N°. 16. GOESSCHE 18 COURANT. DEN24FEBKÜARIJ. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort den :8 Februari]. In een berigt uit Wallachije 31 January wordt gesproken van woelingen, die in de laatste tijden in verschillende streken van Bnlgarye zouden hebben plaats gehaden ten gevclge waarvan al de christelijke ingezetenen van den Donau tot aan den Balkan ontwapend zouden zijn. Volgens anderen zou deze ontwapening het gevolg wezen van eene onderschepte briefwisselingwaarin gehandeld werd over eenen algemeenen opstand der Christenen in Turkije. De berigtgever verklaart zich niet omtrent de gegrondheid of ongegrondheid van dit gerucht, maar merkt te regt aan, dat dergelijk ontwerp van een opstand, der Christenen tegen de Turken, hetzij in geheel het turksche rijk of slechts in Bulgarije, eene zeer groote dwaas fceid zou wezen, welke voor de Christenen onvermijdelijk de al lertreurigste gevolgen zou na zich slepen. De bovenvermelde ontwapening der Christenen in Bulgarije wordt voorgedragen als in de daad plaats gehad hebbende. Parijs, den 20 Februari]. De Moniteur van den 18 be helst het volgende: V R LJ D A G r 0fifr m v>:- 5 3uitöchl.tnb. v. Ook in Moldavië en Wallachije heerscht de griep zeer sterk- Brieven uit Rusland houden zien bij herhaling bezig met de zaak van het aanhouden van het Engelsche schip Vixen De zelve doen opmerken dat de Engelsche ministers, óp het oogen- blik dat deze zaakdie tot eene ernstige twist met Rusland zou kunnen voeren, geroerd werdt, den eenigen bondgenoot, op wien zij, in geval van een wezenlijken strijd, zouden kunnen re kenente weren Frankrijkvoor het hoofd hebben gestoten door namelijk in de aanspraak ter opening van het bricsche Par lement op eene allezins in het oog vallende wijzegeen enkel woord van de fransche alliantie te spreken. Voorts begrijpt men niet, hoe lord F aimers tondie in der tijd het afzenden van de Vixen zijdelings heeft gebillijkt, nu de houding aanneemt, alsof hij het advies van de regtsgeleerden der Kroon behoefde, om zich thans tegen de aanhouding van dat schip te verzetten, Voor het overige geeft men in de bedoelde brieven ie kennen dat het russische bewind welligt gehoor zou willen geven aan een onder danig verzoek van de eigenaars van het schip en der lading, om verzachting van de regtmatig door hem beloopene straf. Een onzer dagbladen meldt, dat het uit eene goede bron ver- nomen heeft, dat de pruissische regering hare goedkeuring ge hecht heeft aan het laatstelijk voorgeslagene plan, om den ijze ren spoorweg van Keulen naar de belgische grenzen zoo aante- Jeggendat dezelve den grooten weg tusschen Aken en Burc scheid in de nabijheid der Marscheer-poort doorstrijd en tusschen Herbestal en Weissenhaus de grenzen bereikten dat de aan leg van dien weg aan de keulsche maatschappij zal worden over gelaten, zoodra deze zich verklaard zal hebben, omtrent het aannemen van eenige eerlang optegeven wijzigingen harer statuten tattfcin jfc. Parijs, den 18 FebruaryHeden is het lijk van den jeug digen Franqois Guizot ter aarde besteld. De meeste aanzienlij ke personen dezer hoofdstad, zelfs van de verschillendste gevoe lenswaren daarbij tegenwoordig. Ook de minister Guizotva der van den overledenen heeft die treurige plegcigheid bijgewoond. Een proteStantsch predikant heeft een gebed bij het graf gedaan. Een regtskundig blad deelt .mededat eene commissie van hec hof der pairs op het Luxemburg vergaderd is geweest, en over het lot der in hechtenis zynde personen beslist heeft- Eeni ge zijn bepaald losgelatenandere naar de gewone regtbanken verzonden, wegens de beschuldiging van tot ongeoorloofde ge nootschappen te behooren. Wat Meunier Lavauxen Lacazcs betreft, niet een' vriend van eerstgenoemde, maar Meunier zelf heeft het berigt gegeven: dat zij te zamenop een' zekeren avond door den srerken drank verhitover staatkunde sprekende onderzocht hadden in hoeverre de dood des Konings belangrijk voor het vaderland zou zijn; dat men hierop tot het denkbeeld is gekomen, om re loten, wie den Koning zou vermoorden; dat Meunier hiertoe door her lor werd aangewezen; dat hij niet wist, in hoeverre de beide anderen de zaak, dien avond voorge vallen, voor ernst hadden opgenomen, doch dat hij dezelve als zeer ernstig had beschouwd, en dat hem dit denkbeeld, rot op dén dag der uitvoeringsteeds vervolgd heeft. Lavaux en La- ctii.es hebben dit alles echter ontkend, en verklaard volstrekt nrer te weten wat Meunier bedoelde. Beiden zijn echter in hech mus gebleven, en zullen voor de kamer van beschuldiging van het hof der pairs komen. Omtrent zekeren Redarès teüzes, schijnt het, dat deze wer kelp mede in de zaak van Meunier benokken is. Men