AANSPRAAK en Verslag van den Staat en de Werkzaamheden der Goessche of ZüID-en NoORD-befelandsche afdeeling van het Nederlanpsch Bijbelgenootschap loopen- de over het 2de jaar van des zelfs wederoprig- ting voorgedragen door den Secretaris in de Algemeene Vergadering gehouden den 8 No~ vember ,1837. Onder de kenmerken van onzen leeftijd behoort gewis eene algemeene zucht van veieeniging tot het bereiken van groote doeleinden welke voor enkelen of weinigen onbereikbaar zijn. Wat de afzonderlijke mensch niet ver mag wordt door de zamenvoeging en gezamenlijke werking der krachten van velen daargesteld. Gelukkigals welge- zinden zich vereenigen en als broeders de handen in één slaanom het goede te bevorderenen door mensehelijk- id gedreven de menschheid tot zegen te zijn: gelukkig and, waar het goede de band van vereeniging, en de krach tige drijfveer van gezamelijke pogingen is. Dat is reeds vroeger in ons Vaderland gebleken en van hier onze gul- de leus: eendragt maakt magt. Onze burgerlijke en gods- ienstige vrijheid was de gezegende vrucht hiervan. Niet dtijd heeft zich die eensgezindheid gehandhaafdmaar .nneer zij hare plaats bij ons hernam,, dan trad zij op dat schoone grondgebied waar zij haar spoor zegenend tee- kende. De oprigting van vele genootschappen welker wel dadige strekking onmiskenbaar is kan er van getuigen en hieronder bekleedt het Bijbelgenootschap eene voorname r>laats. Wij aarzelen niet hetzelve eene vrucht van den tijd- t te noemen, en ons hierover te verheugen. Wij noe- ardoor onze eeuw nog niet beter, dan de vorigen VI ;n hiermede eene beschuldiging inbrengen tegen het vo j)' dacht Juist omdat dit over 't algemeen hier te lan de >elminnend was, en men vroeger niet zoo vele huis gezinnen zonder Bijbels vondt,.*als later, was weleer de behoefte aan Bijbelgenootschappen niet zoo groot, als daar na. Wij behoeven niet te vragenvan waar die verachte- ring ontslaan is Wanneer wij ons slechts eene halve eeuw terug begevendan zien wij dat ligtzinnig ongeloof door alle standen heen zich verspreidde dat minachting van godsdienst en openbaring hiervan de vrucht was. De loop der gebeurtenissen stelde dehöogere belangen desmenschen op den achtergrond en eene ijdele begocheling hield hart en zinnen geboeid. Daaruit zijn wij ontwaakten bij dat ont waken was er behoefte aan iets beters. De Bijbel kan die behoefte bevredigen. De oprigting des Bijbelsgenootschaps betwelk niet alleen naar buitenmaar allerreerst en bo venal van binnen werkt was alzoo een gezegend uitvloei sel van den geest des tijds. Drie- en twintig jaren hebben wij hiervan gelukkige uitkomsten gezien en wij mogen ons verhengen dat men alzoo door bijbelsche beginselen aan ons volksbestaan kracht heeft zoeken te geven. Nie-i mand zal toch het goede dat in Nederland zigtbaar is hiervan willen afscheiden. Dure pligt is het daarom mede- tewerken die goddelijke grondwet in. aller handen te ge Ven, en alzoo den armen vooral Evangelie te verkondigen. Er kunnen hiertegen- bezwaren worden ingebragtdaaruit ontleend, dat de onkundige de H. Schriften lezende en die niet verstaande daaruit zich verkeerde begrippen van God en Godsdienst vormt, en dat van hier zoo veel twist en verschil over geloofswaarheden voortspruit, waarin ook de onkundige zijne stem gelden laat. Wij willen niet herhalen wat menigmaal tot grondige wederlegging dier bezwaren is gezegd, maar gelooven, dat, indien er zoo veel in, als over den Bijbel gelezen werddit -bezwaar minder zou worden: wat toch de Bijbel alleen vermag, is nog onlangs in Tijrol gebleken waar eenvoudige afgezonderd levende bergbewoners daardoor zonder verder onderrigt tot ken nis der waarheid gekomen zijn. Wij verklaren ons hier mede niet tegen gezonde schriftverklaring van bevoegden maar daar ook onbevoegde'h en onkundigen zich daaraan wagen, wordt deeenvoudige wel eens afgeleid van dat goede standpunt, waarop hij zich bij eigen onderzoek en verstandige teregtwijzihg zou kunnen bewaren. De grond waarheden des geloofs zijn toch in den Bijbel verstaanbaar uitgedrukt De lezing der H. Schriften is daarom algemeen aantebevelen Zij kunnen wijs maken ter zaligheid. Daar is geen andere heilige eenheidshand." zegt Calvijn, dan het eenvoudige en onvervalschte woord van God. Zoo spoedig men daarvan afwijkt, worden de menschen als los gescheurde ledematen herwaarts en derwaarts verstrooid." Dat woord van den hervormer is door de daarstelling van het Bijbelgenootschap ook in ons land bewaarheid. Zij ver een i gei en zich en naderden hierdoor meer tot elkander, die jammerlijk gescheiden waren en het was te wenschen dat allen dat goddelijk woord niet in schijn maar in dé daad .ais den eenigen regel des geloofs erkendendan zoude mm niet zoo velé scheuringen en scheidingen zien, bij verschil van mceningen Liefde bewarenen niet zoo veel menschelijks drijven; Wil men tot bevestiging onzer stel ling nog meer gezag, zoo hoore men uitspraken, welke Y -1 ffisr "Ngi?