een geest te Straatsburg heerscfit. kan ook uit bet volgend ar tikel van een aldaar uitgegeven wordend dagblad, van den 19 dezerblijken Gisteren avondna de uitspraak der juryhebben som* migen der advokacendie in het regtsgeding gediend hadden zich met een deel der vrygesprokene beschuldigden in de herberg la Vills de Paris tot een gastmaal vereenigd. Er is te dier gelegenheid op de binnenplaats der herberg eene serenade gege ven. Indienzoo als wij gaarne wiiden geloovendit eerbe wijs enkel voor de welsprekende verdedigers bestemd was geweest dan zouden wij die openbare betuiging van harce toejuichenmaar indien, zoo als men verzekert, de serenade aan de beschuldig den was gerigtdan zouden wij dit levendig betreuren en ons verpügt achcen van tegen zulk eene ergerlyke handelwijze te protesteren. Ook aan dèn voorman der gezworenen is eeners renade gebragten deze daad der erkentelijkheid van het alge meen moeten wij ten volle goedkeuren want de jurij heeft een groot beginsel doen zegevieren en een loffelijk en opmerkelijk voorbeeld van onafhankelijkheiden burgermoed gegeven Volgens loopende geruchten zouden de Straatsburger gezwo renen met 8 tegen 4 stemmen tot de vrijspraak der medeplig* tigen van Lodewijk Bonaparte hebben beslotenen heeft de prokureur des Konings bij het Hof, te gelijk met zijn substi tuut, een verzoek om ontslag uit hunne betrekking ingediend. Een der Straatsburger bladen vermeldin zijn nommer van den 20het volgende Door de vrijspraak der gezworenen is het regtsgeding over de zamenspanning van den 30 October voor de aanwezige be schuldigden geëindigd. Maar nu behooren nog de voortviugtige beschuldigden gevonnisd re wordenhetgeen in de teregczicting van het Hof van gisteren had behooren plaats te hebben. De geregcszaal is intusschen geslocen gebleven; de voorcsuter Gloxin en de procureur-generaal Rossée zijn, zoo men zegt, gisteren ochtend naar Parijs vertrokken, en men vraagt dus eikander, of de bedoelde voortvlugtigen ook vergeten zijn. Met genoegen vernemen wij dat de serenadedie in den avond van den 18 is gegeven, niet voor de beschuldigden, maar voor hunne ver dedigers is bestemd geweest. De muzijk-iiefhebbers, welke aan dit eerbewijs hebben deel genomen, verzekeren ons dit een plig- tigsce in eenen aan ons gerigcen brief. Het hieromtrent verspreid geweest zijnde gerucht is dus aan kwaadwilligheid toe te schrij ven geweest." Een der voortviugtige beschuldigden terzake van den aan slag van Lodewijk Bonvparte heeft zichna het vernemen van j de vrijspraak zyner medepligtigennaar Straatsburg begevenj en zich daar gevangen gesteld. Waarschijnlijk zal dit voorbeeld wel door de overige voortviugtige officieren worden gevolgd. Parijs, den 23 Januarij. Den 21 dezer zijn alhier ter ge legenheid der verjaring van den sterfdag van Lodewijk XVIin verscheidene kerken lijkmissen gelezen, en hebben de pastoors de inzegening van huwelijken geweigerd. De beide legitimist! sche bladen la Quotidienne en la France zijn den 21 als om hunnen rouw te toonen niet in het licht verschenen. Het tijd schrift la Modedat dezelfde staatkundige gevoelens is toege daan, heeft een treffend artikel van den heer de Conny over den dood van Lodewijk XVI medegedeeld, waarbij vooral ook het aandeel, hetwelk Philippe Egalitède vader des tegenwoordi- gen Konings, aan de schandelijke veroordeeling van zijnen on- gelukkigen bloedverwant heetr, gehad op den voorgrond wordt gesteld. De beruchte vader Enfantin isvan zijne reis door het Oosten, alwaar hij niet veel proselijcen tot zijnen Godsdienst, den St. Simonistischenschijnt gemaakt te hebben, te Parijs teruggekeerd. Volgens berigten uit Bayonne van den 18 Januarij, hield de generaal Espartero zich toen nog altijd re Bilbao op. Een dag blad dier srad hetwelk de zijde der Christinös houdt, deelt het volgende mede Den 13 zijn eenige compagnien Carlisten tot op een half kanonschot afstands van Bilbao voortgerukt, zeker om eene ver kenning te doen. Een Engelsch bataillon en eenige Spaansche -scherpschutters hebben hen vervolgd en eenige manschappen ge dood, gekwetst of gevangen genomen. Zes gevangenen zijn doodgeschoten, Op last van generaal Evans worden thans touwenladders vervaardigd, die hij bij de bestorming van IrünFuencerrabia en Hernani wil gebruiken, De Carlisten hebben op den weg van Pampeluna naar Vitto ria twee fraaije bruggen doen springen die eerst in 1833 waren gebouwd en aan bet koningrijk Navarre meer dan 250,000fran ken hadden gekost. Daarenboven leggen de Carlisten rhans op de hoogten van Béraslegai twee uren van Tolosa, verschansin gen aan Zij hebben in den weg naar Pampelüna op verscheidene punten verhakkingen gemaakt. „Men zegt, dat de gewezen opperbevelhebber der Carlisten Villareal zich naar het kasteel van Guebara heeft begevenom daar gevangen te blijven. In hetCarlistischehoofdkwartier ismen over den uitslag der onderneming van Gomez alles behalve tevre den Hij heeft veel minder geld medegebragc, dan