N°. 70. GOESSCHE COURANT, M:r lo VRIJDAG DEN 22 SEPTEMBERS NIEUWSTIJDINGEN. Buitofhkttb. Frankfort, den 15 September. Omtrent de arrestatfen waarvan voor eenige .dagen in berigten uit Rome gewag is ge maakt wordt nu, in brieven uit die stad van 5 September ge meld, darde gevangen genomene personennaar men verzekerde een oproerigen aanslag in den zit*-hadden;dat zij voorne mens waren geweestOm den 3 September in de St. Pieterkerk bij gelegenheid ëener groote kerkelijke plegtigheidonlusten te verwekken, en zich, te midden van de daardoor te stichten ver warring meester re maken van den Engelenberg; dar zij de ga leiboeven, die in dat kasteel gevangen zitten, alsmede een deel der bezetting, op hunne hand hadden enz; Ofschoon men een plan tot omverwerping der bestaande orde van zaken voor ten hoogste dolzinnig hieldhad echter het gerucht nopens den Bedöeldert aanslag in de stad veel ontsteltenis gjebaardbtc hoof de van de verwarring, die vooral in de tegenwoordige omstan öigheden daaruit zou ontstaan wezen. Voor bet overige ver rfiinderde de cholera en werd het dien ten gevolge weder leven 5diger in de stad. Den 4den was het aantal nieUwe cholera ge vallen tot 301 gedaald, dat dér dbóden had nog 198 bedragen. Volgens berigt van de Itaiiaansche grenzenSeptember dasher tóen, uit hoofde van de vérspreiding der cholera in den pausselijken Staatin Toscane en Sardinië, zeer onzeker, of het groote oostenrgksche leger kamp in Noord-Italie, waartoe al'hét ooodigêr reeds vóórbereid Was,- weï plaats zou hebben. De be slissing daaromtrent zou afharigéh van dén loop der ziekte. 1 In HorigaHjênabij Pesth is thans éeft oostenrijksch leger corps van 10,000 vereenigd voor de geworic herfst oefening. Dézë troepen zouden den 24 dezer naZr hunne garnizoens-plaat Sen térugkeereu. —- Vólgens berigten uit Petersburg, is Z M de Keizer van Rusland dié, den 22 Augustus nog te Wilna Was over Minsk en Kieuw te Wosnesensk aangekomen, en hééft den 30 aldaar éehe wapenschouwing gehoiiden over 350 éscadroris ruiterij en f44 stukken geschutwelke in vijf gelederen geschaard stonden. Dé vlaktè, hoé uitgestrekt ook, scheen niet voldoende voor de manoeuvres van zulk eene massa. Vóór de Wapenschouwing is ééUe jilegtige godsdienstoefening door de troepen gehouden. Een altaarrondom hetwelk alle standaarden geplaór waren srond vóór het eerste gelid. Overal heerschte eene diepe stilteen het Was een pjegtig oogenbliktoen de Keizer voor hec leger en Voor Ruslanden de soldaten voor hunnen Souverein en hét Va derlarid met diépen eerbied gebeden ten hemel zonden. Z. M is door de krijgslieden met eenè levendige geestdrift ontvangen. Den 3 r heeft Z, M 12 reserve-bataljons van het 5de infanieri - corps, en .16 bataljons met 3 compagnien artillerie, bestaande Uit nier onbepaald verlof huiswaarts gezondene soldaten, in 00 genschouw genomen. H M. de Keizerin van Rusland nevens H. K, H. de Groot Vorstin Maria zijn op Hoogstderzelver reis naar Odessadoor Rjaschk gereisd, en langs den geheel en weg met de luidste toe juichingen door de bewoners ontvangen. De aandeèlhebbers in den Zarskoje Scloschen spoorweg bij Pe tersburg hebben den 28 derzelyer eerste aigemeene vergadering gehouden. Daarbij is gebleken, dat het kapitaal bestaat uit 17,500 aandeelen ieder van 200 roebels, dat de ontvangst eene som van 3,508,244 roebels bedraagten de uitgave tot het einde van Julij 2.431.600 roebels, en dat tot voftooijing der onderne ming nog eene som van anderhalf millioen roebels gevorderd wordt. Tot vinding van die gelden, is hec bestuur door de ver gadering gemagtigd, eene leening te doen; daarentegen is het voorstelom den weg tot aan Ischora voort te zettenvoor eerst nog niet beslist geworden. Den 30 Augustus is de kleine spoorweg, welke Van dén oever der Neva rot aan de Isaaks-hoofdkerk aangelegd is plegtig ge opend. Als eene eerste proeve werd een zware blok marmer op éenen ijzeren wagen geladen en binnen zeer korten tijd vervoerd. Gelijk.mén Weet.,- is dezeSpoorweg voornamelijk aangelegd met het doelom het aanvoeren van den steen iot den opbouw der gezegde kerk benoodigdgemakkelijk te maken en aldus de voltooijing van dat. prachtige gebouw te bespoedigen. Dezelve voldoet volkomen aan de verwachting. De beroemde zangeres Taglioni is thans te Petersburg aange komen. Men heeft thans berigten uu Napels, van den 31 Aügus tusontvangenvolgens welke nadat sedert verscheidene dagen geene nieuwe cholera'gevallen waren voorgekomenaldaar ee nige menschen aan de ziekte bezweken waren