glsthuis meer kon opnemen. De bladen der behoudende partij laten niét onopgemerkt, dat zulk eene ellende bij eiken strengen winter het deel is eener bevolking, van welke O'Connell jaar lijks voor zijn eigen onderhoud 15 of 16,000 ponden sterlings weet af te troggelen die wekelijks bijdragen voor de zoogenaam de nationale associatie moet opbrengenen welker lijden die volks leider en zijne vrienden zouden kunnen verzachten, indien zij niet met alle hunne tóagt de invoering eener armenbelasting in Ierland tegengingen. Te Longford, in Ierland, is den 27 December de ver kiezing van een nieuw Parlementslid begonnen, waarbij het zeer onrustig is toegegaan. Van de beide kandidaten behoorde de een tot de behoudende partij de andere tot die van Cornell, Voor de verkiezing waren gewapende landbouwers in de woningen van sommige R. K. eigenerfden doorgedrongen, om hun de belofte af te dwingen, dat zij in den geest van CConnell zouden stem men en derhalve de belangen van hun eigen kerkgeloof njet zouden verzaken. Op den dag der verkiezing hebben er zameo- róttingen plaats gehad voor huizen; alwaar kiezers van de be houde'nde partij vergaderd waren. De laatsten hebben met beris pelijke drift op de menigte gevuurd, waardoor twee menschen gevaarlijk gekwetst zijn geworden. Den 28 was men te Dublin nog niet met den uitslag der verkiezing te Longford bekend. De beide kandidaten schenen op een nagenoeg gelijk aantal stemmen te kunnen rekeneneene 'omstandigheiddie wel voornamelijk tot her gepleegde geweld aanleiding zal hebben gegeven. Men heeft alhier brieven uit San Sebastian tot den 22 De cember. Er was toen eene som van 12,000 ponden sterlings van, de zijde der Spaansche regering bij de bevelhebbeis van het Brit sche legioen ontvangen, waardoor inden, bij officieren en sol daten heerschende geldsnood ten minste eenigermaté was te ge moet gekomen. Het legioen bleef deszelfs stellingen in en bij San Sebastian bezetten, en ceszeifs soldaten waren tamelijk ont moedigd. Intusschen heeft de bevelhebber van het legioen ge neraal Evansbij eenen maaltijd, dien hijkort voor den 22, aan de officieren van het 7de regeraent heeft gegevenverklaard dat hijin weerwil van zijn aangekondigd voornemenom naar Londen terug te keeren en de opening van het Parlement bij te gaan wonen, indien de Spaansche regering aan hare belof ten getrouw bleef en hem zoodanige versterkingen toezond, dat hij eene voorwaartsche beweging maken kon, aan de roepstem van eenenhoogeren pügt gehoor zou gevenen in plaats van naar Londen te vertrekkenzijne dapperen tegen den vijand zou aanvoeren. Bij denzelfden maaltijd heeft een der kolonels een toast ter eere van den hertog van Wellingtonals den groot sten veldheer van zijnen leeftijd," uicgebragt. Terstond daarop heeft echter de kolonel Churchill een toast ter eere van Daniel yCornell ingesteld, die, zoo hij zeide, in zijne schatting, een even groot man was, als de hertog van WellingtonDit heeft onder de verzamelde officieren vrij wat opschudding en hevige woordenwisselingen veroorzaaktwaaraan door den generaal Evans slechts met moeite een einde is gemaakt. jffanferijfe. Parijs den 31 December. De instructie ter zake van de" aanslag tegen het leven des Konings, wordt met ijver voortge zet. Naar men in een regtskundig dagblad leest, schijnt het dat de misdaad van Meunier niet als op§ zich zelve staande moet be schouwd worden en dat de justitie reeds op het spoor zou zijn van eenige personen, die zeer in die zaak betrokken zoude