N°. 100. GOESSCHE 1836. C O IJ 11 A Maandag d2 December. 4 NIEUWSTIJDINGEN. SuifodtLtub. Frankfort, den 4 DecemberBijzondere brieven uit Ber lijn v van oen 30 November, behelzen het volgende?: De door on ze regering Onlangs bevolene uitgifte van nieuw papieren geld geeft aanleiding tot verschillende bedenkingen vooral uit hoofde van de bepaling, dat het oude papieren geld? niet terstond tegen het nieuwe zal ingewisseld worden. Men besluit hieruitdat her in omloop zijnde papieren geld vermeerderd zal worden iets, hetwelk welligt ongelegenheid zou kunnen barenen in ieder geval als eene Soort van vermeerdering der staatschuld zou kunnen beschouwd worden. Men spreekt van het vervangen van graaf Koningsmark al» pruissisch gezant te Konstantinopeldoor den generaal v Muffingdie in der tijd aldaar eene buitengewone zending ge lokkig volbragt heeft. Ook wil men, dat, in plaats van graaf Bulowgraaf Lottum met de ambassade te Londen Zal bekleed worden, en dat de laarsgenoemde te 'sGravenhage zal vervangen worden, door graaf Redernthans intendant generaal der ko ninklijke schouwburgen, De onverschilligheidwaarmede het besluit van ons Hof om voor Koning Karei X den rouw aantenemenbier is op genomen levert een merkwaardig bewijs op van de kalmte die in de gemoederen is gekomen. In 1830 tot 183a zou der gelijk besluit groote bezwaren hebben opgeleverd. Maar ook Frankrijk zelf levert, door het in vrijheid stellen van prins Po- lignaceen treffend bewijs op van de verandering der tijden in December 1830kostte het daar moeite om het vonnis, waar bij die staatsman in 't leven behouden werddoor de volksmee* Ding te doen eerbiedigen*" In een brief uit Weenen van den 2(5 November, door verscheiden Duitscbe bladen medegedeeld, wordt het volgende gezegd De Fransche en Zelfs de Ëngelsche dagbladen behelzen de fabelachcigsre en ongerijmdsce artikelen over het huwelijk des Ko- nïngs van Napels met de Aartshertogin ThereseZoo lang die redeneringen slechts van de radikale zijde kwamenhechtte men natuurlijk geen gewïgc daaraan, maar nu ook andere dagbladen zich op eene min voegzame wijze daarover uitlatenzal het niet ongepast zijn de denkwijze van ons publiek, dat in de open bare gebeurtenissen belang stelt, met bescheidenheid te doen kennen. De Oostenrijker bemind en vereert de leden van het over hem regerend geslacht boven alles, en begeleid derhalve de van ons scheidende beminnelijke Prinses met de vurigste zegen wettschen. Het komt hier niemand in de gedachten om dëh overouden oor sprong van het huis Orleans, welks jongste spruiten nog voor eenige maanden om hunne beminnelijke zeden in de Oostenrijk sche hoofdstad het voorwerp der algemeene belangstelling en ver- eering geweest zijnin twijfel te trekken, men hoprt zelfs slechts ééne stem daarover, dat eene verbintenis met het huis Orleans zelfs dan wanneer het den troon van Frankrijk niet bezat, voor elk regerend geslacht vereerend zoude geacht worden. „Maar'naar mate men de bekwaamheden en den geest van den Koning der Franschen bewondert, en het huisselyke leven van deze doorluchtige familie weet te waarderennaar die mate moet het ook den monarchaal gezinden Oostenrijker leed doendat eene misdadige propoganda schier maand tot maand pogingert tot moorden omwenteling beproeft, welke al het bestaande zoo zeer bedreigenen die' verheven familie gedurig bedroeven en veront rusten. Indien Frankrijk zich in hec genot van inwendige