*, 'v.. ft ,?J ml gewoon ffj M TE getuigenis geven die waaarheid .huldi gen moet, wdé.r zkjYfl^.Anéniigmaal'"is tegengestaan. De KardinaalNikolaas vah ^sadie eenmaal Pauselijk Le gaat in deze landen was, zeide het reeds, gelijk de he- mellingen door het zien van God, zoo moeten de aardbe woners door het woord Gods gevoed en veieenigd wor den." Paus Pius Vl verklaarde. Gij oordeelt zeer juist, wanneer gij gelooftdat gij dé geloovigen nadrukkelijk vermanen moet tot het lezen der' Goddelijke Schriften; want zij zijn de rijke bronnen, die voor allen moeten open staan, om daaruit zoo wel de reinheid van zeden als da leere te putten." En nog onlangs schreef de Abt de Salinis a De Bijbel is hét eenige boekhetwelk voor den onkun dige, gelijk voor den geleerde berekend is, voor den weenehde gelijk voor den blijdevoor den arme gelijk voor den rjjke, voor het volk gelijk voor de Vorstenhet eeni ge hetwelk voegt" voor alle graden van kennis voor alla toestanden der ziel, voor alle betrekkingen en aangelegen heden des levens het eenige hetwelk, in alle behoeften der menschheid voorziet, welke omwentelingen hetzelve, belcvewelke, paden van licht of duisternis het hebben doorteloopen. De Bijbel alleen is het boek van, alle men- sehen van alle tijden Wij zouden deze getuigenissen met vele anderen kunr nen staven maar eigen overtuiging zal wel het beste ge tuigenis zijn, en dit wordt ook onder ons met de daad ge geven door medewerking aan de verspreiding des Bijbels- in die krachtige taal, waarin het oorspronkelijke voor ons is vertolkt. Het is dit jaar 2 eeuwen geleden dat deze vertaling in 't licht verscheen, Wij mogen dezelve eene wel daad noemen van het Dordsche Sijnodewaarop niets, is aftedingen, zoo als door alle Protestantsche Genootschap pen geredelijk wordt toegestemd; waarom dezelve ook over al is ingevoerd. Teregt toch oordeelde het Sijnode noch noodig noch raadzaam te zijn de waarneming der leerpun ten daarbij te voegen, (Hand. der Sijnode Sess. 8 Art. 4.) Van hier dat onze Nederduitsche Bijbelvertaling, zonder onfeilbaar te wezen, nogthans hooge waarde heeft, en het oorspronkelijke zoo getrouw mogelijk wedergevende in Ne derland een heilige eendragtsband is. Na deze algemeene herinneringen welker inhoud menig maal uitvoerig en krachtig ontwikkeld isdoch welke ons toeschenen thans niet geheel ongepast te zijn, willen wij overgaan tot de vermelding in 't bijzónder van onze pogin gen en werkzaamheden ter bereiking van het genoemd© doel in ons midden. Mógten wij ons in het eerste verslag der herstelde-af- deeling over veel goeds verheugen zoodat wij bemoedigd op den ingeslagen weg voorttraden, wij erkennen thans met dankbaarheid dat de afgebeden zegen onze schreden steeds heeft vergezeld., Medewerking en ondersteuning, waarop wij prijs stellen zijn ons te beurt gevallenen zoo Wel door de onbekrompene toezending van Bijbels, door het Hoofd Bestuur, als door de bemoeijingen van fl. ff. Predikanten ten platten lande hebben wij daar waar be hoef teen verlangen naar het woord des levens zich open baarden i daaraan kunnen voldoen. Wij houden ons over tuigd dat de uitreiking der Bijbels, voor zoo verre het ons gegund is dit te beoordeelen, doelmatig, en het gebruik gewenscht was. Er zijn dit jaar wederom 125 Bijbels en 91 Gezangboeken uitgedeeld, Dep ai;men werden ze ge-* heel om niet gegevendoch wij mogten echter hierbij de aangename gewaarwording hebben dat sommigen daarvoor gaarne hun peuningsken, zeker niet uit den overvloed ge grepen over heddenwaarvan eene kleine, bijdrage aan het Hoofd-Bestuur dat hierop veel prijs stelt, is overge maakt. Daar wij ons op verzoek van de Hoofd-Directie bereid verklaard hadden volgaarne te willen medewerken tot verspreiding des Bijbels onder de zeelieden, zijn wij in staat gesteld onder dat gedeelte van "slands vlotelingen, hetwelk onze kusten en stroomen beveiligt, dit doel te bevorderen. Door. de welwillende tusschenkomst van den WelË. Gestr. Heer E. Lucas, kommandeTende de 2C- div. der. If- afd- van de linie van defensie te waterhebben wijD2 Bijbel» uitgereiktwelke op de onder Zijn Ed. Gestr. orders staande schepen zijn verdeeld tot algemeen en bij zonder gébruik. Hierdoor is in eene wezenlijke behoefte voorzieii, daar op dit Charter van schepen door het Gou vernement geene Bijbels verstrekt Wórden. Wij mogen hier bij de stellige overtuiging voegen, dat dèar aan dit geschenk waarde wordt gehecht, en van hetzelve het bedoelde ge bruik gemaakt wordt. Den edelen vlootvoogddie ons daarin zoo ijverig behulpzaam waszij daarvoor onze dank toegebragten onze poging om den zeemanmenigmaal van de gelegenheid tót Godsdienstoefening verstoken, en wien echter Godsdienst tot sieraaden troost verstrekt in de verleidingen der wereld en 'tbarnen der gevaren, een krachtig wapen in handen te geven, en tot Godsdiens tigheid opteleiden zij gezegend. De collecten getnigden ook dit jaardat men over i't algemep niet onverschillig was. Hier en daar leverden zij het bewijsdat men ip 't verborgen krachtig ondersteu-

Goessche Courant | 1837 | | pagina 3