GOESSCIIE COURANT. N°. 56. V R IJ D A G s#\ fc*M>ov jg| rï> /rl J ""V j' DEN 14 J U L IJ. NIEUWSTIJDINGEN. jDuUsdtÏAHb. Frankfort ié» 7 Julij. Ui: Hannover schrijft mendat 2M. de Koning zich onafgebroken mee de staatsaangelegenheden bezig houdt. Er waren deputatien uit verschillende steden aange komen, oraZ. M. met deszelfs troonsbeklimming geluk re wen- schen. Onder dezelve bevond er zich eene uit Göttingenaan welke de Koningonder anderen zeide dat hij zich met levendig genoegen herinnerde den tijddien hij aldaarter zijner opleiding, had doorgebragt. Den 4 of 5 zouden HH. KK. HH. de hertog en hertogin van Cambridge waarschijnelijk Hannover verlaten diep betreurd door de ingezetenen des rijksbij wie het weldadig bestuur des heriogsals Onderkoninggedurende 24 jaren lang in dankbare herinnering zal blijven. Frankfort, den 8 Julij. H. K. II. de hertogin van Nassau is alhier aangekomen. Hoogstderzelver gemaal bevindt zich thans te Kissingen, welke badplaats dit jaar sterk bezocht wordt, voor namelijk door Vorstelijke personen. Onder dezelve merkt men op den Kroonprins en de Kroonprinses van Pruissendie aldaar tot het einde dezer maand zullen blijven wanneer Hoogstdezelve naar Berlijn terugkeerenom bij den verjaardag van hunnen Doorluch tigen Vader tegenwoordig te zyn. Een aantal Oostenrijksche officieren heeft verlof bekomen, de groote manoeuvres in Rusland te gaan bijwonen. Z. K. H. de Hertog van Cambridge heeft Hanover den 4 dezer verlaten, ria de volgende afscheids-groete aan de Hano- veranen te hebben uitgevaardigd Op het punt zijndeom van hier te scheiden, kan ik dit land niet verlaten, zonder aan de beminde bewoners van hetzelve een woord tot afscheid toe te ïoepen. Reeds sedert mijne vroege jeugd leefde ik dikwerf in dit land mijner vaderen, en vele schoone herinneringen hechten zich aan dezen sinds Jang vervlogen tijd. Thans heb ik mij bijna vier en twintig jaren in die land opgehouden, en door het ver eerende vertrouwen mijner overleden broeders aan het hoofd der regering van dit Koningrijk geroepen zijnde, ben ik met erken telijkheid de ijverige medewerking indachtig, die het koninklijke ministerie en alle overheden in het Koningrijk mij verleend, en waarmede zij mijne wenschen en pogingen, voor het beste der koninklijke onderdanen ondersteund hebben. Van de bewoners dezes lands en dezer stad heb ik menigvuldige treffende bewijzen van her hartelijke vertrouwen en de opregtste liefde en verkleefd heid ontvangen. De dankbare geheugenis daarvan zal door geen tijd of verwijdering uit mijn hart uitgewischc worden. Zwaar vak mij het scheiden, van deze stadwaar mijne kinderen hec levens licht aanschouwden, waar ik zoo vele gelukkige uren doorgebragt en met-zoo vele, die mij waard en dierbaar zijn geworden, in vriendschappelijke betrekkingen gestaan heb. Maarook van hier verwijderd, zal ik steeds aan hec geluk van dit land het levendigste deel nemen. Geve de Almagtige, dat de regering, van mijnen doorluchtigen en veelbeminden broeder, Z. M- den tegenwoordigen Koning, rijk gezegend zij, dat de welvaart des lands voortdurend moge toenemen. Moge de beschermende hand der Voorzienigheid hetzelve voor alle onheilen behoeden, en moge aan alle bewoners van dit Koningrijk eene ruime mate van huis selijk geluk en huisselijke vreugde ten deel vallen. Deze mijne innige wenschen worden ook door mijne gemalin en mijne kin deren hartelijk gedeeld. Ook zij beminnen dit land en deze stad ook zij scheiden van hier met de diepste aandoening, en nooit zullen zy de veelvuldige bewijzen van toegenegenheid en liefde vergeten, die zij Hier ontvangen hebben. En zoo zeg ik dan aan alle geliefde bewoners van dit Koningrijk een hartelijk vaar wel, en neem van hen afscheid in de hoop, dat zij ook verder in liefde mijner zullen gedenken. Hanover, den 4 July 1837. Adolphus." De cholera is ook te Malta uitgebrokenen wel in het hospitaal der invaliden alwaar, deniyjunij, binnen de 24 uren 52 personen door dia ziekte werden aangetast, van welke 22 be zweken. Tot hierroe heefc de cholera zich nog niet verder over dat eiland uitgebreid. Te Palermo blijfc de ziekte nog heerschen doch in geringe mate; te Nape/s maakt zij daarentegen voortdu rend groote verwoestingen. In de laatste helft van Junij beliep het getal der overledenen dagelijks niet minder dan 3 h 400, Deze toenemende ramp had eene diepe verslagenheid onder de bevolking veroorzaakt. De vrouwen uit de lagere klissen door liepen met hangende haren en barrevoets die stad houdende een kruis in de hand, en trachtten door geween en treurige gezangen het aigemeen medelijden op te wekken. De doodsklok welke