende, dweepachtige plakkaten, Waarin de opstand in naam van de godsdienst wordt aanbevolengingen van de belgische drukpers uit en werden in Duitscbland ingevoerd en in al de steden en dorpen in grootert getale gratis verspreid. De heer vaü Boiïimèl Bisschop van Luik en in hét bewérken één opstanden ervarenis een der voornaamste bewerkers van ddzen maatregel. Hij is hetdie al de draden van die verderte lijk weefsel in zijne hahdeh houdt en beweegt Het Gouverne ment', kennis dragende Van deze woelingen heeft derzeiver hoofd die doof onbedachte onvoorzigtige en stout ai oedige handelingen Zi'ch het meeste bloot gaf, door eenen afdoenden en heslissenden maatregel van suspensie en verwijdering willen treffen; maar deze maatregeldie coup d'êtat heeft de gezindheden der Katho lijke bevolking nog erger gemaakt, het is zelfs niet onmogelijk dat zij tot dadelijkheden overslaat, dat de opstand de wapens aan gord, en dat er stroomen bloed zullen vioeijen. En, wat zal het einde van dat alles zijn of de scheidingof de vernieling en verwoesting der gewestenen bij hunne bewoners een nog sterker haat, bedwongen in zijne uiterlijkwerking maar ander maal wachtend,e op een gunstig tijdstip om zich van een juk re ontdoen, hetwelk drukkender, dan óóit zal vóórkomen. Men zal misschen vragen, of ik de zaken niet overdrijf, mhar inder daad zij" zullen eerder gaan dan' men Zich voorstelttoestanden aTs deze Vervolgen altijd hünnën lóóp, en eindigenhelaas! zèl- dèh éndèrs dan in blóedtootieelen. Wij beginnen nu den onver lieflijken' misslag irt te ziénSjfétt. mén begaan1 héeff doof de ver snippering van het Koningrijk dèr Nederlanden niet te'verhinde reh ,*en zullen er gestrengclijk voor worden gestrafr.De ramp zalige boom begint bittere vruchten te dragen; want doof dié versnippering hébben wij eenen getrouwen bondgenoot verloren, eh èïjri wijde naburen geworden van een volk, ons vijandig cïbor zijne nieuWe staatkundige belangenén door den* önrustigèn gr.'St van hen dié den meesten invloed op de gemoederen uit oe.vuen. JTrattferi}!*» Parijs den 1 December. Volgensc een berigt nit de stad Algiers van den 23 November, is de maarschalk Valée drie da gen te voren aldaar Vrij onverwachts aangekomen, flij' bad uit drukkelijk verlangd van niet met militaire éèr ontvangen t'è wófé den, hetgeen de reeds i00pende geruchten wegens fijne weige ring om het hem opgédfagen beheer der Fra'bschè bèzittingèh it* Afrika op te nemen séheen'té bevestigen Dén 02 W'ds ethi ter te Algiers de stoomboot aangekomendie den aiïjudaht aan boord had, welke den maarschalksstaf aan den grijzen krijgsman moest overbrengen Dié hooge onderscheiding en de dringende brieven van zeer aanzienlijke personen, Welke' dé adjudant tevebé uit Parijs had medegebragcschyoéb dén maarschalk in zijn be sluit te hebben doen wankelenen den 23 hield mén het te Al. gïers algemeen daarvoor, dat dé maarschalk hét opperbevel zou aanvaarden. 1 - - In eeried brief uit Bona van den 24 November leest men Er gaat geen dag voorbijdat geene detachementen troepen te Bona binnenkomen of van daar vertrekken. De binnenkomen- de afdeelingen geleiden doorgaans bèzendingen ziekenén de Wegtrekkende voeren levensmiddelen én krijgsbehoeften medèi De tijdingen uit Constancine houden ip, dat dé bezetting daar een rustig leven leidten zich vooral ook met het herstellen dèt vestingwerken bezig houdt. Men heeft aldaar dezelfde politie maatregelen ingevoerd als te Algiers. De ter markt komende Arabieren mogen vrijelijk zich binnen de stad begeven mits zij hunne wapenen afleggen. De ingezetenen die bij dè aanhade* ring der Franschen gevlugt warenkomen tërug, en hervatten hunne vorige levenswyze. De Moskeen zijn geopenden wor den vry druk bezocht. Des nachts zijn de politie-maatregelen veel géstrenger. Na een bepaald uur mag niemand zich meer op de straat vertoonen. Zoo doende worde de volmaakrste kalm te gehandhaafd De volksstammen die in den beginne den ge wezen Bèy gevolgd Waren kéerén meer én méér naar hunne vroe gere woonplaatsen terug. Wat dién Bëy zeiven betreft, mén zegt, dat hy de tusschenkomst des Grootén-iieers heeft ingeroe pen om, hét zij dóór het middel van onderhandeling, hetzij ge wapenderhand naar zijné hoofdstad tetérug te keeren. In afwach- zing van den uitslag van dien stap hótidc hij zich schuil. Hft verkeer tusschen Bona en Constantine is zeer levendigmaar men heeft een vrij sterk gewapend geleide noodi'góm van de eend plaats naar de andere te komen, én de personen die zich zon der dat op weg begevenloopen gfoót geVaaf. Verscheidene rei zigers hébben reeds de önvóórzigtigheid, vdn zich niet aab een gewapend konvooi aan te sluiten óf zich daarvan te zeer te ver wijderen met hun leven geboet. Te Bona komen zeef véél vreemdelingen aan, die den Weg naar Constantine inslaanöok: bevinden zich in onze stad onderscheidene zaakgelastigden var? handelhuizen die hier kantoren willen vestigen. Door een érti ander is Bona geheel van aanzien veranderd. Er heerscht aldaaf eene vroeger nooit gekende levendigheid en bedrijvigheid. Indiert de regering ons slechts eenige ondersteuning schenktzal de pro vincie van Bona en zullen de vruchtbare vlakten rondöm Con stantine het best bebouwde gedeelte der geheelë kolonie worden én zal daar eec uitweg voor de overtollige bevolking onzer noor delijke departementen worden geopenddie op dezen grond werk èn eene veilige wijkplaats zal vinden Het naar Haïti bestemde smaldeelhetwelk reeds eenmaal uit Brest uitgeloopen doch daarheen ceruggekeerd was, zoo hec schijnt, ten gevolge van te Parijs ontvangerie brieven van den voorzitter der Néger républiek Boyeris den 30 November een tweeden male onder zeil gegaan. Dit smaldeel' bestaat Uit twee fregatten en vier brikkendoch zal onder weg nog door een fregat en eéne korvet Worden versterkc, terwijl de Fransche oor logschepen, die zich reeds voor de1 West-Indische eilanden be vinden, zich later daarbij zullen kunnen Voegen. De vlootvoogd la Bretonniére voert ovef het smaldeel bevelop een van welks schepen zich ook de heeren las Cases en Baudin bevinden, die als onderhandelaars naar HA'ti gezonden worden. lUbirlAttbitt» *s Gravrnhage den 4 December, De afdeelingen der Tweede Kamer hebben heden, naar men verneemt, het ontwerp van wee rot wijz girg der traositoire wet van 1830, alsmede de ingeko- mene antwoorden der regering op de gemaakte bedenkingen ten aanzien der begroötingswettenonderzocht. Bij het onderzoek van het ontwerp betreffende de Hgcing der nationale militie voor 1838, is in de afdeelingen aangedrongen op het bekomen van staatkundige mededeelingenwelke óp de beoordeeling van het ontwerp van invloed zouden kunnen zjja. V„

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1