riefen zyn daarover ten uiterste verbolgen, Het is tc denken, dat de heer Hume nu trachten zal, om zich, wet behulp van zyn staatkundigen bondgenoot, den heer O' Cornellergens in Ierland te doen verkiezen. Onophoudelijk wordt de bekende proclamatie van den Koning van Hanover (hertog van Cumberland,') door de partij der her vormings 'gezinden gebezigd om de kiezers afceschrikken van het benoemen van lieden der Tory of behoudende partijals welker hoofd die vorst wordt voorgesteld en het schijn: dan dat deze vermaningen in de daad veel invloed hebben gehad, pe berigten uit Lissabon van 24 Juiij vermelden geene verandering in den staat van zaken. Dezer dagen is hier gestorven mrs. Margaret Law son, Jóden ouderdom van 112 jaren. Sedert haar 2,6 jaar was zij foeduwe. De in hare jeugd gebruikelyke kleederdragc heeft zy volstandig behouden. Parijs, den 5 Augustus. F err anddie, als beschuldigd van eene zamenzwering tegen het leven des Konings, te Rouaan in hechtenis was genomen, is heden morgen in deze hoofdstad bin- nengebragc. Na een verhoor te hebben ondergaanis hij buiten toegang gesteld. Naar sommigen intusschen willen, zouden de beschuldigingen tegen genoemden Ferrand uitgebragcniet van dat gewigt zijn als men aanvankelijk vermeend heeft. Men Zegt dat de politie van Turin die van Frankrijk op zijn'persoon heeft doen bedacht maken, en zulks op grond van eenige bij hem ge vondene brievenwaarin hij aan een' zijner vrienden van zyn voornemen kennis geeft, niet om den Koning te vermoorden, maar van eene poging rot omverwerping van het gevestigd be stuur. Overigens heersebe er nog veel duisterheid omtrent dié zaak, en schijnt het bewind, even als bij de zoogenaamde za menzwering van het stadhuis, deswege het diepste stilzwijgeiite Willen in acht nemen. - Onze dagbladen houden zich voortdurend ook inzonderheid met het kortelings tusschen Pruissen en Nederland gesloten hah delsverdrag bezig. Zy beschouwen dit als zeer nadeelig voor Frankrijk hetwelk daardooren door het Duitschehandelsverbond landwaarts als afgesloten wordt. Zij merken het echter als nog «adeeliger voor Belgie aan, hetwelk een groot entrepot Van den Engelschen handel op Duitschland was geworden. Zij houden het er ten slotte voor dat Frankrijk best zou doen zich medö aan het Duitsche handelsverbond aan te sluiten. Op verzoek van den Ónderkoning van Sicilië, graaft Canipo Fr'aneo i zijn geneesmiddelen uit Marseille naar Napels gezönden. - De hertog en de hertogin van Orleans zyn te Havre aan gekomen en ook aldaar met verschillende eerbewyziogen en met de meeste vreugde betooning ontvangen. Den dag voor de aan komst dezer vorstelijke personen, hebben in genoemde stad ee nige onlusten plaats gehad, ten gevolge eener zamenscholing van gemeen vólk voor de woning van den maire. Zoo het scheen, wilden de rustverstoorders het maken der toebereidselen voof de plegtige ontvangst van den hertog verhinderendoch zij zijn spoedig doordetusschenkomst van de nationale garde en eenige weinige linietroepen, uit een en op de vlugt gejaagd. In hec ministerieel Avondblad leest men de volgende cële- graphische depeches: Baijonneden 3 Augustus 1837 ten 4 ure des avonds. „De brief, waarbij wordt gemeld, dat de gezant (de graaf de Latour Maubourg, Fransch gezant bij hec hof van Madrid, en thans weder naar die hoofdstad op reis) den 29 in goeden