N°. 30. GOESSCHE V R IJ D A G X 55S COURANT. BEN 10 MA ART. NIEUWSTIJDINGEN. £hutsdtl,iuï>. Frankfort den 3 Maart. Uic Rome24 Februarymeldt men het volgende: „Onder de klasse der werklieden heerscht hier ter stede groote armoede, die gedeeltelijk daaraan is toete- schryven, dat in de laatste jaren hier zoo weinige vreemdelingen zich hebben opgehouden. De regering zal moeite hebben, om al die lieden wier vorderingen meer en meer luide te kennen worden gegeven, bezig te houden. Naar men verhaalt, wilden de bewoners van Trastevere (eene groote wijk der stad) zich zondag in massa naar den Paus begeven, om hem hun nood te klagenmaar moeten zij geluisterd hebben naar de vermaningen der overheid, welke beloofde, voor hen in 'tmidden te zullen treden. Intusschen is men er niet zeker van, dat zy ten laatste toch hun plan ten uitvoer zullen brengen. De lieden, welke het brood naar de huizen brengen, worden dagelijks door sol daten begeleid, omdat zij in den laatsten tijd door de volksme nigte overmeesterd werden, die riep, dat zy niets kon verdienen eq dat men haar brood moest geven. Bij eenigen is dit voor géven misschien gegrond geweestmaar bij anderenwelke dan ook in verzekerde bewaring zijn gebragt, was het louter moed wildaar zij geld genoeg by zich hadden, om voedsel te koopen." De jongste berigten uit KonStantinopelvan het begin van February, houden in, dat de pest daar eindelyk veel verminderde In de staatkunde scheen niets nieuws van eenig aanbelang voor gevallen te zijn Naar het zich liet aanzien hechte lord Ponsonbij biec veel gëwigt aan het in beslag nemen der Vixerien was hij er zeer tevreden over, dat de Russen de equipage van dae séhip op vrije voeten hadden gesteld. Er liepen te Konstantinopel geruchten wegens twisten tusschen ae Porte en den Bassa van Egijpte; riiaar het scheen, dat dezelve ongegrond waren; ten minste niets duidde aan dat in de vriendschappelijke verstandhou ding;, die in de laatste tijden met Mehemed ali bestaan had, éenige iréranderitig was gekomen. De staatsgevangenen, die dezer dagen uit Frankfort naar Maintz vervoerd zijnbevinden zichnaar nien verneerfitaldaar niet in het fort Hardéfiberg, zoo als eerst gezegd werd, maar bewonen een afzonderlijk huis, hetwelk binnen de wallen gele gen en voor hen ingerigf is Dr Jucho (wiens zaak nog on derzocht wordt), en dr. Bunsen (tegen wien, nadat hij reeds eed vonnis had bekomen, een nieuw proces geïnstrueerd wordt) bewonen tik een afzonderlijk vertrek; de overige gevangenen zyn geplaatst in drie ruime vertrekken. Voorts is de toestand der gevangenen zoo veel verligt en veraangenaamd als bestaanbaar is met eene goede bewaring onder anderen mogen zij binnen het fort, waarin hunne gevangenis gelegen rs, ja zelfs op dé vttllen wandelen, wel te verstaan onder geleide eener wacht. Hunne verblijfplaats ligt zeer hoog, en is alzoo gezond Voor hunne verpleging is eene bijzondere spijs inrigting gemaakt Twee wachters en een knecht voorzien in de dienst der gevangenis, en staan in dat opzigt onder den heer Franck van Licht en st ein die van wege de regering van Frankfort met het opziet der ge vangenen beiast is.De krankzinnige student Freurtd ó\e na het vervoer der overige gevangenen, alleen te Frankfort is achter gebleven, is terstond onder betere en minder strenge bewaring gesteld naar men verneemt, zal hij vervoerd worden naar Wurz burg, zijne geboortestad, en daar in het goed ingerigre krank zinnigen huis be\)va.ard en onder geneeskundige behandeling gebragt worden. Ten gevolge van het vervoer der staatsgevangenen wordt de Konstapels wacht nu weder door de gewone, minder sterke, wacht betrokken. Van het vertrek der oosrenrijksche en pruiSsisch'è bonds-troepen uit Frankfort verneemt men nog riiérS', integendeel mén gelooftdat, benevens de frankforter krijgs- roagt, eéne afdeéüng varï die troepen daar bestendig zal blijven, sis ëehe' bijzóndere wacht voor de bondsvergadering. Het gerucht-wil, dat de voerman, die de in-J-anuarij uit Frank fort ontvlugte zes studenten gereden heeft, gearresteerd, maar, als zijnde een vreemdeling, naar zyne woonplaats Nurnberg ver voerd is. Naar het schijnt, heeft die persoon bij die ontvlug- ting slechts a!s;een werktuig gehandeld, en heeft men van hem geene belangrijke inlichtingen te wachten. Van' dr aankomst van Koning Ottd eó' diens" gemalin in Griekenland wordt in een berïgt uit Athene van den 18 Febru ary het volgende verslag gegeven „.Na een overcogt van 15 dagen zijn HH MM. den 15 Fe- bruaiij gelukkig op de hoogte van den Pireus aangekomen Ter stond was de stad en men mag zeggen de provincie in de grootsre bewt girig.