N°. IS. GOESSC COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. V R ÏJ D A G DEN 10 FEBRUARIJ. ShufodtUnb. Hamburg den 2 FebruaryGisteren is alhier de tijding ontvangen datop den 1 dezerte Ludwigslustoverleden js Z. K. H. de groothertog Frederik Frans van Mecklenburg Schwerin t zijnde de oudste der Europesche regerende Vorsten. 'Hij werd geboren den 10 December 1756, en bereikte dus den ouderdom van ruim 80 jarensedert 1785 was hij aan het be wind. Hij wordt opgevolgd door zijn kleinzoon, den erfgrooc- hertog Paul Frederikgeboren den 15 September 1800 en in 182a in het huwelijk getreden met B. K. H. de Prinses Frederika IVilhelmina Alexandr'tnadochter van Z.-KH.den Koning van Pruissenuit welk huwelijk reeds twee Prinsen en eene Prinses geboren zijn. Berigten uit Sr. Petersburg meldendatten gevolge eener ongesteldheid van tt. M. de Keizerin, twee luisterrijke feesten welke de Keizer voornemens was aan zijn' zwager3 Prins Karei van Pruissen, te geven, afgezegd waren geworden. De Keizer had met dien Vorst de vloot te Kronstadt in oogenscbou w ge nomen en met hem het zeldzame vermaak eener groote beeren- jagt bijgewoond. Frankfort, den 4 February. Men melde uit Konstanti- nopel, van den n, dat de Sultan, gedurende den Ramazan', de gewone geestelijke plegrigheden heeft verrigt. Naar luid van bijzondere berigten zoude de turksche regering onderrigt zijn geworden, dat onder de christelijke bevolkingen vati Albanië, Thessalie, Macedonië, Bulgaria en Romelie, eene soort van hetarie zoude bestaan, teneinde ook die landen, met den tijd, aan de heerschappij der Mahomedanèti te onttrekken doch zoude de hoofdplaats van dit geheimzinnig verbond steeds onbekend zijn geblevenen het even min zijn uitgemaakt, of die zetel in Odessa, dan wel in Morea, of in Alexandria zoude moeten wor den gezocht. Dat her gezag der Muzelmannen in Europa op zwakke grondvesten berust, schijnt algemeen als eene waarheid te worden erkenden dat die grondvesten nog gedurig worden geschoktis wel vrij zeker. Londen den 4 FebruaryHet verbeurd verklaren van de Vixen begint thansmeer dan wel dadelijk na het bekend wor den van dien maatregel 'nier te lande, opziens te baren. Het ont breekt aan geene redeneringen deswege, vooral nadat de heer George Belleen der reeders van genoemden, koopvaarder alhier een' uitgebreiden brief in de dagbladenheeft doen plaatsen waarin hij beweert, dat het vaartuig uitsluitend met zout, en geenszins met krijgsbehoeften geladen was; waarin hij betoogt, dat het oord van bestemming niet eens onder Russische opper gezag zou staan, en zich vrij hatelijk er over uitlaat, dat Rus Hand, als het ware, den handel op de Zwarte zee, met uirslui- ting vooral der Britten aan zich wil houden. Het ministeriele avondblad zegt, dat deze zaak minder door de dagbladen, dan door de diplomatie moet onderzocht worden dat het bewind zich -de zaak heeft aangetrokken, en indien hetzelve de verbeurdver klaring onwettig mogt bevinden, ophelderingen aan Rusland zal vragen. Het blad neemt de gelegenheid te baat, om er bij te voegen, dat de Duitsche en Fransche dagbladschrijvers wel wat kiescher hadden kunnen handelen, met, namelijk, zich van alle vinnige uitvallen tegen Engeland te onrhouden over eene zaak welke hun slechts van eene zijde bekend was gemaakr. Dezelf de dagbladschrijvers hadden ook geheel gedwaaldmet op de te genwoerdige partijschap in Engeland te wijzenwelke dat land, van de noodige kracht zou berooven om zich de noods, nadruk kelijk tegen een' magt'gen tegenstander te doen gelden. Zij mogen zich verzekerd hondenzegt de Courrierdat alle par tijen in Brittapje op punten als het onderhavige eenstemming dén ken." De. beslissing over al de of niet wettigheid der verbeurd verklaring aan het bewind toevertrouwende, geeft dat blad ech ter de ontkennende meening als de zijne op. Men meldt uit Lissabon, dat de Koningin den 26 de vergadering, der Cortesplegtig met eene aanspraak heefc geo perd. H. M heeft de leden daarbij herinnerd aan de gewignge diensten, welke haarvader aan het Vaderland had bewezen. Ten aanzien vande jongste omwenteling heeft zij geenszins uitge weid maar alleen te kennen gegevendat zij zichovertuigd hielddat al de leden met de oorzaken bekend warendie tot belangrijke gebeurtenissen van September 1.1 hadden geleid dat het waardige volk van Portugal begrijpendedat het noodig was. om tot den oorsprong van wettig gezag op te klimmen, zij zjch roet genoegen omringd zag door de constituerende Cor tes, welke als nu de bestaande constitutie zoodanig zouden móeten wijzigen als de behoeften van den tijd vereischcen. De gemaal der Koningin