GOESSCHE nieuwstijdingen! JX°. 89. MAANDAG 37. COURANT. DEN 6 NOVEMBER. 33i?stuvc« en dbministvalieti. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dbr stad Goes en ressorte van diendoen te weten Dat de heeren Mr. Mr. Gilles van IJsselsteijn en Piet er Hen drik Saaij mans Vaderdoor het Stedelijk Kieskollegie, in plaats van de heeren Gerardus Theodorus Calleiifels en Mr Martinus Pieter Blaauheenten vor;gen jare als zoodanig verkozen dóch voor die benoeming bedankt hebbendedit jaar benoemd zijn tot leden van den Raad dezer Stad. Dat de heer Mr. G van IJsselsteijn voor zijne benoeming heeft bedankt, doch de heer Mr. P. H. Saaijmans Vader de zelve aanvaard heeften door welgemelden Burgemeester op he4en in eene algemeene vergadering van den Raad, is beeedigd en ge ïnstalleerd; mitsdien gelastende, ora genoemden heer Vader als zoodanig te erkennen. En zal deze worden geaffigeerd en geplaatst tn dezer Stads Courant. Gedaan ten Stadhnize van Goes, den 4 November] 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd J, H. VERSCHOOR, van Nissè, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, L. DE FOUW, Jz. Otiilochlaiib. Frankfort, den 29 OctoberDe brieven uit Konstantinopel van den 9 October meldendat de Sultan, sedert de komst van de oostenrijkschepruissische en andere prinsen en aanzienlijke personen, eene meer dan gewone pracht in zijne hofhouding ten toon spreidde. Zoo was hy b. v. naar de Moskee getogen met een gevolg van 40 kamerheeren, die onlangs als zoodanig waren aangesteld. Ter eere der vreemde prinsenhad Z,. H. een groot feest gegeven, en door zijne troepen manoeuvres laten verrigten De aristocratische party in het kanton Bern, welke, seder: zij van het bewind verdreven is, geen aandeel heeft genomen aan de verkiezingen voor leden des bestuurs, doei: zich ditmaal in dat opzigt weder gelden. Men verwacht van deze poging voors hands geen ander gevolg, dan dan dezelve welligt tot eene toe nadering der partijen zal leidenwelke in het algemeen belang sedert lang gewenschc wordt. Omtrent de reis van Z M. den Keizer van Rusland naar Circas siewordt door Sr. Perersburgsche bladen het volgende medegedeeld: Z. M de Keizer en Z. K. H. de Grootvorst Troonopvolger lcwamen den 3 October des morgens ten 9 ure gelukkig ter reede van, Gelendschik aan. Bij het verschijnen der stoombootwaar van de Keizerlijke standaard woeiverkondigde het gebulder van het geschut uit de vesting, uit het kamp, en van de ter reede liggende oorlogschepen deze heugelijke gebeurtenis. Ten n ure stapte Z. M. met.den Grootvorst aan wal, en werd aldaar door den luitenant-generaal PVeljammojf, diens staf, en het gebeele korps troepen met zigtbare vreugde ontvangen. De Keizer betuig de aan allegeneraalsofficieren en soldaten zijnen dank voor hun uitstekend en dapper gedrag, bezigtigde daarna de vesting in alle hare deelenbegaf zich in het hospitaal alwaar hy in persoon on der de gekwetste krijgslieden ordeteekenen uitdeeldeen bezocht eindelijk de generaal Steuben s die in het laatste gevecht gewond was. Na den afloop der wapenschouwing wilde Z. M. naar de sroomboot terug keeren maar werd door den hevigen wind daarin verhinderd en dus genoodzaakt den nacht te Gelendschik door te brengen. Eerst den volgenden dag ten 5 ure qa den middag begaf dtgclve zich weder aan boord. Den 5 October na den middag, werd het anker geligt, en ten n ure des avonds kwam Z, M. behouden te Anapa aan. Den 6 gingen de Vorstelijke reizigers aldaar aan walnamen de vestinghet hospitaalen de aldaar staande troepen in oogenschouw en betuigden over alles hunne tevredenheid; ten twaalf ure zetteder, zij de reis voort, en kwa men den eigen dag, ten 4 óre na den middag te Kertsch (inde Kfinf) aan Parijs, den 29 October. In een onzer dagbj*/ ,1 vindt men thans den volgenden brief uit Bona, van den<; October: De voornaamst itóeö van de volksstammen, die in onzen omtrek de meeste rongt bezitti' :Ün gisteren iy. onze stad gekomen, om de verklaring af te h dat zij zich aan bet gezag der Franichen onderwerpen, verzekerendat een derde stam, van welken onderscheidene hoofden om het Ie» ven zijn gebragt, omdat zij hunne manschappen niet aan dén Beij van Constantine te hulp wilden zenden, dit voorbeeld zal volgen. Over het algemeen rangschikken de staromendie toch niet wel met hem stonden, en vooral die aan de zeekust, zich thans aan onze zijde. Men verzekert," dat in de districten van la Calle, Stora