Nö. 103, G O E S S C HE 11 COUR A N' T. Vrijdag 23 December NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 18 DecemberHet Engelsche fregat Me dea is in het begin dezer maand te Venetie binnengeloopenen is bestemd, otn.Hunnne Majesteiten de Koning en Koningin van Griekenland naar hunne Staten over te brengen. Parijs, den ió December. Eene. teiegraphisehe depeche uir Toulon, van den 13, houdt in, dat de herrog van Nemours aldaar in goeden weistand is aangekomen. Z. K. H. zal, alvorens zich naar de hoofdstad te begeven, te Toulon vier dagen quaran taine houden. Een in laatstgenoemd uit Algiers ontvangen be- rigtvan den 18, en alhier dodr den telegraaf overgebragtis vith den volgenden inhoud 1 'Y J Parys den 17 December. Hec ministeriele Avondblad maakt het vervo'g der gisteren afgebrokenerelegraphische depeche bekend L' T.S SScsfwriM jcu PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorce van dien: Maken bij deze aan alle Ingezetenen dezer Gemeente bekend dat de Kohieren Litt. A, N.° 4, 5 en 6, der Personele Belas ting over den loopenden jare, op den 16 dezer maand, door Zijne Excell, den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard en op heden ter invordering tan den' One vanger van 's Rijks Belastingen ingezonden zijn. Zullende dus een iegelijk na bekomene kennisgeving van zij nen aanslag verpligt zijndien overeenkomstig de bepalingen der wee te voldoenop straffe van daartoe anderzins te zullen wor den gedwongen; terwijl die gene.welke hun Aanslag Biljet niet zuilen hebben ontvangen zich van een dubbeld van hetzelve kosteloos ten kantore des Ontvangers zullen kunnen voorziener. zij die zouden mogen vermeenen dat de aanslag nier overeenkom stig >is mee hunne opgave of met de plaats gehad hebben tauxa- 1-1 e opneming en telling zich deswegens schriftelijk met in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien wegens deiDi- rcCte Belastingen m het algemeen bestaande en des verkiezende door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen be klagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en aangeplakt alomme waar zuiks te doen gebruikelijk is. Gedaan te Goes, den 21 December 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris, L. DE FOUW, Jz. IBnU&cMtinb. Men schrijft uit Smyrna van 20 November: Handelsbrieven uit Alexandria van de eerste dagen dezer maand melden dat er onder de oogen der Pacha's van Kairo bij ecne aflevering van lijnzaad aan'Frankische kooplieden een zoodanig bedrog gepleegd is, dat de vreemde consuls zich,óver deze behandeling hunner onderdanen beklaagd hebben, en dat de Pacha zich tot Boghos-Bey wendde om zijnen raad in deze zaak te vragen. Vijf Europesche schepen wachten met het innemen hunner ladingen, op bet antwoord van Boghos Bey-e n de ge heele handelstand is verontwaardigd over de handelwijze van de beschermelingen des Onderkonings. Men sprak te Alexandria van het invoeren eener belasting op her voor de Christenen ge bakken wordende brood." Volgens berigten uit Konstantinopel, van den 23 November maakte lord Ponsonbij toen ernstige toebereidselen tot zijne afreize. Tusschen de Porte en den Onderkoning van Egijpre werden be langrijke onderhandelingen gevoerd 1 welkenaar men beweerde betrekking hadden tot de erkenning van het regt van opvolging der nakomelingen van Mehemed- Ali in de thans onder zijn beheer staande provinciën. De vorige week was eene Egyptische cou rier naar Konstantinopel met gewichtige dèpeches vertrokken. De piest ging steeds voortgroote verwoestingen in de hoofdstad aan té rigten iederen dag stierven aan die verschrikkelijke kwaal n eer dan duizend menschen. JVanSfrijfr. „Het bezetten van Guelma heeft bet uitwerksel gehad, dat men er vair verwachtte. Achmet durft zich niet te .Constantino vestigenhij raadt de bevolking aan, de stad te verlaten, en de wijk 'te nemen-naar Kamarkadde op drie dagreizen ten zuiden wn Constantine. Hij heeft den Cheik El-Klad en acht der meest in de stad invloed hebbende personen doen onthoofden.Qloot' den. nacht at pebroken, j De Moniteur deelt thans ook het officieel heiige der ongeluk» kige expeditie mede. Daarin wordt intusschen nog niets omtrent het getal dooden en gekwetsten medegedeeld, zoodat men steeds diengaande in onzekerheid blyic. Het blijkt uit het verslag van den Moniteur