de kaukasiscfre bergbevolking gebruik te maken. De generaal -ƒ«?.? wolojf werd te voren door ZLjne soldaten als 't ware aangebeden even als Suwaroff'en is, nu 9 jaren geleden uit zijne betrek kingen verwijderd omdat het in Rusland een aangenomen stelsel is, dactde veldheeren niet te magcig moeten worden," Parijs den 6 November. Van regeringswege worden er steeds geene nadere berigten uit Gonscantine medegedeeld. De meest verontrustende geruchten beginnen daa ook reeds in omloop te komen. Een legitimistisch dagblad meent te weten, dat er gis teren bij het ministerie belangrijke tijdingen zouden ontvangen zijn welke hetzelve echter hog zou geheim houden uit vrees dat die een' ongunstigen iuvloed op de verkiezingen zouden uitoefenen. Men zegt, dat de cholera te Constantine zou zijn uitgebarsten, en dezelve reeds twee hoog geplaatstste personenden generaal Perrêgaux en den markies de Carremanzou weggesleept heb ben. (Die berigten hebben zich sedert bevestigd,) Er zijn heden geene telegraphische depeches uit Spanje ont vangen. De Carlisten ontkennen thans niet meer, dat de Pre tendent te Durango is aangekomendoch zeggendat zijne te rugkomst in Navarre alleen ten doel heeft gehad; zijn huwelijk met meerdere plegtigheid te vieren. Werkelijk melden bijzondere berigten van de grenzen dat de roodige dispensatie tot een huwelijk van D. Carlos met zijne schoonzuster, Prinses de Beira, aangekomen is en dat het hu welijk des Prinsen op den feestdag van den heiligen Carolus 's Vorsten naamfeest, zou plaats hebben. Een brief uit Tudela van den 28 der vorige maand houdc in, dat de Navarrezendie onder bevelen van den generaal G *r- cia staan, ten getale van 6000 man, te Panacenada bijeenge trokken zijn. De Carlisten beweren, dat zij, met den Infant D. Sebastian eene nieuweexpeditie tegen Kastilië zullen Ondernemen. De Infant heeft de volgende dagorder aan hen gerigc: Krijgsmakkers; met het doel om onzO heilige zaak te ben2- deelen.en de schande hunner nederlaag te bedekken worden er door verraders logens verspreid welke door owe gehechtheid en held haftigheid tegengesproken worden. Die verraders willen door lo- genachtige geruchten doen geloovendat wij tegenover de tros* pen der usurpatie het veld niet meer kunnen houden, en dat wy door op dezen grond der dapperen terug te keeren onze zwak heid en onze vernederingen hebben willen bedekken. Spanje en Europa zullendoor ons ten tweedemale otvze vijanden tot in de hoofdstad te zien opzoeken, leeren dnt, wel verre van den scryd te vreezen de zegepraal onzer zaak voortaan onmisbaar is. Wac u betrefrgij weet allen welke de voornemens uwer generaals geweest zijn en welke redenen ons naar dit land ge- bragt hebben. Dat de usurpatie dus Jgeen zege zinge. Onze eerste poging is haar vrij duur komen tejstaan; hoe kan men gelooven dat zij kracht zal vinden om de tweede onderneming welke wij gaan beproeven, het hoofd te bieden?" Het ministeriele Ochtendbladdat steeds bij elk belangrijk tijd stip der gebeurtenissen in Spanje, een vrij onpartijdig betoog bevatte, blijft hierin thans, bij den terugkeer der Carlisten over den Ehro, wederom niet achterlijk. Heden leest men in dat blad het volgende: Het geheele Carlistische expeditieleger is stellig in de Bas kische provinciën teruggekeerd. De aanhangers van DCarlos hebben zich beijverdde openbare meening op het dwaalspoor te brengen nopens de persoonlijke terugkomst van den Pretendent en zij hebben gedurende onderscheidene dagen volgehouden dat die Vorst met de helft van zijn leger in Kastiüë bleef. Heden kan die terugtogt nitt meer in twijfel worden getrokken; men weet stelligdat hij den 26 October te Durango in Biscaye-was en dit berigt wordt van alle zijden bevestigd. De Carlisten zullen zich op nieuw organiseren in die pro vindenalwaar zij uitgeput versmolten en in een'juiterst ramp zaligen toestand teruggekomen zijn hetgeetl hun intusschen niet z<u beletten onverhoeds een' aanval op Bilbao of elk andere 001- blcoce stad te doenindien Espartero zich niet gehaast heeft hun zelf in Navarre te vervolgen. Binnen eenigen tya zullen zij ongetwijfeld eene expeditie ten zuiden van denEbro ondernemen, om den oorlog voort te zetten in het gebergte tusschen Burgos en Soriaalwaar zij voor het oogeöblïk slechts zeer wéinig volk hebben achtergelaten. Döcb die vrij waarschijnlijke expeditie is nóg verre van de nieuwe ontwerpen van aanvaldoor den In fant D, Sebastian aangekondigd in eene proclamatie, welke wij hierboven mededeeienen die de zware verliezen door de fac tie geleden met een ophef van woorden zoekt :e bedekken. De vijand is echter, hoe uitgeput ook, niet overwonnen, niet verstrooid. Hij herstelt zichhij werft -op nieuw aan te midden der landstrekenwaarvan men hem sedert drie of vier jaren, het volle en vreedzame bezit laat. Wil men hem daar, even als vroeger, rustig laten? is het gebergte van Guipuscoa steiler dan dat van Burgos, temidden van hetwelk men onlangs aan de Carlisten onderscheidene gevechten