J\\ 24. GOESSCHE COÜRAN T. V.RIJDAG DEN 24 M A ART. NIEUWSTIJDINGEN. fJmlschUui). Frankfort, den 19 Maart. In Napels duurt het voor die hemelstreek buitengewoon kon de weder voort, Men kan zich al daar niet herinneren, eene zoo groote massa sneeuw gezien te, hebben, als op de bergen cor op geringeri afstand der vlakte ligt. Dit is in Maart des te gevoeliger, dewijl men, in de vo rige maand, aldaar reeds de schoonste en warmste zomerdagen heeft gehad. De laatste brand had minder schade veroorzaakt dan men aanvankelijk had gedachten de Koning had bevel ge geven dat alles tegen den herfst moest hersteld zijn. De Pausselijke regering heeft wederom het lezen en ver- spreiden van een twaalftal boeken verboden waaronder een werk van den abt de Lamennais en eenige geschriften van Sr. Simo nisten gevonden worden Volgens het dagblad van Venetiehad de Keizer van Oos tenrijk de toestemming verleend tot hec aanleggen van een ijzeren spoorweg van voornoemde stad naar Milaan. Een brief van de Hongaarsche grenzen, van den 8, be vestigt èen vroeger gegeven berigt, dat het beruchte opperhoofd der roovers, Sobriin een gevecht, na eene wanhopige verde diging, zich zeiven doodgeschoten heeft, Te Livorno is den t een handelsvaartuig uit Tunis aange komen, dat 14 dagen té voren die stad verlaren had. De berig- tenwelke door de gelegenheid aangebragt zynbevestigen in geenen deele he: gerucht van den opstand aldaar. Te Tripoli rigt volgens de laatste tijdingen, de pest groote verwoestingen aan. Volgens bijzondere brieven, zou de Sultan voornemens zijn in het aanstaande voorjaar eene reis naar Silistria te doenen als dan ook Bucharest te bezoeken. Deze reis wordt echter nog in twijfel getrokken. Een zuid-duitsch dagblad behelst een berigt -uit Hongarije van hec begin <Jezer maand, waarin onder andere het volgende voorkomtVerscheidene duitsche dagbladen behelzen ten deele overdrevene, ten deele geheel onware geruchten nopens den kwa den geest en nopens onlustendie hier en daar reeds onder de hongaarsche boeren zouden zijn "uitgebroken. Op den vorigen 4 Landdag, die in Mei van het verleden jaar is geslotenzijn on derscheidene voordragcen gedaan ter verbetering van de betrekkin gen der boeren en hec gevolg daarvan is geweestdat onder scheidene lastenen wel bepaaldelijk dezulke, welke volgens den geest des tijds niet langer bestaanbaar waren, zijn opgeheven Het .volk erkent de waarde van die maatregelen, maar meent, dat de genomene besluiten niet volkomen ten uitvoer zijn gelegd of eischt nog meer. Dit behoeft echter geene bezorgdheid nopens de rust des lands te barenen we! te minderomdat het aantal ontevredenen zeer gering isen bovendien de verschillende vol ken die ons land bewonenin geaardheid en inzigten veel van elkander verschillen De Slavische stam is het meest tot on lusten geneigdofschoon dezelve voor het uiterlijke het meest ondergeschikt is aan zijne heeren. De Magyaren zijn opregter -en aan hunne heerenals stamgenoocen., meerendeels zeer trouw en verknocht; van hen is niet ligt iets ce vreezen. Even zoo weinig van de Duirschers, want deze hebben bi] hunne vestiging in her landreeds veel meerdere voo'regten dan de overigen vei kregen en hebben volstrekt geene redenom met de bestaande orde van zaken ontevreden te zijn. i Londf.n den 18 MaartDe beraadslaging over het voor stel der ministers betreffende de kefk-belasting, is verleden Don derdag in het Huis der gemeenten voortgezet en des nachts af geloopen. Het voorstel is aangenomen met 273 tegen 250 stem men, en dus met eene meerderheid van slechts 23 stemmen. De ministeriele bladen erkennen, dat, bij eene zoo geringe meerder heid in het Huis der gemeentenaan geene volvoering van het plan te denken is; re minder, omdat de bevolking des lands, voor zoo veel zij tot de gevestigde Kerk behoort, thans ten eenenmale in het hainas gejaagd is. De bladen der behoudende partij (welke trouwens nooit op eene verwerping vanhet rafinis t rieie voorstel in het Huis der gemeenten gerekend hadden) 7.ijo zeer voldaan over den uitslag der stemming, dien zij in de chad met eene nederlaag der ministers gelijk stellen, en gaan zelfs zro ver, van het ministerie een spoedigen .val ce voorspellen. Vrij dag avond heeft het Huis der gemeenten gehandeld over een voorstel van den heer Claystrekkende om, in plaats van het tegenwoordige stelsel van evenredig klimmende of dalende regren op den invoer van vreemd graan een vast regt in te socren. Du voorstel is verworpen met 223 tegen 89 steramen. Gisteren avond heeft de meergenoemde vergadering