dat men al hef geschut heeft kunnen redden. T)e dood van den kolonel Richepanse en het kwetsen van den gene raal Trezel be vestige zich. De kapitein der genie Grand is mede gesneuveld. Van de generaal ,de Rigny is zulks echter onwaar- Uit de bijzondere berigten blijkt dat wel het slechte weder veel tot het mislukken der onderneming en het ongelukkig einde derzelvc veel heeft bijgebragrdoch dat dit niet de eénige oor zaak is geweest, en dat de Franschen ook veel van de Arabieren hebben uit te staan gehad. Deze hebben man tegen man met de onzen gevochten en alles wat in hunne banden viel werd ge dood, Op elk Fransch hoofd was door Achmet50 franken ge steld, dezelve werden aidan op pieken op de muren van Constan tine gestoken. Omtrent die stad schijnt zich de maarschalk Clau- zei ook zeer vergisr te hebben. Hij moet bij net beschouwen der stad, zeer verwonderd zijn geweest over de buicengemeene wijs waarop dezelve, zoo door de natuur, als door de kunst, ver sterkt is. Dit wordt hem alhier intusschen niet zeer toe eer aan gerekend, daar men van zijn beleid verwacht had. dat hij zich daaromtrent al de noodige inlichtingen had laten geven. Hec overschot van het leger is den 30 der vGHge maand te. Bona aangekomen. In andere berigten komen eenige niet onbelangrijke bijzonder heden voor. Het blijkt daaruit, dat de Franschen, reeds bij den aanvang van den togt, een gedeelte van hunne krijgsbehoeften hebben moeten achterlaten, uic hoofde van gebrek aan de noodi ge muildieren, welke hun door hunne bondgenoocen waretr toegezegddoch niet geleverd werdendat hec leger bij hec aanrukken door ijsachtige stortregens overvallen werdwaar door eéne groote menigte soldaten door ziekten aangetast werd en niet weinigen bezweken, waardoor de weger, onbruikbaar werden en de rivieren en beken tot eene buitengewone hoogte opzwollen en het geschut en, den trein niet dan met de uiterste inspanning van kracht.n konden medegevoerd worden; dat zoo de hoofdbevelht bber als de overige officieren ten uiterste zijn be vreemd geworden, bij den eersten aanblik van Constantine, welke plaats hun was voorgesteld, als van niet zeer veel belang, doch die nu bleek eene zeer aanzienlijke stad te zijnop Europesche wijs gebouwd met net geschilderde huizen van twee en drie ver diepingen en voorzien met hooge minarets; welke boven op eene hooge rots gebouwd, met.diepe grachten omringd en niet dan van twee punten ce naderen was; dat de Franschen alvorens zij voor Constantine kwamen en terwijl zij gedurende twee dagen eer.cn vruchceloozen aanval op eene der poorten dedendoor hevige sneeuwbuijeh werden overvallen, die de onderneming zeer be-, zwaarlijk maakten de zedelijke kracht van den soldaat verlamden, en eindelijkbij al de verdere ongunstige omstandigheden derr generaal Clauzel tot den aftogt bewogen waartoe 'hij vooral ge noodzaakt werd door gebrek aan levensmiddelenen krijgsbehoef ten dat bij het ondernemen 'van den rerugtogtzwermen Ara bieren de Franschen van alle zijden omringdenen schrik en dood verspreidden dat daardoor geene geringe verwarring óhtsto.nden dat de generaal de Rigny, naat men zegt, eer en pligc verge tende, door vcrbaasheid aangegrepen, meteen gedeelte der rui terij op Je vlugt geslagen en het voetvolk aan deszelfs lot over gelaten heefr, hetgeen niet weimg roebragt tot vermeerdering der verliezen De raad van min sters is onophoudelijk vergaderd Naar de ministeriele bladen zich uitdrukkenschijnt men steeds geneigd te zijn, de onderneming voor ce zetten. Ik (de maarschalk Clauselj verzoek u, toe te staan dat de werken te Guelma opgerigc worden, ten einde Fransche infan terie _té beschermen. Door den nacht afgebroken').'''' De telegraaf deelt ook berigten mede nopens de expeditie van Tlémecenwelke gelijktijdig met die van Constantine ondernomen is en waaromtrent men reeds eenige ongerustheid koesterde, Die berigten zijn van den volgenden inhoud Toulonden 14 Decemberten 3 l ure. De bevelhebber der marine tc Aigiers verneemt, onder dag- Q ■—.■4. teekening van den 11dat het expeditie'''leg'erden 23 uveïcrok- ken om Tlemecen op nieuw van levensmiddelen te voorzien, .gaande en terugkomendegeene'hinderpalen ontmoet heeft. Het zelve was den 2. teruggekeerd, 4000 man sterk zijnde, na ee-

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1