f N°. 105. GOESSCHE 1836. C OUR A N T. 'y föt a fe e Vrijdag Ccoüncu «ti &bmittt£trfttmn €t 4; 9Ne £^T 30 December. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van diendoen te weten Dat door de Raden der Steden Rotterdam en Goesin datis 19 September en 27 Augustus 1836, is gearresteerd een Regie ment en Tarief voor het Beurtveer tusschen die beide Steden-r— gezien en goedgekeurd door de Ed. Gr. Achtb. Heeren Gede puteerde Staten van de Provinciën Zuid Holland en Zeeland lespectivelijk den 23 September en 18 November deszelfden jaars. Dat dezelve met 1 0 Jannarij eerstkomende worden in wer king gebragten ieder belanghebbende zich van dien dag af daar naar zal moeten gedragen. En dat Exemplaren van dit Reglement zijn verkrijgbaar ge steld bij den Stadsdrukker F. Kleeuwens alhier. Gedaan te Goes, den 28 December 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOORvan Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris L. DE FOUW, Jz. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. (Vervolg van ons vorig Nummer Wordende mitsdien alle manspersonen welke op den eersten Januarij 1837, hun 19de jaar zullen zijn ingetreden(hoedanige zijn dezulken, geboren in den jarei8i8), bij dezen opgeroepen en vermaandommet overleggingvan hun geboorte of doop akte zich in bovengemelde dagen ter inschrijving in het gemelde register, ten Sradhuize alhier, aantebieden, en voor afwezigen, hunne ouders voogdencurators of gévolmagcigden. En ten einde niemand zich zonde kunnen excuseren uithoof de van onkunde aan de wetten, ten opzigte der inschrijving eb 'c geen verder daarbij is bepaaldzoo worden bij deze de navol gende artikelen uit eerstgemelde wet op de Nationale Militie woordelijk geinsereerd Art. 2T. Almede zullen zich jaarlijks voor den vijfden Januarijaan^het plaatselijk bestuur, in geschrifte moeten ad- dresseren de bij de Nationale Militievoor zich zeiven dienen de manschappen die in den loop van het laatsvooriedene jaar hetzij öoór'overlijden van eenen vader of wel moederweduwe zijnde of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door overlijden van een' broeder of broedersregt op vrijstelling overeenkomstig de bepalingen bij Art. 91 gemaakt, hebben verkregen en hun ontslag diensvolgens zullen verlangen. Bij deze verzoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noodige bewijzen, ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij het aangehaalde Art. 9 gestatueerd. Tót het doen der voorschfeve jaarlijksche aanvrage om ont slag zijn even zeer als de manschappen zelveook derzelver ouders of voogden, curators en gemagrigden bevoegd. Art. 22, De Plaatselijke besturen na de voorschreven adres sen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht, zenden dezelve, voorzien van hunne consideratien voor den 15 Januarij aan den Gouverneur der Provincie. Arr. 23. Alle aanvragen om ontslag, ter zake voorschre ven, bij de plaatselijke besturen niet voor den 15 Januarij inge komen zijndeof waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde zijn bevonden, zullen voor dat jaar niet worden toegestaan Art. 49. Om tot eene geregelde loting te komen, zullen overeenkomstig art. 207 der grondwetalle ingezetenen die op den 1 Januarij van elk jaar, hun negentiende jaar ?ijn ingetre denna daartoe bij publicatie te zijn opgeroepenvoor den 20 Januarij van ieder jaarbij het plaatselijk bestuur van hunne woonplaats, zich tot die loting doen inschrijven. Art. 51. Ten opzigte der inschrijving en loting zal wel in Ybijzonder in her oog moeten worden gehoudendatwelke aanspraak op vrijstelling iemand zoude verméenen wegens ge breken of anderzins te hebbendesniettegenstaande de- inschrij ving en lotinc door denzelven eveneéns ais door alle anderen zal mieten geschieden. Onder de inschrijving zullen ook begrepen zijnde ge huwden en afwezendende gehuwden zullen aan den Militie Raad moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk. Art. 53. De ouders, voogden en regenten, zullen ver pügc zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand daartoe door hun scbrifrelyk gemagtiga te doen inschrijven daarin nalatig blijvende zullen zij verbeureneene| boete, van niet meer dan honderd guldensdoch niet minder dan vtj f en- twintig guldensen in" geval van volstrékr onvermogen met ecr-e gevangenis van een tót twee maanden wórden gestraft, onyermin* derd de