N°. 33. GOESSCHE COUR A V R IJ D A G DEN 21 APRIL. NIEUWSTIJDINGEN. &S&& Berlijn den 11 AprilBij besluit van den 25 Februari) j. 1. heeft Z. M. de Koning gelast dataangezien dè openbare behandeling van godsdiensrigé en kerkelijke .aangelegenheden in bestaande omstandighedenaanleiding kan .geven tot schadelijke gisting en zelfs tot ergernisde minister van justitieop de voor drage van den minister voor de geestelijke zaken de openbare behandeling van godsdienstige en kerkelijke aangelegenheden, zoowel in burgerlijke als in criminele regtsgedingenzal verbie denwanneer daarvan ergenis of gisting der gemoederen te vree» zen is." Uit Rome2 Aprilmeldt mendat ook onder de school jeugd te Livorno een revolutionaire aanslag (waaromtrent echter geene bijzonderheden worden opgegeven) ontdekt is. De tos- caansche regering, die steeds met zachtheid te werk ging, had de vreemdelingen die zich bevonden onder de 35 knapen wel ke daaraan deel hadden genomen, naar hunne ouders of betrek kingen gezondenen den inlanders school-scraffen opgelegd. - In de laatste maanden heeft de academische overheid van de hoogcschool te Tubingen CWurcenberg) een aantal studenten deels met een consilium abeundideels met eene meer of min langdurige gevangenis-srraf bestraft wegéns deelneming aan de genootschappen of vereenigingen die echter niet van een staat kundigen aard waren. Eenige andere jongelieden zijn tot vesting straf veroordeeld ter zake van gehoudene tweegevechten. Ter eere van den grootvorst Michael van Rusland heeft de Koning vau Napels in de nabijheid van Capuaeen aantal troepen vereenigd en groote manoeuvres laten verrigten, In de stad Napels, van waar bet geheele garnizoen vertrokken was, werd de militaire dienst, voor het eerst, door de burgerwacht waargenomen. Men beklaagt zich in de genoemde stad over verregaanden overmoed der soldaten regen de ingezetenenen over den onwil der regering, om daarin te voorzien. Frankfort, den 15 April. Te Munchen zijn berigten uit Griekenland van x 8 Maart ontvangenwelke weder zeer gunstig luiden. Sedert de terugkomst des Konings met zijne gemalin 4 scheen alles een nieuw leven ontvangen te hebben. De Konin gin vertoonde zich dikwijls re paard in het openbaar, met haren gemaal en werd dan telkens door de Grieken met bijzonder wel gevallen begroet, Londen, den 15 AprilDe onlangs door het huis der ge meenten, met eene vrij geringe meerderheid van stemmen, aan» genomene hill ter hervorming der gemeente besturen in Ierland is bij het huis der lords ingediend. De minister Melbourne stelde voordat de beraadslaging daarover op den 25 dezer bepaald zou wordenmaar de behoudende partij heeft zichbij monde van den hertog van Wellingtonterstond hier tegen aangekant, en aangemerkt, dat men niet de discussie behoorde te wachten tor dat ook de twee andere belangrijke maatregelen betreffende ier land, die in 'sKonings aanspraak waren aangekondigd, te weten de wetren op de tienden en op het armen wezen, zouden zljo ingediend. De minister drong niet te min aan op het afzonder lijk behandelen der thans voorgelegde wet. Het zal nader moe ten blijken, of de beraadslaging den 25 zal aanvangen. De bedoelde wet op de tienden zal eerst in de maand Mei in het Lagerhuis wprden ingediend. Een voorstel van den heer Roebuck (een der engelsche radi calen,) om het onlangs reeds zeer aarmerkelijk verminderde ze gel-regt der nieuwsbladen, geheel afteschaffenis door bet huis der gemeenten met 81 tegen 42 stemmen verworpen, De be houdende partij stemde mee de gematigde Whigs tegen de motie. Een voorstel van den admiraal Codringtonom de redenen waar om eenige'zee-officieren uit de dienst ontslagen waren, van par lementswege te, onderzoeken,, heeft een gelijk lot ondergaan. Verleden woensdag heeft het huis der gemeenten beraadslaagd over een belangrijk voorstel van den heer Hume% strekkende om de magistraten in de graafschappen welke, niet alleen het beheer hebben over de geldmiddelen, maar ook regterlijke iunctïen uit* oefenen, voortaandoorde belastingschuldigen te doen verkiezen. Geen der ministers was bij de beraadslaging over deze allezins gewigtige aangelegenheid tegenwoordig; dit heefc veel indruk ge- mrakt, en de opposanten laten dan ook niet na, zeer scherpe aan merkingen te maken over de zwakheid der bewindslieden, die, uit vrees hunne gewone aanhangers te mishagenzich niet openlijk hebben durven verzetten .tegen een zoo gevaarlijken maat regel, als de bedoelde is..De voordrage van den heer Hume is met 177 tegen 84 