van den 6 uit de stad Algiers gedagteekend wasdoor den tele graaph naar Parijs doen overbrengen. Het luidde a's volgt: Het buskruid-magazijn in de Casba te Bona is den 30 Janua ry, ues morgens, in de lucht gesprongen. De daarin aanwezi ge kazernen zijn vernield: 108 militairen van allerlei rang zyn omgekomen, en 19a gekwetst geworden. Het magazijn bevatte 6998 kilogrammes buskruid een mil- lioen geweerpatronen enz. Alle maatregelen zijn te Bona en te Algiers genomen, om te zorgen, dat dit onheil geene noodlot tige gevolgen na zich s/eept. Te Bona en in het geheele gewest heerscht diepe rust." Een bijzonder berigt uit Parijs van den 18 spreekt van een in die hoofdstad in omloop gebragt gerucht, dat het springen van het kruidmagazijn te Bona aan kwaadwilligheid van vijandige Ara bieren moest worden toegeschrevenen dat in die stad dien ten gevolge inhechtenisnemingen hadden plaats gehad. Het Parijssche ministeriele avondblad behelst thans een artikel waarin té kennen wordt gegeven dat de Fransche regering na het inwinnen van alle mogelijke innemingen omtrent den toe* stand van Algiers, en na rijp beraad, tot een bepaald plan om* trent het voortdurend bezetten van hec Rijk van dien naam is ge komen dat dit ontwerp eerlang aan de goedkeuring der wetge vende kamers zal worden onderworpen en datdaar het in eenige bijzonderheden afwijkt van het tot nu toe gevolgde stelsel het ook noodzakelijk is geworden, om ten aanzien van de in Noord-Afrika bevelvoerende personen eenige verandering te maken waardoor dan de vervanging van den maarschalk Clauzel als gouverneur generaal dopr den generaal Damrémoni van zelve zeer verklaarbaar werd. Ofschoon in dit artikel zulks niet duide lijk gezegd wordthoudt men het toch voor waarschijnlijk dat de Fransche regering aan het stelsel, om telkens niéuwe veldtog ten in Algiers te laten volvoerenvaarwel zal zeggen. De nieu we onderneming naar Cocstantine zou daaromtrent nóg eene uit zondering maken; doch er zijn te Parijs steeds lieden, die, in weerwil der boven medegedeelde verzekeringen van den Moniteur van gevoelen zijndat het ministerie die onderneming geenszins ernstig wilen gaarne het uitbreken van de pest of eenig ander voorwendsel te baat zal nemen, om haar voor eenen onbepaal den tijd ce verschuiven. De generaal Damrémont zalzoo men wileerst in de eerste dagen van Maart naar Algiers ver trekken. In den Moniteur van den 19 February vindt men uicvoe- rige berigten over het springen van het kruidmagazijn in de ci tadel van Bona. De aldaar bevelvoerende generaal Trezel heeft zich dadelijk na dit onheilnaar deze s-erkte begeven en niet 1 gerust voor alle de daardoor gekwetste krijgslieden behoorlijk verbonden en in het hospitaal der stad opgenomen waren Onder de omgekomene Franschen behoort de bevelhebber der sterkte kapitein Bernarddie zich mee zijne gade in zijne woning bevond. Omtrent de oorzaak van het ongeluk, wordt in deze officiële berigten niets anders vermeld dan dat het waarschijnlijk aan de onvoorzigtigheid van twee artilleristen Berge} et en Sigrc genaamd, te wijten is, die, een vierendeel uurs voor de uitbar stingzich met eene lantaarn in hec kruidmagazijn hebben bege ven. Men heefc noch hunne lyken noch eenig spoor hunner kleederen wedergevonden. De generaal Trezel heeft, dadelijk na het pngeluk eene kolönne uic Bona'naar het kamo ~vari Dréhan doen uitrukken en ook order gesteld dat de gewone kanonscho ten des morgens en des avonds uit de batterijen der stad werden gedaan: een en ander met. oogmerk om voor te komen, dat de Arabieren zich omtrent het door de Franschen aan manschap pen en krijgsbehoeften geleden verlies overdreven denkbeelden vormden. Dezelfde generaal heefc de overgeblevene troepen der bezetting van Bona rondom de citadel of Casba dóen legeren f>rt dadelijk de manschappen daarvan aan het werk gesteldom de bouwvallen op te ruimen en de ingestorte vestingwerken te herstellen» De bevelhebber der genie vleide zich, dat de citadel binnen veertien dagen weder in goeden staat van tegenweer zou zyn gebragi, Men meldt uit Madrid van den 10, dat de ministers in eëre geheime zitting van de vergadering der Cortes eene kleine nederlaag hebben geleden en dat hec zenden eener commissie naar den generaal Sarsfield *_met eene kleine meerderheid, is af gekeurd. Het scheen echter, als of deze aangelegenheid nog verder het onderwerp eener openbare beraadslaging zoude wor den. Men is in Madrid nog altijd bevreesddat de Carlis ten op nieuw eene expeditie naar Castilie zullen zenden, ten ein de de krygstogcen te hervatten met welke Gomez in 'c verleden jaar het bewind der Koningin zoo zeer heefcbelemmerd. De werkeloosheid vau den generaal Espartero in Bilbao wordt aan ongesteldheid toegeschreven. De generaal Seona is derwaarts gezonden, een einde den eersrgenoemden te ondersteunen, en des noods te vervangen. Van