van gevoelen, dat hij op het oogenblikdat de Franschen hunne geheele magt tegen Constantine zuilen gerigt hebbenop het onverwachts den vrede zal breken. Men heeft thans berigten uit Oran tot den 25 en uit de stad Algiers tot den 30 Junij. Zij bevestigen geenszins hes. ge rucht van eene hervatting der vijandelijkheden tusschen generaal Bugeaud en Md el-Ka der. Integendeel blykc daaruir. dat zoo wel van de zijde der Franschen als van die der Arabieren, het onlangs tusschen de beide bevelhebbers geslotene vredes verdrag wordt uitgevoerd. Dac verdrag is dan ook stellig in de hoofd stad door de Fransche regering bekrachtigd,'ofschoon"die rege ring het openbaar maken van deszelfs inhoud té Parijs nog niet heeft durven wagen. Volgens het verdrag, is de rivier Macta ten oosten van Óran, daar de grensscheiding tusschen het weder- zijdsch gebied, hetgeen ten gevolge heeft, dac de Franschen voortaan slechts over zee naar Mostaganem welke plaats hun is blijven toebehooren, zullen kunnen komen. Men vond heceeni- germate verontrustenddat Aba-el Kader aan den ooscelijken oe ver der Macha nog 12,000 gewapenden bijeen had, Desniecte min hield men den spoedigen terugkeer van generaal Bugeaud naar Frankrijk voor waarschijnlijk. Te Porr-Vendre en in andere zuidelijke havens van Frankrijk worden thans troepen, geschut en muilezels bijeengebragt of ingescheeptdie voor de nieuwe onderneming tegeo Constantine zouden moeten dienen. Die onder neming zou echter eerst in September voortgang kunnen hebben, Terwijl zoowel van den kant der regering, als van.de zyde van den maarschalk Clauzelbij voortduring een diepstijzwij gen in achtgenomen wordt, omtrent de geruchten, die nu reeds verscheidene dagen loopenten aanzien van de onderhandelingen over het vertrek van genoemden veldheer, als bevelhebber der constitutionele troepeo, naar Spanje, verhaalt men thans, dat de gezanten van Ooscenryk, Rusland en Pruissen zich uitdrukkelijk tégen dergelijke zending van den maarschalk verklaart hebben en dat dezelve daarentegen van den kant der brirsche regering onder de hand begunstigd wordt. Men voegt er bij dat ons be wind tot dus ver steeds schijnt overtehelien tot het weigeren van het verlangde verlof aan den maarschalk. Omtrent de krijgsbewegingen in Spanje is van gouvernements- wege niets naders bekend gemaakt.Uit de omstandigheid, dac jQ. Carlos met de troepenwaarmede hij de E bro is overgetrok ken niet landwaarts, door de streken, waar de benden van Ca brera zich laatstelijk bevonden, naar Valencia is getogen, maar 5h eene zuidoostelijke rigting zich naar de zeekust heeft gewend, Willen sommigen opmakendat hij welligt op die kusr aanvoe ren van den kant van Sardinië verwacht. De afstand van Am- posca, langs de zeekust, naar Valencia worde gerekend op 50 roarsch-urenzoodac de pretendent ten minste zes dagen noodig jfou hebben, om Valencia te bereiken. Op zijn togc derwaarts kim hij denkelijk verontrust worden door de troepen van dé ge neraals Oraa en Nogueras. Uit de stad Valencia heefc men brieven tot den r Julywaar in bittere klagten over den rampzaligen toestand van het Koning rijk van dien naam worden aangeheven, hetwelk, zoo als men daarin zegt, nog veel ongelukkiger is, dan Katalonie, Navarre en Biscaye. Algemeen was men verbitterd op het Madridscbe bestuur, hetwelk de provincie geheel aan haar loc overliet, en daarin geen enkelen soldaat onderhieldniettegenstaande de rijkste en meest bevolkte steden, zooals Castellon, Villa Hérmosa, Al coiTericaVillaroate enz. in handen van Serrador en andere Carlistische partijgangers waren gevallen. Serrador alleen stond aan her hoofd van 6000 man voetvolk en 800 ruiters. Hij had den 26 Junij, Borso gedwongen, om naar de ge bergten van Polis de wijk te nemen (hetgeen weinig strookt met het boven medegedeelde wegens het voordeeldat deze bevelheb ber der Christinos op de voorhoede van D. Carlos zou hebben behaald.In den loop van den 1 Julij was, door een buitenge wonen renbode uit Tortosa, te Valencia de tijding aangebragt, dat D. Carlos aan het hoofd eener aanzienlijke magt de Ebro was overgetrokken. Die tijding had'iti .de stad groote ontsteltenis verwektdoch ook aan de revolutionaire partij het hoofd meer doen opsteken. ftcbcvLtubcu. *3 Gravenhage den 9 Julij. Hare Majesteit de Koningin fs 11.-Vrijdag middag in goeden welstand uit Berlijn in deze resi dentie teruggekeerd. 's Gravenhage den 11 Julij. Gisteren middag zijn in deze residentie uit Berlijn aangekomen HH. KK HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen met Hoogstdeszelver dochter. Heden avond ten half zes ure, zijn mede uit génoemde stad alhier teruggekeerd HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden en Hoogstderzelver dochter, Prinses Louiza. Men verzekert, dat de heer R. baron Fagel.