r'te hoeden zal de status quo geene ongeneeslijke wonden sfaan en misschien zal het naderhand blijkendat daarin veel goeds is voorbereid, dat thans slechts onvolkomen zou kunnen worden ingevoerd. Je Mairitiendrai is de leus van Oranje en Nederland. Dit is iets groots in dagen die wij beleven/ Wij herinneren ons bij de tegenwoordige beraadslaging der Staten Generaal aan de merkwaardige woorden, voor 4 jaren op den 18 December door Excell. den minister van Buiren- landsche Zaken gesproken, woorden, wier herinnering ook he» den gepast kan schijnen.* te meer daar dezelve gedurig blyken waarachtige waarheid te bevatten, Terwijl het Nederlandsche volkin welke verwikkelingen her ook .gerakesteeds met betamendè waardigheid weet- te handelen zoó liggen zoo min krijgsroem-ëtt bëmöeying mei dé aangelegen heden^van andere natiën in onze bedoelingen-, als zij zouden be rekend zijn voor onze krachten. Onze staatkünde behoort steeds verdedigend en behoedend te zijn en niet min huisselijk dan onze zeden, De Nederlandsche regeringop eerte gelijke lijn geplaatst irift.die van alle andere statbn en.her wederkeerig' ontzag ejschen- dp?, dar .men aan haar verschuldigd Tsvindt zich bij voortduring g 'roepen de vriendschap van alle vreerhde mogendheden mét ijver aan re kweeken en aan alle hare billijke werischer» een naauw- gezet oor te leenen. Eene welwillende toeschouwster der pogin gen in sommige Janden aangewend tot wijziging en verbetering van. derzelver instellingen onthoudt zij zich zorgvuldig van daar-j omtrent partij te kiezen of eene meening aan den dag re leggen zij eerbiedigt die van alle vreemde staarsiieden welke benaming en kleur zij ook voeren. Alleenlijk gedoogt zij nietdat die po gingen worden in verband gebragt roet eenige beperking der on afhankelijkheid, of met eenige krenking der waardigheid en dër regten van Nederland Aldus aan U Ed, Mog. de beginselen onze]4 buitenlandscHe 'staatkunde openleggende zou ik aan mijnen pligt en aan de in spraak van mijn gemoed te kort doenindien ik stilzwijgend voor bijginghoe 'te midden der schokken, welke onverhoeds de geneele maatschappelijke orde van Europa zijn kómen bedreigen Neerlands Staten-generaal aan de wereld-, wier blikken op hen gevestigd zijneen schouwspel aanbieden, hun verheven stand punt het gewigt der gebeurtenissen eti hunner waardig.' On toe gankelijk voor partijzucht, voor verdeeldheid /voor eenigen in vloed van neiging ten gunste of nadeele van bijzondere personen en voor ydele bespiegelingen is deze eerbiedwekkende vergader- zaaj' uitsluitend toegewijd aan de streving naar regt en waarheid, e i san de practischè' bs'erwegrng'en bevordering van de wezen lijke belangen der natie, Geen stelselmatige tegenstand aan de regering, geen blind toe- julcjien harer maatregelen, sléchts dé overtuiging van 'c verstand en 'de ingevingen van *tgewetën kenmerken hier de stemmen hij elk onderwerp uitgebragtstemmen steeds den stempel dragende van onafhankelijke betrekkingen in de maatschap pij, cn wat meer Zegt dien van een onafhankelijk karakter. Nimmer ontberen dan ook hier onze buitenlandsche betrek kingen de noodige ondersteuning en weerklankzoo "dikwijls het er op aankomt de duurzaamheid van den vredeen de vriendschap roet alle mogendheden te bevestigen, en de daartoe strékkende verbintenissen of algemeenë pligren naar te komen, maar wan neer overmoed staatkundige dweeperij of ligtzinnigheid onze oplangen, onze waardigheid en ons volksbestaan aanranden, of Europa mogt verlangendat Nederland ten' behoeve van hetzelve een vruchteloos óffer brenge, en Zich toe demping van den af giond der omwentelingen onderwerpe aan het lot van Curtius of wanneer de vreemdeling zich eigendunkelijk' mogt vermeten bpvelen uit te vaardigen op den grond onzer geboorte danEd. Mog. Heeren, vinden regt en billijkheid eene veilige schuilplaats in uwen boezem en blijft steeds onze leus die van het afgetre d.pn voorgeslacht: „De vrije Nederlander buigt zich alleen voor het Opperwezen PRIJSVRAAG. Het genootschap van Proefondervindelijken Landbouw? in Vriesland Overwegende, dat het, tot .nalating van nuttelooze proeven, en dus tot besparing van kosten, van belang kan zijn te weten, wat iri deze provincie en elders in het vaderland in het vak van den landbouw reeds bestaaten door de ondervinding of gewet tigd of verworpen is Overwegendedat eene beschrijving van den landbouw in de onderscheidene provinciën, tot de regte kennis daarvan, en dus tot dat doel kan leiden, zoo wel als tot het aanbrengen van die verbeteringen in onzen landbouw, welke men hier nog met kent maar elders proefondervindelijk bewezen zijnmet voordeel te kunnen worden aangewend Overwegende, dat zoodanige beschrijvingenonder