enz, zyne zendelingen en aanhangers reeds weg gejaagd zijn. Aan den anderen kant zijn sommige lieden, die men verdacht hield van de betrekking van verspieder voor den Beij waar te nementhans uit Bona verdwenen. Sommigen van dezen hebben zich ingescheept op een kust-vaartuigdat op eene geheimzinnige wijze in de baai van Bona ten anker was gekomen. Er zijn Arabieren jiic de vlakte, die het aanbod hebben ge daan, om, zonder dat men hun een gewapend geleide mede- geeft, slagtvee naar het leger te brengen. Zij vragen een voor* schot, doch wilier? tevens, tot waarborg voor het volvoeren hunner zendinggijzelaars stellen. Daar de benden van den vijandigen Beij meerendCels uiteengegaan zijndeels zich van Constantine en onze ieger-plaatsen te Guelma en Medjes-Hammar verwijderd hebben, zuilen vele stammen hun slagtvee daarheen komen aanvoerenwetendedat zij voor hetzelve een goeden prijs kunnen bedingen en. dadelijk betaald worden. Eenige officieren van onzen algemeenen staf vertrekken naar Toulonvan waar men nog nieuwe troepenkrijgsbehoeften en anderen voorraad verwacht. Zulk eene versterking is noodigom gedurende het ongunstige jaargetijde Constantine, de beide leger plaatsenen de stellingen van ondergeschikt aanbelang, te bezetten. Hoewel er nog vele zieken zijn, is toch de gezondheidstóe- stand verbeterd, en de stemming onzer krijgslieden laat niets re wenschen over. Ook te Constantine gaat het mer de gekwets ten uitstekend goeddie van Achmeds leger alleen ukgezorderd deze laatsten sterven bijna allen. Dit verschil tusschen de over" winnaars en de overwonnenen is dikwijls opgemerkt. Alles te zamen genomenzullen wy niet meer dan 4 of 500 dooden heb» ben. Men heefc vier of vijfmaal zooveel Afrikanen en Turken' gedood, maar toch zijn vele hunner gedurende dé bestorming» en zelfs reeds vroeger, uit de stad ontsnapt. Ook zijn vele in gezetenen afgemaakt. Alle de overgeblevenen verwenschen Ach medt die wel eens te midden der Arabieren, aan wier hoede hij thans gedwongen is geworden zich te vertrouwenom het leven zou kunnen worden gebragt Zijne geregeld betaalde soldaten zyn noch zoo goed geoefend noch zoo talrijkals men vroeger ver breid heeft. In het geheel hebben wij thans in deze provincie iets meer dan 12000 >ian beschikbaar, zonder de inlandsche hulpbenden te rekenen, die, zoo men dit wilde, ruim de door den strijd veroorzaakte gapingen zouden kunnen aanvullen. Men verwacht eene versterking uit Frankrijk van ruim 2000 man. „Te Constantine is geen geld gevondenten minste niec wat aan den Beij toebehoort. Maar de Moskeën aldaar zijnhoe wel de Beij deze reeds aan eene schatting heeft onderworpen rijk te noemen en de stad bevat een aanzienlijken voorraad van allerlei koopwaren." Een der dagbladen van Toulon laat zich thans over de ver» meescering van Constantine aldus uitAl de door ons ontvan- gene narigten bevestigen de treurige waarheiddat wij zeer veel minder volks zouden verloren heb en, indien de togt'in de maand Mei jl. had plaatsgehad Op dat tijdstip kon den Beij zulk eenen krachtigen tegenstand niet. bieden en zouden de krijgsverrigtingen der onzen met beter weder knnnen begunstigd zijn geworden» In de maand Mei had Acbmed nog geene versterking van Turk- sche soldaten en geen onders-and van krijgsbehoeften ontvangen de wallen zijner hoofdstad tusschen de poorten Bab-el-Gadia en Bab-el-Djedid waren nog niet hersteld en de daarop uitkomende huizen nog niec in kleine forten met schietgaten herschapen. De gevoelige verliezen, die wij thans bij de verovering heb ben geledenhebben aan Achmed eenigen moed wedergegeven. Hij heeft het gerucht doen verbreiden,, dat de Franschen in zyne fraaije hoofdstad slechts zijn binnengedrongen om daar den doodl te vinden, en dat degenen, die uit de stad mogren willen one* snappen in handen van zijn legerhetwelk Constantine ingeslo ten hieldzouden vallen. Niemand echter laat zich door die, •roorkerijen misleiden. De generaal Valèe heefc nog meer dan 10,000 man onder zijne bevelen, en met zulk eene kollone zou men geheel Afrika kunnen doortrekkenzonder ergens op eene ernstige wijze aangetast te kunnen worden. Men heeft eenigen voorraad in de stad gevonden en daardoorzoowel als door de bezendingdie de kolonel Bemelle heeft aangebragtis het on derhoud van het leger voor eene maand verzekerd. De kolonel die onze gekwetsten tot Medjez«Hammar zal geleiden, zal bij»

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1