gaf het voornemen te kennenom de schuldigen om den tien» den man te doen doodschieten. De troepen, waarop hij meen de te kunnen vertrouwen, verlieten hem echter, en schaarden rich aan de zijde der muiters, luide uitroepende, dat deze krijgs- makkefs het „regt aan hunne zijde hadden. De zaak werd nu van ernstiger aard. De graaf Mirasoldie sedert het vertrek van Evanste San Sebastiaan en in den omtrek bevel voert, vertoonde zich met. een regemenc voetvolk voor de oproerlingen, en liet het voornemen blijkenom hen aan te vallen. Doch nu steeg de verbitcering der muitzieke soldaten ten top. Zij los ten hunne geweren naar alle zijden. De generaal Randon werd zwaar gekwetstde Britsche kolonel Ar hut Knot en een adju dant van de generaal Mirasol werden doodgeschoten en velé sol daten vielen. De opstandelingen verkregen zoo zeer de over- raagt, dat de graaf de Mirasolvoor lijfsgevaar beduchtmoest vlugten, zich eerst achter eene batterij verborg, daarna te San- Sjebastiari eene schuilplaats zochten zich in die vestingwaar van bij de poorten had doen sluiten, nog niet veilig achtende aan boord van een Engelsch oorlogschip weid opgenomen. In- tusschen was een der hoofdofficieren van het Britsche hulplegioen O'Donnel, er in geslaagdom de muiters tot bedaren te bren gen, en zelfs om de belhamels te doen vatten. Hij bediende zich daarbij eensdeels van redeneringen door hun het gevaar onder het oog te brengen van. in hunnen tegenwoor digen verwarden, en weerlöözén toestand door de Carlisren te worden aangetastanderdeels van den schrik dien het aanrukken eener batterij artelërie van het britsche legioen verwekte. De britsche kanonniers stónden met brandende lonten bij hunne stukken Den 5 kwam de generaal Juureguy te Ërnani en was de orde aldaar in zooverre herstelddat men eenen aanval der Carlisten die zich het voorgevallene ten nutte wilden maken kon afslaan. In den dasTóp volgenden nacht hebben echter, volgons sommige berigten, de oproerigetoneelen te Ernani zich hervat, en de sol daten der Koningin onderling hevig gestreden. De geheraal Randon was aan zijne bekome wonden overleden, cn de generaal Mirasol had zich over1 zee naar Santander begeven. Langs de geheele linie heerschce onder de soldaten der Koningin groote gisting. Her gerucht omtrent het ontdekken van eene uitgebreide Za menzwering ten voördeele van D. Carlos te Madrid blijft aan houden. Een börigtuit de Fransche grensplaats Oleronvan den 6 julij, behels: daaromtrent het volgende Van goeder hand ben ik önderrigcdat de generaal Or da gelukkig genoeg is geweest, om zich .vah eëne CaTlistische briefwisseling meester te maken, waardoor het ware doei der jongste onderneming van D. Carlos en zijne Navarrezen aan het licht komt. De pretendent is reeds sedert eenige maanden door verscheidene Noordsche hoven als Koning van Spanje erkend Madrid moest hem by zijtie aannadering jvörden overgeleverd. Verscheidene hoofd-officieren hebben zich me; de zamenspanning ingelaten, waaraan te Madrid een groot deel van den adel, en zelfs ambtenaren hebben deel genomen. Oraa is dien ten ge volge naar Cuenza teruggetrokken, alwaar hij zoo vele troepen en nationale gardes, als slechts mogelijk is, verzamelt." Te Cadix hebben in het laatst van Junij alsmede onrustige tooneelen plaats gehad. Twee compagnien Andaluziers weigerden juït te rukkenten zij men hunne achterstallige soldij betaalde en lieten zeer oproerige kreeten hooren. Deze muiters zijn ech ter door de nationale gardes bedwongen, en 97 hunner zijn in de citadel opgesloten. Gisteren heeft het bewind de navolgende telegrafische de- peche uit Bordeaux van den 8 Julij, en gevolgeiijk berustende op berigten die uit Arragon waren aangebragtbekend doen ma ken Men meldt uic Sarragossa van den 5 dat de pretendent, met 7000 man en 350 paarden, te Cantavieja was aangekomen en dat men geene kennis droeg van den weg, welken hij dacht in te slaan. De Carlisten, voordeel willende trekken van den opsrand, die den 4onder de troepen der Koningin te Ernani was uit gebroken, hebben den 5 die plaats aangetastmaar zijn door den brigadier Odonnell afgewezen." Uit het eerste gedeelte van dir berigt blijkt, dat D. Carlos den regtstreekschen togc naar Valencia niet heeft vervolgdmaar jn plaats van de zeekust te houden, zich naar het binnenland heeft gewenden Cantaviejade wapenplaats der in dat oord onder Cabreravereenigde Carlisten, heeft bereikt. Degenen, die van oordeel waren, dat D. Carlos zich, met zijne vereenigde krijgsmagt, naar Madrid zoude wenden ten einde die-hoofdstad van nabij te bedreigen, vermeenen in den togr naar Cantavieja, gelegen in het gebergte, 14 urén beoosten Teruel, en 16 uren bewesten Peniscola, eene bevestiging van dit hun gevoel, te Ontdekken. In Teruel wilde mén den 30 onderrigt zijn, dat de pretendent den weg naar Cuenca zoude inslaan, ten einde