de nuttigste en min kostbare hulpmiddelen tot. verbetering van den landbouw kunnen en moeten gerekend worden. Looft uit deszelfs dubbele Zilveren Medaillevoor de best ge keurde uitvoerige beschrijving van den landbouw in de provin cie Vrieslandwelke voor den 1 Mei 1837 aan het bestuur van her genootschap zal zijn ingezonden. Eene dito Medaille voor gelijke beschrijving in de provincie Noord-Braband, Eene dito Medaille voor gelijke beschrijving in de. provincie Zee land. v v In overeenstemming met de een deze vooruit gezette overwe gingen kan heer doel des geriootschaps wel geen andpr zyn dan om eene algeheeie en uitvoerige beschrijving te ontvangen van alleswat landbouw kan genoemd wordendaartoe behoorten met denzelven in verband staathet antwoord zal dus behoo- reri te omvatten, niet alleen eene naauwkeurige beschrijving van de hoofdzakelijke grondsoorten, derzelver behandeling of bear beiding en meerdere of mindere geschiktheid tot het onderhoud van deze of gene veesoorten, het voorbrengen van deze of gene vruchten, maar ook eene beschrijving van alle veesoorten, der zelver geschiktheid tot bereiking van het doel waartoe zy gebe zigd worden, en mogelijke veredeling Eene beschrijving van alle gebouwd of geteeld wordende pro»- dukten alsgranenaardappelenzaden tuinvruchtenvruchr- boomenhoutgewassenZoowel als eene beschryving van alle bóeren-gereedschappen en machinerie bij den landbouw in ge- br,uikmet opgaaf van derzelver meerdere óf mindere voortref felijkheid; alles "zoo veêl" mogelijk theoretisch en praccisch, en dus op eene wetenschappelijke manier behandeld. Dit verhindert evenwel niet dat minder omvattende beschrij vingen, bij voorbeeld eene afzónderlijke beschrijving of opgaaf van den akkerbouw, tpet derzelver resultaten —eene beschry ving van de veesoorten, veetelt én zuivel makerijmet opgaaf van derzelver meerdere of mindere Voortreffelijkheid en geschiktheid tot veredeling en verbeteringéene beschrijving van de houtsoor ten en houtceelf; eene beschrijving van alle bij dén landbouw in gebruik zijnde werktuigen en. gerèedschappen en derzelver trap van volmaaktheid in één woord iedere beschrijving van de zen of genen bijzonderen hoofdtak van den landbouw, aan hec Genootschap aangenaam zal zijn te ontvangen en dat de beste en voldoend gekeurd wordende beschryving van lederen hoofdtak voor elk der opgegevenè provinciën, met de gewone Medaille zal worden vereerd, - v De verhandelingen moeten franco ingezonden worden bij den Secretaris des Geriöótschaps re Hóizum provincie Vriesland voor den isten Mei 1837. Dezelve moeten met eene spreuk geteekend zijnvergezeld van een verzegeld biljet, waarop de spreuk der verhandeling staat uitgedrukt, en waarin de naam en de woonplaats van den in zender, voluit geschreven staat. Bestuurders van het genootschap van Proefonderv. Landbouw in Vriesland M. P. D. van Sytzama, Voorzitter Ter ordonnantie van denzelven P. A. Meeter Secretaris ^buertcnlietic V UIT dfi HAND te KOOP, een bijzonder LIGT RIJTUIGJE op Riemen, geschikt voor vier personenhet welk naar verkiezing met één óf twee Paarden- gebruikt kan wor den; adres ter Courant drukkerij van F. Kleeuwenste Cóes. PUBLIEKE VERKOOPING. ten Overstaan van' den Notaris LENSHOEKop Vrijdag den 23 Pecember 1836, des voormiddags ten 10 uren, te Kwadendammevan onge- vee 130 stuks opgaande OLMEN BOOM EN, waaronder extra Zware, staande aan den dijk, strekkende van den Groo- ten Lindenboom bij de Smidse te Kwadendammewestop, PUBLIEKE VERKOOPING VAN PRENTWERK E N. De Notaris L. de FOUW Jz,zal op Maandag en Woens. dag den 19 en 21 December 1836, telkens des avonds ren uren, binnen de Stad Goesin de Zaal van den Schouwburg in de Sociëteit Van Ongenuchten Vrijaanbieden te Verkoo- pen: eene rijke en nieuwe verzameling KUNSTPLATEN, wel ker oorspronkelijke eigenaar voornemens is, na den afloop der opveiling .naar Frankrijk terug te keeren. 100,000 stuks GRAVUREN en LITHOGRAPHIEN. Van de Beroemdste Meesters. V OP Woensdag 21 December 1836, des voormiddags 9 uren zal menop den Dorpe 's Heer Zrendskerkem de Her berg bij Jacobus Minnaarten overstaan van den Notaris L, de FOUWJz. residerende te Goespubliek presenteren te Verkoopen23 Perceelen LANDERIJENaankomende JAN de BRUIJKER Successeuren, herkomstig van wijlen de Pastor Willem Wisse en van welke laatstelijk de inkomsten (zijn geno ten door Kornelis Rentmeesteroverleden te Goes. Alles bij uitgezette Billetten breeder omschreven, Informatien te bekomen bij de Heeren Mrs. HAMER en BLAAUBEEN, Advokaten te Goes en ten Kantore van den No- cans de FOUW aldaar. iiiuü TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS. 1

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2