N°. 80. GOESSCHE AN V R IJ D A Gr DEN 6 OCTOBER Deshtvcu ctt Sibmittistratvctu PUBLIEKE BESTEDING. Op Zaturdag den 15 October 1837, des middags te twaalf uren, zullen Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, ten Stadhuize aldaar publiek en aan den minscmynenden trachten aan- tebesteden. 1 De leverantie van aoo Mudden STEENKOLENten dienste van onderscheidene Stedelijke ïnrigtingen Waarvan de conditiëndoor den Edel Achtbaren Raad dezer Stad gearresteerdten stadhuize ter lezing zullen liggenvan Woensdag den 4 October aanstaande, ftot den dag der Beste ding des voormiddags van tien tot twaalf uren. Terwijl by den Stads-Architect de noodige informatien te bekomen zijn. Goes, den 30 September 1837, Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOORvan Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, L, DE FOUW, Jx. NIEUWSTIJDINGEN. iDuitöCÏïLtnb. Berlijn den 29 September. De cholera is in de laatste da gen weder op dezelfde hoogte gebleven. Van den 27 op den 28 zijn 33 personen door die ziekte aangetast en|i7 daaraan overleden. Eenige pruissische stafofficierenwaaronder de overste von Willisenvan den staf des Kroonprinsen, hebben van den Ko ning verlof erlangd, om, tot hun onderrigt en het opdoen van ondervinding in de krijgskunst, zich naar Bona te begeven, en den togc der Franschen naar Constantine, indien die werkelijk plaats heefc, hetgeen thans naauweJyks meer te betwijfelen vak, te gaan bijwonen. Men schrijft uit Baden, van den 25 September: „Voor bet voorloopig examenhetwelk de jongelingen ondergaan moe ren, alvorens op bet aartsbisschoppelijk seminarium toegelaten te worden, hebben er zich dit jaar slechts zestien aangemeld. Deze toenemende aanzienlijke vermindering van kweekelingen voor den priesterstand begint reeds bezorgdheid en verlegenheid te doen ontstaan, en dezelve zal meer en meer toenemen naar mate de gunstiger vooruitzigten op eene andere burgerlijke ver zorging zoo menigen degelijken jongeling doet afzien van eene betrek king, die hem aan den dwang van het celibaat onderwerpt. Met veel belangstelling is dan ook het door een groot aantal verzoekschriften veroorzaakte besluit onzer tweede] kamer verno men om de hooge regering te verzoeken, dat zij de noodige stappen zou doen tot hec bijeenroepen van provinciale synoden, ten einde langs dien wettigen weg tot de afschaffing van het celi baat voor de Kathokjke geestelijken te geraken." De uit Athene ontvangene berigcen van den] 12 dezer hou den indat de presiderende minister v. Ruthart zijn ontslag heefc gevraagd, maar dat Z. M. Koning Otto hetzelve niet heefc toegestaan. De onmiddelijke aanleiding tot dat besluit van den mininister scheen niet met zekerheid bekend te wezen vrij al gemeen beschouwde men hetzelve als het gevolg der kuiperijen zoowel van vreemdelingen als van de binnenlandsche partijen waaraan hec nieuwe koningrijk onophoudelijk in eene groote mate is prijs gegeven. Frankfort, den 29 September. Z. K. H. de erfprins van 'Oranje is den 26 dezer van Karlsruhe te Stuttgart aangekomen ten einde aldaar het koninklijke gezin te bezoeken Den 24 heeft Z. K. H. te Karlsruhe eene groote en zeer luisterrijke wapenschouwing van de in de nabijheid dier stad kamperende ba- densche krijgsmagt, ter sterkte van 8 a 10,000 man bijgewoond. In het kamp by Karlsruhe is een afbeeldsel van het kasteel van Antwerpen vervaardigdhetwelk de merkwaardigste oogenblikken van de beroemde verdediging en belegering dier sterkte voorstelt en door een aantal lieden met belangstelling bezigtigd wordt. (BuQcltmb. Londen, den 30 September. Eergisterenheeft H. M, Ko ningin Victoria in het park te Windsor eenige troepen der garde in oogenschouw genomen. H. M. zat te paard, en droeg de Windsor uniform zijnde een donker blaauw kleed met roode kraag en opslagen, alsmede eene militaire muts. H. M. werd verge zêld door hare moeder de hertogin van Kenten een luisterrijk gevolgin hetwelk zich bevonden de ministers Melbourne en Talmerston. Nadat H, M, langs de gelederen gereden was en de troepen met veel naauwkeurigheid bezigtigd had hebben deze laatsten voor H. M. eenige manoeuvres verrigc en gedefileerd. - De schade, die onlangs door het volloopen van den on» deraardschen gang onder den Theems aan dat belangwekkend werk is toegebragc, is thans weder hersteld, en het publiek worde even als te voten tot het bezigtigen van