onophoudelijk gehoord werd vermeerderde nog de akeligheid. Van dag tot dag namen de ellende en armoede onder de ingeze tenen toe. Eiken nacht werden groote vuren, op de hoeken der stracen ontstoken en gedurig werden ketels mee brandende teer door de naauvve stracen gereden om de lucht te zuiveren. De Grieksche regering gaat voort strenge maatregelen te nemen tegen hetverbreiden der pest, Welke, gelijk men weet, voor eenigen tijd te Poros uitgebroken is. Zulks is haar toe hierroe geluktdoch zij heeftniettegenstaande alle voorzorgen s geenszins kunnen beletten dat die schrikkelijke ziekte te Poros zelve verwoestingen blijft aanrigten. Van de 120 personen, die aldaar aangetasc werden zijn slechts zes kunnen behouden wor den. Het geruchtdat de pest zich ook in den Peloponesus had geopenbaaid, was onwaar bevonden. -—Te Munchen wordt dezer dagen door den hoogleeraar Stem* heil eene proef in 't groot genomen met de aanwending van de electro-magnetische vloeistof als middel van telegrafische gemeen* schap. Te dien einde zijn Jangs de torens en andere hooge ge» bouwen der stad metalen draden gespannen. Londen, den 8 Julij. Gisteren is het lijk van den overleden Koning, in eene prachiige doodkist geplaatst zijndein de Wa- terloo-zaal van het paleis te Windsor, voor hec algemeen ten toon gesteld geweesten door eene overgroote menigte nieuwsgierigen met betamelijke stilte, bezocht. Heden heeft de plegcige be grafenis plaats. De jongste berigten uit Nieuw-York, die, voor het ove rige, geen nieuws van eenig belang behelzen, houden in, dat da gewezen president van Mexico, de generaal Santa-Annaaan welken men sederr zijn terugkeer uit zijne gevangenschap in Texas verraad en heerschzuchtige oncwerpen ten laste legdeop bevel van den nieuwen president, generaal Bustamentegearresreerd en gevankelijk naar de stad Mexico gevoerd was, om daar teregc- gesteld te worden. Londen, den 9 JulijGisteren morgen is het lijk van Ko ning JVilliam IFmet de bij dusdanige gelegenhedengebrui kelijke staatsie en plegtigheidin den koninklijken grafkelder fa de St. George-kapel ce Windsor bygezer. De hertog van Sussex 'sKonings broeder volgde, als naaste bloedverwantonmiddelyk achter het lijk, daarna de hertog van Cambridgey deregerer.de hertog van Saksen Meiningen enz. H. M. de Koningin-weduwe heefc de kerkdienst, die bij deze gelegenheid gehouden werdbijgewoond. Parijs, den 9 Julij. De ongesteldheid van den hertog van Orléans schijnt van weinig beceekenis te zijn geweest, en hij is reeds geheel hersteld. Z. K. H. heeft heden eene wapenschou wing in het veld van Mars bijgewoond. Gisteren heeft de Kroon prins met zijne gemalin en mevrouw de hertogin weduwe van Mecklenburg de kamer der aigevaardigen bezocht. In de zaal, alwaar de zittingen gehouden Wordenheeft de Kroonprinses on derscheidene inlichtingen gevraagdnopens de wijze waarop de verschillende zitplaatsen, verdeeld waren enz. De voorzitter de heer Dupinmede tegenwoordig, plaatste zich, ten einde daarvan een denkbeeld aan de Prinses te geven op zijne bank en een der leden beklom het spreekgestoelteen deed daarbij een* korte, doch toepasselijke aanspraak over het bezoek van H. K. H. over den ijver welken zij betoonde om onze verschillende inrïg tingen te beschouwen, en zich dagelijks meer nationaal te ver- toonen. Om dit schouwepel volledig re maken, juichten eenige leden der kamer; die daarbij tegenwoordig waren, deze rede toe, en riepen, als in de gewone vergadering; zeer goedzeer goedl Men wil, dar de generaal de Rigny geweigerd heefc, aant de uitnoodiging zijner familie te voldoen, om eenigen tijd te Rijssel en in de hoofdstad door te brengen, en dat hij verklaart: heefcniet weder ce Parijs te zullen verschijnen dan na zich op eene waardige wijs te hebben gewroken over de tegen hem ingebragte beschuldigingen, en na de nieuwe expeditie van Con-: stantine te hebben bijgewoond. De minister van oorlog zou hen| de verzekering hebben gegevendat die expeditie ten laatste ia dé eerste dagen van September zal plaats hebben. Brieven uit Toulonheden ontvangenmaken volstrekt geen gewag van desedert eenige dagen in deze hoofdstad in omloop zijnde geruchten, alsof de vijandelijkheden door Abd el Kader hervat waren. - Dit gerucht is ontstaan door de tijding, dat de volksstam der Garabats een' aanval heeft gedaan. Een ministe rieel blad spreekt zelis heden voornoemde geruchten stellig tegen en voegt er bij dat Abd-el Kader bewijzen zijner vriendschap gegeven heeft. Velen blijven echter die vriendschap als verdacht beschouwen, vreezen hec ergste van dien sluwen Eafiren zyn

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1