-door Z- M. belast is geworden eene bijzondere zending re Londen te vërvul- lep welke, naar men zegt, bestaan zou in het, met de beklim ming van den troon,, geluk wenschen van H. M. de Koningin van jGroor-Brirranje. Uit Breda wordt gemelddat Zij*ne Doorl. de hertog Bern- hard van Saxen-fVeimardoor deszelfs oudsten zoon vergez ld in den loop dezer maand naar Rusland zal vertrek kenten einde de groote] cavalerie-manoeuvres bij te wonen welke in de maand Augustus in het zuiden van dat rijk plaats zuilen hebben. Irf de' Utrechtsehe Courant wordt onder dagreekeniog van deu 10 Julij hec volgende gemeld t Gisteren tegen den middag kwam Z. K. H. de Prins van Oranje onverwachts van 'sHage alhier aan, intrek nemende in het logement de Vergulde Engelvan de wed. Schalkwijk (hec Posthuisbuiten de Catharijne-poorcom Z. K. H. den Groot vorst Michael van Rusland, die weinig tijds later aldaar aankwam op te wachten. De Grootvorst was van een talrijk gevolg ver gezeld waaronder de Russische ambassadeur aan ons hof. De ontmoeting der Vorsten was harrelijk, en na te zamen het mid dagmaal gebruikt te hebbenzijn beiden weder met een hartelijk afscheid vertrokken de Prins van Oranje naar Soescdijken de Grootvorst naar Deventer." Onder de vreemdelingendie onlangs deze residentie en ook de stad Leiden bezocht hebben, behoort de heer Dujardin die herwaarts door de Fransche regering gezonden was., om de papyrussen met Koptisch schrift te bestuderen, Genoemde ge- leerde' is dezer dagen te Parijs teruggekeerd, en heefc in den Moniteur een' brief doen plaatsen, waarin hij1 den rijkdom van het Leidsche museum van Oudheden in dat vak roemtdock et bijvoegt, in zijbe:zendingwelke vooral ten- doel hadom fac simeWs van voornoemde handschriften voor de. Koninklijke bi bliotheek ce Parijs te maken, niet geslaagd te zijn, aangezien; de heer Leemans, op zigter van genoemd museum, zich bezig hield om de belangrijkste stukken voor de drukpers in gereedheid' te brengen. - Z. K. H.de Grootvorst troonsopvolger van Rusland heeft, óp zijne binnenlandsche reis, den 12 Junij de grenzen van SiBerie bereikt en is den volgenden dag te Tobolsk aangekomen. DaarSibe- rie nog nooit door eenig lid van het Keizerlijk geslacht was bezocht geworden had de aankomst des Grootvorsten ïn de hoofdstad van dat gewest de grootste vreugde verwekt en van alle kanten eenen buirengemeenen toevloed naar derwaarts veroorzaakt. In een berigt uit New-Yörk wordt gemeldy dat de Prins Lodewijk Bonapartedie door een Fransch oorlogschip naar Noord Amerika is gebragt, zich gereed maakte, om met een Amenkaansch schip naar Europa terug te keeren, iets hetgeen der Fransche regering zeer weinig zou smakenen waarschyn- lijk ook met door den Prins gedane beloften strydig zou zijn- De Eerwaardige Pastoor van Veere de taak op zich genomen hebbende om bij die plégtigheid het woord re voeren maar door eene ziekte overvallenzoo is door den Wel Eerwaardigen Pastoor der Gemeenteop Zondag daar aan volgende een hartelijke aan spraak gehouden, waarin Hulde en Dankbaarheid werd toegebragc aan de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, alsmede aan deove* rige weldoeners van hec verfraaide Kerkgebouw en Pastory.huis. 1 11 1 1 j.j. &bpierfctttictf. f V Heden verloste van eenen dooden ZOONM. ne LEEUWEchtgenoote van Yerseke, H. C. van DEINSS. den ip Julij 1837. Rijks-Ontvanger Eenige Kennisgeving. BERIGT VOOR BIJBELVRIENDEN Te V Gravenhagebij A. KLOOTSwordt maandelijks, a 40 cents uitgegevenen is ook bij den uitgever dezer Cou rant te bekomen: AANLEIDING TOT GODSDIENSTIGE OVERDENKINGEN OP IEDEREN DAG DES JAARS, DOOR T. VAN- STALL onder medewerking van eenige Godsdienstvrienden „Om het Bijbellezen," zeggen wij met de woorden van eenen Recensentregc te bevorderen en te doen strekken tor „heiliging des harten en de regte opvatting van verschillende Bijbelsohe uitsprakenmoet die Dagschrift dienen. Een voortreffelijk Godgeleerde, zegt van dit werkje, dat hec levendigbeknopt en onderhoudend geschreven is. Iedere over- denking beslaat slechts anderhalve bladzijde, schoon zeer com- pres en op fraai papier gedrukten hierom juist vonden wij dit werkje te gepaster voor algemeen gebruik." Het gebruik, dat dan ook van dit Dagschrift onder hoogere en middelbare standen gemaakt wordiheefc onze verwachting overtroffenen genoodzaakt zijndeden eersten halven jaargang van hetzelve te herdrukkenworde de gelegenheid, om, voor zoo ver dit voor den geheelen jaargang niet reeds is geschied. zich alsnog van i.v Julij af op dit werkje te abonneren, op nieuw opengesteld. 111 1 1 1n TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS. HaiNKENSZAND, den 6 Julij. (Eiland Zuid-Beveland.') Op heden is door den Hoog Eerwaardigen Heere Aartspriester van HollandZeeland en West-Vriesland geadsisteerd door den Zeer Eerwaardigen Hèere Landdeken en andere eerwaardige Geestelij ken uit dit district, de R. C. Kerk alhier plegtig ingewijd ten j gevolge van de vertimmering en verbetering, waartoe de gemeente werd in staat gesteld door milde bijdragenzoo va» Zijne Majesteit onzen geëerbiedigdén Koning als van de Provin ciale Staten van Zeeland en andere voortrefLliike weldoeners.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2