welstand te Sarragossa is aangekomen, houdt in, dat eén aan» zienlijk Carlistisch corpsen, naar men zegt, D. Carlos, zélf, Muniesaop tien mijlen van Sarragossa bezette. De expeditien van Zariateguy en Guerguevan Roves a en van dén géneraal- Escalera rigrren zich op Soria." Bordeauxden 3 Augustusten 6\ ure des avonds De verschijning van eenige benden in de omstreken van ITuesca had doen vermoeden, dat D. Carlos zich op Daroca rigtce, maar, volgens een, op den 30, te Sarragossa bekend gemaakt berigc was hij den 16 nog te Cantavieja', Fortanece en Mtran- bel, Oraa bezette Camarillas en Alinga terwijl eene andere di visie den weg, welke naar BeCeyce leidt, in het oog hield." Algemeen beklaagt men zich over de duisterheid, ja tegen strijdigheden, welke, steeds in de celegraphische depeches, heer s'cheo. Ditmaal werpt zelfs de tweede der celegraphische. depe ches de opgaven welke in de eerste wegens de verblijfplaats van D. Carlos voorkomen omver. Zijn de opgaven in de tweede de- jpeche juist, dan bezet D. Carlos sceeds den onmiddeljijlcenzeer bergachtigen omtrek van de rotsvesting Cantavieja, en staat de généraal Oraa zeer digc in zijne nabijheid,, Dit laatste wordt opk in bijzondere brieven uit Saragossa tot den 29 vermeld. Men- beweert daarin, dat de vfeederztjdséhe Voorposten op sommige punten slechts op een geweerschot afstands van eikanderen staan doch dat de generaals der Koningin huiverig zijnom de Car listen in hunne sterke stellingen te midden van. bet gebergte aan te tasten, omdat die generaals aldaar hunne meerderheid in rui terij én geschut niet ten nutte zouden kunnen maken. De Chris tinos vleiden zich echter, dnt de Carlisten weldra door gebrek aan levensmiddelen gedwongen zouden worden, om van hunne hoogten te dalen, in welk geval men hen met meer hoop op eenen voordeeligen uitslag zou bestrijden. In eenen brief uit Madrid van den 29 wordt gezegd, dat de opperhevelhchberFsparter^ thans over omstreeks 25,000 man waaronder de nfdeelingcn van Oraa en Buerens kan beschikken dat die opperbevelhebber bij eenen eigenhandigen brief aan de Koningin-Regences heeft be loofd DCarlos gevankelijk in hare tegenwoordigheid te zullen brengenen dat de ministers zoo zeer over de goede diensten van Espartero (die echter in den laatscen tijd volstrekt niets heefc uicgerigt) te vreden zijndat zy zijne verheffing tot minister van oorlog willen voordragen, De ook in de celegraphische depeches vermelde colonnes Carlisten van Zariateguy en Guergue zijn volgens sommigenreeds te Soria aangekomen. Zlj blijken meer en meer bestemd te zijn, om eene krachtige afwending voor D. Carlos te maken. Te Madrid hebben, zich de Cortesin hunne zittingen van den 25 en 26 July met de wet tot regeling der geestelijkheid bezig gehouden. Eenige afgevaardigden hebben beweerd, dat hec thans het geschikte oogenblik niet was om zulke bepalingen tot stand te brengendoch de wet is door den heer Arguelles mee kracht voorgestaan, en dan ook met de meerderheid van 1:0 te gen 17 stemmen Voorloopig aangenomen,Sommige leden der Cortes geven zich reeds veel moeite, om bij de aanstaande alge- meene verkiezingendie in overeenkomst met de nieuw inge* voerde staatsregeling moeten plaats hebben, tot vertegenwoordii ger verkozen te wórden. De minister de Mendizabal heefc bij het indienen van zijn ontwerp van wet, tot het uitschrijven eener algemeene heffing op de inkomsten, gezegd, dat die bui», tertgewone oorlogsschatting 314 millioen realen ^omtreeks 40 millioen guldens) zou kunnen opbrengenmits men dan ook bij de heffing met gestrengheid te werk gingniet op eene overdrew vene wijze aan vórmen bleef hangen, en geenszins de provin ciale of plaatselijke overheden met de zaak moeide. Aan de he- moeijenis dezer laatsren schreef hij her mislukken der vroegere gedwongene geldleening van 200 millioen realen toe. 