N°. 13. GOESSCHE MAANDAG COURANT. DEN 13 FEBRUAR I J. mhf *S,W- i*; -■> NIEUWSTIJDINGEN. ^uitefltiatfb. Berlijn den 5 February. Men houdt zich thans in Rus land druk bezig met het opsporen van geschiedkundige beschei den en andere gedenkstukken. Zulks is aanvankelijk mee een ge lukkig gevolg bekroond geworden als hebbende men in een der archieven van Novogorod ruim 600 opgerolde handschriften en andere zeer oude geschiedkundige documenten gevonden. De Keizer|fheeft bevolendeze stukken op eene geschikte plaats te bewaren en er het meest nuttige gebruik tot opheldering van Ruslands geschiedenis, van te maken. Men leest in de russische dagbladen, dar Z M. de Kei zerde verdiensten van den tegenwoordigen lord Londönderij lid van het britsche Parlementwelkeonder den naam van lord Stuartzich gedurende de merkwaardige veldtogten van 1813 en 1814 steeds in de nabijheid van den overleden Keizer Alexander heeft bevonden willende huldigen denzelven de zil veren medaille, ter gedachtenis van de inname der hoofdstad Parijs, heeft verleend, met verzoek van den medaille den 25 Decemberals zijnde den dagop welken de russische Kerk steeds de bevrijding van het vaderland van het juk der vreemden gewoon is te vieren, om te hangen en voorts, tot eene ge dachtenis aan de veldtogten, te blijven dragen. In het jaar 1836 is in Petersburg ingevoerd eene waarde van i8o millioenen roebels,* uitgevoerd een bedrag van 129 milii- oenen. Z M. de Koning van Napels, die, naar men vroeger gemeld had, met zijne gemalin de terug reis uit Trence naar zijne hoofdstad over Rome zou doen, schijnc daarvan te hebben af gezien; althans Z. M, heefc den koristen weg door de pausse» lyke Staten gekozen, en werd den 26 jl. te Napels gewacht zonder re Rome gepasseerd re zijn. Parijs, den 6 FebruaryBerigten uit Bona, van den 22 Januarijhouden in dat Achmed-Bey groote toebereidselen maakt, om de verdedigingsmiddelen van Const a.ntine te vermeer- deren. De verdub hele ringmuurwelke bij het eerste beleg in haast was opgerigtis versterkten nabij de poorten heeft men wachtposten daargesteldwaarin honderd man te gelyk op de be legeraarsdie de stad binnen rukkenzouden kunnen vuren. Dagelijks komen er krijgsbehoeftenaan en Europeschs&werk lieden arbeiden om de kanonnen in goeden staat te brengen. Er zullen 20,000 man en een beleg in behoorlijken vorm noodig zijnom zich van, de stad meester te maken. Ten gevolge van de verkeerde uitleggingenwelke gegeven zijn aan de .woordendie door den heer Charles Dupin op den 1 January, uit naam van het instituut van Frankrijkaan Z. M. zouden gezegd zijnheefc de maarschalk Clausel een' brief aan dien heer geschrevenwaarin hij hem eene verklaring van dezel ve vraagt. In de zinsnede omtrent Afrika, was, namelijk., on der anderengezegd: en toonen ons zijne magt tot in die landstreek, alwaar Romereeds omkoopbaar gewordenhet ongeluk had Calpur- nius. te zenden en Jugurtha te ontmoeten." De maarschalk Clausel schijnt echter in dwaling te zijn, wane bij voornoemde gelegenheid, heeft niet de heer Charles Dupin maar wel de heer Dupin de oudevoorzitter yan de kamer der afgevaardigdenhet woord gevoerd. De Moniteur houdt heden het volgende in: Telegrapbische depeche van Scraasburg, Den 5 February 1837, ten 10 des avonds. Eenige dagbladen beweren, dat hier onlusten uitgebarsten zjijn; niets is meer onwaar. Sedert het gebeurde van den 30 October, heeft Straatsburg niet opgehouden de volmaakste rust te genieten. Nooit hebben wij eeoe zoo groote kalmte als op dit oogenblik genoten. Er bestaat geen zweem van wanorde." Uit Madrid loopen de brieven tot den 30. De orde was niet gestoord geworden dan door de geruchten wegens onrusti ge bewegingen, welke door ds opgewondenc partij zouden ge schieden. Het-ministerie-koesterde daaromtrent alleenlijk eenige ongerustheid omdat men,.aan de getrouwheid twijfelde van eeni- ge battailjons nationale garde. Uit de Havanna had men regstreek- sche berigten, toe den 6 December, ontvangen, luidens welke men de hoop .koesterdedat de burgeroorlog aldaar spoedig zou worden ten einde gebragt. Van het Carlistisch hoofdkwartier te Durango schrijft men, van den 30 dat nabij Bilbao de hoogten van Sc. Domingo steeds door de Cariisten bezet zijn, Zeven battailjons zijn de linie van Hernani komen versterken. - Er zijn ttisschen de Carlisren en de bezetting van Bilbao onderhandelingen geschied, ten gevolge waarvan wederzijds de krijgsgevangenen zullen worden* uitge