We 0 U R A N T. N°. 101. GOESSCHE CÏJ Vrijdag iiPiK ssl&L d6 December. Mesturcn cu ^tbmiui^tratrcu, PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorce van dienbrengen bij deze ter kennis yap de Ingeze tenen dezer gemeente: Dat de Patenten over hec dienstjaar 18g<5 (loopende van i Mei 1836 tot ultimo April 1837 ,9 aangevraagd, gedurende het ie. en 2e. kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot aerzelVer afgifte ter Stads Griffie zal worden gevaceerd, gedu rende deze loopende maand December, dagelijks uitgenomen zon en feestdagen 's voormiddags van 10 tot 12 uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd te nutte te ma "ken, ten einde van alle kosten bevrijd te.blijven, daar Hun Ed. Achtb. verpligt zynvolgens Art. 2 van Z M. Besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Patenten of de afschrif ten van dezelvedoor eenen Deurwaarder der Directe Belastin o-enonverwijld aan de Patentpligtigen te doen Uitreiken tegen betaling van tien centswaartoe dan ook met den 2 January eerstkomende en vervolgens zal worden overgegaan. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 14 December 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR van Nisse Ter ordonnantie vso dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz PUBLICATIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van de belangd hebbenden Dat het Suppletoir Kohier van het Patentregc over cjeze Stad voor het se. kwartaal van het dienstjaar 1836 37, door Zyne Excell. den heer Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, den ro dezer maand, executoir verklaard aan den Ontvanger van 'sRijks Belastingen, ter invordering volgens de wet toegezonden is Weshalven alle de Patentsehuldigen worden vermaand en gelast, om ten spoedigsten na bekomen berigr van gemelden Ontvanger, hun verschuldigde te voldoen, op pene als bij de wet bepaald. En ten einde niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goes den 15 December 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse, Ter ordonnancie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 10 December. Ui: Mainz meldt men, dat de ondernemers van de ontworpene nieuwe stoomvaart op den Mid den: en Beneden-Rijn er niet aan twijfelenof de Nederlahdsche re geringdie de gevraagde concessie voor die vaartvoor zoo veel het nederlandsche gedeelte der rivier betreftvoorshands gewei gerd heeft, zal nader bewogen worden, om die vergunning toe tesraan In deze verwachting hebben de genoemde ondernemers jn eene den 25'November te Dusseldorp gehoudene vergadering hunnen raad van bestuur gemagtigd tot het aankoopen van zes stoomvaartuigenen reeds moeten de noodige overeenkomsten voor de levering van die vaarcuigen gesloten zijn, Jfraitlsrtjfe. Parijs, den 9 December. Van de zijde onzer regering zijn weder de volgende telegraphische depeches openbaar gemaakt Bayonne den 5 Decemberten vier ure 'r namiddags. In brieven uit Durango (het hoofdkwartier van D. Carlosvindc men niets naders wegens Bilbao. De berigten uit het hoofdkwartier van Espartero doen zien, dat hij niet voor den 5 aanvallender wijze zal te werk gaan. Irribarren heeft den 2 te Cintruenigo de achterhoede van Cabrera aangetast en hem eenige manschappen en eenige paarden ontnomen." Bay ome den 6 Decemberten acht ure. De generaal Nar- vaez schryft uit Arcos de la Frontera, onder dagteekening van den <26 November, dat hij den vorigen dag Gomez geheel ver slagenhem een groot verlies aan dooden toegebragc en s 50 ge vangenen gemaakt heeft. Daar de afdeeling der garde, die doqr Ribera wordt aangevoerd, te Arcos was aangekomen, zou hij met de ruiterij Gomez in de rigting van Montellario vervolgen, alwaar deze slechts met 2000 man in de grootste wanordewas aangekomen. Alle de Carlistische troepen, die zich aan de linien van To- losa naar de Biddassoa bevonden, zijn naar de zijde van Bilbao getrokken." Het Journal des Debats van den 10 December voegt bij deze berigten het volgende lezenswaardig overzigt: „Men verzekert heden, dat Bilbao weldra door den generaal Espartero ontzet zal zijn. Het