stemmen verworpen. Gisteren avond heeft de minister Palmerston, in het Huis der gemeenten, op eene vraag van den heer Macleanverklaard dat hij geen officieel berigt had bekomen, omtrent de onderhandelin gen mer de Fixen. In deze zelfde bijeenkomst zijn weder eeni- sge door de regering voorgeslagene besluiten,, strekkende cot hand having van jiaar gezag in Beneden-Canada, met eene overgrooce meerderheid van stemmen goedgekeurd. Naar men verzekert, Leefc de directie der Bank het ver zoek der deputatien uit Liverpool en Manchester om onderstand in de tegenwoordige handels crisis, afgeslagen. Men is thans bezig eenen ouden Hoilandschen Oost-Indie vaarder, de Amsterdamdie op de kust van Hastings gestrand is, uit het zand op te haian. Het scheepsvolk sloeg aan het mui ten, ter zake van eene kwaadaardige ziektedie aan boord heersch- te en liet den bodem, in het jaar 1749, bij uitnemend gunstig weder, op strand loopen. Het was een schip van 997 ton, 151 voet lang en 39 breed en, had eene lading van Chineesch kunst werk, glas 10 ton koper en eene groote menigte kwikzilver in het voerde 14 stukken. .Een 97 jarig man te Brighton, herin nert zich dit voorvai nog zoo levendig dat hij in staat is de werkzaamheden tot opdelving door zijne inlichtingen te bestu ren. Men is tevens door deze inlichtingen in staat, zich een juist begrip van de overweldigingen der zee in zeker bepaald tijd stip te vormen. JVanferijlf. Parijs, den 17 April. In den Moniteur van den 16 April vindt men vier Koninklijke bevelschriften van den vorigen dag, die door den voorzitter van 's Konings raad, graafMolé mede zijn onderteekenden waarbij benoemd worden tot minister van justitie en eeredieoscin plaats van den heer Persilde heer BarthePair van Frankrijk; toe minister van binneniandsche zaken, in plaats van den heer de Gasparin, de graaf de MontalivetPair van Frankrijk; tot minister van openbaar onderwijsin plaats van den heer Guizotde heer de Salvandylid van de kamer der Afgevaar digden en toe minister van finantien, in plaats van den heer Duchatel den heer Laclave-Laplagnelid van de Kamer der Afgevaar digden. Daaromtrent de andere ministerien niets bepaald is, is het aan geen twilfel onderhevig, dat niet slechts de graaf Molé zijne dub bele betrekking van voorzitter van 's Konings raad en minister van buitenlandsche zaken blijft behoudenmaar dat ook de overige niet vervangene ministers, namelijk de generaal Bernardde ad miraal Rósamel en d.e heer Martin du Nordmet het beheer van oorlog, van marine en Koophandel belast blijven. In de reeds genoemden Moniteur wordt nog een vijfde Koninklijk bevelschrift van den 15 April medegedeeld, waarbij de bevoegdheidotn ver anderingen in het toisteisel bij de wetgevende kamers voor te stel len aan den miniscer voor de openbare werken, den landbouw en den koophanaei (en dus aan den heer Martin(du Nord) in plavs 'van aan den minister van financien wordt opgedragen. Na-eene onzekerheid, die niet minder dan drie en twintig da» gen geduurd heeft, is dus thans eindelijk het Fransche ministe rie weder volledig en voor goed gevestigd. Bijna alle de dag bladen en bijzondere berigten uit Parijs voorspellen echter aan dit met zoo veel moeite bijeengebragc bestuur slechts een kort leveri, en meenen dat he? zich te naauwernood tot aan het ein de van de tegenwoordige zitting der wetgevende kamers zal kun- •nen staande houden. In allen gevalle zal het ministerie in de kamer der Afgevaardigdenhet gemis van het onmiskenbare re denaars talent van den heer Guizot levendig ondervinden. De vrienden van dien staatsman meenen tevensdat men in de om standigheden, waarin Frankrijk nog altijd verkeert en bij de voor durende woelingen der partijenaan eenen minister van zijne geest kracht behoefte heeft en in het vervolg nog meer zou fcunneo hebben. Omtrent het regeringstelsel, hetwelk het nieuwe bestuur zal volgen, is natuurlijk nog niets bekend. Men wil evenwel weten dat hetzelve de bij de kamer aanhangige wetten omtrent het ge- strengelijk straffen dergenen die iets van eenen aanslag tegen 'sKo* nings léven weten en dit verhelen omtrent den bruidschat van vorsc Leopolds gemalin en omtrent apanage de hertogs van Ne mours zal intrekken en in plaats der laatste wet het toestaan eentr jaarlijksche rente aan dien zoon des Konings zal voorstellen waar»; van het bedrag door de Afgevaardigden zou worden bepaald. Tot» gevendheid aan het verlangen van de linkerzijde dier kamer 20U

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1