had den 25 weder eenen vérre- gaanden hoon móeten verduren. Zekere Merciereen Fransch- man, gewezen vaandrig,in het Poriugesche leger, had den Prins een'grooten steen naar het hoofd geworpen. Gelukkig werd hij niet getroffen. De onverlaat werd gevat, juist toen hij bij zijne vlugc dé hand door het glas eener deur stak, en zich daar door gevoelig kwetste.' Hijzeide, dat het-hém slechts leed deed den Prins niet door een' kogel te hebben kunnen doodschieten. Sommigen meenen, dat deze Mercierdie in de straten van Lis sabon de noodlottige gebeurtenissen van zijn Vaderland schünt te hebben willen navolgenaan verstandsverbijstering lijdt. Algarvfë wordt nog steeds door Miguelisrische geurilla's afgeloopen. Jfdmfcrtjïr. Parijs, den 6 February. Uit eene opgemaakte lijst blijkt dat het aantal personen, dat, van den aanvang afte Parijs door de griep aangetast is,500,000. personen, dat is de helft der bevolking, bedraagt. Terwijl in het begin die ziekte van geen ernstigen aard waszijn er nu reeds eenige personen aan overle» den- Men hoopr, dat het koude weder, in de twee laatste, dagen, tot verbetering van den staat der gezondheid zal bijdragen. De maarschalk Clauzelis den 5 dezer alhier aange komen, en dadelijk een gehoor bij den hertog van Nemours had gehad. Naar het schijnt, heeft die zoon des Konings, na de gevaren en ontberingen van den togc naar Consrantine met den maarschalk te hebben gedeeld vrit ndschao voor dien veldoversten opgevat. Men spreekt er ren minste vandat de hertog herti voor eenige dagen eenen zeer vleijenden brief en zijn rijk mét edelgesteenten versierd portret heefc doen toekomen. Waarschijn lijk zullen thans, nu de maarschalk zich te Parijs bevindtdein Aigiefs geleden tegenspoed en de vermoedelijke öol zaken daarvan weldra in de kamer der Afgevaardigden ter sprake werden gehragt, en zal dus aan de beraadslagingen dier kamer eenig leven wor» den bijgezet. Onze dagbladen houden zich in de laatste dagen vooral ook bezig met de wet omtrent de splitsing van regtsgodingen, waarin te gelijk burgers en militairen betrokken zijn. De com missie, Welke over die wet bij de afgevaardigden vetslag moet doen heeft den heer Dupinwiens afkeer van deze wet bekend is, tot haren voorzitter benoerrid, en het wordt dus onwaarschijn lijker; dat her ministerie de aanneming van dit ontwerp zal ver werven. De Gazette de Francs meentdat de min stère dan ook niet zeer sterk op die aanneming zullen aandringen maar om voor het vervolg de ergelijke noodzakelijkheid voor te ko men tot her in dienst houden van zoodanige officieren, als dié, welke in zamenspanning van Prins Bodewijk Bonaparte betrok ken zijn geweest, het tot stand brengen van eene zoodanige wets bepaling zullen uitlokken, als te de2en aanzien in Engeland be staat; alwaar de bedoelde officieren, ofschoon door de gezwore nen vrijgesproken voor eenen Raad van tucht hadden kunnen worden geroepen, en door de uitspraak van dezen hunnen mili tairen rang hadden kunnen verliezen. De revolutionnaire National levert een vertoog over de aan vallen, waaraan de voorzi ter Dupin thans in de ministeriele bladen is blootgesteld en zegt -e dier gelegenheid onder ande ren het volgende: „Bij de opening der wetgevende kamers, was het zeer twijfelachtigof het ministerie daarin wei de meerder heid zou kunnen verwerven Twee geheel onvoorziene gebeur tenissen, het p'stoolschoc van Meunier en de uitspraak der ge zworenen te Straatsburg, hebben aan hetzelve een genoegzaam aantal stemmen verschaft om de beraadslaging omtrent hec adres te overleven Maar die, aan toevallige gebeurtenissen ont leende kracht is, evenals die gebeurtenissen zelve, voorbijgaan de en hec ministerie is thansnadat de kamers eene maand lang bijeen geweest zijn, even wankel, als voor den aanvang der zit ting. Wij stemmen gaarne toe, dat de Afgevaardigden niet rege weten, wat zij wiilenen naar welk doel zij streven; maar nimmer zal er eene kamer gevonden wordendie meer aan den persoon des Konings en aan het behoud der Koninklijk magt gehecht is. Naauwelijks worden een van beiden bedreigd of zij werpt zich aan de voeten der ministers. Indien her nieuws van een nieuwen opstand te Straatsburg zich bevestigd had, zou de kamer de wet omtrent de splitsing van regesgedingen waarvan zij thans niet hooren wil, met gejuich aangenomen, en welligc de huwelijksgift van de Koningin der Belgen en bet apanage des hertogs yan Nemours verdubbeld hebben. Maar wordt zij niec meer door de gedachte aan een groot gevaar geregeerddan ver loochent de kamer hare afkomst uit den gegoeden burgerstand

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1