is eene dochter voortgesprotendie niet zeer lang rü de geboorte is gestorven, terwijl tusschen 1818 en 1821 de opgewekte hoop der Hertogin om op nieuw moeder te wordenbij herhaling is verijdeld. In April 1827 werd de Hertog van Clarence tot - Groot-Admiraal van Engeland verheven, zoo men meent, door den invloed van Canning. Reeds in het volgende jaar legde hij echter die hooge betrekking nederwelke stap in der tyd aan een verschil van gevoelen over hooge staatsbelangen met den toenmaligen minister Wellington werd toegeschreven. Men heeft wel eens beweerddat de Hertog van Clarencedoor zijne als Groot-Admiraal gegevene bevelentot den slag van Navarino die tegen den wensch van het Britsche Ministerie in het laatst van 1827 plaats had, heeft bijgedragen. In den loop van 1829 Iiad de Hertog van Clarence gelegenheid, om zich een gróót voorstander van de gelijkstelling der katholijken té toönerien koesterde dus destijds daaromtrent andere denkbeelden dan zyn broeder, de Hertog van Cumberland. Op den 26 Junij 1830, beklom den Hertog van Clarence, die voortaan Willtrn .//^heette den troon van Groot-Brittannie, die door bet overlijden van zij* nen ouderen broeder George IV ontledigd was. De gebeurtenissen van zijne zevenjarige regering liggen nobh versch in het geheugen. Die regering werd vooral ook geken merkt door de invoering der zoogenaamde Parlements hervorming en door de onophoudelijke worsteling vati .de twee hoofdpartijen in Engelandwaarvan de eene der hervorming in de oude staats» instellingen van Groot-Brittannieen vooral ook in ,al hetgeen' de gevestigde kerk betreft, nog veel verder wilde uitstrekken, terwijl de andere partij hec bestaande, op enkele uitzondering na, wil behouden. Blijkbaar zal de dood Willem IV aan deze wör steling geen einde makenmaar welligr de partijen nog meer tegen elkander in het harnas jagen. Een eigenlijken oorlog heeft Gróót* Brittannie gedurende de regering van Willem IV niet gevoerd. Een der gewigtigste gevolgendie het overlijdende Britsen Konings reeds dadelijk na zich sleept, bestaat daarin, dat het Koningrijk Hanover thans ophoudt, een deel van her Britsche rijk uittemaken. In Hanover is namelijk hét1 regt op de troons opvolging zoodanig geregelddat de mannelijke afstammelingen van het regerend geslacht aldaar op de vrouwelijke den voorrang hebben, zoodat Willem IVin zijne betrekking als Koning van Hanover, thans nier door de Prinses Victoriamaar door zijnen jongeren broeder, den Hertog van Cumberland, wordt opge voigd- De laatste wordt reeds in de Engelsche bladen Konirig van Hanover genoemd. In den voormiddag van den 20 Junij zijn op het paleis van Kensington de leden van den geheimen raad bijeengeroepen, en is de Prinses Alexandrina Victoria (met deze beide namen wordt Hoogstdezelve in de verschillende toe nu toe openbaar gemaak te stukken aangeduid) verklaard te zijn de regtmatige Koningin van hec vereecigde koningrijk van Groot-Brittannie en Ierland en verdedigster van het geloof, alles echter onder voorbehoud der regten van afstammelingen, die uit het huwelijk van den overle den Koning met zijne nagelatene gemalin nog mogten kunnen voort Spruiten. Eene bezending uit den stedelijken raad van Londert en andere aanzienlijken waren bij deze zamenkomsr tegenwoordig. De nieuwe Koningin heeft aan de verzamelden eene aanspraak ge daan, waarin zij verklaarde, de groote verantwoordelijkheiddie thans op haar rustte, volkomen te gevoelen, óp de Goddelijke Voorzienigheid en op de ondersteuning van het Parlement te ver trouwen en zich gelukkig te achten van eenen Souverein op te volgenwiens ijver voor het behoud der regten en vrijheden zijner ondei danen en wiens wensch tot verbetering der wetten en insrellingen van hec land hem algemeen had doen beminnen en ver eeren. Opgevoed in Engeland zeide de Koninginonder de teedere en verlichte zorg eener hartelijke geliefde moeder heb jk van mijne kindschheid af geleerdom de staatsregeling van rhijn geboorteland te eerbiedigen en te beminnen Ik zal er steeds naar trachtenom de hervormde Godsdienstzoodanig als deze bij de wet is ingesteld, te handhaven, te gelijker tijd aan allen liet vol genot van godsdienstige vrijheid verzekerende, en ik zal standvastig de regten beschermen en naar mijn vermogen het ge luk en de welvaart van alle standen mijner onderdanen bevorderd" j De Hertog van Cumberland, thans Koning van Hanover, is de eerste geweesr, die den eed van trouw aan de Koningin heeft afgelegd. Een groot aantal leden van de beide Huizen van het Parlemenc is nog in den loop van den 20 beëedigd. Den 21 desj morgens verwachtte mendat de Koningin binnen weinige uren hare plegtige intrede in die stad zou doen, als wanneer zij tevens van het paleis van St. James als Koningin zou worden uit ge ïoepen. Waarschijnlijk zou dien dag, de gewone uitnoodiging rot het aannemen van den rouw aan het volk worden gedaan De tegenwoordige ministers hebben, naar oud gebruik, het zegel hunner bedieningen, dadelijk in handen der Koningin ge steld, doch deze heeft hec hun op hetzelfde oogenblik terug gegeven, en dus verklaart, de bedoelde staatslieden in dienst te houden. Intusschen was den ai het gerucht'in omloop, dat bord Durhamde tegenwoordige