brand stichters zijn ontsnapt. Den 4 heerschte in die stad eene doffe gisting» Het ontbrak aan fondsen om de ondernemingen Ctot bestrijding der Carlisten) in het Vorstendom Kataionie te bekostigen. „Den 28 Maart is te Qwarte, bij de aannadering des vijands een battaillon van het regiment der Koningin Uireengeloopen. Het overige der brigade waartoe dit battaillon behoorde is te Valen cia teruggekeerd. Den 29 heeft Cabrera nabij Valencia eene andere briga de van 1,000 man voetvolk en 155 dragonders overrompelden omsingeld; deze iaatsten hebben zich met verlies van 15 man, gered. Bijna al het voetvolk is in handen des vijands gevallen. De bevolking van Valencia is voor het huis van den kapitein- generaal zamengeschooldeen wraakgeschreeuw en moordkreten aanheffende. Die zamenscholingen zijn uiteen gedreven. „Den 30 heeft Cabrerain plaats van Valencia aan re tas ten, den weg naar Murviedo ingeslagen; men heeft het kanon vuur aan die zijde gehoord. „Acht en dertig der door Cabrera gevangen genomene offi cieren zijnonder het spelen der muzijk doodgeschoten 400 soldaten hebben onder zijne rijen dienst genomen. Den 31 heerschte te Valencia groote onsteltenis. De Car listen hieven belastingen in Spaansch Cerdagne (het noordelijkst gedeelte van Kataionie) en deze belastingen werden betaald. Naar het schijnt, is de geduchte partijganger Cabrera van uit Ia Mancha en Murcia onverwacht in Valencia gevallen Waar hij de boven vermelde belangrijke vootdeelen heeft behaald. Men had ten minste den a April te Madrid berigten uit Albacete in Murcia, van den 27 Maart, volgens welke de Carlistische be velhebber Forcadell toen die stad had verlaten na aan de inge zetenen veel leed en schade te hebben toegebragten zooder dat de troepen der Koningin die in den omtrek verzameld waren, hem in bet minst bemoeijelijkt hadden. Men vreesde destijds ech ter zeer te Albacete voor een bezoek van Cabrera, welke, na het beleg van Requena te hebben opgebroken, in die streken was aangekomen. Reeds op genoemde dagteekening (den 2 April) maakte men zich te Madrid over het uitblijven van alle tijdingen uit Valencia zeer ongerust. De in die hoofdstad heerschende onrust en verbit tering zal waarschijnlijk niet weinig toegenomen zijnna de aan komst van de lijding der boven vermelde noodlottige gebeurtenis sen bij Valencia. Sommige Madridsche bladenwaaronder el Es* panollieten zich den 2 met toenemende hevigheid over de rampzaligen loop der openbare zaken uit. Genoemd blad klaagt niet enkel over de voortgangen der thans weder zoo magtjge Car listische party ganger Carbrera en Forcadellmaar toont zich ook bijzonder geergerd, dat in die berigten, die van de zijde der Engelschen over het nadeelig gevecht bij Ernani openbaar zijn gemaakt, de schuld van die nederlaag voornamelijk op de Spaansche troepen wordt geworpen. In een ander artikel van el Espanolwaarin over het verschijnen van een nieuw halfjaar renten der buiten en der binnenlandsche schuld gesproken wórdt laat dit blad zich aldus uitMen moet zich niet door begoo oheling laten misleiden. Ons lot heeft dit eigenaardigs, dat ter wijl in het oorlogsveld allerlei feilen de rampzaligste gevolgen na zich slepen, de wanorde en de kwakzalverij, in eenen minis ter (den heer de Mendizabalj verpersoonlijkt, voortgaan onze geldmiddelen te besturen. Arme, ongelukkige Spaansche natie!" In een der brieven uit de Fransche grensplaats Sc. Jean de Luz leest men: Dezer dagen nam een kolonel der Christinos de voor posten van de legcrafdeeling van generaal Evansrusschen San Sebastian en Ernani in oogenschouw, en geraakte' daarbij in ge sprek mee een officier der Carlisten die zijne voorposten bezocht. De twee voor een oogenblik verbroederde officieren waren het eens over den overmoed en de onbekwaamheiddie generaal Evans bij het gevecht van den 16 Maart heeft laten blijken, en de kolonel der Christinos kwam er voor uitdat Espartero en Saarsfield vrij wat voorzigciger gehandeld hadden, met zich niet zoo diep in de Baskische gewesten te wagen. Hij eindigde het gesprek niet luide te zeggenMijn ^etiige troost in ons on geluk is, dat zoo vele lijken van Engelschen den Spaanschen grond bemesten." 