zich vervolgens regtsireeks naar Madrid te wenden, in welke hoofd stad hij een aantal aanhangers, zelfs onder de voornaamste des Rijks bleef teilenen met welke aanhangers hij steeds eene önafgebrokene briefwisseling had onderhouden. De liberalen oordeeldendatbijaldien het bewind der Koningin slechts eeni ge veerkracht wilde betoonende schuldigen in 'topenbaar aanklagen en straffen, en zich aan hunne partij aansluiten., het zelve bij die partij nog eene genoegzame ondersteuning zoude vin den, om zich, mer vrucht, tegen de verdere onderneming van D. Carlos te verzetten. Ten aanzien van de krijgsmagt, over welke de pretendent on- middelijk kan beschikken, wordt gemeld dat dezelve zoude be staan uit 7000 man welke hem uit Navarre naar Katalonie hebben verzeld, en met welke hij de Ebro te Xerla is overge- trokken5000 Kataloniersdie zich in dat oord bij hem hebben gevoegd en 10,000 mandie Cabrera hem zoude hebben te gemoet gevoerd- en alzoo in alles 22000 man zoude bedtagen. De voorstanders van de partij der Koningin hadden zich, en. zoo het schijnt, niet zonder reden, geviefd, dat de baron de Meer zich zoude hebben gehaast, om den pre tendent ook op den vegtef oever van de Ebro re volgenten einde zich met Oraa te beradenomtrent de middelen om der* eersfgenoemden hef verder doordringen te beletten; doch die is niet gebeurden men verzekert, dat de gemelde veldheer zich niet gëregtigd rekent', om Katalonie te veriaten alwaar zijne af wezigheid welligt dé Carlisten, zoo wel als de/partij der repu. blikeinenzoude in de hand werken. De generaal Oraa die de troepen van het leger van het centrum aanvoert, welk lejer ter zake van herhaalde insubordinatie, ten eene male is gereorga niseerd is derhalve de eenige, die D. Carlos het hoofd zoude moeten bieden, en, zoo hét zich laat aanzienis hij daaftae geenszins in staar. l: 'ij J Eindelijk heeft men eénen brief uit Madrid van den 4 waarin het volgende te lezen is: „Sedert eergisteren hebben hier talrijke inhechtenisnemingen plaats gehad. Naar de kazerne der gendarmeriedie in eene staatsgevangenis van de ergste soort her schapen is, worden zeer vele lieden'gebragt. Ofschoon de oor zaak dezer inhechtenisnemingen r.og niet goed bekend is rtiompelc men over eene in deze hoofdstad ontdekte schandelyke zamen spanning tot koningsmoord. Den 2 zou namelijkterwijl de Koningin naar haar paleis terugkeerde, in de straat van Sanc jagoeen vrij groot stuk lood door de glazen der koets heetr; in dat rijtuig zijn gevlogen. Gelukkig Was de Koningin niet ge- troffen geworden, Omcrent deze geheele zaak heerschc echcer nog veel duisterheid, Naar men meentis gisteren in den raad der Ministers besloten, om de nationale gardes niet slechts mobil te verklarenmaar hen door officieren van het staande leger te doen aanvoeren, Ook spreekt men van de benoeming des tijde- delijken ministers van oorlog Infante tot Opperbevelhebber vart Ja Mancha. Het zal te bezien staan, welken indruk deze maar regelen op de Cortes zullen maken. Zy hebben beslotenom heden het voorstel der heeren CarascoNunez en Leal, tot af keuring van het gedrag der ministers strekkende in eene openba re zitting te overwegen. Het zal eene onstuimige vergadering zijn»'* DlebéHattiJeti. 's Gravenhage den 13 Julij. Uit Harderwijk wordt, van den 10 dezer, het volgende geschreven: Heden zal van hier te water naar het Nieuwediep vertrek» ken een detachement, sterk. 150 onderofficiéren en manschappen], onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapitein Dommers\ vergezeld van den 2den luit. Rouleten den apotheker der 3de klasse Stegemanom van daar met het schip de Koning der Nederlandengezagvoeder B. Kool/, naar Java te worden over gevoerd Zijne Majesteit de Koning heeft de administratie van bec weduwefonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorendebevoegd verklaardom aan weduwendie verlan gen mogten op nieuw in het huwelijk te treden, het terug be komen van de uitdeeling uit voorschreven fonds te verzekeren bij het weder overlijden van den tweeden echtgenoot. Ondertrouwd: Goes *5 July 1837. Eenige Kennisgeving. J. C. KAKEBEEKÊ en J. de LEEUW. Heden verloste gelukkig van. een' ZOONC, J. CRU-i QUE, geliefde Echtgenoote van Goes, O. VERHAGEN, Phz. Eenige Kennisgeving. DE JONGH PILAAR, verwachten binnen kort, jestbrandende STEENKOLEN, dewelke door hen zullen kun, nen worden geleverdtegen 3.00 per Schaal van 100 Ned. - 2,00 Mud, grove Nieuw Castelsche Meetkolen, en - L5° puike Rhoer- of Kagchelkolen» Goes1Julij 1837. Door toeval terstond een DIENSTMEID benoodigd, oud 30 a 40 jaren, welke voor alle de Werkzaamheden in een Boeren Huishouden geschikc en ook niet onbedreven in Veld werk is, bij JOOS JOOS ARNOIJS te Wolphaarsdijk. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS. 16 Julij 1837.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2