GOESSCHE X -.a i CV •- -; A «r//^ v fes fc«Hö0Jr «4 T>: N°. 88. ti V R IJ D A G v« V S» COUR AN T. DEN 3 NOVE M B E11. &BStuvm en PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressoree van dien. Maken bij deze aan alle ingezetenen dezer Gemeente bekend: Dat de kohieren liet. A. N.° 4 en 5 der Personele Belasting over het dienstjaar 1837 op den 27 October jl.door Zijne Ex ceilentie den SeaacsraadGouverneur dezer Provincie executoir verklaard, en op heden ter invordering aan den ontvanger van 's Rijks Belastingen ingezonden zijn. Zullende dus*(een]iegelyk, 11a bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, verpligc zijn dien overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoenop staffe van daartoe anderzins te zullen worden gedwongenterwijl diegene welke hun aanslag biljet niet zullen hebben ontvangenzich van een dubbeld van hetzelve, kosteloos, ten kantore des ontvangers zullen kunnen voorzien, en zij die zouden mogen vermeenen dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tauxatie, opneming en telling, zich des wegens schriftelijkmet inachtneming van de voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen be staande, en des verkiezen door tusschenkomst van den Contro leur der Divisie, kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt alotnme waar zulks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Goes den 3 November 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse, Ter ordonnantie van dezelven. De Stads Secretaris L DË FOU W, Jz NIEUWSTIJDINGEN. 22)nitsttïiïattb. Frankfort, den 27 October. Den 15 jl. is te Rome in te genwoordigheid van Z. H. denj Paus en van de kardinalen eene plegtige godsdienst oefening gehouden ter zake van hec ophouden der cholera in die scad. De in Augustus jl. te Rome gearres de" rustverstoorders zijn tot eene gevangenis-straf van een twee en meer jaren veroordeeld en naar Civica Castellana vervoerd. Naar men meldt, zijn de belhamelsten deeleoncvlugt. Over het geheele geval wordt steeds het diepste stilzwijgen bewaardzoo dat men nog niet met zekerheid weetwat eigenlijk het doel van den aanslag was. -—Naar mén uit Zwitserland meldt, heeft Z. M. de Koning der Franschen zijne toestemming gegeven tot hec vervoer van het lijk van wijlen de hertogin van St. Leugewezene Koningin Hortenseuit Zwitserland naar Frankrijk. Z. M- de Koning van Griekenland heeft onlangs aan de in Betjeren aangeworvene militairendie zich nog in Griekenland bevinden, eere-penningen laten uitreiken, ter belooning van de aanmerkelijke denscen die zij onder vele moeijelykheden en ge varen aan den Staat en den troon bewezen hebben In de bij die gelegenheid door Z, M- uitgevaardigde dag-orde wordt aan de genoemde troepen groocen lof toegezwaaid, doch ook melding gemaakt van de dappere nationale troepen. Z. M. maakt tevens zijn voornemen bekend, om de genoemde beijersche krijgslieden nog vooreerst in dienst te houden. Voorts neemt Z. M. in de bedoelde dag-orde de gelegenheid waarom te verklaren dat hij met diepe verontwaardiging de lasterlijke aanvallen van eenige dagbladen tegen mannen zijner keus en die zijn vertrouwen genie ten vernomen beeft." Deze verklaring doelt gewis op de bef tige aanvallen, niet alleen van eenige grieksche, maar ook van buitenlandsche dagbladen tegen het bewind van den minister jwz Rudhardt welke aanvallen, gelijk bekend is, ook zyn voor gekomen in de zoo veel gerucht makende en in der tijd door ons vermelde nota van den britse hen gezant, sir Edmond Lyonsvan 8 Augustus. (Bngeltmb. Londen, den 29 October. De Torybladen kunnen hunnen wveyel niet verbergen over de bemagtiging van Constantino, be schouwen de uitbreiding van de Fransche magt in Afrika als ge vaarlijk, en herinneren aan de beloftenwelke hec Fransche be wind voor en na de omwenteling van 1830 zou gedaan hebben, om hec Algeriinsche gebied nier blijvend te bezetten. Het minis- reu'eel blad the Coitrrlerbestrijdt gemelde aanmerkingen. Het meent, dat dc beschaafde naticn dankbaar moesten zyn, dat een rooversnest vernietigden in eene veilige haven voor eerlijke koopvaarders veranderd was. Het gelooft voorts uit de opofferin gen en bezwaren welke het voortdurend bezit, van Algiers tot dusverre aan Frankrijk gekost heeft, gerüscehjk te mogen beslui ten, dat hec veroveren van Constantine in het binnenland, aan hetzelve zoo veel voordeel niec zal verschaffen. Het beschouwt ten slotte