Er werd overigens van geene vyandelijkheid gewag gemaakten men doorliep het platte land in alle veiligheid. Parijs, den 20 Maart. Onze regering heeft den 18 Maart op den middag, aan de Parijssche beurs een telegraphisch berigt uic Bayonne van den 17 doen aanplakken, inhoudende, dat ge- geraal Evans zich den 15na eenigen tegenstand der Carlisten en mee gering verliesvan de herberg van Ernani meester ge maakt en daarbij 4 kanonnen veroverd had. In den laten avond van dienzelfden dag is door de Fransche regering een nader te legraphisch berigt openbaar gemaakt, van dezen inhoud: Bayonne den 18 Maart 1837. De generaal Evans heeft bij den aanval op Ernanie ten eenen male schipbreuk geleden; hebbende de Carlisten eene versterking van 8 bataillons ontvan gen, die door den Infant D Sebastiaannadat deze Sa ars field aan zijn lot heeft overgelatenis aangebragr. De terüggeslage- ne Christinos hebben a!Ié de stellingen, die zij sedert den 10 veroverd hadden, in de grootste wanorde verlaten, en zijn des avonds te San Sebastian teruggekeerd, alwaar vóór hen 1,500 gekwetsten waren binnengebragc. Een battaiUon Koninklijke Eu ,gelsche mariniers is het eenige geweest, dat stand heeft gehouden het heeft den cerugcogc beschermd. Espartero staat te Duran- go cn S aars field te los Berios." Aan alle de verwachtingendie men in Frankrijk en elders op den sedert lang beraamdengemeenschappelijken aanval van de drie generaals der Christinos EvansEspartero en Saarsfield gebouwd had, wordt, ten minste voor het oogenblik door die berigt den bodem ingeslagen. Men weet, dat het middelpunt waarheen de drie legerafdeelingen der Christinos van verschillen de kanten moesten oprukken, Tolosa was. In plaats van dat punt te naderen hebben thans alle de drie generaals zich daar van meer verwijderd. Van generaal Evans valt dit van zelve in het oogen indien, hetgeen wel moeijelijk te veronderstellen is, het telegraphische berigt zijne verliezen niet heeft overdrevenzal hij in langen tijd geene aanvallende houding kunnen aannemen. -De generaal Esparterodie van de zijde van Bilbao tot in het hart van Guipuzcoa moest doordringen, was volgens het vroegere telegraphische berigt den 15 te Eybar, op de grenzen van ge noemd gewest, en daar hij thans gezegd wordtte Durango te staan heéfc hij reeds eene rugwaartsche beweging gemaakt Dit is insgelijks het geval met generaal SaarsfieldAan dien gene raal was de taak opgedragen, oin den, infant D. Sebastiaan die met eene vrij sterke magt de stellingen van Lecumberri be zette, aldaar aan te tasten. Volgens het telegraphische berigt uit Bayonne van den 17 was hijna eenig gering voordeel behaald te hebben, door de in de gebergten gevallen sneeuw belet, om verder voortterukken, en reeds te Latasa teruggekeerd. Dit dorp ("op onze kaarten La Tassa) ligt nog omstreeks drie uren ten Noordwesten van Pampeluna los Berios daarentegenalwaar hij zich volgens bovenstaand telegraphische berigc bevondligt on der den rook van genoemde vesting, Bij vergelijking met vroe gere tijdingen komt men tot het vermoeden dat het aan den In fant D. Sebastiaan gelukt is, om Saarsfield geheel en aï om den tuin te leiden. De bevelhebber der Carlistenschijnt na melijk de houding te hebben aangenomen, als of hij eenen aan val op Puente la Rcyna ten zuiden van Pampeluna wilde doen en heeft daardoor misschien wel Saarsfield bewogenom naar den omtrek dier vesting terug te keeren maar in dien tusschen- ujd hebben de acht Carjistische bataillonsmet hunne gewone vlugheid in het doortrekken van bergachtige strekenden afstand tusscben Lecumberri en Ernani afgelegd, en bij die laatste plaats de schaal ten voordeele DCarlos doen overhellen, £lcbcrlanbcu. 's Gravenhage den 21 Maart. Zijne Ene. de minister van Staat, belast ad interim met het bestuur der financienheeft, onder dagteekening van den 18 dezer, bekend gemaakt het be rigt eener negotiate tot de te geldemaking van los renten, rentende 5 per cent, ten laste van 's Rijks Overzeesche bezittingen, vol gens de wetten, van den 11 Maart jl. De inschrijving is geopend voor 19,000 aandeelen, ieder groot f 1000, rentende 5 per cent. Het genot der rente begint den; j April dezes jaars, en dezelve za! vervolgens elk half jaar op den 1 April en den x October, voldaan worden. De betalingen zullen moeten worden gedaan in geld of in bankbiljetten, jn vier gelijke termijnen, den 30 April, den 20 Junij, den xo October, en den 10 January. Tot den verschijndag van den laacsren ter mijn za! ieder deelnemer bevoegd zijn, om bij elk aandeel, na dat daarop de twee eerste termijnen zullen zijn gefourneerd, met eene bijlage van 70 in te leveren eene obligatie van 1000 rentende 4 per cent, afgegeven volgens de wetten, vao den 24 April 1836, om daarvoor te bekomen eene losreme tegen 5 per cent,De inschrijving kan geschieden den 10, r 1 en 1/2 April aanstaande, zullen de inschrijvingsregisters gesloten worden