N.° 4. GOESSCHE courant: V R IJ D A G DEN 13 JANUA^RIJ. Bcohn ctt Qtbtninistva* ictu COLLECTE GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. In aanmerking nemendedat de orkaan welke op den 29 No vember jongstleden* in de geheele provincie heeft gewoed, de eigendommen van vele behoeftige ingezetenen heeft vernield of aan dezelve zoodanige schaden heeft toegebragt, welke zij. buiten staat zijn uit eigene middelen terdoen herstellenwaardoor eene menigte nijvere huisgezinnen van huisvesting zijn beroofd of bui ten staat gesteld hun bedrijf voort te zetten. Overwegende, dat, ofschoon voor behoeftige slagtoffers van onvoorziene rampen ter beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken een gedeelte van het fjonds der oninbare posten op de grondlasten is gesteldhet geringe bedrag van dat fonds in verhouding tot de uitgebreidheid van de door genoemden orkaan ove» het gansche Rijk veroorzaakte schaden het vooruitzigt geeftdat de uit gemeld fonds-aan de daardoor geleden hebbende, te verstrekken onderstand, niet zal knnncn strekken tot eenige belangrijke vergoeding der geledene verliezen en alzoo zonder buicengewone middelen, de ondergang van me nig arbeidzaam en ijverig huisvader, niet zal kunnen worden voorgekomen. Willende van hunne zijde aan ieder die met een gepast gevoel van dankbaarheid doordrongen voor de besparing zijner eigendom men en voor de gelukkige afwending van gevaren, waaraan hij en de zijnen waren blootgesteldverlangen mogt in de nóoden van hen die minder gelukkig warenop eene doelmatige wijze te helpen voorziendaartoe gelegenheid gevenen tevens het lot dergenen die door den voorschreven ramp hunne huisvesting en middel van bestaan hebben verlorenzoo veel mogelijk verzachten. Vertrouwende dat de liefdadigheid der ingezetenen van Zee land welke bij vroegere rampen in andere oorden van bet vader land zoo luisterrijk is aan den dag gelegdniet vruchteloos zal worden ingeroepen, om tot vergoeding der verliezen hunner me deingezetenen mede te werkenovertuigd dat zij die niet geleden hebben of wier verliezen niet van dien aard zijndat hunne mild dadigheid daardoor eenige beperking behoeft te lijden, met me dedogen vertaild over het lot van zoo vele min gegoeden die door den hun overkomen ramp tot volslagene armoede zijn vervallen gaarne mildelijk zullen bijdragen om het lot derzulken te helpen verzachten en zich van eene dier pligten te kwijtenin welker vervulling Nederland steeds heeft uitgeblonken, en waarin Zeeland voor de overige gewesten nimmer achterlijk is geweest. Besluit en: J," Er zal in al de steden en gemeenten dezer provincie, in den loop dezer maand eene collecte aan de huizen der in gezetenen worden gedaan en gelegenheid worden gegeven tot het doen van giften, ten behoeve van zoodanige in gezetenen der gemeenten, welke buitenstaat zijn de door den srorm van den 29 November jongstledenaan hunne eigendommen toegebragre schade uit eigene middelen te herstellen. 2,° De Plaatselijke Besturen zullen op den ontvang dezeseenen dag bepalen waarop na den eerstvolgenden Zondagde voorschrevene collecte in hunne stad of gemeente zal ge schieden en Indien dit door hen noodig of doelmatig wordt geacht, de wijze regelen waarop wijders tot her onrvan» gen van giften zal worden gevaceerd, daarvan bij publie catie aan de ingezetenen kennis geven met eene gepaste opwekking tot mededeelzaamheid, en inmiddels de. leer aren der onderscheidene Godsdienstige gezindheden in hun ne stad of gemeente verzoekenom op den eerstkomen- den zondag, aan de leden hunner gemeente van het doen der collecte kennis te geven en dezelve tot milde hijdra gen aantesporen. g.° Na den afloop der collecten en inzameling van giften en voor het einde dezer maandzullen Burgemeesters en We: houders of Assessorenhet bedrag der gecollecteerde gel den vergezeld van eenen door hen gecertificeerden staat doen overbrengen ter provinciale Grffie, voor zoo veel hec iste district betreft, en bij de Districts Commissarissen voor zoo veel de stéden en gemeenten in de overige distric ten aangaat. 