de grenzen wordt gemeld, dat de Engélschen eene ont zaggelijke hoeveelheid mortierengeschutkogels en buskruid in de magazijnen van S. Sebastian hebben opgehoopt, en dar al deze krijgsbehoeften worden bewaakt en bew.rkc door troe pen van de koninklijke britsche art'llerie. Den 9 zyn de spaan- schè troepen, van de divisie Ribera en de brigade Narv'aez buiten genoemde vesting in oogenschouw genomen. Hunné uit rusting was niets minder dan fraai, de leverde de kennelijke blij ken op van de doorgestane vermoeyenissengedurende de ver volging van den partijganger GomezDen 10 heeft de generaal Evans eene proclamatie aan zijne troepen uitgevaardigd, waarin hij dezelve aankondigt, hen eerlang tegen^den vijand te zuilen aanvoeren. Men meende aan de grenzen, dat de beraamde al* gemeene aanval den 12 zoude zijn ondernomen geworden Zoo. ver menweet, heefc dezelve echter dien dag nog niet plaats gehad, en 'er werd zelfs verzekerd dat- de generaal Evans dien aanval op nieuw tot den 15, of welligt tot den 17 had uitgesteld, uit hoofde van de onzekerheid, of Sarsfieldin Pampelona ,en Esparteroin Bilbao, wel gereed en gezind waren, om zijne operatien mét dé' noodige veerkracht te ondersteunen. Men heefc hier tijding dat den [5] dezer een -gedeelte van het koninklijk paleis te Napels eene'|prooi der vlammen is ge worden. De Koning was met zijne familie in den schouwburg van San Carlo en woonde er een gemaskerd bal bij toen men hem berigtte dat er brand was in de vertrekken der Koningin. Z. M. begaf zich dadelijk met de Prinsen zijne broeders naar den brand en werkteeven als vele lieden die het bal verlaten hadden ijve rig mede aan het blusschen doch het vuur nam de overhand en bij het vertrek van den courier die die berigt overgebragt heeft waren de kamers der Koningin moeder en van den graaf van Syra cuse geheel in de asch gelegd. De Koningin en de overige leden der koninklijke familie wa ren bij den Prins van Salerno gevlugc. De Koning moet vele kostbaarheden verloren hebben. Verscheiden liedenwaaronder de generaal Maiozijn bij den brand gekwetst geworden. De prachtige schouwburg van San Carlo schijnt gelukkig niec gele den te hebben. Vreemd was het te zien hoe een aantal gemaskerde liedenfzich onder de brandspuitgasten gemengd haddenom tot blussching mede te werken. IXgbtvIanfrjett. (sGravenhage den 2r February. Z. M. de Koning heefc aan de varenslieden die den 25 tot den 28 December jl. den schipper Metzelaar wiens vaartuig aan 's Rijks kaai te Oolcgen- plaat driftig was geworden, hulp hebben verleend, als eene bt- looning en aanmoediging gezamenlijk eene som van j 200 toe gelaten. Het dagblad van Bombay meldtdat de eigenaars van hec Britsche schip Sylph aan den heer H. Cornets de Grootgou verneur en resident der Nederlandsche residentie Rio, een stuk zilverwerk, met een toepasselijk opschrift, hebben aangeboden cis, een blijk van erkentelijkheid voor de redding van genoemd yaArtuig en deszelfs iading, toen hetzelve in Januarij 1835 op de kuscjvan bet eiland Bingtang schipbreuk lijdende, door zeeroo- kers'stond geplunderd te worden. 1 Men meldt uir UtrechtIn de groote menagerie van de heeren Martin en Compwelke zich thans alhier bevindc, is op laatstleden Donderdag, door eene der Leeuwinnen twee jongen geworpen, waarvan het eene dood. is geboren, hetwelk "daarop door de Leeuwin is verslondenterwijl het tweede een uur na de geboorte is gestorven. Indien wij wel onderrigt zijn, zal hèc laatste aan het museum van de hoogeschool dezer stad ten ge schenke worden gegeven." Goes, den 10 February. Op den 9 February jl. is door de Correctionele Regcbank té dezer stede Cornells Duivenwaarde oud 15 jaren, tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld; uit hoofde hij voor eenigen tijd, op de Stads Cingels met steenen gooijendezijn speelmakker R. Reijerse aan hec hoofd getrof fen, en eene zware bloedende wonde toegebragt had. V Heden avond te zeven oren overleed tot onze bfct°re droefheid, ons jqngsce bind ANTONIUS QUIR1NUS over welks geboorte wij ons den 7 December des verheugden. Goes den 22 Februarij 1837^ vorigen jaars Eenige Kennisgeving. C. PILAAR. J. H. PILAAR. Geb. van Baalen. Op Woensdag den 8 Maart 1837, des voormiddags tien urezal HENDRIK OUD DORPop de Hofstede doof hem bewooud, in de Gemeente Heinkenszandten over staan van den Notaris 5 E. STOKMHNS, aldaar residerende, in het Openbaar aan de meestbiedenden presenteren te Verkoo- pen Twee WERKPAARDEN negen Baatgevende MELK- KOEIJEN, drie tweejarige RUNDERS, twee JAARLIN GEN, vier jonge VARKENS HOENDERS en EENDEN, eene groote paftij HOOI, twee BOEREWAGENS, drie PLOEGEN, drie EGGEN, een SLEPER, twee SLEEP- BORDEN, PAARDENHARNAS, MELKGEREI en ver deren BOEREN INBOEDEL, mitsgaders eenige MEUBI LAIRE GOEDEREN en wac meerder-zal worden opgeveild. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2