óp laatstgenoemden dag, des namiddags ten 2. ure. Een volledige staat van het getal der aandeelen, voor welke op den eersren dag is ingeschreven, zal, zoodra mogelijk, wor den opgemaakt; bijaldien dezelve het vereischte bedrag overtref fen, zullen de inschrijvingen van de volgende dagen niet in aan merking komenen zal bet geheele bedrag alsdan200 na mo gelijk over de ingeschreven posten den eersten dag gedaanwor tun verdeeld; terwijl, indien de inschrijvingen, op dien dag ge. nomen, beneden het vereischte bedrag mogten blijven, deze al cyd de voorkeur zullen hebben. Indien de inschrijvingen op den 11 Aptil genomen, liet nog ontbrekende van den eersten dag mogten overschrijdenzal het bedrag van het ontbrekende tusschen de inschrijvingen, op den tweeden dag gedaan, evenredig worden verdeeld, en zal op ge lijke wijs worden gehandeld met de inschrijvingen van den der den dag indien die van den tweeden hec vereischte getai niec hebben bereikt. Bij openbare bekendmaking in de Scaats-Courant zalvoor of Op den 17 April 183-7 van wege het departement van financiën worden kennis gegeven, of, en m welke evenredigheid, de in schrijvingen van elk der daartoe bestemde drie dagen zullen kun nen worden aangenomen. De betalingen zullen moeten geschieden ten kantore, waarde inschrijvingen zim genomenzullende ook quicancien van overstor ting bij de Nederlandsche bank, voor de fournissementen elders geschiedende aangenomen worden. r Aan de handelaarsmakelaars en commissionairs in effecten, zal een vierde ten honderd voor courtage over het fournissemenr, bij de voldoening van den laatsten termijnbetaald worden Zijne Majesteit heeft aan onderscheiden personen te Mijns- bij eerenland en Goeree, wegens toegebragce hulp aan 's Rijks trans porevaartuig Batoschipper Flamandbij gelegenheid dat het op zijne terugreis van het Spui naar Hellevoetsluis door den hevigen storm van 25 December jongstleden is overvallen], gel delijke .belooningen doen uicreiken. Goes, den 24 Maart. Sommige Parijssche dagbladen bekla gen zich thans over partijdigheid, die de Fransche regering voor de Protestantsche eerediensc zou doen blijken, en die vooral in hec verleenen van sommen voor kerkgebouwen en van jaargelden voor predikanten uit 's Rijks kas blijkbaar zou zijn. (Het om gekeerde heeft elders plaatsinsgelijks uit Staatkunde.) Volgens de Gazette de France is sedert de laatste zeven jaren het aantal der Protestantsche leeraarsplaatsen in Frankrijk verdubbeld. Ge noemd blad merkt bij die gelegenheid aan, dat thans drie Protes tanten, de heeren Gasp ar inGuizot en Belessert aan het hoofd der miniscerien van binnenlandsche zaken en van onderwijs en aan het hoofd der Parijssche politie staan. Gelijk reeds vroeger is opgemerkt was dit ook onder Napoleon zigtbaar, doch wij gelooven uit andere beginselen De tegen woordige zijn van meer solideo aard. Het Fransche volk, hoe zeer van ander godsdienstbegripover 'c algemeen huldigt ze. De Bisschop van Parijs is misschien daarom tegenstander der nieuwe orde van zaken. De G O M MIS S I E tot de Oeconomische Spijsuicdeelfng binnen deze Srad, vindt zich, door eene daartoe expresselijk ontvangene GIFT, in de aangename gelegenheid om bij de Soep- bedeeling op den tweeden Paaschdagbij iedere portie Soep ce voegen, een Tarwen Brood v-an 5 oneen. Hiervan bij deze f kennisgevende, betuigt de Commissie den milden Gevers, haren welmeenenden danken uic daarbij den wensch dat dit voorbeeld in volgende jaren edele navolgers zal vinden. Goes, den 24 Maart 1837. Namens de Commissie, H. C. PILAAR, Lid Secret. Slbtfjcrtetttuu. V Heden avond beviel voorspoedig van eenen ZOON C. M. C. van MOOCKEchtgenoot van Goes, C. OVERSLUiJS, 22 Maarc 1837. Apotheker Eenige kennisgeving in deze Stad. V De nadere Veiling en, zoo mogelijk, finalen Verkoop der HOFSTEDE van DANIEL KOK te Kruiningenzal, volgens vroegere aankondiging plaats hebben in het Parochie Huis aldaar, op Woensdag den 29 Maart 1837, des voor middags ten 10 uren. OPENBARE VERKOOPING Op Zaturdag den 1 April 1837, des avonds te zes uren precies, zal PIEPER DAMME Landman te V HeerHendriks* kinderenen mede Eigenarenin de Herberg de Prins van Oranje, bewoond bij Gerrit de Joode te Goes, ten overstaan van den Wel Edel Gestrengen Heer Vrederegter van het Kanton Goesen door het Ministerie van den Notaris A, SMALLE- GANGE residerende aldaar, op bekomene regcerlijke auchori- satie en met in achtneming der formaliteiten by de wet be paald; publiek en aan de meestbiedende presenteren te Verkoo» pen eerst in Negen Perceelen en daarna in MassaEen KOE MELKERS HOEFTJE, bestaande in WOONHUIS en SCHUUR gemerkt N.° 7, staande op den Dorpe van's Heer Hendrikskinderenmet 5 Bunders, 98 Roeden, 60 Ellen WEIDE en ZAAILANDEN, gelegen in VHeer Hendriks kinderen, Wissekerke en den Goesschen Polder TER BOEKDRUKKERIJ VAN F» KLEEUWENS. 11

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2