N°. 17. GOESSCHE COURANT. ÜWVbS'J- v f.ü/ a I MAANDAG cy~s? -;X-Xy i 18 jWV-*^ DEN 27 FEBRUAS IJ. \,-'*Hjer ïjcehirc» m QLbmmistvatitn» HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. In aanmerking nemende datnaar aanleiding van Zr. Ms. be sluiten van den 28 September j8i9 Staatsblad N.° 49), en van den 30 Maart 1827 {StaatsbladN,° 13)jaarlijks een herijk van al de Nederlandsche maten en gewigtenwelke in omloöp zyn gebragt en in den handel gebruikt worden behoort plaats te hebben. Gelet op het reglement op den herijk in deze provincie van den 15 Februarij 1822. Gezien de missive van Zijne Excell. den Minister van Binnen landsche Zaken van den 26 November 1836 N.° 140, 2de afdeeling. Besluiten: Art. r. De herijk over het jaar 1837 van de Nederlandsche maten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligcend is geweest, en mitsdien van alle gewigtenlengte-maten, inhouds maten voor drooge warenvocht maten voor den handel in het klein en in het grootmitsgaders van de wissezal worden aan gevangen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op den laat sten Augustus daaraanvolgende. Art. 2. De letter S zalovereenkomstig de bovengemelde mis sive voor de ijk letter gedurende dit jaar gebezigd worden, en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigcen benevens het bijzondere merk van den Arrondissements ykerworden afge drukr of ingebrand, Art. 3. De Arrondissements ijkers zullenovereenkomstig art. 5 van voorschreven reglementbehalve in de plaats hunner wo ning, nog in zoodanige gemeenten van derzei ver arrondissement tót den herijk vacerenals nader door ons zullen worden aange wezen en op de dagen gedurende welke zij nier in de gemeen ten buiten hunne woonplaats vaceren, tenminste gedurende vier uren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de inge zetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Vervolg in ons volgend Nommer NIEUWSTIJDINGEN. TDuitsdiï.Tub. Frankfort, den 19 FebruarijMen berigt uit Freiburg, in Zwitserlanddat aldaar eène zoo bloedige vechtparrij ontstaan was.tusschen een aantal studenten en de gewapende burgerwacht, welke laatste door her gemeen werd bijgestaan, dat vier studen ten daarbij beduidende wonden hadden bekomen terwiil verschei den anderen in hechtenis zijn geraakt. De geheele stad was ver vuld van het gebeurde, en de Staatsraad opgeroepen om er de aanleiding en omstandigheden van te onderzoeken. Te Rome is de rust op den laatsten avond van het karne val verstoord geworden. „De regering," zoo schrijft men van daar, „had voor jhet; slot van het karneval toestemming «gegeven tot het gewone vermaak van waschlicbten(moccoletrQ op den Corso aan te steken maar deze vergunning had bijna treurige gevolgen gehad. Toen namelijk bij het vallen van den avond de lichten aangestoken zouden worden om het einde van het kar naval te vieren verzette het volk zich daartegen en gaf zijne ontevredenheid door fluiten en schreeuwen te kennen. Wie aan deszelfs verlangen toegaf werd toegejuicht; in het tegenoverge stelde geval kwamen hier en daar de glazen in gevaar door de geworpen steenen. Toen dit rumoer anderhalf uur, geduurd had waarbij de militaire magi zich met eene prijzenswaardige bedaard heid gedroegbegón het volk buitensporigheden te plegenhui zen te beschadigen en lantarens stuk te slaantot eindelijk de ruiterij her strijdperk deed ontruimen, dat wel niec met dooden en gekwetsten, maar met hoeden en mantels bedekt was. Van ongelukken heeft men niets vernomen. Het ergste van de zaak is, dac het volk bij zulke gelegenheid zijne magt leert kennen; het meende het regr op zijne zijde te hebben, daar men hier zonder redeti hit karneval verboden maar in de andere steden toegelaten had. De gouverneur schijnt voor dergelijke tooneelen beducht re zijn geweest, daar hij, om ongelukken te verhoeden sian de kiijgsmagt bevel gegèven had, omniet zonder dringende noodzakelijkheid tusschen beide te komen; ook waren kort te voren in de naburige straten alle verspreid liggende losse steenen weg gehaald geworden. Er hebben tot nog toe geene in hechte nis nemingen plaats gehad, waaruit men opmaakt dat de regering de zaak zal laten rusten.." Omtrent den dezer dagen vermelden brand in het paleis van den koning van Napels schrijft men thans uit dié scad hec volgende, onder dagreekening van 7 Februarij. „De brand, die men in het eerst scheen gtbluschc te hebben, verhief zich tegen den avond op nieuw en