N.° 8. GOESSCHE COURANT. V R IJ D A G 183 DEN 27 JANUARIJ. NIEUWSTIJDINGEN. zDuitc-diL-mï». Frankfort, den 20JanuarijDen 14 is het koninklijke gezin van Begeren, hetwelk met Koning Otto van Griekenland en deszelfs gemalin eenige dagen re Tegeruseehad doorgebragr, van daar naar Munchen teruggekeerden hebben genoemde vorst en vorstin over Innsbruckde reis naar Griekenland aangenomen alwaar zij sedert lang met ongeduld gewacht worden. De kroonprins van Beijeren vergezelt zijn broeder tor Venetie. De cholera is in de laatste dagen te Munchen zoo verminderd dat dezelve als verdwenen kan worden beschouwd. Hetzelfde is te Napels het geval, In het verloopene jaar zijn uit Bremen meer dan twee maal zoo veel landverhuizers naar Amerika vertrokkenals in 1835. In laatstgenoemd jaar, namelijk, zijn 75 schepen met 6185 passagiers naar de Vereenigde-Staten vertrokken; terwijl in 1836 13,137 personen mee 130 schepen de reis hebben aange nomen. Bovendien is een schip naar Marahao gezeild met 100 lieden, die waren aangeworven om als matrozen in Brazilië te dienen, alwaar men bij de marine de grootendeels engelsche bemanning door D itschers zoekt te vervangen. Van Hamburg zijn verscheidene vaartuigen met dergelijke zee-Iieden insgelijks naar Brazilië vertrokken. De pogingen, om duitsche kolonisten naar Zuid-Amerika te zenden, zijn daarentegen vruchteloos ge bleven. Uit Napels wordt van den 7 dezer gemeldVolgens brie* ven uit Messina van 28 December, was een in 16 dagen van Smyrna komend en met eene lading lijnzaad naar Londen bestemd Engelsch schip aldaar binnengeloopenomdat gedurende de reis bijna de geheele manschap aan de pest overleden was. De over» heden re Messina bevonden zich in groote verlegenheid ten aan zien der maatregelen, welke zij in dit geval moesten nemen." Volgens handelsbrieven uit Odessa is de oorlog, dié door Rusland gevoerd wordt met de bergbewoners van den Kaukasus geenszins van zoo veel belang, als voornamelijk engelsche dag bfaden hét doen voorkomen. Naar men meldtzouden de op roerige volks-stammen reeds lang geheel onderworpen zijn, in dien zy niet door de, bijzonder door engelsche speculantentoe gevoerde wapenen en andere krijgsbenoodigdhedenin staat wa* ren gesteld, om den tegenstand voorttezetten. Ten einde dien toevoer van wapentuig te belettenheeft de russische regering de oostelijke kusten van de Zwarte-zee in staat van blokkade gesteld. Dat hieruit geschillen met vreemde mogendheden zouden voort spruiten. is des te minder te verwachten, omdat de oproerige volken, krachtens de met Perzie en de Porte bestaande tractaten onderdanen van Rusland zijnen dus met alle dwangmiddelen tot gehoorzaamheid mogen gebragt worden. Londen den 21 JanuarijDe ministeriele berigten mel den dat eerlang verscheidene nieuwe pairs zullen benoemd wor den hetgeen een nieuw bewijs aan de Tories oplevertdat van höogerhand nog niet aan eene hervorming van het Hoogerhuis gedacht wordt. Van alle zijden onrvangt men berigren wegens groote staatkundige gastmalendoor de behoudende partij in verschil lende graafschappen aan hare vertegenwoordigers in het Lager huis gegeven. Geen derzelve heeft echter nog zoo zeer de aan dacht getrokken als die van Glasgow, waarop sir R.Peel gespro ken heeft. Volgens brieven uit Washingtonis aldaar het gebouw van het postkantoor en het bureau van de octrooijen voor uitvindin gen door brand vernield dien velen geloofden dat niet aan toe vallige oorzaken kan worden toegeschreven Vele papieren tot de posterijen behoorendehebben kunnen worden gered doch ten hoogste betreurt men het verlies van de modellen van werk tuigen, sedert de laatste jaren in Amerika uitgevonden die op genoemd bureau bewaard werden. JfVanfcrtjfc* Parijs, den 21 Januarij. Men merkt op, dat de commis sie van het hof der pairs aan de zaak van Alibaud niet zoo veel moeite gedaan heeft als thans in die van Meunierom achter het complot, in al deszelfs takken, te komen. Dezer dagen noemde men twaalf personen rot een geheim genootschap be hoorendr en welke men vooronderstelde dat medepligcigen van den aanslag zijn, Elf zijn in hechtenis genomen, Indien er creep genoegzame grond gevonden mogt worden om hen van medépligtigbeid in den aanslag te overtuigenzouden zijnaar men zegt, wegens deelneming aan geheime genootschappen voor de correctionele politie te regt staan. Meunier blijft intasschen weigeren eenigen medepliguge te noemen en schrijft zijne daad alleen aan eene boosaardige drift toe, welke hem onwederstaan- baar er toe had gedrevenom den aanslag te begaan. Hij zou daarbij gevoegd hebbendat hijdadelyk na het volvoeren van detizelveneen afschuw van zijne misdaad gehad heeft. Hij schijnt overigens thans wederom eene meer kalme houding aan genomen te hebben. Verder meent men te wetendat het hof der pairs zich, in do eerste helft van February, met die zaak zal bez g houden. Men zal dadelyk een besluit nemen omtrent de inhechtenis zijnde personen, wier getal 25 bedraagt;. 