GOESSCIIE COURANT. N°. 78. V R IX D A G 1837. DEN 29 SEPTEMBER/ "Frankfort, den 22 September. Het Oosténrijksche regerings blad verkondigd dat Z. Kéiz. Kon. Apost Maj. aan Z. M. Koning Willem der Nederlanden een bewys heeft gegeven van zijne vriendschap en hoogachting door hoogstelen zei ven het groot kruis der hongaarsche St. Stephanus-orde te verleenen Het zelfde blad meldt voorts, dat de Keizer aan de nederlandschen luitenant-generaal en opperstalmeester en buitengewonen gezant ce Parijs, baron Robert Fagel, bet grootkruis der keiz oo-tenriik- sche Leopolds-orde heelt geschonkenten teeken van hoogstdes zelfs tevredenheid. MEUWSTIJDINGEN, £SuitscManb. Berlijn den a a September. Z H. de hertog Karei van Mecklenburg-Strelitzgeneraal der infanterie, commandant der garde du corpsen voorzitter van den staatsraadis gisteren mor gen tea 8 ure, na eene kortstondige ziekte, alhier overleden. Het bof heeft, wegens het overlijden van diehr hertog, den rouw voor acht dagen aangenomen. Reeds eeneo geruimen tijd was deze vorst onpasselijk, en het was ter herstelling zijner gezond beid, dat hij zich dezen zomer naar een der Zuidduitsche baden begaf, van hetwelk hij voor eenige weken in zulk eenen goe den toestand terugkeerde, dat er, naar men meende alle hoop op zijn behoud "bestond. De Koning verliest in hem een trou wen dienaar, het vaderland een' kundig en werkzaam staatsman. Men zal zich herinneren, dat er veel gesproken is over eene ver wijdering, welke in den laatscen tijd tusschen den hertog en ons bestuur zou ontstaan zijnwaarvoor men als eene der voorname redenen opgaf zijn tegenzin tegen hét huwelijk zijnet nicht met den herrog van Orléansdoch de ware toedragc dézer Zaak is tot dus verre niet met zekerheid bekend* De Duitsche Courrier behelst een bérigt uit Konstantino- pel van 30 Augustuswaarin omtrent den oorlog in Circassie het volgende gezegd worde* De generaal Willi amine ff"heeft den tegenstand der Circassiers overwonnen is werkelijk tot aan de kust doorgedrongen en heeft Ochiat bezethetwelk hij thans door zijne troepen van vestingwerken laat voorzien. Maar door het aanleggen van vestingen alléén kan Rusland niet verwachten in het rustig bezit van Circassie te zullen geraken, want het heeft aldaar reeds verscheiden vestingen, mét duizenden soldaten als bezetting, en die naauwelijks buiten de wallen durven komen om fouragie te halen. Intusschen zullen twee omstandigheden dit land er eindelijk toe brengen om zich onder de Russische heerschappij te büigen. De Circassische opperhoofden moeten eindelek de overtuiging erlangen dat zij van geene der Euro- pesche Mogendheden hulp te verwachren hebben t-gelijk reeds ia de zaak van den Vixen gebleken is, dat Engeland geen lust gevoeltom wegens de Circassische aangelegenheden eenen oor log te begionen, hetgeen vooral thans niet zal geschieden, nu de kroon is overgegaan op de jonge Koningin Victoria, in wier raad lord Durhamten opzigte van al wat Rusland en het Oos ten betreft, eene overwegende stem heeft De edele lord heelt den Russischen reus van nabij in oogenschouw genomen en ver zekert, dat dezelve noch gevaarlijk voor noch vijandig jegens Engeland is; indien Rusland ooit eene dreigende houding aan namdan zouden Oostenrijk en dé overige Europesche staten daardoor ih hetzelfde: geval komen als Engeland en door gemeene belangen met hetzelve verbonden zijn maar dit was zoo nie ten opzigte van de Circassische zaakwaarbij de overige mogend heden geen het minste belang hadden en Engeland dus geheel alleen staan zoude. r Een tweede omstandigheiddie mede km werken om de Circassiers aan de Russen te* onderwerpen, is, dat d,ezen huiirie wijze van oorlogen veranderd hébben en veel zachter te werk gaan dan vroeger Ditmaal hebben zij op hunnen togc het land niet verwoest, gelijk zij anders plagten te doen. Overigens zijn hunne troepen tot nog toe niet veel gelukkiger geweest dan te jróren. Nadar zij er in geslaagd waren Öchiat te bezerten heb ben zij meer zuidelijk zoo veel fe grooter nadeel geleden. Zij <wiiden aldaar eene landing bewerkstelligen maar zijn door de Abasen met een aanzienlijk verlies haar hunne schepen teruggejaagd T"«— Volgens berigt uit Rome éan den 12, verminderde de cho lera daar even snelals dezelve Was loégenórhen. Dit werd groo tendeels toegeschreven aan de maatregelendie tot betere verple ging der zieken genomen waren Den 11 zou het aantal nieuwe Zieken tot 113, dat der dooden tot 62 gedaald zijn. Men berekent, dat van de 200 000 ingezetenen en vreemde Üngen, die de stad Palermo, bij het uitbreken der cholera, be yatre omstreeks 40,000 de stad hebben verlatenen dat