Inmsschen schijnt hét stellig zeker te zijn, dat.de gedane ont dekking met de zaak van Meunier zamenhangt, en dat een enkel gezegdeaan dezen by een zijner laatste verhooren ontsnaptop het spoor van dén vervaardiger van het nieuwe helsche werktuig heeft gebragt. Men zou namelijk aan Meunierterwijl hij op alle de aan hem gedane vragen een hardnekkig stilzwijgen bleef bewaren het lot van Fieschi en Alibaud hebben herinnerd waarop hij io een oogenblik van opgewondenheid had uitg-roepen Wat gaat het mij aan,-het schavot te beklimmen: Champion.zal mij wreken!" Op de verdere vraag, wat hij daardoor verstond wil de hij volstrekt niet antwoorden maar d- polüe ontving dadelijk bevel om de personen van dezen naam op te sporen, en alle de genen die in verdachte betrekking stondennaauw in het oog te houden. Een werktuigmakers knechtdie Champion heettewerd weldra het voorwerp van een bijzonder toezigt» Zyne betrek kingen met zekere slecht ter naam en faam staande en door hun ne opgewondene, demagogische denkwijze beruchte lieden de gesprekken die hij in de dagelijks door hem bezochte herbergen hieldin één woord alles droeg byom hem voor den door Meunier aangeduiden wreker te houden. Een in zijne kamer doorgedrongen politie beambte had aldaar zoo men verder zegt, in een hoek een stuk schrijnwerkers-arbeid zien staan, hetwelk met groen wasdoek overdekt was en hen» Fieschïs moordwerktuig had herinnerd. Deze ontvangene inlich ting had aanleiding gegeven dat men aan Meunierin een nieuw verhoor had gezegddat men den moordenaar Champion had uitgevonden dat deze alles bekend had en dat hy in velerlei bij zonderheden was getreden omtrent de personen, die het gehei me genootschap, waarvan hij zelf lid was, uitmaakten. Toen zou Meunier het stilzwijgen hebben verbrokenen aan zijne regters bekentenissen hebben gedaan, die, te oordeeien naar den gehei.mzinnigen toonwelken de regering daaromtrent aanneemt, van het hoogste belang moeten zijn. Dadelijk werd nu een bevel tot inhechtenisneming tegen Champion uitgegeven bij wien men werkelijk een vernuftig uit gedacht moordwerktuighetwelk voor drie vierden voltooid was en eene vrij breedvoerige briefwisselingdie achter de schoor steenplaat verborgen wasin beslag nam. Champion werd naar de conciergeria gebragt, doch hy had een ijzeren pen bij zidh gehouden. Deze stak hij, op een-oogenblik, dat zijn bewaker zich verwijderd had, tusschen den knoop van zijnen halsdoek, draaide ze met kracht ronden slaagde er alzoo inom zich te verworgen. De heer Jourdain is, als regter van instructie, met het on» derzoek dezer zaak belast. Maar sedert gisteren heeft ook de Commissie uit Hof der Pairs, die dé zaak van Meunier instra eert, het paleis van Luxemburg (dat der Pairs) bijna niet ver laten. De voorzitter Pasquier is wegens ongesteldheid in dat gebouw moeten blijven. „Heden in den loop van den ochtend zijn alle de ministers aan het ministerie van. Binnenlandsche zaken vergaderd geweest. De prefect van politie is bij die zamenkomst geroepen. Na een vry langdurig ouderhoud, hebben zij zich alleen naar het paleis der Tuillerien, bij den Koning begeven. Men verzekertdat gisteren in den loop van den dag beve len tot inhechtenisneming tegen negen personen zijn uitgevoerd, van welke bevelen vijf door den regter van instructien en vier door'den prefect van politie waren afgegeven." Andere bijzondere berigten schrijven de ontdekking van den door Champion