meldt althans uit genoemde plaats ,'dat uit Parijs bevel was ontvangen, Redarès voor het hof der pairs te brengenwaarschijnlijk om met Meunier vergeleken te worden. Intusschen is 'uit eene huis» onderzoekingdoor den procureur-generaal bij eerstgenoemden gedaanniets bezwarend voor hem gebleken en velen bleven hem dus eenvoudig voor een' jeudigen snoever houden. De Moniteur Algérieuvan den 10, deelt mede, dat de hertog van Nemours zijne met diamanten 'versierde beeldcenis aan den maarschalk gouverneur-generaal ten geschenke heefc ge zonden. Z. K.'H, heeft dit geschenk van een' zeer vltijendea brief doen vergezeld gaan, Berigten uit Oran, van den 5, bevestigen stellig, dat er vredesvoorstellen van de zijde van Abd- eUKader geschied zijn. Hij zou de opperheerschappij van Frank rijk over de provinciën willen erkennen en zelfs de verschillende plaatsen laten bezettendoch voor zich een' titel bedingen als-* mede zekere voorregcen voor den kusthandel. Onderscheidene dagbladen deelen eerje telegraphische depêche van den minister van oorlog aan den plaatselijken bevelhebber van Toülon, onder dagteekening van den 12 February, mede, vol gens welke tot nader order alle verdere afzenciing van troepen naar Bona geschorst is. „De minister van oorlog heefc intusschen geenerlei depêche aan den plaatselyken bevelhebber van Toulon afgezonden de eeni- ge depêche van dien aarddie van dat ministerie vertrokken is droeg de dagteekening van den 11 February en was aan den opperbevelhebber der 8ste militaire divisie te Marseille gerigc, zij schreef voor, om de beide oorlogsvaartuigen FEgérie én la Marne tot hec overbrengen van troepen naar Oran te gebruiken. Wat Bona betreft er kennen uit Frankrijk geenerlei troepen naar die stad worden gezonden, zoolang de houten loodsen waar aan te Toulon met den grootsten ijver gearbeid wordt, en die tot herplaatsen voor het materieel der artillerie en genie en tot magazijnen van levensmiddelen en benoodigdheden voor de rnili caire hospitalen moeren dienen, niet. gereed gemaakt, naar die stad afgezonden en aldaar opgezet zijn, De toebereidselen voor de onderneming naar Constantine wor« den, wel verre van geschorst te zijn, met de meeste kracht voort gezet Het materieel der genie en artillerie, de tenten en ver dere benoodigdheden voor het opslaan der legerplaatsende wa gens en lastdieren, de voorraad van levensmiddelen en andere be noodigdheden zullen tegen het einde dezer maand gereed zyn, om ingescheept te worden, Wat de troepen aangaat, is men ijverig bezig om de korp sendie uit Frankrijk naar Afrika moeten worden gezondenvol tallig te maken, en dezelve van alle die uitrustings-voorwerpen te voorziendie voor ecnen veldtogc noodig zijn." Ook uit Toulon schrijft men, onder dagteekening van den 13, dat de geruchten wegens het bustellen van alle verdere afzending van 'troepen naar de Afrikaansche kustco n gebleken waren, on gegrond, te zyn Die geruchten waren, volgens dezen brief, voortgevloeid uit het bevelom geene troepen meer naar Bona te zenden, vermits aldaar geene goede huisvesting voor krijgs lieden te vinden wasen de hospitalen ook te zeer met zieken en gekwetsten waren opgevuld. De naar Afrika bestemde krygs- benden zouden dus bij voorraad op Oran worden gerigcvan waar zij dan later te scheep naar Bona zullen worden overgevoerd. Het fregat Vlphigénie was. tijdens hec afzenden van dezen brief met eenig geschut en 370 man, naar Oran onder zeil gegaan, en ook hec linieschip Jupiter had den 13 door den telegraaph bevel ontvangen, om zoo spoedig mogelijk tien compagnien van het rste regement van linie aan boord te nemen en daarmede naar die zelfde bestemming te stevenen. Intusschen zijn de Franschen te Bona, (welke stad als de wa penplaats, van waarde onderneming tegen Constantine moet uit gaan, voor hen van zoo veel belang is,") door eene nieuw ramp getroffen. Dé zee-prefect te Tonion heeft, onder dagteekening van den 14 February, de volgende telegraphische depeche naar Parijs gezonden: Ik verneem uit Algiers, dat de Casba (de citadelvan Bona den 30 Januarij des morgens in de luchc is gesprongen. Alle de kazernen en een groot deel der vestingwerken van die sterkte zijn zoo men zegt, vernield Van de 500 man, die daar binnen ge legerd waren, zijn 100 omgekomen en 200 Frgter of zwaarder gekwetst. De.schade wordt op een miilioén btgroor. De stad heeft weinig geledenofschoon verscheidene huizen door den schok beschadigd zijn." Den 15 heefc dezelfde zee prefect te Toulon een nader berigt wegens dezen ramphetwelk door den tydelijken bevelhebber der Fransche bezittingen in Afrika, generaal Rapatel, geschrevenen

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1