N.° 3. GOESSCHE 1837. C OU RAN T. MAANDAG DEN 9 JANUARIJ. NIEUWSTIJDINGEN. ZBuiterftlanb. Frankfort den i January. Het corps diplomatique heeft aan Z. M. Koning Otto van Griekenlandin den morgen na hoogstdeszelfs aankomst, zijne opwachting gemaakt. Ook3 de heer von Rothschild heeft met Z. M. eene bijeenkomst gehad; men wil hieruit opmaken dat over financiële aangelegenheden gehandeld is. Des avonds hebben HH. MM. zich in "den schouw burg vertoond met H. K. H. de erf hertogin van Messen, die uit Darmstadt was gekomenom haren broeder een bezoek te geven. Eergisteren morgen hebben HH. MM, deze stad ver laten en zijn dienzelfden dag te Darmstadt aangekomen. Men meent, dat zij de reis naar Venetië, alwaar zij scheep zouden gaan naar Griekenland, nog over Munchen zullen dóen, omdat de cholera aldaar aanmerkelijk vermindert. Van de Servische grenzen schijrft men onder óagteeke ning van den 24 der vorige maandhet navolgende Men meld uit Konstantinopeldat lord Pomohbijdie op het punt stond zich naar Engeland in te schepen, zijne reisuic gesteld heeft, en eerst later van het hemveileende veriof gebruik maken wil. Men zegt niet, op welken grond de lord zijn vroe ger plan veranderd heeftwelhgt gelooft hij zijne tegenwoordig heid te Konstantinopel op dit oogénblik nog noodzakelijkdaar de Churchillsche zaak, welke mén als geëindigd beschouwde, wederom tot nieuwe verwikkelingen aanleiding schijnt te geven. Volgens geruchten heeft de Porte de schadeloosstellingwaar door het geschil moest bijgelegd worden, verworpenen wil zich met geerie schadeloosstellingten minste niet iri dien omvang als de heer Churchill die vordert, inlaten. Dus is de zaak tot het vroeger standpunt teruggekeerd, en lord Ponsonhij moet on langs aan de Porte op nieuw vorderingen, wegens genoegdoening aan den heer Churchillingediend hebben. Dit zeggen ten minste handelsbrievenaan welke inrusscbeo geen onbepaald vertrouwen moet geschonken worden. Men had te Konstantinopel zeer geruststellende berigten uit Tripoli ontvangen; desniettemin zou de Porte voornemens zijn, derwaarrs met het voorjaar" versterkingen te zenden. Het weder was in de laatste dagen in de Zwarte zee en in den Archipel zeer stormachtig geweest, en men had te Konstan tinopel reeds van vele ongelukken op zee berigc ontvangen. De assurantie'premien waren daardoor aanzienlijk gestegen - Uic Athene heeft men tijdingen tot den 6 December. Men bemerkte aldaarsedert eenigen tijdeene groote verkoeling op tusschen den staatskanselier en den Engeischen gezantmet wien hij. vroeger zeer naauw verbonden was Wat tot deze verkoeling aanleiding gegeven hecfe, worde niet gemeld.Er hadden on langs 14 Duitsche officieren hun onslag uit Griekschen dienst be komen. Men zcidedat de meesre der nog overige Beijersche officierenin Junij aanstaande, naar bun Vaderland zouden cerug- keeren. In de provinciën heerschsre rustalleen in de Pelo- ponesus vonden dikwerf rooverijen plaats. De regering had ein delijk het moedig besluit genomen, de gemeenten voor de op hare grenzen gedane rooverijen verantwoordelijk te stellen. Hier van beloofde men zich veel goeds. Den 10 December jl. is op een gedeelte van den nieuwen ijzeren spoorweg tusschen Sc. Petersburg en Paulawsk, de dienst der stoomrijtuigen geopend, ten einde aan de ingezetenen gele genheid te geven, om dit nieuwe middel van vervoer te ieeren kennen. Te dier gelegenheid zegt een berigc uit St, Petersburg het volgende: „Als een merkwaardig verschijnsel mag vermeld worden dat onder de reizigers gedurende de eerste drie dageodie een getal van ruim 1400 bedroegen ten minsten 5 of 600 boe ren voerlieden waren die plaatsen betaalden en mede reden. Daarin ziet men het groote onderscheid en het voorregt van Rusland in vergelijking met andere landen. Elders zijn het de lagere volks klassen die zich tegen dergelijke nieuwigheden aankanten of zich vereenigen om er geen gebruik van te makenten einde de voor- deelen der onderneming te verminderen. Hier daarentegen is ge durende het aanleggen van den weg geene enkele reis eenige te genkanting van de zijde onzer boeren voorgevallenbereidwillig stonden zij hunne grondstukken af, en'maaiden liet onrijpe te velde staande koren af," in dë vqstë overtuiging, dat zij de wet tige schadeloosstelling daarvoor zouden erlangen. Wie geèn ander werk hadrekende het als eene gunst zoo hem toegestaan werd aan den spoorweg te werkenen ondanks alle voorspellingen te dién aanzien is tot op dit oogénblik nog geen enkelen staaf ijzer ontvreemd geworden. En naauwelijks is de weg gedeeltelijk geo pènd, of wij zien dezelfde landlieden naar het kantoor der on derneming