f nige schermutselingen gehad te hebben welke ten onzen voor- deele zijn uitgevallen. Wij hebbec twee dooden en acht ge kwetsten gehad. De troepen van het kamp van Tafna werden volstrekt niet verontrust. Men verhaalde hedden morgendat het ministeriebetrekke lijk de expeditie van Constantineeen tweede verslag, met de lijst der dooden en gekwestebVan den maarschalk Clauzel ont vangen had. Daaruit zou blijken dat in de eerste opgave nog vele gebeurtenissen verzwegen zijndat een generaal zich zeer schandelijk gedragen heeft, en dat het verbreken der krijgstucht door een bataljon veel ten nadeele tot de ongelukkige expeditie heeft bijgedragc. Een Marseiliaansch dagblad houdr een' uir Bona iri waarin gemeld wordtdat men zich onmogelijk een denkbeeld kan vormen van de gesteldheid, waarin het overschot van het leger die stad is binnengetrokkensoldaten en officieren allen waren half dood van koude; van, de meesren waren de voeten of de neus bevroren. Volgens dien brief werd het verlies op aooo man begroot. t- Uit het hoofdkwartier van D. Carlos worden de beide vol» geode berigten medegedeeld: Dürangoden 10 December. In den nacht, van den 7 en den ochtend van den 8 heeft Espartero, die de schipbrug over de Nervion had doen herstellen, zijn geheele krijgsmagc daar over naar Portugalétce en de naburige dorpen doen trekken, en terstond daarna aie brug doen afbreken. Men kan hieruit op maken dat hij van het ontwerpom ons op den regteroever dier rivier aan te tasten, heeft afgezien. Den 8 zijn alle de stuk* ken geschut, die wij naar de linien voor het fort las Banderas hadden moeren overbrengenweder naar de oude tegen Bilbao, gerigte batterijen vervoerd. Het hoogst onstuimige wederhet welk hier sedert gisteren heerschtis alleen oorzaakdat wij het vuur regen de stad nier nog weder geopend hebben;" Durangoden 10 December. Wij hebben gisteren een par lementair naar Bilbao gezondenom de stad op te eischen. Wy wachten het antwoord af. Ten gevolge van het slechce voedsel hetwelk men in de stad moet gebruiken, beginnen1 aldaar onder de ingezetenen en in de hospitalen gevaarlijke ziekten te heerschen. Het kwaad moet van dag tot dag erger worden Te Sos wordt eene nieuwe legerafdeeling van 6,000 man gevormd. De kle dingstukken zijn reeds vervaardigd, maar de manschappen zijn nog niet bijeen. Den 7 dezer maand heeft een Carlistisch battaillon, doox Tarragualaangevoerd, zich op de hoogten voor Pampeluna vertoond en in de stad schrik verwekt. Den 8 was dit battaillon van stelling veranderdén men wildat her den 9 nabij Estella was slaags geraakt." Óok in een bijzonder berigt uit Bayonne van den 12, van eene der Christinosgunstige zijde afkomstig, wordt gemeld, dat de Carlisten den 9 Bilbao op nieuw hadden opgeeischt, na voor af allo maatregelen te hebben genomen, om de stad weder met kracht te beschieten.. De bevelhebber van Bilbao zou uitstel toe den 10 hebben verzocht, om op de nieuwe aan man'mg te antwoordenin hoopdat Espartero iets tot ontzet der stad zou uitrigten. De soldaten van dien generaal bedreven op hunne togtenrondom Bilbao allerlei buitensporigheden, plun derden de woningen der vreedzame ingezetenen en pleegden hei ligschennis in de kerken. Ook volgens dit berigt belemmerden de gestadige regens de Carlisren in het beschieten van Bilbao. Uit de bovenstaande telegraphische berigten ziet men verder, dat de generaal San Migueldié Gomez beletten moest, om den Taag over te trekkenin die poging niet geslaagd is, daar de Cariistische bevelhebberzoo het schijnt zonder eenigen vijand te ontmoeten, en met verwonderlijke snelheid, tot digt bij de Ëbro is voorrgerukt. De Fransche generaal Closnard en de Spaansche generaal Irribarren moeten thans hem daar tegen hpu den, doch indien dit hun mislukt, is het geenszins onmogelijk, dat GomeZy na eenen togt door verre de meeste gewesten van Spanje en na overal schrik en onrust te hebben verspreid, in ISavarra terugkeert en zich daar met de hoofdmagt van D. Car los vereeriigt. Welke verliezen hij ook onderweg moge hebben geleden, zou hij toch omstreeks eens zoo veel manschappen aan zijnen meester terugbrengenals waarmede hijverscheidene maan den geleden uit Biscaye is uitgetrokken, Parijs, den 18 December. De Moniteur kondigt eene voor-, loopige schikking aan tusschen Frankrijk en de Nederlanden be trekkelijk de postgemeenschap dier beide landen over Belgisch grondgebied. Met 1 January 1837 zou deze overeenkomst in werking gebragc wordenwelke zoowel voor de brieven corres pondentie, als voor de spoedige en geregelde onrvaogst van tijd schriften, dagbladen enz, van veel belang is De uirwissellng- kantoren zijn te Valenciennes en Breda. De Constitutionel berigt dat de tijdingen uit Spanje, door de telegraaf overgebragt, zoo duister zijn, als eene redevoering der Doctrinaires. De berigten spreken elkander Iijnregt tegen. Doch dit doen de Spanjaarden en de Spaansche zaken ook. Moei lijk is het b. v. te beslissen of Espartero, om Bilbao te ont zetten op den linker of regteroever van