wisseld, Het eerste regement artillerie zal^zich eerlang van Vincen- nes naar Straasburg begeventen einde in laatstgenoemde vesting *c welk de jongste napoleontische aanslag nog al eenigen dadelij- ken bijval heefc gevondenaftelossen. Men leesc het navolgende in het dagblad van den Neder-Rijn waarvan Straasburg de hoofdplaats uitmaakt: „De luitenant-generaal Voirolbevelhebber van de- 5de mili taire divisie, welke sedert den aanslag van den 30 October, aks pair van Frenkrijk is benoemd, is op eenmaal buiten functie ge steld. De post van gisteren, heeft die zeer onverwachte bevel overgebragr." Bijaldien het bewind sederc kort geene berigten heefc ontvangen, welke het gediag van den generaal Voirol in een min gunstig daglicht doen voorkomenkan het niet anders of men heeft dir legerhoofd in der tijd willen vleijen en zoo veel mogelijk in nee belang der regering stemmenop een oogenblik toen eene weifeling van zijne zijde welligc eene zeer gevaarlijke uitwerking op den geest der verdere fransche troepen zoude heb ben gehad. De maarschalk Clausel is aangekomen en heeft een bezoek afgèlegd bij den maarschalk Gèrardalwaar hij den minister van oorlog heeft aangetroffen. Men Verzekertdat er nog eenige dagen zullen verloopen, alvorens eerstgenoemden veldheer zich in de Kamer der gedepuceerden zal vertoonenten einde zich met zijne vrienden en welligc ook eenigermate met zijne tegenstan ders, te kunnen verstaan. Men leest in het ministeriële ochtenblad een breedvoerig op stel van den heer Dureau de la Mallevoorzitter van de acade- demie der fraaije letteren en van de wetenschappelijke commissie van Algiers, waarbij betoogd wordt, dat de dagen van den eer sten tot den 20 April moeten worden aangemerktals het meest geschikt voor het ondernemen van eene nieuwe expeditie naar Consrantine. Hec transportschip le Mènagerekapt Colombo zal eerlang; eene groote hoeveelheid kampements-benoodigdheden en eeni ge honderd qulfltalen leefcogt naar de afrikaansche kust over brengen. Uit Oran wordt dezer dagen géschreven, dat het kamp aan de Tafna genoegzaam van verdedigings-werken is voorzien* Het zelve is met 700 man bezetdie eene zeer goede gezondheid ge nieten en vanjtijd tot tijd door[S3aansche kustvaarders van leeftogt worden verzorgd. De laatste togc van den generaal Letang naar Tlemcen, ten einde de bezetting dier plaats levensmiddelen toe- tevoerenheefc de ontwerpen van Abdel-Kader in dat oord wel verijdeld, maar het blijkt meer en meer, dat men de Arabieren in dien omtrek nog in geene deele kan vertrouwen en hen steeds naauwkeurig in 'toog moer blijven houden. Men meldt ook, datofschoon de kleine bezetting van Tlemcen wel geen gebrek aan levensmiddelen heeft, de troepen grooc gebrek aan equipe» mentstukken beginnen te lyden en vurig vvenschen geheel ont zet, of door andere vervangen te worden. Eenige misdadigers in de gevangenis van Botirg hebben den 27 Januarrij eene poging gedaan om te ontvlugccn, welke hun niet goed is bekomen. In eene kamer waren opgesloten Simon Rivetvoor altijddurende gevangenis veroordeeld, omdat hij zij nen oom had vermoord, PetetinGiraud en Gauthier tot de- ze/fde straf veroordeeldomdat zij een koopman in de Rhone hadden geworpendien zij vooraf hadden beroofdMazuir op perhoofd van eene bende van 7 rooversHumbert en Chapuis beiden tot 20 jaren gevangenis veroordeeld. Daar zij meermalen getracht hadden om uit te breken, had men hen in ijzers geklon ken, alle meubels uit de kamer gezet en hun alleen matrassen gelaten, terwijl de cipier, bij de ronde door 2 knechts en 2 gen darmen werd vergezeld. Den 27 nadat de gevangenis knecht Paquet de deur had geopend, werd hem het licht uit de hand geslagen, en de 7 gevangenen, die zich van hunne ijzers hadden weten te ontdoen, vielen woedende op hen aan. Er werden 3 pistolen op de gevangenen gelost, doch deze gingen niet af; r gendarme had spoedig een gebroken sabel, daar hij in de duis ternis niet kon zien, en de tweede gendarme had geen tijd den zijnen te trekken, Men worstelde dus' lang met onzekeren uic- slag Bij het ijzeren hek in den gang bragt de vrouw van den cipier, die het gevecht vernam, licht, en thans kon men elkan der onderscheiden, De knecht Paquet wist zich van de hand te ontdoen welke hem poogde te worgen trok een dolk en stak daarmede MazuirHumbertChapuis en Gauthier ter garnïeoon te houdenén het 4de regement van dat wapenby

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1