t^vrydjng bewerkt heeft. De edelmoedigheid van Keizer Frans by die gelegenheid betoondook jegens eenen Franschman, welke zonder voorspraak was, wordt in dezen brief zeer geroemd. Pakijs den 16 October. Eindelijk heeft men nadere b,erig ten uit Afrika, doof het ontvangen eeper depeche yit Touioti, gedagteekend den 14 October, efi van den volgenden inhoud: De Generaal Damrémont aan den Minister vat\ Oorlog. Ben Tamtamden 2 October. De brigades Nemours ea Trezelbenevens de belegeriags i artilleriehebben zich bij de moskee van Ben Tamtam, pp den, Jinker-oever der Oued Zenati, geposteerd. „Pe generaal Rulhière is, mee de twee andere brigades en1 het gros van het convooi, de Raz-el Akba overgetrokken. Morgen denk ik nabij Mehénes op zeven mijlen afstand van Copsrantinè, mijne positie te nemen. De yjjand heeft zich niet vertoond, De Beij heefc zijne stéjling yan Raz-el-Akba verlaten en is tot op drie mijlen van Zijtje hoofdstad terug getrokken. De toestand der gezondheid van het leger is goed." Het schip VHetcule is den 6 ter reede van Bona gekomen; de prins de Joinville was aan land gestapt, en had, met eene escorte van negen honderd manterstond den weg naar Constan- rine ingeslagen, in de hoop van aldaar nog tijdig genoeg aan te kpmen om in de vermoeijenissen en gevaren der expeditie te deelpn. Zoodra die Prins zich weder aan boord zal bevinden, moet VJfercule den togt vervolgen, die toe de maand mei van het volgend jaar duren zal. Ter Beurs verspreide zich heden het geruchtdat Constantihe dep 9 zou zijn ingenomen. 's Graveniiagë den 16 October, De aanspraak waarmede Z. JVj. de Koning zich had voorgesteld de Kamer der Staten Ge neraal te openen, doch waarmededoor htt overlijden H. M de Kpningin de Graaf van Reede dcor Z M. tot voorzitter der- zelve gedurende de aanstaande zitting benoemd belast werdwas van den volgenden iijhoud Edel Mogende Heëren '„De blijken van vriendschap, welke Ik van de vreemde Mo gendheden ontvange dragen voortdurend bij tot verzachting der wonden, door den Belgischen opstand aan het Vaderland toege bragt. Van meer dan eene zijde ondervindt hetzelve den wel- dldigen invloed Mijner aanhoudende zorg, om onze buitenland- sche staatkunde zonder afwijking ce doen rusten op e,en nsanw gezet ontzag voor de regten van anderen en op eene gepaste hand - having van hetgeenwaarop wij zelve aanspraak hebben. „Eene onlangs gesloten overeenkomst heeft de scheepvaart tusschen Nederland en Pruissentot onderling genoegen, gefe geld en het uitzigt geopend op eene verdere uitbreiding onzer han delsbetrekkingen met de Staten van het Duicsche Tolverbond. Er is grond om te verwachten dat de Nederlandsche han del en scheepvaart op Groot-Brittan je weldra zullen gesteld vyor den onder den waarborg van een traktaat, opzettelijk tot derzef- ver bevordering onderhandeld. Alhoewel de jongste Mijnentwege beproefde stappen rot ver effening van het Belgische vraagstuk de bedoelde werking niet hebben voortgebragtblijft Mijne aandacht gerigt op alle midde len en gelegenhedenom tot het einde te geraken eener spanning evenzeer te betreuren voor Nederland als voor geheel Europa. Mijn Minister van Buitenlandsche Zaken zal U Edel Mogenden op nieuw opening geven van den gang der sraatkundige gebeur tenissen sedert de laatste daaromtrent aan Uwe Vergadering gedane mededeelingvoor zoo ver dit Rijk er bij, betrokken was. Op de reizewelke Ik in den loop yan dit jaar heb gedaanheb lk My overtuigd, dat onze binnenlandsche toestand bemoedigend is. „Met welgevallen herdenk Ik aan die. Allerwege moge Ikon miskenbare blijken ontvangen van verknochtheid en vertrouwen, en de sporen opmerken der menigvuldige zegeningen, welke de goede Voorzienigheid by voortduring aan Nederland schenktze. geningen, die aller harten met blijdschap en erkentelijkheid be- hooren te vervullen. De nijverheid blijft gunstige voofuitzigten aanbieden. Bij eenige takken heefc vooruitgang plaats De landbouw wordt over het geheel met bevredigenden uitslag gedreven. Bij eene ruime ojabrengsr van veldgewassen mag men zich verheugen dar de prijzen der meest voorname zich hebben staande gehouden. In enkele provinciën had de veeteelt niet eene kwaadaardige ziekte onder het rundvee te wprstelen io de schade wordt intusschen van regeringswege zoo veel mogelijk voorzien. De visscherijen beloven geene onvoor- deeiige uitkomsten. Handel en scheepvaart vertoonen op onder scbeideiie -punten eene toenemende levendigheid. Wgnscljelijke verbeteringen n onzen waterstaat., in onze wegén en vaar teilen ;cne meer bespoedigde gemeenschap met den Rijn door den aan ég eener ijzerbaan zijn ten onderwerp van een bepaald ondeizoek '.estelden Ik denk de medewerking yan U Edel Mogenden tot 1st nemen van maatregelenten aanzien van die belangen in deze! zitting te zuilen kuun n inroepen De algemeene staat van gezondheid kenmerkt zich van eene gunstige zijde. Genadig bleven, wij verschoond van de heeyscheri- dc ziekte, door welke andere rijken bezocht zijn. Ta onze Pverzeesche Bezittingen heerschen