men verwacht had, en naar het schijnt hebben sommigen zijner onderbevelheb bers, gedurende den togt er meer aan gedacht om hunne eigene beurs te vullendan ooi de zatik des Pretendenten ce bevorderen. De Carlisten rekenden zoo vast op de vermeestering van Bübio, dat verscheidene hunner leveranciers met wiss -is van een aanzien lijk bedrag waren afgescheept, die eerst na de overgave dier stad betaalbaar waren gesteld. Den 7 zijn te Bilbao 14,000 volledige uniformen voor] de troepen der Koningin aangekomen. Daarentegen zijn den 8 in het hoofdkwartier van D. Carlos te Durango 500 ruiters uit Ar- ragon verschenen. Een fregat en eene brikdie den 3 dezer met eene lading geweren, grenatenbommen en kogels te San Sebastian waren aangekomen, zijn den 10 te los Passages ontladen. Volgens eenen brie! uit Santander van den 8was toen de legerafdeeling van Rïbero in die stad aangekomen, wachtte zij de aankomst van stoombooten af, die haar, te gelijk met troepen uit Porcugalettanaar San Sebastian moeten overbrengen. Die gezamenlijke magt zal 8,000 man sterk zijn. Men schrijft uit Pampelunadac generaal 'Saarsfield nog slechts het bevel om te vertrekken afwachtte. Zijne afdeeling be staat uit zes baraillons van het Algerijnsche legioen zes bacail- lons Spanjaarden en vier eskadrons ruiterij, waarvan twee uit Spanjaarden en twee uit Poolsche lanciers bestaan. Hy heeft zes veldstukken bij zich." 's Gravenhagë, den 24 Januarij. Men schrijft uit Ectlin- gen in Baden het navolgende H. K. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranjedoor de dagbladen vernomen hebbende den hevigen brandwelke hier gewoed heeften zich herinnerende haar verblijf te Baden, in 1835, en de gulle ontvangst aldaar heeft ter gernoeckomiog van de door dien brand ongelukkig geworden personen, eene som van drie honderd gulden aan het bestuur van weldadigheid toe gezonden. Deze loffelijke daad heefc alhier eene levendige dank baarheid bij allen opgewekten er is geen behoeftigedie niet de weldadige hand, welke zich voor hen geopend heefc zegent." Naar men verneemtheeft Z. M. bevolen, om uit Hoogst* deszelfs bijzondere fondsen te doen aankoopen de fraaije verza meling Ooscersche handschriften van wijlen den hoogleeraar in de Oostersche talen aan het Atherseum te AmsterdamWillmet en die ten geschenke aan te bieden aan het Koninklijk Neder* landsch Instituut van kunsten en wetenschappen. Middelburg den 21 Januarij. Bij vonnis van de regtban- ken van eersten aanleg te Middelburg en Goes, zijn in den loop van het 1835, eenen in 1836 twaalf personen tot eene geld boete veroordeeldter zake van overtreding op het stuk der maten en ge wigten. Goes den 26 Januarij. Te Londen heerscht sterk de influenza of griep. Dit is echter voor de Engelschen geene nieuwe ziek te, maar weleer eene oude kwaal. Het Journal des Débats heefc in een zeer belangrijk ar tikel aangetoonddac er tusschen Lodewijk Bonaparteen de oproerige krijgslieden te Straatsburg een groot onderscheid be staat, dat de eerste een banneling was en gebleven is., de laac- sten krijgslieden van den staat meineedigen geworden zijnen dat alzoo de Jurij door hare vrijspraak groot schandaal heeft gesticht. Een der beschuldigden en vrygesprokenen de overste Parquin is zwaar gekwetst geworden in een tweegevecht met den kolonel Tallandierdie in deze zaak zich volijverig voor het gouver nement getoond heeft.. Waar het regc zoo zonderling uitgeoe fend wordt, is de regtshandhaving der middeleeuwen helaas regtvaardigheid. Op de onlangs te Dresden gehouden tentoonstelling van kunstwerken van levende meestersheefc eene sehilderij van on zen verdienstelijken landgenoot Koekoek verbeeldende een land schap in den winter, de algemeene aandacht rot zich getrokken en is door alle. kenners zeer bewonderd. Het Madridsche dagblad de Duende beklaagt zich zeer, dat de Engelsche, Fransche en Portugesche hulpbenden in Spaan sche dienst die gezamentlyk naauwlijks 18,000 man sterk zijn thans aan de Spaansche schatkist jaarlijks 73 roillioen realen (om streeks 9 millioen Ned. guldens) kostenwaarvan alleen 43 mil- lioen realen door het Brïcsche legioen verslonden wordenhet welk roch geene andere diensten doetdan dat her eenige srerke plaatsen bezet. Dit blad meent, dat met deze som omstreeks 30,000 Spaansche vrijwilligers zouden kunnen worden bezoldigd, die veel gewigtiger diensten aan de zaak der Koningin zouden bewijzen, dan de bedoelde hulpbenden, wélke niet eens zeer ter goeder trouw voor de Spaansche staatsregeling scryden. Uit Bilbao schrijft men, dat de bezeccing dier stad eerlang met 300 artilleristen van de Koninklijke Britsche marine zou wor den versterkt. r vorderen heefc* van of verschuldigd is aan GOMMLRT KLAPworde verzocht daarvan opgave en be» taling te doen, aan H.C. PILAARRentmeester van de Gods* huizen en het Algemeen Armbestuur TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS. 1 Clöucrtcuticn.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2