zijn. Men zegtdat in eene zaakwelke reeds voor eenigen tijd on derzocht is, eene lijst van zamengezworenen gevonden is, aan welks hoofd Meunier staat. Volgens de in omloop zijnde gö ruchtenzou de tegenwoordigé aanslag dan ook zeer uitgebreide takken hebben. Meunier blijft echter, volgens sommigen ont kennen dat hij medepligtigen heeft^ Volgens een ministerieel blad, echter, zouden de ouders van den moordenaar bij hem toe gelaten, en hij zeer getroffen zijn gewordendeze zouden van hem bekentenissen verkregen hebben ten gévolge waarvan wederom onderscheidene personen in hechtenis zijn genomenbij meer dan 100 zijn huiszoekingen gedaan. De heer Masson is, na een eerst verhoor ondergaan te hebben wederom op vrije voeten gesteld. Men spreekt veel van buitengewone maatregelen om den per soon des Konings tegen alle moorddadige aanvallen te beveiligen. Zoo zegt men dar, wanneer de Koning uitrijden zal tot het hou den van eene revue, of om zich naar de Kamer te begeven, langs den geheelën weg dien hij volgen moet van weerszijden de nationale garde en linie-troepen geschaard zullen staan op drie gelederen, waarvan alleen het eerstemet het gezigt naar den kant van Zr, Ms rijtuig gerigt zal zijn, en twee anderen naar de me nigte gekeerd zullen staan, Nog wil mendat voortaan Z. M, m plaats van langs de kaaijendoor den tuin der Tüillerien naar de Kamer zal rijden, Meti verzekert dat in het verloöpen jaar meer den twin tig duizend personen te Parijs gearresteerd en in de gevangenis der prefectuur van politie gebragt zijn. Naar men verhaalt zou Koning Karei X eene schuld van nagenoeg zes en dertig tuillioen francs hebben achtergelaten, en zijne nalatenschap niet meer dan vier en een half millioen bedragen. In den Moniteur van den 2 Januarij vindt men de volgen de telegraphische depeche uit Bayonne: De bevrijding van Bilbao is zekerde vijand heeft omstreeks 1000 man en hét grootste gedeelte van zijn geschut verloren." Deze belangrijke tijding wordt ook door verschillende berig- ten uit Bordeaux en Bayonne bevestigd. Uit die berigten blijkt dat het leger van DCarlos en dat van den gen er a al Es part et 0 welke laatste aanmerkelijke versterking had ontvangen, den 23 op den regteroever der rivier Nervion tegenover elkander stonden, dochten gevolge van de gestadige sneeuwjagtop eenige kleine schermutselingen na, geheel werkeloos bleven. Op dien dag echter deed de bevelhebber van Bilbao onderscheidene seinenwaaruit Espartero moest opmakendat de stad het gee- ne 48 uren meer houden kon. Ditdeed hem besluiten, óm mee den ochtend van den 24 eenen algemeenen aanval op de linien der Carlisten te beproeven die hun geschut thans weder meer tegen hem dan tegen de stad gekeerd hadden. De hoogten van Santo Domingo die door de Carlistiscjie baiailions uit Gujpuzcpa werden verdedigd, werden door dé Christin os, na een schpipge® yecht vermeestert!en de soldaten van Espartero 'drongen zelfs' jot in sommige batterijen der Carlisten door, Tegen dén avond werden de laatsten in alle rïgtingen tot den. terugtogt gedwongen, Zij bereikten Durangovan waar D. Carlos gedurende den nacht met zijn hoofdkwartierin aller ijl naar Villa Franca geweken De groote hoeveelheid sneeuw, die de wégen bedekte. was. as- maakten het den Carlisten onmogelijk, om al hun belegerin geschut in veiligheid te brengen. Volgens een der berjgten heb ben zij 25, volgens een ander 12 stukken verloren. Ook omtrent het verlies in manschappen aan de zijde der Carlisten lotppen .de opgaven