N% 94. GOESSCHE COURANT. DEN 24 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN, ,V B U D A G £0 Jj„ I l/zh Zhiitefhlattb» Berlijn, den 15 NovemberOver Petersburg, 8 No vember zijn thans berigtenomtrent de reis des Keizers van Rusland door de provincie Georgie tot den 20 October ont vangen. Den i j dier maand heeft Z. M. den togt van Suram voortgezet naar AchalzijckAchalkalaki en Gumri. In alle deze plaatsen heeft Z. M behalve andere inrigtingen en merkwaar digheden ook de vestingwerken bezigtigd. Bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor de Alexander kerk te Gum- ïi, heeft Z. M. aan deze stad den naam van Alexandrapol ge geven. Voorts heeft de Keizer te Gumri den turkschen seraskier uit Erzerqtn ontvangen welkenamens den SultanZ. M. daar Itwam begroeten. Den 16 is Z. M, over Sardar-Abad naar Etschmiadzin vertrokken. Op dezen togt werd hoogstdezelve aan de grenzen van Armenie, te Mastery, door de overheden en aanzienlijken der provincie plegtig begroet, en vervolgens, nabij Etschmiadzindoor den patriarch van alle Armeniërsaan het hoofd van andere voorname geestelijken en van eene eerewacht, verwelkomd Door genoemden kerkvoogd en den by denzelven behoorenden stoet is de Keizer naar het klooster van Etschmi adzin geleid, en aldaar door al de geestelijken met vele godsdien stige plegtigheden ontvangen. In de kerk heeft de Keizer eene zeer plegtige godsdienstoefening bijgewoond, bij weike Z, M. door den patriarch met wijwater besprengd is en de nem ver toond wordende reliquien gekust beeft. Na deze godsdienst-oefe ning heeft de patriarch Z. M. de schatkamerde drukkerij eq andere merkwaardigheden van het kiooster vertoond, en hoogst- denzelven een stukje van hët H. Kruis van Christus ten geschenke gegevendaarbij de bede voegende dat het zege teeken van het levend-makende kruis den Keizer en deszelfs doorluchtige af stammelingen voor zigtbare en onzigtbare vijanden mogt bewaren." Na vervolgens de voor het klooster geschaarde zeer prachtige ruiterij van Kent scherlisch in oogenschduw genomen te hebben, heeft Z. M. den togt naar Erivan voortgezeten aldaar terstond ïb de hoofdkerk het gebed verrigr. Den 18 heeft de monarch in die stad een gezantschap van den Schah van Perzie, waarbij zich ook de perzische troon-opvolger iValiat bevondontvan gen. Den 19 is hoogstdezelve over Tschubuchly, te Kody, en den 20 te Tiflis in goeden welstand aangekomen en door de ingezetenen met veel geestdrift ontvangen. H. M. de Keizerin van Rusland heeft deel schilder Haupt- ner te KÖslin voor een door denzelven vervaardigd schilderstuk eenen kostbaren ring ten geschenke gezonden. Toen H M. in het jaar 1817 als bruid van den Grootvorst NicoldaS (den tegen» woordigen Keizer), zich naar Petersburg begat, werd Hoogst dezelve in de nabijheid van Köslindoor eene schaar van jonge meisjes uit het dorp Jamund, met eene, in de landtaal gerijmde aanspraak begroet. De vorstelijke bruid schonk het meisjehet welk de dichtregelen had opgezegd, eenen gouden halsketen,en deze strekte naderhand elk meisje, dat te goeder naam stónd, tot sieraad op baren huwelijksdag. Het schilderstuk van den heer Hauptner stelt het oogenblik voor, waarin een paar verloofden, van ouders en bloedverwanten omringd, zich naar de kerk be geventen einde hun huwelijk te doen inzegenen. Terwijl de vader des bruidegoms den zegen des Allerhoogsten inroept, laat de beschaamde bruid zich door hare moeder het sieraad om den hals doen. Z. M. de Koning heeft der. kunstenaar eene kopij van dit schilderstuk besteld en de akademie van schoone kunsten te Berlijnheeft hem een geschenk in geld vereerd. In Walliserland hebben onlangs eenige Fransche ingenieurs, door kapitalisten ondersteundpogingen gedaan om eene koper mijn te ontdekken. Na eenige vruchrelooze nasporingen is het htm eindelijk gelukt, eenén ader te vinden, waarin men niet al leen koper maar zelfs zilveren bestanddeelén heeft ontmoët. Berlijn, den 17 November. Sedert eenige dagen is niemand meer in deze residenrie door de cholera aangetastook iri Po zen heeft-de ziekte geheel opgehouden. Daarentegen heeft zij zichtte Bronswijk geopenbaard - Hanover, den 17 November. Z. M. de Koning heeft eer g'steren deputation van de gezamenlijke provinciale landschappen in een plegtig gehoor ontvangen. De lëdén dier belendingen hebben daarna de eer genoten van in het paleis aan 's Konings tafel het middagmaal te gebruiken. Gisteren morgen is Z M vergezeld van de beide prinsen van Solmsvan hier vertrokken ori eène jagtparij in de Göhrde te houden. Z. M. zal daar to d a tQ blijven, en over Luneborg en Celle herwaarts terug keeren. Q£tt$elmb. Londen, den 19 November. In een onzer Avondbladen vatt den 