wapenen in Frankrijk koopen. Hij verbindt zich om zonder roestemming van Frankrijk aan geene Mogendheid eenig grondgebied af te staande misdadigers zullen van weerszijden uitgeleverd wordenenz. Uit Madrid loopen de brieven tot den 10. Er heerschce aldaar rusten over het algemeen scheen men zich over de na dering van D. Carlos niet zeer bekommerd te betoonen. Men hield de troepen van den Pretendent voor niet genoeg georgani seerden ook niet genoeg van alles voorzienosn eenen aanval op de hoofdstad te wagen. In hoeverre die blijkbare zorgeloos heid gegrond is, zal de ondervinding nader moeten leeren. Prins WILLEM LREÜERIK HENDRIK, op JAVA. Volgens de Javasche Courant en bijzondere berfgteh van 10 tot <24 February: Wel moge onze O. I. kolonie zich gelukkig rekenen, en hare uaauvve betrekking op het moederland gevoelen, toen een tejgl Uit het huis van Nassau deszelfs grond betrad. Die reis was door het geheele Vaderland toegejuicht. Het Vergezelde den jeugdigen Vorst met wenschen en gebeden naar die verre oorden waaraan voor ons volk de gezegendste herinneringen verbonden zijn waar ons volk trouwe broeders heeften werwaarts zoo veler ziel naar vriend en magen trekt, die daar hun tweede Vaderland vonden. Dat hebben zij gevoeld toen de komst van den kleinzoon van on' aten .Willem toonde, dat ons vorstelijk huis deszelfs, verst ver wijderde onderdaden niet vergat. Het was een aangenaam gevoel voor ons toen een Prins uit den bloede den ons dierbaren zee mansstand koosen vooral toen hij langs het heldenspoor der Vaderen naar het land van onzen roem en welvaart stevende. Wij danken de doorluchtige ouders, dat dit echt nationale denkbeeld in hen gerezen iS dat zij dubbel belang vereenigende ouderlijke teederheid hebben ten offer gebragt, en hierin een Vorstelijk be wijs en voorbeeld van Vaderlandsliefde gegeven hebben. Dit is afstammelingen van Oranje en Czar waardig. D; Vorstelijke; zeeman handhave waar het noodig. isgelijk Justinus van Nas jsfêa en Joan Mauritz ook onze onafhankelijkheid ter zee, en topne dat moed en beleid, daar waar Oranje Nederland aauvoerd aanwezig zij en zegevieren. H t -Deze gevoelens bezielden onze landgenooten op Javatoen Prins Willem Frederik Hendrik deszelfs bodem betrad en Ne derlahd, en Oranje vertegenwoordigde. Geen wonder dat de al- gemeene feestkreec opging..dat Javd hoogtijd heeft gevierd Hierdoor heeft de kolonie regtmatige hulde toegebragc aan het Wettig gezag- getoond welk baar moederland was, getoond, dat zij de vijandin van allen revolutiegeest bleef. In de aanspraak, waarmede Zijne Ëxc. de Gouverneür van Neerlands Indie den Vorst Verwelkomdezijn deze gevoelens uit- tiiuntend uitgedrukt. Zijne Exc. gewaagde daarin ddi onder het bestuur van den Koning, 'sPrinsen doorluchtiger* Grüotva- 9, dérde bevolking van Java iederen dag haar lot zag verbece- 3, ren en telkens meer het geluk leerde besefLn onderdanen te 3, zijd van eenen magtigen Vorstwiens eerste voorschriften voor Elk 'voelt V hart van vreugde gloeijen Die u in deezTempel ziet Waar ons ijver en ons pogen Gaarne u een offer biedt Mogt dit pogen u behagen Zelfs als ons de kracht ontbreekt Om een heldendaad te schetsen Die van Nassau's glorie spreekt Mogten immer roem en voorspoed U geleiden op deez1 aard Dan zien wonzen wensch vervullen Prins! aan Nederland zoo waard! het bestuur dezer landen vaderlijke bezorgdheid voor den inlan 3, der wasdat dit land de Zorgeri diens Konings waardig' was 3, daar de belangrijkheid van den gfond geëvenredigd werd door 3, den kinderlijken eerbied van deszelfs bewoners voor den Vorsr 3, en. het nooit te vergeten Nederland. Zijne Exc. verwelkomde den 3, Prins in het midden eener schare van Nederlanders, die op eenen 3, afstand van 4000 uren, al de waarde gevoelen ert er trocsch 3, op zijn tot een Volk te behooren, hetwelk den ouden roem 3, der voorvaderen vernieuwendein de laatste jaren door moed 3, volharding en trouw aan Koning en Vaderlandzich zijnen grooren naam onder de volkeren der wereld gehandhaafd heeft, Zijne Exc. verwelkomde den zoon van den Vorstelijken held, 3, die tot tweemalen het Vaderland redde, en door zijn bloed op Java den schoonsten' waarborg stelde voor de zorgen, welke eep tfouvv volk eenmaal van hem te wachten hebben." Welkomwelkom in deez" oorden Welkom Prins! aan Java's strand Dat door zoo veel teedre banden Blijft gehecht aan 't Vaderland. Heïl udat gij Neêrland's tonen In dit oorcl Zelfs niet vergeet Dat voor teerst een telg van Nassau Op zijn bodem welkom heet. Welkom Willem Frederik