weder be raadslaagd over het in beslag nemen van het britsche schip Vixen op de ktïst van Circassie. De zaak werd ter tafel gebragt door den heer Roebuck (een der engelsche radicalen) dewelke hoofdv zakelijk aanvoerde, dat Turkije geen regt heeft gehad, om Cir cassie aan Rusland aftestaan; dat, in ieder geval. Rusland géën regt heeft gehadombij wijze van gezondheids verorde ningen of bepalingen omtrènt den invoer van koopwaren eenigen Staat, die niet met Rusland noch niet Circassie in oorlog was, den handel met laatstgenoemd land te beletten dat Rusland, door dergelijke verhindering daartestellen en een britschen koop vaarder aantehouden en prijs :e verklarenhet regt der volken geschonden en Groot Brittannie zwaar beleedigd had, en wat des meer zij. De spreker verlangdedat van regeringswege al de papieren, die tot de zaak betrekking hadden, aan de vergade ring zouden worden medegedeeld. De minister Palmerston beeft, in zijne antwoord op de ge maakte bedenkingen, uitgeweid over het onderscheid tusschen eene blokkade in geval van oorlog, en plaatselijke verordeningen betreffende den handel. Hy rangschikte den door Rusland geno- men maatregelbetreffende eenige havens aan de kust van Cir cassie onder deze laatste soorten gaf duidelijk genoeg te ken nen, dat Rusland tor dien maatregel volkomen geregtigd was. Aan den anderen kant oordeelde hijdat de uitbreiding van bet russische gebiedover Circassiestrijdig was met het tractaac van Adrianopel. Hij verklaarde dat het britsche bewind de zaak met den meesten ernst ter harte namen dai de verlangde staats stukken niet medegedeeld konden wordenomdat de zaak daar voor nog niet rijp was. Verscheidene andere sprekers hebben nog hun gevoelen over deze aangelegenheid ontwikkeld, en zich op eene meerder of minder scherpe wijze verklaard over de aanmatigingen van Rus land in het Oosten. Ten laatste is het vooistel van den heer Roebuck afgewezen, zonder dat eene stemming noodig was. De vergadering heeft daarop nader gehandeld over eenige poscen van de begrooting voor de zeemagt, en bij deze gelegenheid is door sommige leden geklaagd over de roldie onze ministers in Portugal gespeeld hebben, bij gelegenheid der jongste revoluti onaire bewegingen te Lissabon toen eenige honderd man britsche mariniers aan wal zijn gezetzoo het heetteom de Koningin persoonlijk te beschermen. Ook deze woordenwisseling heeft tot geen bepaalden uitslag geleid. Parijs, den 18 Maart. Er hebben zich heden morgen ver* oncrustende geruchten omtrent Amiens verspreid. In die stad moeren ten gevolge van het. leggen van een zekere belasting voor twee dagen zeer ernstige onlusten uitgebarsten zijn. De nationale gardes en de io bezetting liggende troepen zouden ge weigerd hebben tegen het vplk op te trekken. Een dagblad verhaaltdat hec Napolitaansch gouvernement aan de politie van Parijs kennis gegeven heefc van het bestaan van een genootschap van Koningsmoordenaars ce Tortosa. Uit Lausanne schrijft men«dat deFransche en Oostenrijk- sche gezanten aan het voorzittend canton vertoogen hebben in geleverd wegens onderscheidene staatkundige uitgewekenen die zich steeds op Zwitsersch grondgebied ophouden. Zulks moet bijzonder op den beruchcen Rauschenpla'tter doelen. Het Zwit sersch bewind heeft zich verbonden r deswege aan de gezanten de meeste genoegdoening te geven Parijs, den 19 Maart. Uit de berigten van heden blijkt het. dat de geruchten omtrent de onlusten te Amiens overdreven zijn geweest. De bezetting heeft niet geweigerd tegen het volk op te trekken; integendeel heefc zy hetzelve uit elkander gedreven; 8 per sonen zijn in hechtenis genomen des avonds was de rust hersteld. Daarentegen heeft zich heden morgen een gerucht verspreid dat er te Lyon onder de werkliedendie door gebrek aan arbeid groote armoede lijden onlusten zijn uitgebarsten. Heden morgen is zekere Astudent in de genees kundeop een mandaat van den regter van instructie, in hechtenis genomen. Men zegtdat die arrestatie met de zaak van Cham- pion in betrekking staat. Uit Bona schrijft men van den 71 dat de 'aldaar uit Guelma ohtvangene tijdingen zeer gunstig luiddende naburige volksstammen bragten overvloedig levensmiddelen aan. Uit Con- stantine wist men [niets met zekerheid en de bijzonderheden welke men over den toestand en de voornemens van den Beij vernam waren zeer tegenstrijdig. Hec eenige wat stellig scheen was, dat er dagelijks Knbieren te Consrantine aankwamen om de inwoners in de werkzaamheden tot de versterkingen te helpen.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1