de aanmerkingen der Tories als uitvloeiselen van slecht geplaatsten partijhaat, en als vergeefsche pogingen, om oude volks-vooroordeelen tegen Frankrijk op te wekken. Parijs, den 28 OctoberVan regeringswege is nog niets na ders wegens de verovering van Constantine openbaar gemaakt; maar in de dagbladen van Foulón van den 25 October leest men daaromtrent nog de volgende bijzonderheden die uit bijzondere brieven uit Bona ontleend zijn „De vermeestering van Constantine heeft te Bona de levendig ste vreugde verwektdoch het was daar nog onbekendtot wel ken prijs die gekocht is geworden. Sommige spraken van 1000 dooden en aooo gekwetsten» maar deskundigen hielden diebe» rekening voor overdreven, ofschoon hec ook waar is, dat onze troepen vijfmalen storm hebben moeten loopenen dat het vier uren gekost heeftom aan den tegenstand binnen de stad een ein de te maken. De belegerden hebben zich in den beginne mee dapperheid, later met de woede der wanhoop verdedigd. By de vermeestering der stad had ons leger nog slechts voor vijf dagen levensmiddelen over, als zijnde eene groote hoeveelheid door de regens bedorven. Men moest dus de stad een. onder brengen of naar de legerplaats van Medjez-Hammar cerugkeeren en voor dit laatsce waren onze soldaten zeer bevreesd. Daaruit Iaat zich dan ook de verbitteringwaarmede zij gestreden hebbenver klaren. Een vierde hunner was nog nooit in het vuur geweest maar ook deze nieuwelingen hebben als geharde krijgers gestre den. De kolonel Lamoricière iszoo men zegt de eerste geweest die het driekleurig vaandel op de muren van Constantine heefc geplant. Men zegtdat de eerste minister van den Beij zich voor het hoofd heefc geschoten. De geduchte Ben Ussadezelve, die bij de vermeestering van Bona door de Franschende bevolking uit die stad wegvoerde is gevangen genomen. Zijn zoon is nog den 13 onder het voorwendsel, dat hij versterking ging halen ontsnapt en bevindt zich zeker thans bij het leger van den Beij De stad werd door 8000 Kabailen en 2000 Turken verdedigd. Men zegt. dat die geheele bezetting omgekomen is, doch onge twijfeld zullen nog vele manschappen daarvan zich in de huizen gered hebben. De Fransche soldaat is als hy eenmaal tot beda ren gekomen is, menschelyk. De Beij bevindt zich op vier uren afstands van de stad. Het schijnt hem getroffen te hebbendac onze bevelhebber hem heelmeesters heeft toegezonden. Toch is zijn trots niet gebroken hij heeft over het verlies zijner hoofd stad zich onverschillig geveinsd, en za! ongetwijfeld hec veld trachten te houdenmaar de Arabische staramen zullen hem wel dra verlaten, en mee de 2 of 3000 man zoogenaamde geregelde croepen kan hij niets uitrigten. Hij oefent geenszins zulk een mag- tigen invloed op de bevolking uit, als Abdel Kader, en hij zal wel moeten eindigen met in de woestijn eene schuilplaats te zoe ken. Dp, bezending onzer gekwetsten wordt den 25 te Bona ver wacht, en er zijn van daar reeds bezendingen levensmiddelen af gezonden. Van de bevolking van Constantine worde in de brie ven niet gerept. Men mag zich toch vleijendat men die niec uit de stad zal hebben Jaten ontsnappendaar men zoo doende het middel omdoor het bezit van gijzelaars, de stammen tot onderwerping te dwingenverloren zou hebben." Onze bladen ijveren thans sterk voor het voortdurend in bezie houden van Constantine. Sommige daarvan deelen zelfs reeds schit terende droomen mede, om mee de provincie van dien naam de eigenlijke kolonisatie van hee rijk van Algiers te beginnen, de aldaar nog bestaande Romeinsche wegen te herstellende vlakte der rivier Seybouse door het graven van kanalen gezonder en be bouwbaar te makenEuropesche kolonisten daarheen te lokken enz. Ook hec ministeriele Journal de Débats blijft volhouden, dat aan Frankrijkindien hec zijne nieuwe bezittingen in Afrik a niet wil opofferen, geene andere keuze overblijft, dan het voorc durend bezetten van de stad Constantine of hec geheel vernielen dier prachtige stadaan welke laatsce barbaarschheid het bestuur zich echter niet kan schuldig maken. Par^s den 29 October. Het bewind heeft het algemeen verslag van den generaal faléenopens de inneming van Con stantine nog niet ontvangen doch hetzelve schijnt heden te wor den verwacht. De minister van oorlog heefc reeds eene dagorder aan de bezetting dezer hoofdstad in gereedheid doen brengen. y.i. ~.U,

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1