N°. 14. GOESSCHE V R IJ D A G 8w.^h O U -R A N Ti DEN 17 FEB RU AR IJ. y&estnvm m Slbmittfeteftlmt, OPROEPING tot de LOTING voor. de NATIONALE MIL I T I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes én ressorce van dien, verwittigen de ingeschrevenen voor de Nationale Militie van dezen jare<en by derzelver absentiehun- ne Ouders of Voogdenbehoorende tot deze Gemeentedat de Alphabetische naamlijst, van alle de personen die aan de lig- ting van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen, op het Stadhuis ter Griffie alhier, van he den af, tot den i Maart aanstaande, des morgens van tien tot twaalf uren, ten einde een ieder in staat zonde zijnom, inge val hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aan* geteekend of daarvan moeten worden weggelatendaarvan aan den heer Miiitie-Kommissaris kennis te gevenmet last aan de voorschreve Lotelingen, en by derzelver absentie, aan hunne Ouders of Voogden, om op den 4 Maart aanstaande, des mor gens ten tien uren, zich te bevinden ten Scadhuize alhier, ten einde aldaar voor de dienst der Nationale Militie te Lotenen redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te geven alsmede om de bewijzen toe staving der zelve, en bij de wet gevorderd, uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting aan heeren Burgemees ter en Werhouders dezer Stad, overteleggen; terwijl dezulken die nopens de benoodigde bewijsstukken inlichtingen mogten ver langen, dén 6 daaraanvolgendedes voormiddags van 10 tot ra uren, ter Griffie dezer .Stad, dezelve tkuunen bekomen. Eu opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwen den, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd., mitsgaders ge plaatst in dezer Stads-Couranr. Gedaan ten Scadhuize van Goes, den 13 February 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dg afwezigheid van den Bnrgemeester De Wethouder J. KAKEBEEKE Ter ordoon. van Hun Ed. Achtb De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. PUBLICATIE. B U RGEM E E ST E R en WETHOUDERS der stad Goes én ressorte van dien, doen te weten: Dat door de Raden der Steden Dordrecht en Goes in datis <2,9 October en 27 Augustus 1836 is gearresteerd een Reglement en Tarief voor het Beurtveer tusschen die beide Stedenge zien en .goedgekeurd door de Ed. Gr.. Achtb. Heeren Gedepu teerde Staten der Provincie Zuid-Holland eo Zeeland., respect! veiyk den 23 December 1836 en 20 Januarij 1837. Pat dezelve met dén j Maart eerstkomende worden in werking gebragcen ieder belanghebbende zich van dien dag af, daarnaar zal moeten gedragen. En dat Exemplaren van dit Reglement zijn verkrijgbaar ge steld bij den Stads-Drukker F. Kleeuwens alhier. Gedaan te Goes den 13 February 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd By afwezigheid van den Burgemeester, De Wethouder J- KAKEBEEKE, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, L. DE FOÜW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN, ShiitDcfilanb. Frankfort den 12 FebruaryDe griep heerscht hier sterk en neemt nog dagelyks toe; zy is echter yan geen'gevaarlijken aard. Over het geheel breidt zich die z?ekte meer en meer in het Noorden van Duitschland uit. Te Kassei heeft men twintig schildwachtposten ingetrokkenby gebrek aan gezonde manschap om de wachten te bezetten. In Bronswijk heeft men zich ge noodzaakt gezienom verlofgangers op te roepen ten einde de roodig» te, wachtposten piet onbezet te laten, en in Hannover heeft nien voor sommige apotheken schildwachten moeten plaatsen ten einde een* al te grooten toeloop te verhinderen. Uit Cristiaanstadt schrijft men, van den 27 Januarij, dat de regering bevolen heeft, dat in her jaar 1837 het eeuwfeesr vfln de invoering der Hervorming door geheel Noorwegen zal vorden gevierd, Er is. eene commissie benoemd, welke voor slagen zal moeten doen tot het nemen van de noodige maatrege len voor zoodanig leest. De voormalige Koning van Zweden, Gustaaf IV Adolph sedert vele jaren algemeen bekend onder den aangenomen maatn van kollonel Gustafson is dén 7 dezer te Sc. Gallen in Zwitser land plotseling overleden. Hij was den x November 1778 geboren en volgde in Maart 179a, nog minderjarig, zijnen vader, Gustaaf