18 November, vindt men berigten Jiir Calcutta tot den 1# Julij. volgens welke, kort te voren, de Koning van het land schap Oude, in Opper Indie, overleden, en onder medewerking van den Britschen Resident te Luknowin de hoofdstad van Oude dé oom des gestorven Konings aldaar op dén troón geplaatst was. Deze laatste heeft echter bij zijn troonsbeklimming tegenstand ont moet, eö de Engelschen hebben bij deze gelegenheid hun gezag over de inlandsche Vorsten in Indië weder op eene sluitende wij ze doen gelden. Men leest te minste in de genoemde Londen* sche bladen den navolgende bijzonderen brief uit Luknow. vat» den 9 Julij, Gisteren ochtend hadden hier treur'ge tooneelen plaatsten gevolge van het overlijden van den Koning van Oude, Mussu- meel Hyderen de daarop gevolgde poging van diens zoon Na- zar Deerom zich met geweld van den troon meester te ma ken, hetgeen strijdig was mee de beslissing van het Britscfie Be- stuur, dat niet den zoon, maar den oom des overleden Konings tot diens opvolger had uitgekozen. De Bricsche troepen ontvin gen bevel, om uit de naburige kantonnementen naar het paleis opterukken; en de Britsche Resident vergunde aan de Koningin- Weduwe en den jongen Vorst slechts eën uitstel van vijf minu ten; om den troon, waarop zij zich reeds geplaatst had, te ver laten bedreigende hijin geval zij niet aan. deze aanneming vol deden, van het paleis onder den voet te doen schieten. Geen van beiden gaf aan deze aanmaning gehoor, waarop de kolonel Low bevel gaf, om uit het groC geschut een verwoestend vuur op het paleis en het volk te rigren. Er had onder de aanhan gers van den jongen Prins en de Koningin-weduwe eene treurige slagting plaats. Het verlies aan de zijde vaa de troepen der O. I» compagnie was daarentegen germg, bestaande hét slechts in twee Cipayers, die hec leven verloren, en in acht die gewond werden- De strijd eindigde daarmededat de Prins en de Koningin in hechtenis werden genomen, en de oom des overleden Konings, een voor de hem opgedragene betrekking geheel en al ongeschikt, negentigjarig grijsaard, op den troon werd geplaatst. Ik was by de gebeurtenissen in persoon tegenwoordig en heb my dan ook kunnen overtuigen, dat de buit der in diensc der compagnie staan de Cipayers onberekenbaar is geweest; hebbende zij den troon van al de kostbare edelgesteenten waarmede deze prijkteberoofd De persoon, met name John Goodewelke laatstelijk H. M. persocinliik bedreigd en grovelijk beleedigd heeit, heeft gis teren hier deswége teregt gestaan voor het geregtsbof van Queens bench-. De procureur generaal heeft den beklaagden voorgesteld als krankzinnig, en om deze reden deszelfs opsluiting gerequireerd. In den loop der teregtzirting beeft de beschuldigde zich op eene zeer onbetamelijke wijs gedragen. Hij beweerde met veel hevig heid, dat hy de wettige Koning des iands waseischte als zoo danig van al de aanwezigen gehoorzaamheid en eerbied, en dreig de degenen, die hem niet eerbiedigden, met straffen. Het hof heeft zich zeer spoedig van de krankzinnigheid des beklaag den overtuigd, en dienovereenkomstig uitspraak gedaan en gelast dat hij in verzekerde bewaring zou gehouden worden. By de te- regtstelling is een broeder des beklaagden als getuige gehoord, wiens verklaringen mede strekten, om deszelfs krankzinnigheid te bewijzen. Eene deputatie van Keulsche kooplieden beeft dezer dagen hare opwachting gemaakt bij den lord-mayor van deze stad, en denzelven een adres aangebodenwaarin de hoop wordt uitge drukt, dat de regtstreeksche handelsbetrekkingen, die in vorige eeuwep cusschen Keulen en jonden 200 zeer bfoeideq, maar se dert de laatste göo jaren afgebroken zijn geweest, thans, nu de vaart van den Rijn naar zee geheel open gesteld is, op nieuw aangeknoopten tot voordeel zoo wel van Engeland als van Duitsch- land uitgebreid zullen worden. De lord-mayor heeft van zijnet» kant met dezen vvensch ingestemd. De.Times meent, dat het blijvend bezie van de veroverin* gen der Franschen in Afrika de ontbindingen van het bondge nootschap tusschen Engeland en Frankrijk moet ten gevolge heb ben en noemt het eene vernederingdat onze gezant den Ko ning der Barrikaden het eerst geluk wenscht met eene zege, welke een' gevoeligen schok aan Ëngelands belangen kan toebren gen, en die strijdig is met het regc der volken, daar het Alge rijnsch gebied gewaarborgd is. Het blad herinnert iroorts wat omtrent deze zaak gebeurd isen voert tot dat einde aan den tekst van verschillende voor de expeditie van 1830 tusschen Eiv geland en Frankrijk gewisselde staatsstukken, waarin het laatste, rijk ten stelligste verklaard heeft, dat het Algiers niet zou be-

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1