14 zouden m vrijheid gesteld wordenals bestaande er tegen geent derzelve genoegzame grond van beschuldiging» Men zegcj» dat bij zekeren vrijgelaten galeiboef Bollatdie gisteren wegens diefstal in hechtenis is genomen eene republikeinsche briefwis seling is gevonden, ten gevolge waarvan wederom onderscheidene peisonen gevat zijn. Langs buitengewonen weg heefc mett brieven uit Madrid tot den 14; veel belangrijks houden dezelve intusschen niet in. Het ministerie was in de Cortes-vergadering steeds blootgesteld aan allerlei aanvallen over het gebeurde mee den generaal Alaizdie openlijk de bevelen van het hoofdbe^ stuur weerstreef., en over de daaruit gevolgde aftreding van Nar- yaez. De afdeeling van dien generaal heeft bevel ontvangen» zich naar San Sebastian te begeven. Er was nog geen opper» bevelheober voor het leger van het centrum benoemd. Er liep een gerucht, d;t het bestuur een buitengewonen courier had ontvangen waarbij het berigt tegengesproken werdals of Es- partero den generaal Alaiz tot bevelhebber der provincie Alava benoemd had. Naar men wil, moet er dezer dagen wel degelijk het plan bestaan hebbendat de heer Gaparin het ministerie van binnen- landsche zaken zou verlaten, de heer Guizot moest in zijne plaats optreden, terwijl deze, voor het ministerie van openbaar onder» wijs, door den heer Remusat zou worden vervangen. Men wil echter, dat, alleen door den invloed van den heer Molê-, aan deze gedeeltelijke ministeriele crisis geen gevolg is gegeven. Den 18 is het regtsgeding van Straatsburg zoo verre ge-, vorderd, dat de gezworenen zijn geroepen geworden, om over de schuld of onschuld der aangeklaagden uitspraak te doen. Na eene beraadslaging van naauwehjks een kwartier uurs, hebben zij al de beschuldigdenzoowel de militaire als de niet-milicaire» onschuldig verklaard, en dat wel niettegenstaande de den aange klaagden te last gelegde daadzaken, door de onioochenbaarste ge tuigenissen, waren bewezen, en wat de hoofdzaak ben of, door •de aangeklaagden zeiven waren erkend. Deze vrijspraak is door de menigte der toehoorders met een uitbundig vreugdegejuich be» antwoord, en heefc in geheel de stad Straatsburg eene blijdschap te weeg gebragt, die maar al te zeer bewijst, door welke ge voelens de meerderheid der inwoners bezield is, en waaraan ook de troepen deel schijnen te hebben genomen. De bewindslieden zijn door deze uitkomst min of meer ter ne* dergeslagen. De opposanten juichen het besluie der Elzasser ge zworenen toeen meenendat dezelve van hun zoogenaamd aU vermogen een nuttig gebruik hebben gemaakt, om het bewind te doen gevoelen, welken misslag het begaan heeft, door den. hbofdaanlegger van den aanslag aan- de werking der wet te ont rukken doch de onpartijdigen vragenwelken waarborg voor duurzame rust en orde in een rijk kan worden gevonden, bijal-; dien misdaden van dergdjjken aarduit welke onmiddelijk bur» geroorlog met al deszelfs onheilen zoude hebben kunnen voort- spruicenonder het bereik des gewonen regtersongestraft kun nen blijven, en men verzekert dan ook, dat de uitspraak van Straatsburgin verband met de verklaring der gedeputeerden, nopens de poolsche nationaliceic, bij het corps diplomatique aan leiding heefc geseven tot de meening dat op al wat het bewind van Koning Philips betuigt van zijne zucht 'tot instandhouding van orde en staatsregt, in de daad nog weinig kan worden ge rekend. De revolutionaire bladen beweren dathet ministerie de door de Straatsburger gezworene gedane vrijspraak slechts aan zich zelve te wijten heeftdaar deze enkel het gevolg is geweest van de onwettige wegzending van den hoofdschuldigeLodewijk BonaparteMen voert evenwel daarentegen aan dat indien deze reef van Napoleon te gelijk met zijne medepligugen voor de balie van het geregtshof had te regt gestaan, de gezworenen die nu reeds welligc uit vrees van zich den haat hunner mede burgers op den bals te halen de vrijspraak hebben gedaannog veei mintier het! schuldig hadden durven uitspreken. Welk

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1