III, wiens (re gering mede een ongelukkig einde had genomen oponder de voogdij van zimen oom, den hertog van Sudertnamland Meer derjarig geworden, aanvaarde hy in 1796 de regering., trad het volgende jaar in hec huwelyk met de Prinses Frederike Dorothea. Wilfielmine van Badenen deed, na eene reeks van voor hem en zijn ryk ongelukkige gebeurtenissen,' den 29 Maart 1809 af stand van de kroon. Sedert heeft hijeerst als hertog Holstein Gottorp en sedert 1816, ouder den naam van Gustaaf Adolpk Gustafsonmet den titel van kolonel bij afwisseling in Duitsch land de Nederlanden en Zwitserland geleefd. Zijn huwelijk met genoemde gemalin is den 17 February 18/ 2 gescheiden verklaard. Eene langdurige borstkwaal, die hij zelfs niet gevaarlijk achtte had in de laatste jaren zyn anders sterk gestel ondermijndeenè stikzinking maakte onverwacht een einde aan zijn leven. Zyn zoon, de Prins van Wasaden 9 November 1799 ge boren bevindt zich tegenwoordig als generaal in Oostenrijkschen krijgsdienst. De gemalin van den Groot-hertog van Baden is eene dochter van de thans overleden ongelukkigen Vorst, dien zij sedert 1809 niet weder gezien had. Men schrijft van de Italiaansche grenzen van den 4 dezer5 Men spreekt op nieuw van hec ontdekken van revolutionnaire ontwerpen in Icatfie, die met de herhaalde aanslagen op hec leven van den Koning der Franschen en met de jongste poging tot opstand te Straatsburg in verband zonden staan Zeker is het dat er sedert die gebeurtenissen op de in Italië levende leden van het geslacht van Bonaparte een wakend oog gehouden wordt, en men beweert zelfs, dat acn hen te kennen gegeven is, dat men het niet ongaarne zou zienindien zij hunne verblyfplaats elders gingen vestigen." Volgens andere geruchten zoude de krooning van Keizer Fer dinand als Koning van Lombardije, welke tegen het arnstaande voorjaar te Milano bepaald wastot het volgende jaar uitgesteld zynen werd deze verandering mede in verband gebragt met ontdekkingen welke in Opper-Icalie zouden gedaan zyn. - Uit Napels schrijft menvan den 26 Januarijdat Z. M, de Koning met Hoogstdeszelfs jeugdige gemalin dien middag al daar is aangekomen. Derzelver intogr is onder het gebulder van hec geschuten het luid gejuich der zamengevloeide volksmenig te geschied. Des avonds was de geheele stad prachtig verlicht. Den volgenden dag heeft in de hoofdkerk met groote statie de plegtige inzegening des huwelijks plaats gehad. HH. MM de Koning en Koningin van Griekenland zijn; in den nacht van den 31 Januarijaan boord van het Britsché fregat Portlandvan Triest naar Athene uitgezeild. De in eerst genoemde stad gevestigde Grieksche kooplieden hadden den 28, ter eere van het vorstelyk paar, een schitterend bal gegeven, fin hadden bij die gelegenheid, vele blijken van gehechtheid aan hun* nen Koning betoond. Een Grieksch koopman had de eer geno ten, het bal mee H. M. de Koningin te openen. Men verneemt, dat ettelijke fransche speculanten niet alleen de speelbank in Baden-Baden voor hec aanstaande zomersaizoea voor eene vry aanzienlijke som gelds hebben gepacht, maar dac zij deze bank ook gedurende den wintertijd aan den gang zullen houden. Vermits de tyd nadert, dat het dobbel spel in Parys, ingevolge de wet, in 'topenbaar zal ophouden vermeenen de ba- densche overhedendat dit spel welligt een lokaas zal zijnom ook badgastengedurende het ongunstige jaargetijdenaar genoemT de badplaats te trekken. Parijs den 11 FebruaryIn de zitting der afgevaardigden van heden zijn onderscheidene verslagen van verzoekschriften uitgebragc. Men merkte daarbij ondêr anderen op eenwaar-, by gevraagd wordtdat kinderen van schoonbroeders en schoon zusters buiten echt verwektdoor een daarop gevolgd huwew lijk hunner ouders, gewettigd mogten worden, en een ander, waarbij eene wet wordt gevraagd tot regeling van het lot der, voor het huwelykgeboren kinderen uit oudersdie elkander in den bloede bestaan. Men ging omtrent die verzoekschriften tot de orde van den dag over. Hetzelfde werd besloten omtrent andere petirien vertoogèn inhoudende van houders van Spaansché fondsen te Parijsdie zich over de niet uitvoering van het vier-

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1