In den nacht: van den 27 was de generaal del Caretto met certe stoomböbc □it Catania té Napels aangekomen; na zich daar een dag opge houden en met den Koning eene langdurige bijeenkomst gehad te hebbenwas hij naar Sicilië teruggekeerd. Aangezien de ge noemde bevelhebber in der tijd met eene uitgebreide volmagc bekleed was geworden, zag mén met veel belangstelling inlich* ting te gemoet omtrent de reden zijner reis naar Napeis; voör i'shands meende men uit die reis te mogen opmaken, dar de za ken op Sicilië nog niet geheel in órde waren.. d5u0cliiub. Londen, den 14 September* Omtrent het bezoek van. den admiraal Stopfordbevelhebber der Bricsche zeemagc in de Mid- dellandsche zee., in Genua, waaraan de Fransche bladen zoo veej gewigc gehecht en staatkundige oogmerken toegeschreven hadden, wordt thans door her ministeriële Avondblad gezegd» dat hetzelve zeer kort geweest is, en die bevelhebber niet een» zijn schip verlaten heeft Toen hij weder van Genua vertrok hadden zich het linieschip de Vanguard en het fregat de Rapid bij hem gevoegd, en men meende dat deze schepen bestemj waren, om in de wateren van Tunis een-waakzaam oog te hou den op; de Turksche en Fransche vloten, tusscheo welke men in die streken, voortdurend eene ontmoeting schijnt te vreezen, Men bespeurt uit de jongste berigten uit Lissabondat de komst van den admiraal Napierondanks de herinnering aan de diensten, die bij der grondwettige orde van zaken in Portu gal bewezen heeft aldaar vèel wrevel verwekt heeft. Menhieldf hec er namelijk voor, dat bij gezamenlijk met den Britschen ge* zant trachten wilde de strgdende partijen tot een vergelijk te bren» gen door beide iers te doen toegeven. Doch de in Lissabon bo* vendrijvende revolutionaire pareg wil van geene middeling van hec: geschil weien, en vreest niets zoo teer dan den invloed van En* geland in de Porcugesche zaken ja schrijft het aan deszelfs goud toedat de tegenwoordige opstand in hec geheel is uirge- broken. Van daar ook, dat in een harer tolken, de National* een woedend artikel voorkomt waarin de Bricsche gezant té Lissabon als de man wordt aangemerktin wiens woning de op stand beraamd isen die daarom de onschendbaarheid van zijn persoon en zijn woonplaats zou verloren hebben Het blad zegt, dat, als het er op aankomt, men geene bloedvergieting ten be hoeve van de nationale zaak moet schromen, hetgeen hier te lan» de als niet veel minder dan een wenk aan het Lissabonsch gei peupel beschouwd wordt, om onzen gezant om te brengen. De baron das tintas bevelhebber van het Portugeesch legioen in Spanje, heeft zich voor zijn'persoon niet gelijk men gemeld had, aan de zijde der Charteristen geschaard, maar is der hevige liberale partg getrouw gebleveneenige zijner troepen daarente gen hebben zich voor hei Charter van D. Pedro verklaard. Over het geheel staan de zaken van de Charter vrienden min der gunstig dan voor een paar weken. Men ziet met verlangen de nadere berigten te gemoetwegens de vijandelijkheden wel ke na het afbreken van de onderhandelingen tot een vergelijk hebfeen plaats gehaden waaromtrent men slechts eenige ver warde tijdingen heeft. J'Vatifctrijfc. Parus, den 16 September. Men verzekert, dat het kamp van Compiégne tegen den 10 October zal worden opgeheven, een ware men uit hoofde van hec voortdurend regenachtige we der, het geraden moge oordeelenom den tijd van dit opbre ken te vervroegen De soldaten hebben in den Jaatscen tijd veel geledln doch tot nog toe hebben zich, naar evenredigheid, wei nig zieken opgedaan Op last van de hertogin van Órleanr is dezer dagen eene buitengewone ration wijn aan de troepen verstrekt. Van de zijde der bewindslieden wordt aangekondigd, dac het huwelijk van \Konings tweede dochter, prinses Mariemee een prins uit het Huis van IVurtembergzoogoed als beklonken schijnt te zijn. De prins is een neet des Konings, en genaamd Friedrich-lV'tlhelm-tilexander. Hij is de zoon van eene der prinsessen van Sakseii Coburgneef van vorst Leopold en van Koningin Victoria. Hij is in russische dienst geweeseenvol gens den almanak van Gotha. generaal-majoormet verlof. De hertog van Nemours is in Toulon met veel plegtig heid ontvangen. Men meende, dat, bij zijne aankomst in ge noemde haven, aldaar berigten zonden zijn aangebragt, ten aan zien van den uitslag van de onderhandelingen, welke tichmel% bey op nieuw had pogen aanteknoopendoch deze berigten zijn nog niet aangekomen. De vorst heeft daarop met den telegraaf

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1