4riè uren afstands van d!é hoofdstad gevestigd gehad. Zelfs is in het gezigc der bewoners van Lissabon eene ligte schermutse ling tusschen de voorposten der beide partijen gehouden waar bij echter niemand het leven heefc verloren. Die aannadering van den vijand heefc te Lissabon alles rn rep en roer gebragt. De geheele nationale garde werd onder de wapenen geroepen en be- zette dag eri nacht de verschanste linien rondom de stad. Daar echter de manschappen van dfe burgefmagc, waaronder, zooals de Engelschen ten minste beweren velen slechts naar eene goe de gelegpnheid wachttenom 2ich voor de partij van Terceira en Saldanha re verklaren, zeer tragelijk opkwamen,- werd te Lissabon eene dagorder uitgevaardigd, waarbij de achterblijvers met geldboeten van 30,000 tot 300,000 rees (f 75 a f 750} en met gevangenisstraf werden bedreigd. Te gelijk zag men het scheepsvolk van sommige voor Lissabon aanwezige oorlogsvaar tuigen met uitgetrokken messen door de straten /oopen, en zulk eene dreigende houding aannemen, dat alle winkels gesloten wer den. In den nacht van den 25 op den, 26 werd het gevaar eenig zins afgewend daar de krijgsmagt van Terceira en Saldanha toen van Loures naar Villafranca'terugtrokwelke stad veel ver der van Lissabon is verwijderden aan den Taag ligt. De reden van deze achcerwaartsche beweging was te Lissabon niet bekend Sommigen meenden, dat de beide bevelhebbers, die reeds 4,000 man geregelde troepen, waaronder 760 ruiters bij zich hadden, zich met een batcaillon van het staande leger, dat uit Aigarvie kwam oprukken wilden vereenigen. Volgens anderen zouden Terceira en Saldanha aan den generaal Sa da Bandeira slag willen leveren, op wien thans de eenige hoop van het Lissabon- scbe bestuur berustdoch dienaar men verzekertslechts eeni ge hónderden manschappen bij zich heeft. De genoemde gene »aal schijnt, na te Oporto geweest te zijn, alwaar het gepeupel thans de meester speelt, op uitdrukkelijk bevel uit Lissabon, zuidwaarts getrokken te zijn. Omtrent de verdere krggsvertïgdn gen wist men te Lissabon niets andersdan dat de baron Leiria* die over de Charcisren de noordlijke grensvesting Valeria bezet hield, eëri uitval heeft gedaan én aan zijne tegenstanders, welke daarbij zeef veel volks verloren haddenhet beleg dier plaats, heeft doen opbreken.. De Lissabonsche Cortes hebbenonder dagteekening van den 52 Augustus, een manifest aan de Portugesche natie uitgevaar digd, waarin zij haar aanmanen om aan de nieuwe staatsrege ling (welker herziening trouwens nog niet voltooid is) getrouw te blijven, en waarin beweerd wordt, dat slechts een klein deel van het leger voor D. Pedro's grondwet partij trektdoch Ónder den dekmantel dier gebrekkige grondwet dé aristocraten Weder op het kussen wil brengen; Als naar gewoonte wordt |n dit manifest verzekerd dat geheel het Portugesche volk tegen die oproerige krijgslieden gestemd isen de spoedige verdelging van „een handvol opstandelingen" wordt daarin aangekondigd. De Cortes verontschuldigen zich voorts over hunnen vroeger aan de grondwet van D. Pedro gezworen eed, door te zeggen, dat slechts de wetten van God en die der natuur onveranderlijk zijn. Het ministerie heeft eene verklaring in het licht gegeven waarin zij all? deelgenootschap aan de bekende revolutionaire proclamatie van officieren der nationale garde ontkent. De Koningin D. Maria en haar gemaal bielden zich steeds pp het paleis las Necessidades bij Lissabon open lieten weinig van zich fioörén; Men verwonderde Zich, dat de bevalling der Koningin nog niet was aangekondigd