uiteen. Het wordt van eene voor de Chris.tinos.gunstige zijde op 500 man aan dooden en gekwetsten en 300 gevangenen begroot. Den 25 December, des voormiddags ten elf ure heeft Espar» tero zijnen intogt te Bilbao gehouden. Die stad had een zeer treurig aanzien. Overal zag. men sporen van de verwoestingdie de bommen en kogels der belegeraars hadden aangerigt. Op het gelaat der bezetting en der ingezetenen stond gebrek en honger geteekend. Werkelijk zouden indien het beleg nog iets langer geduurd had, de levensmiddelen en krijgsbehoeften geheel en al aan de belegerden hebben ontbroken, In de laatste dagen had den de soldaten der bezetting niet meer, dan een half rantsoen ontvangen. Sommigen schrijven den thans door de Carlisten ge leden tegenspoed ook aan tweedragt onder hunne benden toe. Zij meenen tevens, dat het gebeurde voor de zaak van D. Carlos zeer bedenkelijke gevolgen kan hebben daar thans zijne hoofd- magt döor een aanzienlijker leger bedreigd werd, dan nog gedu rende den geheelen burgeroorlog het geval is geweest. Espartero ver wachtte toch eerlang nog met de afdeelingen van Alaix en Nar- vaez versterkt te worden het Portugesche hulpleger van 5000 man was te Vittoria aangekomen; S aars field had aan het hoofd van 5 of 6000 man Pampeluna verlaten; en men vleidde zich zelfs, dat de generaal Evans met het Britsche legioen zich in beweging zou stellen. Naar men zegtbevonden zich bij het opbreken van het belegte midden der Carlisten reeds vele vrou wen en kinderen uit Biscaye die door de hoop van aan de plun dering van Bilbao deel te kunnen nemen, waren aangelokt. jfójcbcïrlattbra. 'sGravenhage, den Januarij. Heden in den vroegen och tend is in deze residentiena eene niet zeer langdurigemaar smartelijke ziekte, overleden Zyne Excellentie de heer Mr. A, W. N. van Tets van Goudriaangroot-kruis der orde van den Nederlanaschen Leeuw en Minister van Finantien. Het was een manuitblinkende 'door buitengewone begaafdhedenuitgestrekte kennis en onvermoeide werkzaamheid. Zijn staatkundig beleid en zyne in de Hooge Staatsvergaderingen aan den dag gelegde welsprekendheid hebben hem, ook buiten 'slands, beroemd ge maakt. Allendie met hem in aanraking kwamenroemden zijnen innemenden aard. In zijne jeugd bekleedde hij eene openbare ambtsbetrekking té Dordrecht, doch hij legde die in 1795 ne der en bleef tot het einde van 1813 in die stad met schitteren den uitslag het beroep van pleitbezorger uitoefenen. Bij de af schudding van het Fr.insche juk in laarstgenoemd jaar was hij ijverig voor de goede zaak werkzaam, en sedert heeft hij, ruim twee en twintig jaren lang, eerst als Gouverneur van Noord® Holland, en na Mei 1828 als Minister van Finantien, den Ko ning en het herboren Vaderland met onbezweken ijver gediend. Toen de ziekte, die hem op zes-en-zestig jarigen ouderdom in het graf heeft gesleepthem aantasttewas hij in volle bezit zij ner ligchaamskrachten en uitstekende geestvermogens. precies 3 bucrfinf ictt. OPENBARE VERKOOP ING. Op Dingsdag den 10 Januarij 1837, des middags r zal de Weduwe van JAN LOOFaan haar woonhuis in de Sint Jacobstraat te Goesten overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGEresiderende aldaar, publiek en aan de meestbiedende presenteren te Verkoöpen t Eene groote partij TIMMERHOUT, alsEIKE GREINE VURE en DENNE DEELEN,LATTEN, SCHALEN, JUFFERS, KOLDERS en wat er meerder zal worden oogeveild. f' TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS.

Goessche Courant | 1837 | | pagina 2