's Gravenhage den 8 Augustus. Gisteren zyn Z. M. de Koning, benevens HH. KK. HH. Prins Frèderlk en Prins en Prinses Albertvan Pruissen, naar Tilburg vertrokken, en naden middag met Hoogstderzelver gevolg door Dordrécht gepasseerd. —rr Heden zou de groote wapenschouwing door Z. M over de troepen van de eerste divisie, thans in hec kamp van Reijen ge legerd, plaats hebben. Bij deze wapenschouwing zullen, naar men verneemt* ook tegenwoordig zijn de brigade ligce cavalerie bestaande uit de regementen dragonders en huzaren, en eenige bat terijen artillerie. Zoo men verzekertzullen de thans ïn het kamp gelegerde troe pen hetzelve op den 11 dezer verlaten. In de vesting Breda worde de 5de afdeeling in garnizoen verwacht; de afdeeling grenadiers keert naar de residentie tértig; de 9de afdeeling wordt tegen den 12 eti 13 te Utrecht verwachc. Uit Nijmegen schrijft mendat óp den 13 hét ade batalj'on der ede afdeeling uit Grave aldaar zal aankomen, tetwyl van het 3de bataljon een deel naar de om» streken van Heumen en Gróesbeek zal worden gecantonneerd. In de Kweekschool voör de Zeevaartce Amsterdam, wer den den 4 dezer, na gehouden éxamen, de prijzen uitgedeeld voor vlyc en gedrag en daarónder een fraaije octant en verrekijker, als jaarJijksche gift van wijlen den admiraal van Kingsbergen, door zijne erven voortgezet. De kweekelingénwelke die onderscheiding verwiervenzyn: K. Teylaarvan den Helder de octant, als iste prijs. Zeevaart kunde P. Buysyan Amsterdamde verrekijker, als iste prijs Scheepsonderwys. Gisteren zijn het twee hondert jaren, dat Sc. George d'Ëk mina in het bezit der Nederlanders kwam en dat aldaar onafge broken de Nederlandsche vlag heeft gewapperd. &btrestf ««film. De onderge.teèkende heeft de eet zijnen geëerden beguns tigers te berigten dat hij met den 1 dezer maand zijnen Zoon J. KLEEUWENS, aandeel in zijne zaken heefc gegeven, en dien ten gevolge de affaire sedert 26 jaren alhier door hem uitgeoefend, ëlshu Zal worden voortgezet onder de Firma van F- KLEEUIVENS l&> ZOON; bevelende hij de nieuwe firma verder in de door hem sedert jaren genotene gunst, mét belofte van eene prompte bediening. Goes5 Augustus 1837. F. KLEEUWENS. De Öndergeteekende" "maakt aan zijne Stad- en Landge- nooten bekend dat hij heefc ontvangen van de Heer AM. ME'E- RESSr.om in Commissie te verkoópen; een fraai Assortiment van PIANOFORTES, GÜITARES, VIOLEN, VIOLON CELS, FLUITEN, CLARINETTEN, en al wat meerder tot een Assortiment van Muzyk Instrumenten behoort beveelt zich in een ieders gunst. A.J.A. P. VANCALMTHOUTLïtt. CPN.9 36, PS. Daar de Meer AM. MEERES Sr., thans bezig is om een Orgel in de R. 0 Kerk alhier te plaatsen, zoo recommandeerd hij zich ook tot het Repareren van alle soorten van Muzyk Instrumenten. Ter Boekdrukkerij van' F. Kleeuwens en Zoon. V

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2