duurde tot laat in den nacht met hevigheid voort. De vry sterke wind stuwde de vlam men voort naar de zijde van den schouwburg San Carlo, waar voor men ernstig bevreesd was j evenwel hebben de genomen maatregelen het gelukkig rgevolg gehad dar noch dit gebouw noch den voorgevel van 'het paleis in het minst beschadigd zijn. Over den oorsprong van den brand weet men nog niets met ze kerheid De koninklijke familie had overigens het feest reeds verlaten en zich ter .ruste begeventoen men des morgens ren vijf ure de vlammen uit het dak zag slaan. Zij verspreidden zich zoo snel, dat de Koningin-rroeder naauweiijks'nog den rijd had om zich te redden. Van hare bezittingen ken niets geborgen worden; vele kostbaarheden, eene heerlijke boekerij, prachtige schilderijen van de eerste meesters, alles ging verloren. Prins Leo pold van Syracuse was bijna in de vlammen omgekomen; zijn slaapvertrek was reeds vol rook, toen men hem ter hulp kwam en hem bewusteloos uit het bed opnam. Ook hij heef. niets dan eenige kleédingstukken kunnen redden. De vertrekken der jonge Koningin schijnen onbeschadigd te zijn gebleven. Twee menschen hebben her leven verlerenen verscheden anderen zijn zwaar gekwetst, Men heeft vele lieden io hechtenis genomen die in de verwarring dieverijen gepleegd hadden, Heden morgen ten 5 ure, en dus eerst na verloop van 24 uren, is men den brand meester geworden, Men vindt het opmerkelijk, dat het juist gisteren een jaar geleden wasdac de overleden Koningin begra ven is geworden Syrië en Palestina zijn od nieuw door hevige aardbevingen bezocht geworden. De stad Jaffa is daardoor in een puinhoop veranderd en volgens de geruchten zouden van de vijftien dui zend inwoners niet minder dan dertien duizend het leven hebben verloren. Ob den nieuwjaarsdag werd ook Tiberias, aan het meer van dien naam gelegen, benevens verscheiden naburige steden en dorpen grootendeels verwoest, waarbij insgelijks vele menschen zijn omgekomen Al de fortificatiën welke Ibrahim-pacha te St. .Jean d'Acre had laren aanleggen waren ren gevoge van dit onheil vernield. Te Seide is onder anderen de gemalin van den Franschen consul er het slagtoffer van geworden. Omrrent Jeruzalem was te Smyrna nog geene tijding ontvangen uit hoof de der gestremde gemeenschapmaar men vreesde dar die srad welke voor eenigen tijd zoo veel door aardbevingen heefc geleden, ook nu niet van die ramp zou zijn bevrijd gebleven. Jfradfsrijfe. Parijs, den 20 FebruarijIn den Moniteur van heden leest men De politie was sedert eenige dagen een nieuw ontworpen aanslag tegen het leven des Konings op het spoor, die door ze keren Championeen werktuigmakers-knechtwas gesmeed. Door bekentenissen werd men rot de overtuiging gebragt, dac hij hec vervaardigen van een hel ch werktuig bestemd om her oogmerk te volvoeren, beoogde, en hij is dien ten gevolge dezen ochtend (jden 19) gevat Men heeft in zijne woning bewijzen van schuld in beslag genomen en door gewigtige getuigenissen is het be staan van zijn ontwerp buiten allen twijfel gesteld. Deze mensch. die zijne misdadige bedoelingen heeft békend, en daarbij hoogst bezwarende omstandigheden aan het licht heefc gebragt, heefc zich eenige oogenblikken afwezigheid van zijnen bewaarder ten nutte gemaakt, om zich, met hulp van zijnen halsdoek, in zijne gevangenis ce verhangen. De justitie doet op den geheelen za- tnenhang dezer zaak nader onderzoek.'' Dadelijk na die berigt, hetwelk bij ieder weldenkende een pijn lijk gevoel moer opwekken vólgc in den Moniteur de kennis geving, dat de kamer der Pairs op Dingsdag den 2: eene open bare zircing zal houden. Men zou daaruit kunnen opmakendat ook deze zaak, even als die betrekkelijk den aanslag toe moord van Meunieraan het regtsgebied der pairs zal worden onderworpen. Bijzondere berigten uit Parijsvan den 20des'namiddags ten vijf ure houden hec volgende in Het dezen ochcend in den Moniteur openbaar gemaakt arti kel wegens hec ontdekken van een moordwerktuig, 'twelk tot eenen nieuwen aanslag tegen den Koning was bestemdheeft hier zeer diepen indruk gemaakt. Die zaak maakt op alle openbare plaatsen het onderwerp der gesprekken uit. Men doet elkander daarover allerlei vragen doch zonder zekere narigten te kunnen erlangen, daar de overheid voornemens schijnt, om over de bij zonderheden dezer zaak het diepste stilzwijgen te bewaren. 'üt( liJZWotiv !L,j TE - mw ■VI A -i v.s j

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1