I 4ös de leus der nieuwe ministers zijn. Wat hunne staatkundige dè'nkwijze betrefc, kunnen zij echter niet veel van de afgerredene ministers verschillen. De heer de Salvandy is de man geweest, die vöor weinige weken in de kamer der Afgevaardigden een guns tig verslag omtrent de wet toe het straffen van oproerige milicai- en door krijgsraden uicgebragcen die, met eene kleine meerder heid verworpene wet tot den einde toe krachtig verdedigd heeft. De heer Lacave-Leplagne was rapporteur omtrent de wet wegens den bruidschat van 's Konings oudste dochteren zal dusindien die wet werkelijk ingetrokken wordt, aan zijne daaromtrent geo pen baarde overtuiging geweld moeten aandoen. Te Clamecy, in het departement der Nièvre, hebbenden 5 en 8 April vrij ernstige onlusten plaats gehad, ter gelegenheid dat de regering op de markt aldaar de bestaande bepalingen wé- gens het gebruik maken der nieuwe koornmaten met kracht wil de doorzetten. Ofschoon de prefect zich met e<.n vijftigtal gen darmes naar Clamecy had begeven, heeft hij met deze gewapen de raagt, tegen de sterk opgewondene bevolking en marktgangers niets kunnen uitrigten. Men heeft uit de naburige steden eska drons ruiterij naar Clamecy doen oprukken. De nieuw benoemde bevelhebber van de Fransche bezittin gen op de Noordkust van Afrika generaal Damrém'ontheefc na zijne aankomst aldaarden 5 Apriléene proclamatie aan de be volking dier bezittingen uitgevaardigdwaarin hij te kennen geeft, dat de Koning voortdurend die bezittingen wil behouden, en dat niets za! worden verzuimd, om die doel te bereiken. Tegelijk echter kondigt hij aandat op de zeven jaren van onophoude- ljjken strijd en van vermoeijende eogtendie door de noodzake lijkheid, om door bet geheeie land eerbied voor den franschen naam in te boezemengeboden werden een vredelievender stel sel zal volgen, De togt tot -het wreken der nederlaag bij Con- stantioe zal, zoo 'ais men uit zijne gezegden moet opmaken; de laatste groote oorlogsonderneming zijn, die de Franschen in Al gitrs willen volvoerenmaar daarna zullen zij zich alleen tot het Bezetten der belangrijkste punten bepalen, in welker omtrek zij aan den landbouw alle aanmoediging en veiligheid willen verschaf, f.n en van waar zij stap voor stap den kring van het regcstreeksch aan hun gezag onderworpen gebied zullen uitbreiden. Men maakt uit de gezegden des generaals op, dat de Franschen langzamer hand de verschillende puntendie zij in de provinciën van Oran en Bona bezetten, zuilen ontruimen en dac bij voorraad de zorg der regering zich hoofdzakelijk zal bepalen tot de vruchtbare vlak te Metidschiadie zich tusschen de stad Algiers en den kleinen Atlas uitstrekt, en in welke aireede eenige niet zeer ongelukkig uit gevallene pogingen tot kolonisatie hadden plaats gehad. Te Toulon is den 11 April eene stoomboot uk Oran aan gekomen, die de niet onbelangrijke tijding heefc aangebragt, dat er met den bekenden vijand der Franschen in dat gedeelte van Algiers, AbdeUKadereen vredes-verdrag was gesloten, ten ge- voige waarvan die Emir aan de fransche bezetting van Tlemcen 2,000 stuks hoornvee had toegezonden. Door dit vr-'tjes verdrag zou de togt dien de generaal Bugeaud voornemens was ce doen om AbdeUKader tot onderwerping te dwingen, noodeioos wor den. Ofschoon wegens het vredes verdrag nog niets van regerings wege openbaar is gemaaktschijnt het daaromtrent vermelde ech ter gegrond, daar met de bedoelde stoomboot reeds eenige te vo» ren naar Oran afgezondene fransche troepen te Toulon zijn we defgekeerd. Men heeft dezer dagen weder berigcen uit Madrid bekomen. De jongste brieven zijn van den 8. De vergadering der Cortes vordert niet dan zeer langzaam met de beraadslaging over de ar tikelen van het ontwerp eener gewijzigde constitutie. Het on- derhoud van de bedienaars van de godsdienst heeft aanleiding ge geven tot zeer langdurige beraadslagingen waarbij de gedeputeer de Arguelkseender hoofden van de thans in Spanje heerschen de parni niet heeft geschroomd, openlijk te beweren, dac de leerstellingen der roomsche kerk niet in overeenscemming waren met den geest van het Evangelie. De heer Calatrava heefc hec beleid der zaken hervatdoch viridc aan alle kanten moedeloosheid en gebrek Hec bewind heeft zich op nieuw, doch op zeer bezwarende voorwaarden, eenige millioenCn realen van den handel aangeschaft. Het zeggen was, dat de genoemde president de heer Ferrerwelks, bekwaamheid en eerlijkheid niet in twijfel werden getrokken, in hec bewind wilde roepen. Hjefefirïattbjeit- Goes, den 20 April. Onder de vele geschriften van den dag be veelt zich een zeer gematigd geschreven stukje aan ten titel voeren de De verordeningen der hedendaagsche Separatisten getoetst aan onze oude kerkelijke instellingenen bijzonder aan de Dot t* s che Synode. VVien hec te doen is om wëarheid, zal dit geschrift hoogst welkom zijn, daar hetzelve in staat stelt om onbevoor oordeeld ce oordeelenen de geheeie