gerucht heeft zelfs geloopen dat zijne croepen reeds in den nacht van den 3 op den 4 Decern® ber met de bezetting dier stad ïn gemeenschap stonden. Maar de bij de regering ontvangene depeches maken hiervan geene mel ding en kondigen zelfs aandat de generaal eerst den 5 de Car- listen moest aantasten. Het leger der 'Koningin, na vergeefsche pogingen te hebbent gedaan om in de voorstad van Bilbao, op den linkeroever der Nervion gewapenderhand te kunnen doordringen ten einde ais- dan die rivier over de bruggen der stad zelve te kunnen over trekken en alzoo de stad te ontzetten heefc er zich toe moecent bepalen om den overtogt van de rivier drie uren meer bene denwaarts, onder de bescherming van het geschut der forten vati Portugalete en Desierto, alsmede onder dat der Britsche florille, te verrigten. Voor de aankomst van Espartero hielden de Car- listen die beide sterkten aan de landzijde berend, en zij zouden geëindigd hebben, met zich daarvan meester te maken, indien de Engelsche bevelhebber niet maatregelen van verdediging voor geschreven of aangewezen had en door zijne tegenwoordigheid den moed der Spaansche bezetting had aangewakkerd. Zonder de hulp der Engelsche zeemagc die voor Portugalete en Desier-; to, aan den mond der rivier, heefr post gevat, zou het aan den generaal Espartero zeer moeyelijk gevallen zijn om op den regteroever, alwaar de stad ligt, te komen; en nog moeyelij- ker, om zich daar te handhaven, vermits hij dan een zeer bree- den stroom achter zich en geen ander middel van terugtogt had, dan eene schipbrugdie de vijand vernielen of in brand sceken kon» Het Carlistische leger zal den dag van den 4 hebben be steed, om het belegerings geschut in veiligheid te brengen. Hec stond toen op de hoogten van Bilbao die de wegen nrarMunguia. eu Guernica bestrijken. Men verwachtre een algemeen gevecht» Espartero kon zich de vereeniging van alle zijne strijdkrachtent ten nutte maken om over Durangoen midden door Biscaya heen naar Vittoria terug te keeren in welk geval hij onder weg de magazijnen en wapenplaatsen der opstandelingen in hec land, dat hun hoofdzetel uitmaakt, zou kunnen vernielen, De belegering van Bilbao duurde nu reeds anderhalve maand dat is langeren tijd dan er noodig isom eene veel sterkere ves ting te veroveren. De langzaamheid der bewegingen van het loc ontzet opgerukte leger is niet minder opmerkelijk. De Carlisror» hadden geen zwaar geschut genoeg, om de stad zoo hevig eu voortdurend te bombarderen, als in zulk een geval noodig is. Dikwijls ontbrak het ben ann krijgsbehoeften. Meer dan eens heb ben zij het vuur moeten staken om bezendingen kogels af te wachten die uit hunne gieteryen door middel van muilezels moes ten worden aangebragc. Ook hadden zij behoefie aan bekwame en voor de leiding eeder belegering naar de regelen der kunst geschikte irfgenieurs, In weerwil van bet ontoereikende hunner middelen, zouden zij toch ten langen laatste Bilbao Veroverd heb ben maar men kon voorzien, dat zij dit denkbeeld moesten op geven, zoodra het leger der Koningin hen van nabij kwam ver ontrusten. „Wij zien geene reden, om het aanstaande ontzet van Biihao in twijfel te trekken. Die gebeurtenis moet het noodzakelijk ge volg van den overtogt van Espartero naar den regteroever der Nervion zijn. De Spaansche dagbladen van den 1 December behelzen nieuwe bijzonderheden wegens de bewegingen van Gomez in den zuiden lijken uithoek van Andaluzie. Volgens het Diario mercantil van Cadix van den 21 No vember, rrok Gomez den 17 te Ronda, eene stad van 18,000 zielen, binnen, alwaar hij twee dagen bleef, zonder eenigermate verontrust te worden. Zijne afdeeling was toen, volgers berig ten, waarop men staat kan maken, 9,000 man sterk. Het aan tal eigenlijke strijders beliep niet meer dan 4 of 500300 ge kwetsten werden in hec gevolg der kolonne op muilezels ver voerd. Met de opstandelingen trekken een zeker aantal monniken, priesters en kanunniken meerendeels in uniform en gewapend mede; alsmede eenige gewezene gardes du corps-vele konink-

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1