N°. 51. GOESSCHE COURAN M AAN D A G DEN 26 JTJNIJ. NIEUWSTIJDINGEN^ 5DuitöchÏAub. Frankfort, den 19 Junij. Volgens berigten van Schon- brun had de Keizer zich eenige dagen ongesteld bevonden doch had bereids den 12 de werkzaamheden van den grooten ijzeren spoorweg kunnen bezigtigen. Men vleit zich, dat nog in dit jaar een gedeelte van weg bereden zal kunnen worden. In Napels heerscht voortdurend de cholera. De laatste berigten uit Athene loopen tot den 19 Mei. De pest duurde op Poros voort, en had daar, tot den 17, 47 personen ten grave gesleept. Men was er tot nog toe in geslaagdomdoor strenge afsluiting der gemeenschap de ver breidiog der ziekte naar het vaste land te verhinderen. Den 15 Mei was de hoogeschool te Athene met veel piegtigheid geopend. Tot dusverre ontbrak het die instelling hetjneest aan studentendie eerst komen moesten alvorens de menigte der benoemde hoogleeraren het leergestoelte beklimmen konden. In de eerstvolgend^ maanden zouden weder 1800 Beijersche sol daten, wier diensttyd geëindigd was, naar hun Vaderland terug keeren. De pogingen, welke waren aangewend, om die lieden op nieuw dienst te doen nemenwaren mislukt en dit baarde nog al ongelegenheid, want de geldmiddelen gedoogden geene geheel nieuwe werving in het buitenland, en de Grieken wilden geene soldaten wezen ten minste geene geregelde Nadat de bonds-vergadering reeds in het vorige jaar beslo ten had. dat de hier bezetting houdende bonds-rroepen vertrek ken zoudenzoodra de staatkundige gevangenen naar elders ver voerd zouden zijnis echter dat besluit niet ten uitvoer gebragt zoo het schijnc, uithoofde van de ontsnapping der zes studenten welke beschouwd werd als eene nieuwe demonstratie der revo lutionaire partij. Intusschen moet onze regering aanhoudend op het vertrek der bondstroepenhebben aangedrongenvooral te Weenen; en nu zegt men, dat eindelijk tot het aanstaande vertrek der te Sacbsenhausen liggende krijgsmagc besloten is. Het zal ech- ter nader moeten blijken, of dit gerucht waarheid bevat r Hei geregtelijke onderzoek naar de staatkundige woelingen wordr zoo wel hier als elders in Duitschland nog altijd voortgezet. De voortdurende burgeroorlog en verwarring in Spanjewaar in zoo als meer en meer blijkthet jeugdige Europa de hand heefthoudt de aandacht der noordsche en ooscersche mogendhe den steeds in eene hooge mate bezigen doet dezelve nog altijd bedacht wezen op eene verdere uitbreiding vap het vuur der re. volutie oi des oorlogs. Daarbij komt nu nog de ernstige ziekte des Konings van Engeland. Het is bekend, dat de Engelsche radicalen slechts den dood van dien vorst afwachtenom het hoofd stouter optesteken en met grootere hervormiugs-of vernielingsplan- nen voor den dag te komen. Dezer dagen heeft eene wolk-breuk, vergezeld van een ge ,we!digen hagelslag, op den Johannes-berg en de omliggende voor treffelijke wijnbergen zeer zware schade aangerigt. Voor het overige is het vooruitzigc der wijngaardeniers, door het aanhou «lende warme en groeizame wederverbeterdde wijnstok begint nu t? bloeijen." Het alhier in de fransche taal uitgegeven wordende dagblad deeld op grond van bijzondere berigten uit Petersburg, de vol gende bijzonderheden mede, nopens de groote wapenschouwing die de Keizer van Rusland ,in de maand September nabij Wor nesensk (20 duitsche mijlen van Odessa) over een gedeelte der ruiterij zal houden: „De bedoelde krijgsmagc zal hesman uit vier corpsen ruiterij, verdeeld in 32 regimenten en 350 eskadrons tellende 40,000 man, met de daarbij behoorende 16 batterijen, elk van 8 stukken, dus 128 stukken rijdende arrillerie. De ge. noemde vier korpsen behooren tot de zoogenaamde gekoloniseer de ruiterij, die eene soort van reserve uitmaakt. Drie der cörp sen hebben hunne vaste standplaats in de nabijheid van Worne senskbet 4denamelijk een corps dragondersbestaande uit 8 regimenten, elk van ri eskadrons, moet zich naar Wornesensk verplaatsen.- Dit laatsgenoemde corps is in zeker opzigteen ui: gelezen corps. Nevens deze 88 eskadrons dragonders zulleri bü de wapenschouwing tegenwoordig zijn 54 eskadrons kurassiers. 12 regimenten lanciers en 4 regimenten huzaren Van af deze regimenten behoort geen enkel tot de zeven corpsen infanterie van het groore leger. Elk dezer zeven corpsen infanterie heeft namelijk eene afzonderlijke divisie ruiterij Van 4400 mart bij zich Bovendien telt de garde 16000 man ruiterij, zoodat de russischt ruiterij 86000. man bedraagt,-behalve de talrijk? kavallene', di< op den KaukasUS gebruikt wordr, cn de 40,000 kozakken, die de Ke-zer in dit zelfde jaar aan den Dou zal inspecteren. De lussische infanterie is zevenmaal talrijker dan de raicerij.