de Nervion zich be vinden moet. geslagenen hebben al die rampen ondervondenwelke op dien zelfden grond zöo menigmaal d^n vreemden aanvaller hebben ge troffen, indien hij zich niet bepaalde bij eene enkele sterktemaar grondgebied begeerde. De Romeinen zelfs huiverden hiervoor, en hebben hunne staatkunde hier nog meer gebruikt dan hunne legers, zoo als in den oorlog met Jugurtha. Ook de Franschen zochten door bondgenootschap met de inboorlingen, gelijk dc* Romeinen, zich sterkte te geven, docb het schynt, ^at ZÜ zich bedrogen hebben. Wel is waar dat het saisoen hun niet gunstig is geweest dat hun leger niet sterk genoeg was voor zulk eene onderneming en men onbegrijpelijk genoeg de sterkte van Constan tine niet kendedoch de vijand die by iedere nederlaag sterker wordt omdat hij zijne aanvallers verzwakt en nieuwe wrekers krijgt in tot nog toe onverschillige'landgenootenbeeft de gelegenheid ge bruikt en die nadeeien aangebragt, waardoor de mislukte togt voor de Franschen eene volslagene nederlaag geworden is. Hetzelfde ondervonden de Christenen in de kruistogten tegen de Sarapenen, en Napoleon in Egijpte. De Arabieren zyn ten allen tijde gevaarlijke vijanden geweest, en wegens hunqe levens- wijze en grondgebied onverwinlijk. .Bij het bepaald uitgedrukte doel der Franschen aangaande de- zen oorlog zou men echter een gelukkiger gevolg gewenscht heb ben, (Ook een gonseerder wetenschap welke ijverige geleerden bij dezen togt tegenwoordig, in deze in oude gedenkteekenen rijke oorden, bevorderden.) Want,nadat zij aan Europa door de ver nieling van Algiers eenen grooten dienst hadden bewezen, wilden ^zy ook Afrika wel doen. Van de drie stelzels was toch het became- lyksteaangenomen. Men zou zich volgens Guizot niet bepalen bij enkele sterkten, of eenen gedurigen veroverings-oorlog voeren, maar meer door vrede dan oorlog koloniserenende verspreide stammen menschelykheid en maatschappelijke orde leerera. Wij gelooven echter dat verre de móesten hierroe nog niet "te brengen zijn, en zij nimmer de Franschen als hunne weldoeners beschouwen zullen. Dit valt dan ook moeilijk te gelooven vooral dooreen volkhetwelk eene geheel bijzondere vrijheid harcstogtelijk, be mint, en hetwelk in oogenblikken van gevaar eene kracht onr wikkelt, welke anders sluimert, maar alsdan, door de magtige drijfveren van hunne godsdienst onwederstaanbaaren onbedwing baar wordt. De Arabier gevoelt bij al de herinneringen van ouden roem dat hij tevens Islamiet is, en fanatisme en fantasie ont- gloeyen hem. De Mooren van Spanje die Oran bewoonen zenden nog iederen dag bij het klimmen van het morgenrood hunne gebeden ten hemel, om nog eenmaal in het geliefd en onvergetelijk Granada hun aardsche Paradijs te mogen wedervin- den. Zulk een volk laat zich niet op de wijze der Franschen bevredigen. Over 't algemeen dragen de kustbewoners van Af rica den Europeers eenen on verzoen lij ken haat toe, en schijnen nog te gedenken aan de verwoesters van Carthago en Circa, fhec tegenwoordige Constantine door Juslinianus herbouwd tot een bolwerk tegen de Afrikanen, maar hetwelk zulks thans in hunne handen tegen de Europeers geworden is.) De Christen opvolgers der oude Europeers hébben dien haat niet verzoend. De Franschen willen het geledetie herstellenen zullen 15,000 man onmiddellyk inschepen. Men zal ook den maarschalk Clau* zei door den generaal Damrecourt vervangen. Wat zal dit uit werken Het schip, hetwelk de tijdingen van een en ander uit Africa heeft overgevoerd, draagt den naam van la Chimère. Qbucrfcnfmt. JHcucjc Hagen. Hergeen de Engefsche staatkunde heeft voorzien, en daarom waarschijnlijk to?lier, is gebeurd. De Franschen zijn in Afrika Heden beviel van eene welgeschapen ZOONE. J. CRÈMER, geliefde Echtgenoot van Goes C. van der SWAN. 20 December 1836. 1 11 11 1—tmm% OPENBARE VERK00P1NG. In de maand February 1837 dag en plaats nader aan te kon digenzal MARINUS KRIJNSÈ, Landman te JVaardeten overstaan van den Notaris L. LANGHORST, residerende te Goes i in het openbaar en aan de meestbiedende presenteren te verkoopendeszelfs Kapitale HOFSTEDE gelegen onder de Gemeente van Waarde voornoemdgroot ongeveer zeven en dertig Bundersbreeder in de uittesteilen plak biljetten vermeld. Inmiddels blijft dezelve Hofstede UIT de HAND te KOOP» Adres bij den Eigenaar en ten Kantore van gezegden Notaris. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Aan het Kantoor van B. D. COHENbij wien Generaal Contraboek wordt gehouden, zijn te .bekomen voor de iste Klasse der 170ste Loterij HEELE en GEDEELTEN van LOPEN, in Koop voor alle Klassen alsmede in Koop per Klasse en Huur waarvan de Trekking zal plaats hebben o-p Maandag Dingsdag en Woensdag den 2, 3 en 4 January 1837. Koop per Klasse. Heel Lot .-'•••ƒ 14,00. Half •••••- 1,00. Vijfde - 2,80 Tiende 1,^.0, - 0,70. Twintig. Heel Half Vijfde Tisnde Twintig In Huur. Lot f 4>oo. - 2,00 0,80* °'4o* °>2o. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS, l

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2