voortdurend rust en orde. De voortbrengselen van Nederlands Indïë nemen toe. Voordeelig is de werking van de gesteldheid dier gewesten en yan onze volkswelvaart op 's Rijks geldmiddelen. De uitgaven Worden door de inkomsten gedekt. Wederom zullen yoor het volgende dienstjaar de lasten, en we! die op bé> hoefcen van eerste noodzakelijkheidkunnen worden verligt. De financiële verordeningen, in de vorige zitting met ge meen overleg van U Edel Mogenden tot stand gebragc, hebben de gewenschte uitkomsten opgeleverd. Te midden van de algemeene geldcrisis, die in andere haipr- ^el drijvende lander? ?icb heefc .dpen gevoelenis het openbaar yertrouwen bij Óns ongeschokt geblevendank zij de hechte grond- Slagen 4 waarop het is gpvjescigd, Ik mag de gegronde hoop'koesterendat in den loop van het aanstaande jaar'de nieuwe Nederlandsche wetgeving itn volle wer* king zal kunnen worden gebragt. In dat vooruitzigt zijn aanvan kelijk reeds zoodanige voorbereidende maatregelen genomen als noodig zijn om, gedurende dat tijdsgewricht, tot de organisatie en invoering der nieuwe regterlijke raagt over te gaan." De wet telijke bepalingendie tot dat einde nog mogen gevorderd wor den, zullen in deze zitting der overweging van Edel Mogen- dep worden voorgelegd, De commissie van redactie der Nedertytïdsehe wetgeving houdt ïicb ijverig bezig met het onderzoek der veranderingenwélke aanvankelijk in het wetboek van strafVegt zullen kunnen wórden gemaakt Ik vlei Mij in staat gesteld te zullen wórdenom nog UI denïóop der tegenwoordige zitting dienaangaande aan U Edel Mogenden ontwerpen van wetten aan te bieden. Édel Mogende Heeren 1 dat Uwe beraadslagingen zich op hieuw door kalmte en welwillendheid onderscheiden, en Uwe medewerking de kracht der Regering steeds schrage en verster- ke 1 Alsdan zal ook deze zitting der Staten Generaal onder den zegen des All&toGgssenweldadige vruchten geven zal Neder- land de toekomst met vertrouwen te gemoet konnën gaatien zal |k den goeden uitslag mogen hopen van Mijne bestendige poging en yoor het geluk en de welvaart van het Volkhecwelk.de Goddelijke Voorzienigheid aan Mijne zorg heefc opgedragen, f De opperkamerheer van Z. M. heefc den 16 October op last van den Koning bekend gemaaktdat de föuw wegens het over lijden van B.;M. de Koningin, zal worden aangenomen, te reke* pen van den nader aancekondigen dag van de begrafenis, zullen de dezelve gedurende 34 weken worden gedragen en wel 25 we ken de groote or geheele rouw6 weken de middelbare of halve rouw; t- 3 weken de kleine of Jigre rouw. De Messager de Gand ét des Paijs~Baskondigt onder het rubriekBinnenlandsche tijdingen, den dood van H. M. de Koningin - per Nederlanden aanen plaats dat berigc tusschen zwarte randen. In de lofspraak door dat blad aan de Koningin toegezwaaid, leest men, onder anderen, het navolgende: De dood van deze Vorstin is eene ramp voor het Koning rijk der Nederlanden. Zij weigerde nimmer hare bescherming aan geen barer onderdanenen de ongelukkigen vonden altijd bij haar hulp, onderstand en troost. Bijaldien men wilde openbaar maken, wat zij altijd met de grootste zorgvuldigheid bedekte, zou men verwonderd staan 'over de veelvuldigheid harer weldaden. De zachtheidde beschaafdheidde menschiievendbe'id waren de grondtrekken van haar karakter. Nooit beminde eene moe der vuriger hare kinderennooit kende eene echtgenoot beter hare verpligtingenen vervulde ze met meerdere naanwgezetheid, In den tegenspoed was zij altijd onderworpen maar tevens standvastig edel grootvertrouwende op den Goddelyken bysrand Eenvoudig in hare gewoonten en handelwijsvond zij al hare genoegens in den kririg van hare familieen het vertrouwen en de liefde, welke tusschen de leden van het Koninklijke Huis bestaat, had zij voornamelijk aangekweekt en bevestigd. Deze Vorstin bezat een met uitgebreide kennis versierd ver stand en beoefende de schoone kunsten met goed gevolg Zij schilderde fraaimaar hare zedigheid belette steedsdat de voort brengselen van haar talent algemeen gezien werden. De Koningin der Nederlanden was een dier Toonbeelden van deugd welke de laster en verguizing nimmer hebben kunnen be reiken; laren wij liever zeggen welke zij nimmer hebben durven aanranden. Zelfs de revolutionairen, die snoode en lage laste raars, hebben altijd deze lieftallige Vorstin geëerbiedigden geen van hunne dagbladen hebben tot dus verrena haren dood geppogd hare nagedachtenis te bevlekken." Stbttertjetttiett. Ten kantore van J. P. BURGERin de Voorsrad te Goeszijn voor de 172e Loterij nog ie bekomen HEËLE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop en Huur, waarvan de trekking van de eerste week der Vyfde Klasse begint op Maan-: dag. den 23 October, Ter Boekdrukkerij van F* Kleeuwens en Zoon. Behalye^e.begyobtingsvyeften eft eene wet ter verbetering van eene der bestaande' accijnsen'zullen eenige noodig geworden wijzigingen in het tarief van in-uic- en doorvoer aan U Edel fogenden worden voorgedragen.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2