Hendrik Naamgenoot van d" edlen Vorst Die voor Neêrland's volk en vrijheid Goed en leven wagen dorst Hierop Werd opgevoerd door H. II. liefhebbers een geschied, kundig tooneelspel Graaf Lodewijk van Nassau, of de over- winning te Heiligerlee, vervaardigd door eenen der ingezetenen van Batavia* den Hr. P. Bikwelks onderwerp en uitvoering geheel nationaal waren, en door de tegenwoordigheid van eenen Oranjespruic dubbel doeltreffend waren, en eene algemeene geest drift opwekten hetwelk bleek,, toen men na de slotwoorden „wie zou zich niet gelukkig achten Oranje als zijnen Vorst te eerbiedigen" het geliefde volkslied aanhieferf het geheele pu bliek medezong. Ook de ter zijner eerë gegèvene maaltijden getuigden van djen qationüiüeirdaar in de kleederdragt de Vaderlanasche kleuren uitblonkenzoodat hec niet twijfelachtig waswelk feest men vierde. De borstbeelden van Z. M. en van den Prins Veldmaar schalk versierden de zalen, die van Vaderlandsche toasten weer klonken. Die op den Koning, en het huis van Oranje maakten diepen indruk op het jeugdig gemoed van den Prins, die daarop met roerenden toon de verzekering gafdat hij daartoe te eeni- ger tijd geroepenwenschte te toonen dat het bloed van Nas sau hem in de aderen vloeide in de verdediging van Neêrland"s règten. Z. Exc de Gouverneur getroffen door deze ontboezem ming herbaalde deze woorden, opdat allen zouden weten, welke gevoelens den jeugdigen Vorst bezielden waarop het feestgejuich het gevoel daarvoor levendig uitdrukte. Onbeschrijfelijke!! in-; druk moet ook de toast ter eere der doorluchtige ouders van den Prins op hem en allen gemaakt hebben. Bij bet gewagen van de offers, die zij bragten, bij het vermelden van beider Vorste lijken moed, van den vader op het slagveld, en van de moeder in het hospitaalwas de ontroering sprakeloos, Na een verblijf van 14 dagen op Java heeft Z. K. H. de reis; naar de Molukko": voortgezet, onder de gezegendste voorspelling gen van in alls deelën onzer Kolonie denzeliden goeden geest Ce zullen wedervinden. De jeugdige Vorst leere op deze reizen waar men Neerlands roem en welvaart bevorderen en handhaven kan, en onze ongeschonden vlag verkondige aan de verste kus ten der wereld, dat Nederland groot is met Oranje. Brazilië heeft hier aan hulde gedaan, toen het in de vereerende ontvangst van den PrinsNeerlands Vorst en Volk, vereerde en coen hec de vlootvoogden van Engeland en Frankrijk met eerbied zich scharen zag rondom den bodem die zoo luisterrijk Neerlands magt vertegenwoordigd. Onze marine verheffe zich op haren Vorstelijken medegenoot, en eerbiedige hem eens als haar waar» dig opperhoofd. Niemand meene dat hier door voor verdiensten het spoor van roem zou gesloten worden. Wij zien het hierdoor te meer geopend. De belangstelling van hec huis van Oranje in onze zeemagtkan niet anders dan heilzaam zijn. Öf schit terenden onder Willem de Igeen EgmondBlois van Tres longHerman de Ruiter^ Rijk van der DoesRipper da en anderen Werd er onder Maurits geen school van Veldheeren gevormd? Waren HohenloheSchenk en Willem Lodewijk van Nassauniet groot onder hem? Was het niet Koehoornonder Willem III? Wij verheugen ons dat 's Konings kleinzoon zulk eene nationale keus genomen heeft, om ter zee te worden, wac zijne Vaderen waren, in "t veld en 't kabineten nu zijne broeders beoogen. Onze Zeehelden vereeren hern eens als eenen waardïgen Vloot voogd en bij hem herleven Trompen en de Ruiters! Wij stel len in hem levendige belangstelling, en dé beste Wenschen wor den rot zijn behoud ten hemel opgezonden. Gelijk de God van Nederland in de tempelen, welke hem in die verre oorden door Neerlands Godsdienstzin zijn gesticht, is gebeden en gedankc voor 's Prinsen bewaringzoo zal ook in het Vaderland voor hem gebeden en gedankt worden. Willem Frederik Hendrikgevoele wat dit beteekend. Hij gevoele alleen veilig, alleen nuttig, alleen groot te kunnen zijn door en met den God zijner vaderen en van ons heldenvolk. V Terstond een BROOD-BAKKERSKNECHT benoodigd bij de Wed, Hk. DE JONGE ic de Lange Kerkstraat, brie ven franco. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEËUWENS. 99 De vreugdefeesten hierop den Vorst gegeven kenmerkten zich door nationaliteitwaaronder vooral verdient genoemd :e worden., de gala-fepresenrat'ie in den schou wburg te Wel te' Vredèilwaar 2, K H. onder het Wilhelmus binnengetreden verwelkomd werd met de volgende dichtregelendoor den Wei Ed. Heer F. van Teutem daartoe vervaardigd

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2