daar zij het vroeger be paalde einde tharer zwangerschap reeds had overschreden. Som migen willen, dat Prins Ferdinand in het geheim in het hoofd kwartier van Saldanha is geweesc, en spreken van het voornemen der Chartistenom een regentschap van het rijk te benoemen daar zij de koningin steeds als in eenen staat van gevangenschap verkeerende, beschouwen. De tegen de Engelschen te Lissabon onder de revolutionaire partij heerschende verbittering bleef, volgens de thans ontvange ne berigten, steeds voortduren, en zonder de bescherming der Engelsche oorlogschepen in den Taag, zou het gepeupel welligt reeds tot dadelijkheden tegen de ingezetenen van deze natie zijn overgeslagen, Eenige hunnerwaaronder zekere generaal Bacon zijn door de overheden te Lissabon in hechtenis genomen, en alle pojijngen van den Britschen gezant, om de vrijstelling dezer lie den te bewerken, waren toe nu toe vruchteloos geweest. Parijs, den 4 SeptemberBij de bekende zucht der Parijze naars tot nieuwigheden baart her geene verwondering, dat de toe loop naar den thans geopenden spoorweg van St Germain aller drukst is. Gisteren alleen heeft de ontvangst niet minder dan 25,000 franken bedragen. De jonjste berigten van de africaansche kust melden, dat de generaal Bugeaud eenen vertrouwden zendeling naar Abd-el- Kader heeft gezonden, ten einde inlichtingen intewinnen, nopens den alleenhandelwelken dit opperhoofd aan den jood Ben-Durand zonde hebben verpacht en dat genoemd opperhoofd dienaangaande voldoende ophelderingen heefr gegeven. IVLn schreef dan ook uit Oran, dat de handel steeds toenam en dse men met grond eene nog meerdere uitbreiding van denzt-Iven meende te mogen verwachten. Voor de krygstogc naar Conscantine zijn 12000 man troepen bestemd. Na afcrek van het aantal, 'cwelk gewoonlijk in de hospitalen worde verpleegd, en de bezettingen van Bone, Guelma en nndere vaste póntën2üllen 'er slechts ruim pooo man -over* schieccn, om in 'tveld te rukken. Aan sommigen komt die be drag niet genoegzaam voor, om op een ge wenscheen uitslag te mogen rekenen. Uit Madrid gaan de bijzondere brieven tot den 27 Augus tus. Er liepen verontrustende geruchten nopens snoode voorne mens, welke de gevallen partij zou op, het oog hebben, ten einde zich van de aanzienlijksten eer gematigde partij té ontdoen. Men sprak zelfs van lijseen, waarop de personendie men te lijf wilde, waFen aangeduid, en aan welker opstelling men eenige leden van het oude kabinet niet vreemd achtte. Onderscheidene officieren der Koninklijke garde, welke de jongste verandering van ministerie bewerkt hebben, hadden in de -dagbladen een' brief doen plaatsen, ten antwoord op de aanvallen, welke de generaal. Seoane- in de kitting der Cortestegen hen gedaan had. £u dieh brief geven zij te kennen, dat zij. overtuigd dat h?c ministerie van den 15 Augustas de natie in den afgrond zou sle pen vermeend hadden f hetzelve- hunne ondersteuning te moecep weigeren niet door, zoo als Seoanevalschelijfc gezegd hèd tot oproei' over te slaan maar door hun ontslag te geven ter- terwijl zij aan dé soldaten en officieren aanraadden om den op perbevelhebber te volgen. "Endit noemt de generaal Seoane y aldus gaan zij in den brief voort, "een opstand van Jariitsaren! Hij dié in het oproer van Perur eene Zoo groote rol gespeeld heeft, door den eerbiedwaardige^ Onderkoning Pezuela te ont zetten, en alzoo aan Europa die rijke landstreek te doen ver liezen; hij, die naast den m.anzit, die, zich op het posrkantoof gebarricadeerd hebbende,,de krijgstucht vernietigdde hoofdsrad :ot ergernis versterkt, den moord van zijn' vriendden dappere» Cant eracveroorzaakt heeft, en die thans ridderteekenen draagt welke hij niet op het slagtveld heeft verworven. Wg worden jelasterd door den generaal Seoanedie door het oproer van la Granje tot kapitein generaal is benoemd en die straten der hoofd stad te paard doorgereden heeftvergezeld van het laagste ge meen, dat de handen aan den generaal Quesada heefc geslagen welken moord hij had kunnen voorkomen. Het is de generaal Seoanedie den naam van oproerlingen geeft aan officieren, dié hun ontslag hébben ingediendomdat zij geen antinationaal mi nisterie Willen dienen, dat uit een militairen opstand geboren, én welks aankomen gekenmerkt was door de tranen der Koningin evenzeer als door deh dóód -van een' beroemden schandelijk ver moorden generaal. „In Het slot des briefs geven de officieren te kennendat zij eene schitterende herstelling in den boezent der Cortes verlangen en dat zij zich die, bij weigering, wel op eene andere wijs zouden weten Jte verschaffen. Parijs, den 5 September. 'Den 31 zijn re Marseille 52 per* sonen aan de cholera gescorfen. Naar men van daar schrijft, moeren in deZèanders zoo bevolkte stad, thans naauwehjfcs 60,000 personen zyn; zoo groöc was het getal der inwoners dat, uir vrees voor de ziekte, was uitgeweken. Uit Madrid heeft men brieven tot den 29 der vorige maand. De generaal Seoane had in een der dagbladen een antwoord op den aan hem gengten brief der officieren doen plaatsen. Daarin geeft hij te kennendat hunne gezegden gelogenstraft wordeii door de eenstemmige getuigenis der personen die tot het Noor- derleger behoord hebben of nog beftoorendoor de geheele bevolking der hoofdstadwelke getuige van de daadzaken ge weest isen door het geweten zelve der schrijvers van het ar tikel dat hij Seoaneals generaal en als afgevaardigde bij dé Cortes, hun geen antwoord had te geven, doch dat hij, vaa deze dubbele waardigheid afziendesreeds bereid 20U zijnom als ambteloos burger, voldoening te verleenen aan allen, die zich door hem beleedigd achtten; dat een man van eer, intusschen 9 alleen aan mannen van eer voldoening kon geven, en dat de officierendie zulks thans vroegenalle gevoel van eer verzaakt hebbende, door lafhartig, in het gezïgt des vijandshun vaan* del te verlaten, verpligr waren, op nieuw onder den kruiddamp hunne verloren eer terug te winnen en dat hij, Seoanegeen letter van het door hem gezegde zou intrekken. Volgens bgzondere berigten zouten gevolge van die anN woord de grijze generaal Seoane door drie officieren tot een tweegevecht uitgedaagd zijn gewordenen hij twee derzelve doorstoken en de derde gevaarlyk gekwetst hebben. Hij zelf zou eene ligte wonde bekomen hebben. Parijs den 6 SeptemberDe hertog van Nemours heeft zich dezer dagen naar Toulon begeven om van daar naar Bone te wor den overgescheept. Hij zalgelijk reeds is aangekondigd, den twee den krijgstogt naar Conscantine, bij welke de generaal Damrê- mont het bevel zal voerenbijwonen. Eene vrij aanzienlijke menigte had zich, toen de hertog het paleis der Tuilerien veriiec op de plaats van het Carroussel vereenigd, te einde hem uitge leide te doen. Qlbujcvfcnficn. Op Woensdag den 13 September x837des morgens 9 ure preciesvoortzetting der Verkooping ten sterfhuize van MA- RINUS ROTTIER te Baarlandten overstaan van den No taris STOKMANSvan ELLEGOEDEREN, MANUFAC TUREN en wat meerder zal worden opgeveild. Tep» Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon, 3

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2