*! Londen, den 21 Junij. De Koning van Engeland, IVillem IJf js onder de borstkwaaldie hem sedert eenige weken had aan-< getast, bezweken. Het bulletin, hetwelk wegens Zijner Majes teitsgezondheid op Zondag den 18 werd uitgegeven, had reeds algemeene ongerustheid verwekt, vermits daarin de erkentenis voorkwam, dat Hoogstdezeive steeds zwakker werd Den 19 volgde daarop een berigt, dat de Koningofschoon ook cien va» rigen nacht eenige rust genoten hebbende, voortdurend in cenen zeer bedenkelijken en zwakken toestand verkeerde. Het bulletin voegde er bydat de Koningop Zondagna zich nog eeni- gen tijd met staarsaangelegenheden te hebben bezig gehouden het H. Sacrament des avondmaals uit handen van den aartsbis schop van Canterbury ontvangen haden bij die godsdienstige verrigting niet slechts volkomen by zijne kennis was geweest, maar ook blijken had gegeven, dat zijn gemoed zich daardoor gesterkt gevoelde. Alle hoop op herstelling was dien dag reeds verdwenen. En in den vroegen ochtend van den 20 werd te Londen een laatst bulletin bekendgemaakt, inhoudende, dat het den Almagtigeti God behaagd had, om Koning Willem IV van zijn lijden te verlossen* Hij is den 20, *s morgens twaalf minu ten na twee ure op het kasteel van Windsorzacht en byna on merkbaar ontslapen. Ook volgens bijzondere berigten van het kasteel vanWindsor heefc de. Koning zijne Jaar^te levensdagen ofschoon by daarin door benaauwdheden en vlagen van hoesten Zeer veel heeft gele den in volkomen zelf bewustzijn doorgebragt. Hij heefr van zyne gemalin, die hem met voorbeeldelooze trouw en liefde heeft op gepast en in de laatst? veertien dagen naauwelijks een oogenbiik zyn ziekbed heeft verlaienalsmede van zijne, uit de niet ge wettigde verbindtenis met Dora Jordan gesprotene kinderen die ■allen rondom hem verzameld waren, bij herhaling afscheid geno» men. De hertog van Cumberland heeft zich mede dikwijls bij het sterfbed vatl den Koning vertoond. Zijn jongere broeder, de her tog van Sussex, heeft hem den laacsten dag van zijn leven een kort bezoek gegever». De derde nog levende broeder des Konings de hertog van Cambridge die tot dusverre de betrekking van Onderkoning van Hanover Vervulde, en van daar in allerijl naar Engeland was gero penheeft niet bij rijds kunnen aankomen, om Willem IV nog levend te zien De Times de John Buil en eenige andere Londensche bladert beklagen zich met hevig heid dat de troonopvolgster Prinses Victoria steeds hij hare mosderde hertogin van Kentop het paleis van Kensington is gebleven, en schrijven hare afwezigheid van 'sKonings sterfbed aan den invloed der hertogin toe. Naar men verzekert was de Koning reeds sedert vrij ge rui men tijd bewust, dat zijn uiteinde naderde. Hij moet niet lang geleden aan een zijner geneesheeren half schertsend gezegd hebben dat deze trachten moest, om zijne dagen zoo lang te rekken, dat hij nóg eenmaal de verjaardag van den veldslag van Waterloo beleefde: die wensch is ter naauwer- nood vervuld geworden. Algemeen is de treurigheiddie te Londen en door geheel Engeland over den dood des Konings heersent Overal warén de winkels gesloten en heerschre eene sombre stemming. De bla» den van verschillende staatspartijen zeggen dat Willem IVsteeds, even als Koningin Annamet den bijnaam van den goeden in het harr van alle brave Engelschen leven zal. Zij roemen zijne rondborstigheid, goedhartigh id afkeer van uiterlijke Vertooning en gezond verstand en zeggen dat hij in al zijn doen en laten het karakter Van een echt Engelsch zeeman vertoonde. Hij was het vierde der vijftien kinderen van George lil en werd den 21 Augustus I765 genoren, zoodat hij, omstreeks twee maan den na, den Oiiderom van 72 jaren had btreikt Reeds op zijn veertiende jaar trad hij rn de betrekking van kndet in' Ëngelsche zeedienstet) klom langzarnerhind tot hoogeten rang, en in 1790 tot vice admiraal op Èeo jaar te voren was hij tot Her;- cog van Clarence verheven. Niettegenstaande hijgedurende /ijnel vroegere loopbaan vele zeetogren gedaan en menigvuldige be wijzen vin dapperheid en bedrevenheid in de zeevasrdkunde had gegeven, is zijn wensch, om aan het hoofd eener oorlogsvloot te worden gesteld en inzonderheid om. in den langdurigen ómwen» telings-ooriög als vlootvoogd regende Franschen te strijden, nimmer vervuld geworden. ïn 1814 fieesch hij voor het laatst de vlag als admiraal ab bevelhebber der vloot, die Lodewijk XVIIÏ naar (galais overbragc Den 11 Julij 1818 rrad de foemalige Hertog van Clarence in het Huwelijk met Adelaide eene dochter van den Hertog vati baksen Meinïngén ert de tegenwoordige Koningin weduwe. De ze Koningin was den 13 Augustus 1792 geboren en is dus int haat vijf en veertigste jaar. Uit haar huwelijk met den Herlog (£{i0cf«1ti b.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1