4.0 De regeling der schadevergoedingen en de uitdeelingen der uit voormelde collecten te verleenen onderstanden, wordt onder onze goedkeuring opgedragen aan eene commissie welke zal werden geassisteerd en voorgelicht door eene sub commissie in ieder districtaan welke commissien de de bevoegdheid wordt toegekend, oui van de Districts-; Commissarissen en Plaatselijke Besturen al zoodanige in-' formatien en inlichtingen te vragen als zij tot volvoering der aan haar opgedragene werkzaamheden zullen benoodigd hebbenen welke gemelde Autoriteiten mitsdien worden uirgenoodigd haar met de meeste bereidvaardigheid, op derzelver aanvragen mede te deelen. 5.0 Tot leden der voormelde commissie worden benoemd en .verzocht. De Heer Mr. H. du Buisson BeciusLid der Gedepu teerde Staten, President A. van der SwalmeBurgemeester der Stad Vlissingen. J. KieinmanBurgemeester der Stad Vere. Jonkheer/, van Reigersberg VersluijsLid van den Raad en Presititnc van hec algemeen Armbestnur der Stad Middelburg, Mr. M. C. Paspoort van Grijp skerkeBur gemeester derGemeence Oost- en Wescsouburg. De Heer H RekkerBurgemeester der Gemeente Sc. Laurens. to a F. van Sorge* Secretaris der Gemeente Bigge- - - kerke, die tevens de functien van Secretaris bij gemélde Commissie zal waarnemen 6.° De Districts commissien zullen later worden benoemd wanneer de opgaven der schaden in ieder district zullen zijn ingekomen. Dit besluir zal door middel van het Provinciaal blad ter ken nis worden gebragt van de Districts Commissarissen tot informa tie van Burgemeesters er. Wethouders der steden en Burge meesters en Wethouders of Assessoren der steden en gemeenten te platten lande tot informatie en narigcen voores door inser tie in de binnen deze provincie uitgegevene dagbladen, ter ken nis der ingezetenen worden gebragt. Middelburgden 6 January 1837. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH, Ter ordonnantie van Dezelve, VAN DER HEIM. NIEUWSTIJDINGEN. ÏDuilf'dtïaub. Frankfort den 8 Januarij* De berigten uit Konstantino- pel, van den 14 December, bevestigen het vroeger gemelde, dat men de zaak van Churchill in geenen deele als geëindigd beschouwen kan. Naar mén verneemt, heeft de Engelsche ge zant onverwachts van zijn kabinet instructien ontvangenwaarbij hem in last gegeven wordter bi) de Porte op aan te dringen dat Muschir Ahmed Fewzi Pacha, niet alleen van zijn' post als groot admiraal maar ook van zijn pachaliek Kudavendikiar zal ontzet wordendaar hij, bij gelegenheid der door den heer Chun chill geledene mishandelingen zich tegen denzelven norsch en par tijdig gedragen heeft. Lord Ponsonbij heeftdien ten gevolge aan de Porte eene nota overhandigd waarin hij de bevelen van zijn hof tracht na te komen. Hij heeft daarop nog geen ant woord bekomenen men beschouwt het als hoogst twijfelach tig of hetzelve wel zoo zal uitvallen als de Engelsche gezant denkt. Zoo veel is zeker dat lord Ponsonbij in een' allermoei- jelyksten toestand verkeertdaar men het er algemeen voor houdt dat hy eigenlijk deze zijne instructien uitgelokt heeften men niet denken kan, dat de Porte, hoe toegeeflijk anders ook, om aan de luimen van een* vreemden gezant te voldoen een' hoog* ambtenaar waarin zij veel vertrouwen stelt,, zal verwijderen. Wat de Engelsche gezant bij eene weigering voornemens is te doen word niet gemeld. Uit Perzië is te Konstantinooel een cou rier aangekomen, tengevolge waarvan de Divan dadelijk is ver- vergaderd waarover in die zamenkomst beraadslaagd isweet men niet. De berigten uit Syrië luiden niet gunstig voor Me- hemed Ali. Onder het leger van Ibrahim Pacha heefc zich eene aanstekelijke ziekte geopenbaardwelke een groot aantal slagt- offers wegsleept. r De Zweedsche Staats Courant van 30 December behelst het volgende bulletin De algemeen heerschende ongesteldheidwaaraan de ingeze tenen dezer hoofdstad sedert de winter strenger geworden isge leden hebben, heefr in den loop dezer week ook de meeste leden van het koninklijke gezin aangetasr. Ook Z. M, de Koning bevindt zich sedert een paar dagen niet volkomen welen heeft in den af- geloopen nacht een onrnstjgen slaapkoortsachtigheid, hoest en .neiging tot braken gehad zonder dat zich evenwel verontrustende s V.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1