'sGravenhage den 13 April. Dingsdag middag ten 5 ure zijn Hunne Majesteiten de Koning en Koningin op het paleis te Amsterdam aangekomen. Op het balcon verschenen zijn Hoogst- dezelvendoor de talrijke op den Dam zaamgescroomde menigte weder met de levendigste blijken van eerbied en liefde ontvangen. Gisteren middag ten twee ure zijn HH. KK. HH de Prins en Prinses van Oranjebenevens Hoogstderzelver beide oudste Zo nen die gisteren morgen ten 10 ure deze residentie hadden ver laten, aan het paleis afgestapt. Dienzelfden morgen heeft Z. M. audiëntie verleend welke zeer talrijk en- luisterrijk- geweest, is. Des avonds heeft de Koninklijke familie» den stads s'chóuwburg bezocht. Heden avond zullen Hunne Majesteiten en de verdere leden van het Koninklijke geslacht den Franschen en Vrijdag den Hoogduitschen schouwburg, met Hoogstderzelver tegen woordigheid vereeren. Treurig is her, dat juist in dezeoogenblikkenop het Konink lijk paleis, in den ouderdom van ruim 69 jaren, overleden is de Hoog Edel Geboren Gestrenge heer Cornells Hoijnck van Pa pendrechtridder dsr orde van den Nederlandschen Leeuw., ad judant der Koninklijke paleizen een' man die wegens zijn per soonlijk karakier en verdiensten hoog. geacht was. In den nacht van ..den 4 dezer, is te Groningen, in den ouderdom van ruim 76 jaren, overleden de hooggeleerde heer Annceus Tpeijrustend hoogleeraar inde Godgeleerdheid aan de boogeschool in genoemde stad ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, lid van onderscheidene, zoo buiten ais bin nenlandsche geleerce genootschappen, enz. Hij was een man van ongeveinsde godsvrucht en uitgebreide en grondige geleerd heid. De voornaamste der door hem uitgegevene werken zijn de geschiedenis d'er Christelijke kerk in de 18de eeuwin 12 deelen de geschiedenis der Nederlandsche taalen de mee den- hofprediker D er moutin het licht gegeven geschiedenisder Nederlandsche, kerkin 4 deelen. Wac men ook tegen sommige dier werken in hec midden moge hebben gebragczullen dezelve toch altijd aangemerkt worden als gewigcige bijdragen tot de Ne. derlandsche kerkelijke geschiedenis en letterkundeen Zal de naam van Tpeij een sieraad van het Vaderland blijven, Berigten uit Luik van den 10 behelzen het volgende: „Het ge heel e land is zoodanig door de sneeuw bedekt, dat de dieren geen voedsel meer vinden.. Men heeft in. de bosschen. vogels gevonden die van honger gestorven waren, en andérèn die zoo zwak waren dat zij met de hand gegrepen konden worden. De hazen, anders zoo vlug, kunnen thans slechts weinige spron gen in de hooge sneeuw doen, en worden gemakkelijk levend' gevangen Er zal dus veel wild vernield wordenvooral ovaji het jonge, hetweik de koude nog niet kan doorstaan. Giste ren morgen is cusschen Montegneé en Jemeppe een jager gevon den die van koude was omgekomenen men vreest meerdere dergelijke ongelukken te zullen vernemen. Het gehucht Zour- broudenabij Verviers, is schier geheel onder de sneeuw be- graven." MIDBEMPRÏJXEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. ©*tt bm 1 tct beu 15 1837. zonder de belasting. Tarwe 5,98. Rogge 4,63. Vroege Gerst f 3,38. Late Gerst ƒ3,00, Boekweit ƒ0,00. Haver ƒ0,00 Witte B00- nen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene. Erwten 4,40. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel 7,98. Rogge Meel 6,28 allen per mudde. Boter f 0,80 Noord Hollandsche Kaas 50 cs. Scolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 215 cs. Tarwe Brood io5 cs. Rogge Brood p5 cs. Osse Vleesch 40cs. Koei Vleesch 40 cs, Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 30 csLams Vleesch 30 cs Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs.allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen 0,00. Late Aardappelen r,00de mudde. jene ver 24,00 per vat. IJpen Hout 7,00. Essen Houc f 7,00. per wisse. Groote Takkebossen f 10,00. Kleine Takkebossen ƒ6,00, de honderd. Steen Kolen ƒ1,75, de too ponden, Houts Kolen/ 0,00, de muddeTurf 0,60, de dubb mudde. Kool Olie ƒ48,00. Lijn Olie 42,00 het vat, Kool Zaad f 8,00. Lijn Zaad 0,00. de mudde. Kaarsen 70 cs, het Nedpond. Qbvevtcntim* Goes, den 14 April 1837, Heden overleed, na een langdurig smartelijk laden, Vrouwe MARIA JACOBA LE- VINA HAAK STEENHART, geliefde Echtgenoote van Mr. M. P. BLAAUBEEN. Eenige Kennisgeving. Heden nacht omstreeks 12 uren, behaagde het Hem die niet antwoord van zijne dadenmijnen hartelijken en veel ge liefden man CORNRLIS OVERSLUIJSna eene. hevige ze nuw zinkings ziekte, in den ouderdom van bijna 36 jaren, tot zich te roepen. mij nalatende vijf Kinderen, alle te jong, bun verlies te beseffen, voor wien nu hunne vaderlyke verzor ger is weggenomen. Goes, C. M. C. van MOOCK, den 15 April 1837, Wed. C. Oversluijs. De Apothekers affaire zal provisioneel door een deskundige en geexamineerde worden waargenomen. V In de maand Mei eerstkomende, dag en plaats nader optegeven, zal men namens den Heer C. MORETUSin het openbaar presenteren te VerkoopenEene extra schoone en rijk beplantte HOFSTEDE, staande in de nabijheid van het Dorp 'j Gravenpoldermet ruim 51 Bunders LANDS. Informacien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. SMALLEGANGEte Goes. N. GIRCOURKoopman in SCHAWLS, enz. heeft de eer het Publiek te berigrendat hij Wascht als nieuw, alle soorten van SCHAWLSTIBET, MÈRINOS, FOULAERS in ZIJDE enz alle die artikelen zuilen 11a acht dagen gereed zijn, is gelogeerd bij Loobsek TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2