dezen Tunnel toegelaten. De arbeid daaraan wordt thans dag en nachc voortgezet. Te dien einde heeft men de werklieden in drie ploegen, eik van 100 of 120 man. verdeeld, die elkander geregeld om de acht uren af.' lossen. Desniettemin gaat de arbeid slechts langzaam voorten wordt het schildwaarachter de metselaars en andere werklieden arbeidengewoonlyk in de vier en-twintig uren slechts weinige duimen voorwaarts gebragr. Het klinkt eenigzins zonderling, dat, terwijl men nu reeds sedert jaren zoo veel moeite en kosten aan dit reusachtig werk besteedt, en daarvoor zelfs voorschotten uit 'sRijks kas verleent, het toch niet aan deskundigen ontbreekt die ter goeder trouw bewerendat op de plaatswaar deze oh* deraardsche gang gegraven wordt, geene nieuwe gelegenheid tot het komen aan de andere zijde van den Theems gevorderd wordt zoodat ook uit den toldien men later van de personenwelke van den gang gebruik zullen maken, wil heffen, de kosten dezer onderneming nimmer behoorlyk zullen kunnen worden bestreden.; jfvmkvijk. Parijs den 30 September. De Zwitsersc'ne dagbladen dee* len bijzonderheden mede nopens de reis van den heer Cousin door de cantonsmet het oogmerk om den staat van het onderwijs aldaar in oogenschcow te nemen. De heer Cousin heefc te Lau*' sanna al wat daartoe betrekking heeftonder anderen de normalei, schoolbezocht en deswege zijne tevredenheid betuigd. In een op de reede van Tunis geschreven brief, gedagtee^ kend den 20 dezer, leest men: Het Tucksche smaldeel is teruggestevend. De Kapudan-pacha. is met den admiraal Gallois niet in ongelegenheid willen komen»; De Tartera heeft ons tijdingen en bevelenuit Frankrijk mede* gebragc. De admiraal Gallois zal de recde van Tupis verlaten, om zich naar de Levant tè begeven. Hij zal le Montebello le Trident en eenige andere schepen met zich nemen. Hec overige van hec smaldeel zal Tunis verlaten, om zich naar Bona en te Cagliariin Sardinië, te begeven. Men heefc te Tunis eene zamenzwering ontdekt, welke tem doel had om den Beij te onttroonen, en denzelven door den zoon van den gewezen Bey te doen vervangen, Een minister van dient Vorstdie het vertrouwen van den tegenwoordigen Bey had be houden, was de ziel dier zamenzwering, waarvan de Groote Heer de aanstoker wasi De zamengezworeneo zijn gewurgd geworden. Eer.e Turksche brikop het oogenblik der execu tie aangekomenzal te Konstantinopel de tijding van de misluk king der zamenzweiing en de straf der daders overbrengen. De Groote Heer had kennis gedragen van de toebereidselen welke wij voor Constantine maaktenen hij had mee groote moeite eene aanzienlijke vloot gewapend, om den bedreigden Bey, door die tóezending van eenige geregelde troepen de behulpzame hand te bieden doch onze gezant te Konstantinopel en onze stations te Tu nis en Tripoli waren daar, om ons van hec vertrek Van den kapudan- pacha., en van zijne aankomst op de Afrikaansche kustente ver wittigen. „Ten gevolge van deze berigten, vertrokken wij uit Toulon, zeker zijnde, dat het smaldeel van Lalandedat op de Spaatt- sche kusten kruiste zich bij ons zou voegen. De instructieu van den admiraal Gallois hielden in, dat hij oen Turkschen ad miraal moest aankondigen, onmiddelijk de kusten van Afrika te verlaten, én, bij aarzeling of weigering, zijne schepen te ver nielen De heer Gallois is een man om zulke bevelen stipt na te komen, en nien heefc die kans dus niet willen wagen: De Koning heeft den 29 September over de in het kamp van Compiègne vereenigde troepen eene groote wapenschouwing gehoudenen is den volgenden dag met zijne gemalin en de jon ge Prinsen en Prinsessen naar Saint-Cioud vertrokken. De Her* tog en Hertogin van Orleans zijn op het Koninklijk kasteel te Compiègne gebleven. De regeringsdaden roemen hoogelyk de geestdrift en vreugde, waarmede de Koning niet slechts in hec kamp door de soldaten maar ook gedurende zijne reis door de bevolking der steden en dorpen, die hij doortrok, ontvangenis. Gedurende *s Koniogs verblijf te Compiègne zijn in de schouw burg van het kasteel door de zangers en zangeressen van de groote Parijssche opera cooneelvoorstelüngen gegeven. Ook de beroem de danseres Fanny Essler heeft daar haar kunsttalent ten toon gespreid. Men heeft niet onopgemerkt gelatendat onder de vreemdelingen 7 die aan de feesten te Compiègne deel genomen

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1