gezant te Sc. Petersburg, reeds naaf Londen in aantogt was, en waarschijnlijk aan het hoofd van het bestuur zou worden gesteld, Znlk eene benoeming zon echter de behoudene partij vreeslijk in het harnas jagen. jftr/mfcvi jfc. Parijs den 20 Junij. Gis te reu avond heeft, in weerwil, zoö men zegr, van het Koninklijk gezin en vele genoodi^den', het feest op het raadhuis plaats gehad. Piketten stadssoldaten te paard waren langs de boulevards geschaardten einde den stroom der menigte gedureiide hec voorbijkomen der rijtuigen tegen te houden. Overigens was allerwege een grooc aantal stadssoldaten te voet op de been. Men begroot het geral personen, dar van de uitnoodiging tot dit feest gebruik heeft gemaaktop omstreeks 700 van de 1500. De Koning heeft ten half 7 ure de Tuillerien verlaten door een klei nen stoet begeleid. Het gastmaal is terstond na 's Konings komst op het raadhuis begonnen Ér waren 182 couverts. Men merkte opdat er zeer weinig afgevaardigden bij tegenwoordig waren. Men verzekertdat vele hunner ontevreden zijn over de wijs van verdeeling der uitnoodigingen tot het gastmaal Men merkte, bjj den toast, welken Z. M. aan de stad Parijs .toebragt, na de be tuiging zijner gevoeligheid over het aan hem en aan het Koninklijk gezin bereide onthaal, de volgende zinsneden op: „Ik ben er te dieper door getroffendaar ik mij in uw midden bevinde in die zelfde zaal, welke mij zoo vele herinneringen aanbiedrwant hec is herwaarts, dat ik mijden 31 Julij', door de barricaden henen begeven lieb omringd ert gevolgd door de afgevaardigden van Frankrijk, welks stem mij opriep, on de zege van die staacyjs- géiitig te verzekeren, die met zoo veel kloekharugheid verdedigd is, en om tevens te handhavenal onze vrijheden en al onze grond wettige instellingen. Het is hier, aan dit venster (de Koning wees op hetzelve)dat ik het geluk gehad heb, onder het gejuich der ontelbare menigte, welke het plein en de boulevards bedekte, dat roemrijk vaandel te ontrollenbij welks wederzien ik mij zoo gelukkig 'gévoeldé en welks geliefde kleuren wij allen mee zoo veel geestdrift weder aannamen. Ik breng u tot toast: „Dó bloei van de stad Parijs Het ontbrak dier aan toejuichingen in antwoord op dezen toast. Zonderling is hetdar geen der mi nisteriele bladen deze toespraak welke van een gansch verschil lenden aard is dan die, welke door den Koning in de laacsce ja ren gehouden zyn in haar geheel medegedeeld heeft. De Koning en de Koningin hebben zich ten 11 ure verwijderd; de,Prinsen zijn toe 1 ure op het bal geblevenhetwelk tot 7 ure geduurd heeft. De toiletten der dames waren ongemeen schitterend. De orde is niet gestoord gewordendan voor zoo verre de Zakkenrollers weder meesterlijk hun handwerk hebben uitgeoefend, niet slechts op de aanschouwers, maar ook op vele dames, die het feest hebben bijgewoond. f— Naar verhaald wordt blijft het Hof van Napels ernstig op de ontruiming van Ancona aandringenen wordt daarin door den Oostenrijksche Zaakgelastigde te Parijs krachtig ondersteund. VGravenhaöe den 23 Junij. Zijne Majesteit heeft aan den kapitein G. A Lovevoerende de engelsche brik the Dove, eene gouden medaille ter waarde van 25 dukaten verleendvergezeld van een loffelijk getuigschrift, wegens het, bij gelegenheid van den storm in November, met behulp zijner equipagie en mee levensgevaar redden der manschappen van het Verongelukte neder* landsche koopvaardijschip de Liefdekapitein KII. Hagen doorn, micsgaders aian ieder zijner ondeihsbber.de manschappen die tot redding van de hollandsche zeelieden hebben medegewerk t eene gratificatie van eert pond sterlingsbenevens een vereerend getuigschrift. Öok heeft Hoogstdezelve den med. doet. en proffesser /ST- Beach te New-York, de gouden medaille ter waarde van 10 dukaten vereerd, wegens zijne aanbieding van een exemplaar van den twee den druk zijns werks over de geneeskunst, getiteld the Ameri can practise of medicine. In Keur Hessen is. onlangs eene verordening, omtrent het vieren van den zondaguitgevaardigdwélke uit hoofde barer gestrengheid veel misnoegen baart. Onder andere is, op straf van gevangenis of boete, nier alleen aan winkeliers en andere neringdoende personen verbodeniets te verkoopen gedurende den tijd der godsdienst oefening in de kerk, maar het is zeif ver» boden, gedurende dien tijd zich op sriaat te vercoonenalsmede binnenshuis eenig werk te verrigten, hetwelk van de straat be merkt zou kunnen worden. Men steld deze verordening op rekening van lieden die zich persoonlijk in de nabijheid van den Keur-prins bevinden én waarvan sommigen, bepaaldelijk de mi nister van ffassenpfluggezegd worden te behooren tot die pië tistische sectenwelke zich in onderscheidene streken van Duitsch* land gevormd hebben. De Ondergeteekendeopenbaar Nederduitsch Onderwij zer en beëedigd vertaler bij de Correctionele Regcbank te dezer stede, heeft de eer zijnen Stadgenooten bekend te maken, dat het hem onlangs bij vernieuwing is vergund geworden, onder wijs in de ENGELSCHE TAAL te gevenaveshalven hij de vrijheid neemt zich zijnen geëerden begunstigers nederig aan te bevelen. Goesden 23 Jnnij 1837. JACOBUS van der PIJL. TÉR BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2