bepalingen ten aanzieji der kinderen of pupillen bij Art. 166 hier na gestatueerd. (Het vervolg in ons volgend Nommerj NJEU W 8TJJ DINGEN. SHuitevihlAttb. Frankfort, den 24 December. Een der Duitsche dagbla den behelst den volgenden brief uit Londen, van den 8 dezer: „Er-hebben in de laatste dagen veelvuldige beraadslagingen bij het departement van bnitenlandsche zaken plaats gehad, die door vreemde diplomatieke agenten zijn bygewoond. Er schijnt over de Belgisch-Hollandsche zaak gehandeld te zijn, of liever over de hervatting der Londeosche conferennenwaarom de Ko ning der Nederlanden verzocht heeft, daar de Holiandsche rege. ring het er voor schijnt te houdendat langs cezen weg alleen de eindelijke regeling van alle nog in geschil zijnde punten mo» gelijk is. Zoo veel men verneemtis de Fransche afgevaardig de belast geweest, het voorstel -van Holland te ondersteunen; alle andere hoven, die aan de confereniien deel namen, schijnen ook te kennen gegeven te-hebben, dat aai? den wensch van het Haagsche kabinet behoort voldaan te worden, slechts lord Pal nterston was er tegen. Hij meent, dat men er weinig door win nen zoude, doordien men zich overtuigd had, dat zoodra de conferentie in eene zekere natie in hare bemoeijingen was geslaagd en de hoop bestond de partijen bevredigd re zien, dadelijk van de Holiandsche 2ijde weder zwarigheden geopperd waren, dis alle berekeningen, alle middelen van uitkomst verijdeld hadden. Hij wenscht derhalve, dat tijd en omstandigheden alleen hier werken mogen, en dat aan ieder vrije hand gelaten worde, ten einde de noodzakelijkheid eener schikking tusschen de twistende partijen eene vereffening te weeg 'orenge, welke vriendschappe lijke raadgevingen niet hebben kunnen uitwerken. Dat is mis schien zeer verstandig door lord Palmerston geoordeeld, doch het zou te wenschen zijn geweest, dat hij zich van het begin af aatt zoo uitgelatenen zich van alle deelneming asn de Belgisch- Holiandsche geschillen onthouden.had, in plaats van zeer hares- togtelijk en party'dig tegen Holland te handelen, dan zou hij geene verantwoordelijkheid op zich geladen hebbenen het qo'c niemand ingevallen zijn, om naar vreemden raad en bijstand orw te zien. Doch dattr menr Holland niet alleen in het diplomatieks maar ook in het militaire belet heeftzijne 'regten tegen Belgis te dóen geldenis het.Wat zonderling, dat thans juist dat kabi net weigert de middelen tot minnelijke schikking te baat te né men, hetwelk die aanvankelijk op den voorgrond stélde en ?or> te zeggen opdrong. Het is nu te verwachten dat de overige leden der Londensche cbnferentie voortgaan zullen of dat zij met de weigering van ons kabinet genoegen nemen, óf er op aandringen zullendat men aan Holland gehoor verleeneof dat zij onder eikanderen afspraken makenen maatregelen nemen zul len, welke de medewerking van Engeland bij deze zaak over tollig zoude maken, hetwelk voor Engeland weinig streelend zoude zijn, en ook misschen met zijne belangen weinig strooken zoude,*9 r— Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: Gedurende den onweerzwangeren nacht van den 4 December bevonden zich twee wachtmeesters der gendarmerie uit Breslait en Steinau op weg van Parchwics naar Steinau. Zij vervolgden hunnen weg onder zwaar weder en merkten op, dat de bliksem stralen door geenen donder werden gevolgd, toen omstreeks na 10 uren de lucht zoo duister werd, dat de ruiters niet dan mee de uiterste omzigtigheid het spoor konden behouden. Weldrt verhief zich een nieuwe, van stukken ijs vergezelde orkaan, tra terwijl dezelve woedde, ontwaarden zij met verbazing, zoowel aan hunne kleederen als aan het tuig hunner paarden, allerlei flaauw brandende vlammen, zij waren, om zoo te spreken, gé- heel daarmede overdekt. Het meest vertoonden zich aan alle spitse voorwerpenmet name de ooren hunner paardenen plooijen hunner rymantels en de takken der boomen, zoodanige vlammen die, naar gelang van de voorwerpen waarop zij zich hadden ge - iet, van verschillende grootte waren. Eerst nadat de ruiters eenen afstand van 400 schreden hadden afgelegdwaren zij bui ten den.kring dezer elekcrieke materie gekomen, en bevonden zich ten 4 uren te Steinau. Ook aan den toren der evangelische kerk aldaar werdengedurende eenige minuten dergelijke, vlaav> t, r V- fV^ OPROEPING VOOR DE

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1