gesmeedden aanslag aan een zijner makkers toe en spreken ook van bevelen tot in hechtenisneming die door'den telegraaph naar de departementen waren afgezonden Ook maakt men de opmerking, dat den 19 February, pp weiken dag Cham pion is gevat, de teregtstelling van FieschiMorey en Pepin is verjaard Men had reeds vroeger vermeld, dat de Fransche re gering dien dag het kerkhof, waarop deze moordenaars begraven liggen zou laten bespiedendaar men niet vreemd was van het denkbeeld dat eenige onverlatenter gelegenheid dezer verja ring, aan hun overschot eere zouden bewijzen en het van belang wasom zulke menschen te kennen. Het Parijssche blad le Droit vermeldt, dat men in den ochtend van den 19 in de nabijheid van het paleis der Tuiierieneen wel gekleed persoon heeft gevat, die een geweer met dubbelen loop onder zijnen jas verborgen hield Dat geweer was geladen, en men heeft bij den persoon die hec droeg, eenige kogels en pa tronen gevonden. De inhechtenis genomene heeft zich veront schuldigd met te zeggen, dat hij zich naar buiten begaf, om zijn geweer te gaan beproeven en het daarom bij voorraad gela den hnd. Men heeft hem desniettemin geenszins losgelaten. Bij koninklyk besluit wordt bevolen da: op de klasse van 1835 twee et! twintig duizend man in active diensc zullen gesteld worden. De generaal Damremont heeft gisteren den Raad der Ministers bijgewoondwaar de zaken van Algiers het voorna me punt der deliberatien moeten uitgemaakt hebben. De generaal Bugeaud is door den Minister van Oorlog naar Parijs ontboden waar zijne tegenwoordigheid bij de beraadsla gingen over Afrika noodig geoordeeld is. De arabische petitie aan de Kamér der Gedeputeerden houd: de klagren in van Eioub gewezen thesaurier van het re- gentschap van Algiers, er. zijne schoonbroeders Amed en Ismail, over-knevelarijen die zij te Tlemecen op last van oen'maarschalk Claüzel ondergaan zouden hebben. Men zou hen namelijk eerst meer dan honderd duizend francs hebben doen betalen als deel in de brandschatting:döiór de Fr&nschen aan de stad opgelegd, en hen met gevangenis en bedreiging va'n stokslagen daartoe heb ben genoodzaakten vervolgens hen nog twee duizend francs af geperst hebben, voor het verlof om van Tlemecen naar Algiers te mogen gaan. Volgens heden uit Bona ontvangen brieven blijkt het, dat de aldaar plaats gehad hebbende ramp zwaarder is, dan aanvan« kei ijk gemeld was. Het getal dooden bedraagt 300, dat der ge kwetsten een bijna gelijk getal. Er zijn brokstukken van hec ar senaal tot op eene myl van Bónagevonden. Hec verlies worde op 3 miilioen begroot. Er Waren te Bona slechts voor vijf da gen krijgsbehoeften Overgebleven. eb crUnb cu. Goes, den 27 Februarij. Het volk van Parijs en Frankrijk hiet alleen maar van alle landen van Euröpa eenigen tijd naar nieuwig heden gewacht hebbendeziet in de ontdekte zamenspanrilng van Champion met de zijnen een nieuw bewijs, dat hec oude crcür^pM van Koningsmoord nog niet is afgeloopen. Ongelukkig het land waar de Koningsmoorders iederen dag opkomen, als de Cham pignons al vergaan zij insgelijks. Her zaad van die vergiftige plant, als zij niet dadelijk wordt afgesneden, schijnt zich sterk te verspreiden. Moge Champion eens de laatsre voorvegter van dit verderfelijk sijsrema zijn Er is helaasin hem een nog slechter mensch dan 'Fieschi gevonden. Door een volmaakt helsch werk tuig wilde hij menscheri-moorder zijn, De togt tegen Constancine zal niettegenstaande