stroomen, en hunne 40 kopeken betalen om aan de proefreizeo deel te nemen. Verscheidene toevallig aanwezende vreemdelingen waren verwonderd toen zij hoorden hoezeer de* ze geringe lieden met den nieuwen weg ingenomen waren en den wensch uittendat dezelve toch spoedig voltooid en verder ver volgd mogt worden. Dit juiste en gezonde oordeel kenmerkt den Russischen boer boven zijns gelijken in alle andere landen hij verzet zich niet tegen nienwe inrigtingen,.want hij weet, dat wie in Rusland wer ken en iets verdienen wiloveral gelegenheid daartoe vindt." Van Berlijn schrijft dezer dagen een Koopman het volgende: Aan den heider azuren commercielen hemel hoort men hier ook van, tijd tot tijd de knetterende donderslagen van ongehoord zware bankroeten en de meest verfijnde bedrogmiddeien brengen de nijverheid toe eenen tamelijk ziekelijken toestandalles schijnt in weistand te leven, overal is glans, weelde, maar overal is het de vermomming van heimelijke zorg en nood. Men kleedt zich met pronk en praal; maar er ligt in deze modes een geest van parodie het gelijkt eene maskerade. De gebroeders Moller uit Varde, in Jutland, hebben een duikers toestel uitgevonden welke alle andere door eenvoudigheid overtreft. De duiker kan zich op den grond der zee zoo lang ophouden als hg verkiest, en kan zich vrijelijk bewegen. In tegenwoordigheid van. den Koning van Denemarken en vele be roemde mannen, hebben zij bewijzen van de deugdelijkheid hun ner uitvinding gegeven. Nadat een hunner 26 en een halve mi nuut op den grond der zee doorgebragt hadmoest men hem door een roeper, welke aan het toestel is gehecht, bevel geven om weder boven te komen. Londen den 2 JanuaryOnze bladen tot den 31 Decem ber zijn nog opgevuld mee bijzonderheden wegens het onstuimi ge winterweder, dat gedurende de beide kersdagen en ook nog op den 27 December door geheel Engeland heeft geheersCht. De sneeuw is op vele plaatsen tot een schier ohgeloofelijke hoogte gevallen en opgewaaid. Hier en daar lag zg letterlijk bergen hoog, zoodat de oudste lieden, zich geen tweede voorbeeld van zuik eene massa, in twee of drie dagen en nachten gevallene sneeuw konden herinneren. Alleen gedurende den winter van 1806 moet de sneeuw in sommige streken van Engeland eene soortge lijke hoogte hebben bereikt. De binnenlandsche gemeenschap is, ten gevolge van de gebeele onbruikbaarheid der wegen, zoo ten eenenmale gestremd geweest, dat niet slechts de postkoetsen ner gens hebben kunnen rijden, en ook de brievenmalen niet verzon den hebben kunnen .wordenmaar dat zelfs de Koning, die zich thans met zijne gemalin op het paleis in de zeeplaats Brighton ophoudt, gedurende de genoemde drie dagen in eenen staat van afzondering heeft verkeerd. Geen enkele bezoeker is gedurende dien tijd op het paleis verschenen, en eerst toen de wegen we der eer.igzitis bruikbaar waren geworden, heeft Z, M. depeches uit Londen ontvangen. Te Lewes, hetwelk niet zeer vérre van Brighton ligt, heeft de sneeuw vrij groote verwoestingen aange- rigt. Die plaats is aan den voet van hooge rotsen gebouwd, van welke in den voormiddag van den 27 zware sneeuwklompen naar beneden zijn gestort, die verscheiden huizen geheel bedol ven en vernield hebben. De bewoners waren bij tijds gewaar schuwd doch de mèescen konden niet geloovendat het gevaar zoo dreigend was. Êen twaalftal mannen vrouwen en kinderen bevonden zich nog in de bedolvene woningen. Er werden da delijk 150 menschen in het werk gesteld, om deze ongelukki- gen op te delvendie er dan ookna eenen gevaarlijken arbeid daar nog gedurig nieuwe sneeuwklompen naar beneden kwamen rollen, in geslaagd zijn, om tot in de ingestorte of onder de sneeuw begravene woningen door te dringen. Zes der slagtoffers waren dood; van een zevende was her dijbeen verbrijzeld, doch de overigen werden gered. Het aantal schepen, dat op de Engelsche kust gedurende de stormen der beide Kersdagen ver gaan is, moet, volgens de bij Lioyds ontvangen narigten, zeer aanmerkelijk zijn, In Ierland was den 27 December de binnenlandsche gemeen schap insgelijksten gevolge der groote boeveelheid sneeuwin vele streken gestremd. De strenge winter doet even als altgd, de armoedige bevolking van dat eiland vreesseJijk lijden. De brand stoffen en de aardappelen (het eenige voedsel vaneen groot deel der Tersche bevolking) zijn tot het drie dubbele van den gewo nen prijs gestegen, In Kilkenny en Clonmel h'erscht wezenlijk hongersnood en te Rachkealein het graafschap Limerick wa ren zoo vele menschen, ten gevolge van geleden gebrek, door kwaadaardige koortsen aangetast, dat men geene zieken in het

Goessche Courant | 1837 | | pagina 1