- BH. MM. werden reeds op het schip door den staats kanselier graaf v. Armansperg en de ministers begroet, en nog voor dezen was de Britsche gezant, de heer Lyons aan böord van het fregat gekomen. De staatskanselier ontving terstond viti den Koning zeiven in de welwillendste bewoordingen het ont slag, hetwelk hij reeds voor acht maanden gevraagd had. Toen de Koning en de Koningin aan wal stapten, werden zij door hec gejuich eenér onmetelijkeop de Oostersche wijze in de bontste kleuren gekleedde menigte ontyangeDterwijl aan de met vlaggen bedekte schepen van alle natiën het gebulder van her geschut weerklonk. Hetzelfde gejuich vergezelde HH. MM. tot aan den ingang van Athene alwaar de bevolking der stad en eene groo te menigte landlieden uit alle oorden des Rijks, waaronder veie herders in hunne antieke kleedy met den van boven krom gebo gen herderstaf,- dezelve afwachtte, en de gemeenceraad her. mee eene aanspraak ontving. In de straten der stad, welke de stoet doortrok, waren alle huizen met bloemen eer ontwaakte lente en met mijrthe- en olijftakken (die ook vele Grieken in de han den droegen) versierd en door talrijke toeschouwers hezec. Hec Leve! klonk uit aller mond met de uitdrukking der grootsfe geestdrift, luide roemde men de bevalligheid van het Koninklijk paar, en in vele oogen blonken tranen van aandoening. Na de aankomst in het paleis werden de overheden en het korps officie ren ten gehoore toegelaten, De feesten van allerlei aard duren nog voort en worden aanstaanden Zondag met eene plegcige gods dienstoefening besloten. Het land maakt op degenen die met den Koning herwaarts gekomen zijn een goeden indruk. Hetzelve draagt duidelijke blijken van vorderingen. De geest des volks is uitmuntend maar hetzelve wordt door intriganten uit alle natiën bewerkt en de drukpers is daarom in Griekenland ongebonden omdat de regters zelve niet genegen schijnen te zijn om haar te be teugelen en de dagbladschrijvers weten dat zij eiken door de regering genomen maatregel te Smyrna en Korfu gemakkelijk kunnen ontduiken. De regering heefc tot hiertoe altijd wetten gegeven die gevólgd zijn naar modellen van landen waar een vertegenwoordigende regeringsvorm besraafmaar vreemd is hst dat de meeste onuitgevoerd zijn gebleken terwijl andere na kor» ren tyd in werking te zijn geweestweder veranderd Werden. Een schadelijk gevolg daarvan is het Opwekken van verwachtin gen, waarvan het vroegere bestuur de vervulling aan zijne op volgers heeft overgelaten. Zulks maak: den post van den nieuwen eerden minister zeer moeijelijk. Hij moet en zal ook gelijk wij hopen, de bekwaamste mannen des lands om den Koning vereenigen, maar dit kan hij natuur ijk dan all en, wanneer hij overtuigd is, dat Zij voor hec welzijn des lands de oude party schappen willen vergeten en zien vereenigen. Da: de posr van staatskanselier opgeheven is, heeft ongetwijfeld bijval gevonden, gelijk mede dit de nieuwe president minister in de landtaal niet on- bedrevtri is De besluiten en aanschrijven zullen voortaan alléén in de Grieksche taal uitgevaardigd en de Duitsche niet meer ge bezigd wordeniets dat aan de Grieken zeer veel genoegen geeft. De koning zal in persoon voorzitten in den staatsraad, die nieuw georganiseeid moet worden; ook zullen de ministers regtstreeks met hem werken D^ eerste wet die men verwachtis een fa milie-wet tor regeling der opvolging enz Andere veranderingen ziet men vooreerst nier te gemoet, daar de nieuwe chef van her ministerie natuurlijk eerst personen en zaken mbec leeren kennen," Volgens officiële opgaven zijn gedurende den jare 1835 in de vier en veertig épatchien van her Russisch Keizerrijk zeven honderd acht en veertig duizend twee honderd zeven en dertig personen van her mannelijk geslacht gestorven waaronder twee duizend twee honderd twee en zeventig tusschen 90 en 95vijf tien honderd zeven en zeventig tusschen 95 en ico, twee hon derd een en negentig tusschen 100 en 105, honderd en twaalf tusschen 105 en no, twee en vijftig tusschen 110 en 115, negen en dertig tusschen 115 en 120, tien tusschen 120 en 125, zes tusschen 1 25 en 130drie tusschen 130 en 135, en een van nagenoeg 140 jaren, <£tt0eïanb. Londf.n den 5 MaartMen heefc bergcen uic New IJork van 10 February, vo'gens men meer ernstig voor eene vredebreuk tusschen het Gemeenébcst der Vereenigde Staten en Mexico be gon te vreezen De generaal Jackson had aan den senaat voor gesteld dat men genoegdoening mo st vragen over den hoon dien Mexico aan het Gemeenebest had aangedaan door plotse ling zijn' gezant terug te roepen. De vrienden van den vrede vleiden zich, dat de generaal Santa Anna-, die naar Vera Cruz is vertrokken, er in slagen zal, om de geschillen tusschen Mexi co en de Vereenigde Staten bij te legden Intusschen is he. mo- gelijkdat deze-generaal niet eens in M xico ontvangen wordt, daar men hem aldaar niet anders dan als een verrader beschouwt.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1