van de overigen, van 7 Junij tot 6 Augustus, 23,546 aan de ziekte gestorven zyn - dat is in twee maandan het zevende deel der bevolking. Van de hoogere standen en de hooge geestelijken zjjti ruim 120 personen overleden van de pastoors is slechts één in 'tleven gebleven, het nonnen-klooster la Martorana is géheèl uit-' gestorven Ter zake van de gruwelen, die te Syracuse, bif gelegenheid der choleragepleegd zijn is die stad de rang Vïtit hoofdstad der provincie ontnomen, en deze aaö de"stad Nöto Ver leend werwaarts de zetel der burgerlijke, regterlybe en militaire overheden is overgebragt. De berigten uit Napels van den 9 dezer luiden zéér gunstig ten aanzien van den toestand der gezondheid. Dén 8 is daar het feest di p'tede Grotta met veel luister gevierd. Naar mén meldtzouden bij die gelegenheid omstreeks 20,000 man troe pen, waaronder 8000 nationale garden, voor den Koning en do Koningin gedefileerd hebben (^uycLltlb. Londen den 24 September. Laatstleden Woensdag is ge/ hóuden een geheime raad, Waarin besloten is, dat het Parlement: den 15 November, tot afdoening vati zaken, bijeen zal komen. Men voegt er echter bij dat voor Kerstijd niet anders verrigczal worden dan hetero forma inbrengen der ontwerpen, welker be handeling door den dood des Kóbings is afgebrokenen dat da eigenlijke beraadslagingen eerst na het eir.de der Kersvacantte zul len aanvangen. Ook is in dien raad het ontwerp van hét nieuw grootzegel goedgekeurd, welks eene zijde het beeld der Konin- gin te paard zal dragen, met hét omschrift: „Victoria, door Gods genadeKoningin van Groot BrittanjeVerdedigster des Geloofsterwijl de keerzijde de Koningin móet voorstellen, op haren troon gezetenmet den schepter in de eene en de wereld-*, kloot in de andere hand, en ondersteund door den Godsdienst ca de Geregrigheid. Prins Leopold en zijne gemalin zijn óp hunne terugreis van hef kasteel van Windsor naar Belgie, te Ramsgate plegtig ontvangen door den hertog van Cambridge en den hertog\vate Wellington - De laatste berigten die hier uit Lissabon zijn ontvangen, zijn van den 14 dezer. Destijds was niets naders met eenige ze kerheid bekend omtrent de bewegingen van den maarschalk danha, dan dat hij den 9 te Castello Branco was aangekomen, en den volgenden dag naar de zijde van Idanha (slechts 4 uren van de spaansche grenzen) gemarcheerd was De geruchten om trent de oogmerken en de sterkte der krijgsmagt van genoemden bevelhebber, liepen Zeer uiteen. Volgens den een groeide zijn corps dagelijks aanen zou hij eerlang weder in de nabijheid der hoofdstad :e wachten zijn; volgens den ander, was zijne krijgs magt voor een groot deel verloopen, en zou hij er op bedachc wezen-,om zich in Spanje te Wé'rpen Intusschen hielden de Charteriscen in het noorden des rijks zich sraandeen bespeurde men in de zuidelijke provinciën, en ook in Lissabon zelfmeer beweging onder de Miguellisten, - Kort na het uitbreken van den opstand der Charteristen is te Lissahon een Engelschman, met name Bacondie te voren als generaal in portugesche dienst hééft gestaan, van wege het bet stuur der ultra-liberalen gearresteerd, en met een vaartuig buiten slands gebragt. Deze gebeurtenis heeft aanleiding gegeven toe eene wisseling van nota's tusschen den britschen gezant en ge noemd bestuur, welk laatste daarbij een zeer hoogen toon moer hebben aangenomen, waarover men zich hier te lande hevig beklaagd De zaken van Ierland geven bij voortduring aan de Londen*; sche bladen stof toe vermoeiend twistgeschrijfwaarbij met* steeds met leedwezen de sm kking opmerkt, om het verschil vun godsdienst in die twisren te mengen. Zelfs sir Francis Burdett tegenwoordig een ijverig voorvechter der behondende partij, beefc op een openbaren maaltijd in het graafschap Wilst verklaard» dat het rhms in Engeland de vraag gold of her Katholicismus over het Protestantendom zou zegevieren,. De Onderkoning vanr Ierland heeft den kolonel Verner als vrederegter afgezet, omdac deze op een maaltijd een toost had ingesteld, ter eere der over winning, dte de lersche Protestanten in 179Ó bij de DiamondL op de Katholijken hebben behaald Deze maatregel wordt docr de ministeriele evenzeer geroemd, als door de andere partij gegipst. Men had den 23 alhier berigten wegens de nederlaagdie het Engelsche hulplegioen bij Andoain geleden heeft. In dié berigten wordt allerhevigst ovet de lafhartigheid der troepen van de Koningin geklaagd, die door hunne dadelijke vlugt het legioen hebben opgeofferd. De Britsche lansiers moeten in hunne ver bittering een aantal vlugtende soldaten der Koningin doorstoken

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1