de lessen der geschiedenis, en de wenken der voorzienigheid worden voort gezet. Al de elementen schijnen zich hiertegen te verzetten Eerst de moerasgronddie het leger inzwölgdaarna het vuurdat de arsenalen vernielt de luchtdie pest ademt de verbólgerie z-e, welke de schepen verslindt. Die worsteling kan de schoone deugd der voorzigtige volharding leeren, of hec gevoei van eigene krachten onderdrukken de eerbiediging eener hoogere voorzienigheid bevor» deren. Maar na de vruchtelooze les voor Moscou en by de Bere» sina is hiervan bij Franschen weinig goeds te hopen. In de Engelsche kamers worde thans eene hevige twist ge voerd over geestelijke zaken en geestelijkheid Men behandelt dezelve zeer wereldlijk. Maar godsdienst en staatsbelang lijden er bij; Het is een warme twist, die koude harten maakt, en veel licht dooft. Vroeger misbruikte toegeeflijkheid heeft verdraag zaamheid thans buitengesloten. In het Journal des Debats leest men het volgende berigr uit 's Hage zoo als men zegt te Parijs bekend geworden. De duitsche bladen hadden de ophanden zijnde hervatting der onderhandelingen over de Hollands Belgische kwestie aange. kondigd, maar dit gelukkig nieuws bevestigd zich niet. Wy zeg gen dit met leedwezenmen begint hier te bemerken dat men zich ongelukkig genoeg moet blijven onderwerpen aan eenen scaac van zaken, onder welke wij reeds lang zuchten. De Holland- sche natie heeft alles gedaande verantwoordelijkheid rust op de regering, welke de wenschen der natie kent. Deze zonderlinge aanval op ons gouvernement hetwelk hieria zijlings beschuldigd wordt die opgeworpene onderhandelingen te hebben afgebrokenzal wel niemand bevreemden, die bedenkt dat Frankrijk steeds elders oneenigheid tusschen Vorst en Volk wil stokenomdat men hierbij belang schijnr te hebbenomdat men zich hierdoor als 't ware wreken wil over 'tgeen men zelve misc, namelijk wederzijdsch vertrouwen en overeenstemming, Wij hadden na de reis van eenen Franschmari, die ander doel voor gaf, reeds lang zoo iets gewachtdoch niet van het Journal des Debats Het zij geen voorbode van iets ergers. De natie Iogenstraffe zulke bertgtèn en verijd je znik doel. Tot ergernis van velen is te" Rome een spotprent uïrgeko- menvoorstellende den H. Vader boksende met een opperhoofd, van het Repubiikeinsch genootschap het jonge Italië De ge tuigen des eersren waren D Carlos en Miguelvan den iaarsteo lord Palmerston en Thiers. De Keizer van Oostenrijk .de nederlaag des eersten ziende verschopte hem hierop. Dit zyn schandalen, daartoe komen de uitersten. &btr£rtcttft£tt. C. H, RISSIK, van Dordrechtmaakt en verkoopt alle soorten van BEDDENMATRASSEN, TIJKEN, CHIT- SEN, WOLLEN KATOENEN-, WITTE PTKEE'Sen NOPJES DEKENS, is uitgepakt in de Korenbeursbij K. Buitendijketi blijft acht dagen. V* Bij den Boekhandelaar P. DE LOOZEte Zierikzee wordt uitgegeven en is bij de voornaamste Boekhandelaars de- zer Provincie te bekomen tegen den prijs van 15 cents. VERGELIJKINGS TAFEL tusschen de BJooische en Neder- landsche Landmaten, naauwkeurig van Roede toe Roedetot het Bunder ingeslotenberekend. Hoofdzakelijk vervaardigd tot gemak des Landbouwers, door Joh. van NieuwenhuizenV Landmeter te Nieuwerkerkin Duiveland. Zoo door orde als naauwkeurigheid in hec berekenenvindt - dit werkje in zich zelf eene ruime aanbeveling. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEÜWENS.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2