heefc geleverdwaarbij zij uit sterke stellingen, die zij zich aldaar hadden gekozen, werdeo verdreven Kan men het nietig plaatsje Escella niet bele geren en innemen Kan men niet eindelijk den glooien weg van B yonne openen, en het dal van Bastan bezetten? Indien deze taak dooi de constitutionele generaals niet on dernomen wordt, op het oogenbiik, dat de vyancLnog in wan*' orde van een terugtogt is, indien men volhoudt; eene operatie van dat onmogelijk te noemen, om de eenige reden, dat daarbij volk moet verloren worden, indien men eindelijk de cantonne- menten der insurrectie altijd onoeembaar noemt, dan moet men besluiten om, gednrende nog vijf, nog tien jaren, een oorlog te zien voortduren, welke welhaast de laatste hulpbronnen van Spanje zal uitgeput hebben. jlébiflattbéit. Goes, den 13 November. TeWeenen zal het grootste concert worden gegevendat immer (onzer geheugenis) gehouden is. Be halve de meesters hebben er zich meer dan 1000 liefhebbers aange meld. Men zal bet heerlijk Oratorium de Schepping van Haijdn uir- voere De concertzaal kan ó'ooo menschen bevatten. Indien ditgroo» te in alles groot is, ook inde uitvoering, en de veelheid nier hin derlijk is aan de éénheid, dan zal men na den afloop dit een groot Muzijkfeest kunnen noemen. Qlbtrjertetttiett. Heden avond ten zeven uren, verloste vrij voorspoedig van eene Welgeschapene DOCHTERJ. HEIjSTEK, geliefde Echtgenoote van F. *L REEN CANNEGIETER. Heinkenszand, Heel Vroedmeester. den 9 November 18.37. Strekkende deze tot kennisgeving aan FamilieVrienden en Bekenden. De Directie over het Genootschap ter voorziening in de Plaatsvervanging voor de Nationale Militie, in de Piovincie Zeelandgeeft den belanghebbenden over de ligting van 1838» te kennen, dat zij, gelijk vroegeraan woonachtigen in Gemeen ten boven de 1000 zielen deel geven in hetzelve Genootschap, tot en met den 15 Januarij 1838, (doch niet langer,) op voet en wijze als bij derzelver Reglement voor Onderling Deelgenoot schap is vastgesteld en waarvan bij hare Agentengelijk mede aan het Kantoor der Directie nadere inlichtingen te bekomen zijn; terwijl de Directie wijders aan de zoodanigen, welke niet ver langen in het Onderling Genootschap deel te nemen, de gele genheid aanbiedt, om zich van eenen Plaatsvervanger of Num- merverwisselaar tegen zekere vastgestelde som, of a Prime bij het Genootschap te verzekeren. Daar het intusschen bij vorige ligtingen gebleken is, dat bij eene tijdige deelneming, de voorziening in de Plaatsvervanging mindere kosten en bezwaren oplevert, zoo heefc de Directie voor* noemdhet niet ondienstig geachtóm een iegelijk welke zou de verlangen, tegen eene vastgestelde som te worden verzekerd, uitnoodigingenom deel te nemen vóór 15 Januarij 1838, ter- wyl ter bevordering hiervandezelve Directie besloten heeft, om aan hen welke deel nemen vóór 15 January 1838, voordeelen boven latere deelnemingen toetekennen, en wel hierin bestaande, x°. dat zoodanige deelhebbers slechts bij de deelneming zullen behoeven te betalen f 200ter voorziening in de Plaatsver vanging, en 150, voor een Nummerverwisselaaronver minderd de gewone kosten der Akte van deelneming, zegels enz, en vrijlotende van alle verdere betalingen zullen ontlast blijven; en 2°. dat zij niet vrylotende voor den eersten termijn der b.v» óongene som slechts zullen gehouden zijn te betaleneen vijfde van het door hen verschuldigde en het resterend gedeelte in ge lijke jaarlijksche termijnen zal worden voldaanterwijl daarente gen zij. welke eerst na dén 15 Januarydoch nogtans voor de loring deel nemen zullen gehouden zijn om buiten de gewone kos ten der Akte van deelneming, zegels enz., bij hunne deelneming voor Plaatsvervanging, 250, - en voor Nummerverwisseling f 200, te voldoen, en niet vrijlotende. een derde gedeelte fier bedongene som, voor den eersten termijn opteieggen. Kunnende intusschen ook na de Lotingworden deel geno men, in welk geval de voorwaarden van deelneming dan eerst zullen kunnen bepaald worden doch die noodwendig als het meest bezwarende voor de deelneming zijn te achten omtrent de voorwaarden der deelneming vóór 15 Januarij en ook van die vóór de Loting, kan by de Heertn Agenten en aan het Kantoor der Directie van heden af informatiën worden bekomen, Zierikzeeden 3J November 1837. De Directie voornoemd, Namens dezelve, J. T. BE THE, Directeur De gezamentlijke Kinderen vam GILLIS de PLAA ma ken bij dezen bekenddat zij bij Publieke Verkoop Eigenaars geworden zijn van de BROODBAKKERIJ hunnes Vaders ge naamd het Wittebroodskindstaande in de Sint Jacobstraat alhier en dat zij dezelve op heden voor eigen Rekening zullen ope nenverzoekende zij bij voortduring de gunst van hunne geëerde Stad en Laodgenooteomet belofte van een prompte en zin delijke bediening. Goesden 13 November 1837. Uit aller naam A. M de PLAA, Bij dezelven is terstond een KNECHT benoodigt. TfiR BOEKDRUKKERIJ VAN F,. KLEEUWENS EN Zo ON.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2