zaakwaarover thans zoo veel getwist wordt zonder resultaatin het ware licht voorstelt slechts in weinige bladen, welke veel afdoen. In de Haarlemsche Courant leest men z Niettegenstaande de ramp, welke onlangs de fabrijk van den heer Wilson is overkomenen de daatdoor te weeg gehragte aan zienlijke schade, zijn echter, daar de beide stoommachines en de afzonderlijk gelegene gebouwen in welke eene volledige inrigting tot bleekenenz.gevonden wordtbehouden zijnde werk zaaroheden weder aangevangen en'zullen dezelve worden voortge zet ZQodat er in de verzendingen van goederen uit die fabrijk door de Handelmaatschappij geene vertraging of oponthoud te vreezen is iKUttgeiittgeti. Bij het finantiele voorkomen, hetwelk thans alles draagt, en hetwelk ook als de kenmerkende vlag van hec groote staatsschip kan worden aangemerkc, zoo moet bij de politiek het financie wezen vooral niet worden voorbijgezien. Ledige schatkisten en zware belastingen ziet daar in twee woorden Europa's materiele toe stand. Er is geen oorlog, doen de volken moeten het heiaas! ieeren dac men ook door vrede kan worden uitgeput. Men spe culeert thans in de hooge staatkunde om door het financiewe zen elkander in vrede te bescrydèn. Men jaagc malkander op zware onkosten om goede vrienden te blijven, maar men doec het toch niet uic vriendschap. Het is niet te,verwonderen dat, de tegenwoordige staatslieden daarom groote speculanten worden .ge* genoemd doch het is te bejamme'ren dac hun windhandel me nigmaal te veel op 'cspel zet. De volken bemerken het, cu zij klagen doch industrie en handel, ja zelfs de meer geestelijke vakken van wetenschap yolgen deze leidingen overal domineer het zonderlingste financiewezen, van hier groote onJérnemin t gen en plotselyke revolutienin levensverzekeringenweduwen - fondsen en ook in bijzondere vermogens. Van hier dac men ook in 'tklein groote legers op de voorposten zet, en geene- midde len heeft om reserven te bekostigen. De een doet ook in 'ckleia veel om een ander, hetwelk hem niet dienstig is, en het te korc vindt men op een andere post bij wijze van leening of overschrij ving als of 't geheel hierbij geene schade leed. Zoo bestaat er in 'c groot en klein eene finantiele crisis. Weinigen dringen hierin op den bodem door. Doch dë toestand van Europa hangt hier mede naauw zamen. Geldschaarsce en overvloed regelen dë za ken geldschaarste houdt hier en daar de zaken in statu quo, belemmert of beteugelt. Wij weten het b. v. niet, wat m Spanje of Frankrijk goed is. Anderen houden door geld nog het hoofd boven gelijk ons land. Maar overal is de hoofdzaak Finantie. In Engeland de tienden en armen. In Frankrijk apanages, hu welijks-giften, spaarbanken, nadrukken, fabrieken, bankroeren en koloniën, Door geheel Duischland spoorwegen ep landver huizingen. Turkije is uccgeput in geldmiddelen. Rusland kan veel krijgen, doch is met weinig te vrede. N.-Amerika heeft over, doch het zal te bezien staan, of ingeval van staatsbankroeten bij an deren, of mogelijken oorlog dit overschot geene bezwaren zal op leveren. Als men eenmaal met geld verlegen isis de verlegen heid om hetzelve daarna bezwarender. Intusschen is de tegen woordige finantiele toestand aldaar eene uitzondering. Miar in Europa is het einde der finantiele bezwaren nog niet te berekenen. Bezuiniging roepen de volken regen het monopolie van uitga ven doch moeilijk is hec aan die stem gehoor te gevenzoo lang de volken uitgaven noodzakelijk makeoen. men door be zuiniging crediet verliezen zou. Helaas! de gouden eeuwen zijn voorbijen de ijzeren moeten goud betalen. Mogcen goede trouw, echte vrede's zin en spaarzame nijverheid eens die wel vaart herstellen, waardoor men meer ontvangt dan men verteert, en welke Franklin den weg tot geluk noemde. Goes, den 21 April. Heden morgen beviel allervoor- spoedigst van eene welgeschapene DOCHTER., J. M. DU- MONTgeliefde Echrgenooc van E. B. SWALUE. Eenige kennisgeving. voormiddags ro uren in Donderdag 27 April 1837, o_ het Parochiehuis ce Oudelandezullen Voogden over de Kinde ren van wijlen Cs DE WILDE en CORNELIA HOEK van DIJKE ten overstaan van den Heer Vrederegcer te Heinkens zandpubliek te Koop presenteren, eene HOFSTEDE staande onder Oudelande in den Kamerdijk NQ 48 mee de nombre van 15 B. 10 R. 40 E. WEI en ZAAILANDEN daaraan en bij gelegenen zulks eersc in 8 perceelen en daarna in massa. Informatien zijn te bekomen bij den gecommitteerden Notaris PRUMERS te Ellewoutsdijk en bij den Voogd J. (VIT TE Mz ce Oudelande. V UIT de HAND te KOOP, de WIND KOREN MOLEN staande te Heinkenszandte bevragen bij den Eige naar/. RAAS aldaar. BLOKis uitgepakt in het Logement de Koren- beurs bij K. Buitendijkmet alle soorten van uit Parijs one" vangene: Dames ZIJDE HOEDEN en verscheidene andere MODE ARTIKELEN. Twee METSELAARS-KNECHTS terstond Werk be- gerenden vervoegen, zich bij A. de BRUIN, Metselaar alnier. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2