vrede rust en welvaart verheugt, dan neemt Oostenrijk innig deel daar in maar evenzeer als den Hertog van Orleans door zijne per soonlijke houding hier alle harten gewonnen heefc, was men ook bij elke nieuwe poging beducht, dat het aan de zamenzweerders zoude gelukken nieuwe onheilen te Bewerken, waardoor geheel Ëuropa andermaal kon geschokt worden. Alleen om die reden vergezellen onze vurigste gelukwenschen eene dierbare Vorstin naar Napels, zonder dat wij eenig vooroordeel tegen hec oude geslacht van Orleans koesteren. Dit gevoelen is hieren Zefeef in de geheele Monarchiedat der groote meerderheid." Jféfwfcvijfc* Parijs den 4 December. Het ministeriele ochtendblad meldt dat de vreemde ambassadeurs niet aan het hof van Koning Philtpi zullen verschijnen meteenen rouw, die door dien vorst niet wordt gedragen, omdat zulks strijdt met de hofgebruiken.' Het schijnt echter zeker, dat verscheidene der genoemde ambassadeurs, zich dders dan ten hove bevindende, den rouw, dien zij ove; Ko ning Kareiop her voorbeeld hunner souvereinenhebben aan genomen, zullen blijven dragen, en denzei ven ook geenszins bij huD dagehjksch verkeer met de ministers zullen afleggen. De heden door het bestuur omtrent Spanje bekend gemaakte tijdingen zijn van dén volgenden inhoud Bayqiine, ifen 2 Decemberten 1 ure. De jpost van 'Madrid isdoor den doortogt van Cabrera op den 27, tivee dagen te Sorïa opgehouden. „De brigadier Veraafgevaardigde, is tot minister van oor log benoemd. „Men schrijft uit San Sebastian, van den 30, fat Esparte* róom te Bilbao te komen, eene schipbrug over de rivier zal leggen. Vief-eflitwifitig stukken geschut, uit Engeland gekomen krijgsvoorraad en eene compagnie artillerie, zijn te San Sebastian óntscheept, en zijn voor de wapening van het fort der haven el Passago bestemd." De Moniteur houdt nog heden morgen de volgende depeches in: Baijonneden 2 Decemberten 2 Ure. Den 30 is Esparteroop eene schipbrug tegen overDe-» sierto de rivier overtrokken. Villa-Redl is dezelve mede over getrokken te Olaviega en deze beide generaals staan op den reg- ceroever tegen over elkander, op drie mijlen van Bilbao. „De geheraal Eguia heeft aan Villa-Real al zijne beschik bare troepen gezondenen zet het beleg voort. Het kloosteif der Conceptie, dat fiet punt vati aanval is, was den 1 niet ge nomen en de stad hield het nog. Baijonneden 3 Decemberten 41 ure. a Irribarèü is op Azagraen de generaal Closnar opPuetl- te Ia Reijna aangerukt, om den doortogc te beletten van verschei dene honderde' paardenwelke in Andalusië genomen zijn, als mede vanhet gelddat Cabrera (Door den nache afgebroken). Men had te Madrid den &7 nog geehe latere tijdingen uifi Andaluzie, dan tot den 19 November. Men weet thans met ze* kerheid, dat Gomezna de belangrijke stad Sevilla ernstig te hebben bedreigd en aldaar veel schrik te hebben verwektuit dien omtrek is weggetrokken, bij Palma de Guadalquavir is over gestoken en den 12, ten tien ure des morgens, te Ecija is bin nengerukt. Hij is aldaar tot den 14 gebleven, om zijne solda ten te doen uitrusrea en zijne battaillons nieuw in te deelen. Daar op is hij naar Ossuna getrokkenterwijl hy zich sedert naar de Sierra de la Ronda heeft gewend, een bergketen, waarin het naar men verzekert, zeer rnoeijelijk zal zijn hem te bereiken,* Gedurende het verblijf van Gomez re Ecija, hebben zijne ben den geenerlei buitensporigheden gepleegd. Hij heeft zich bepaald tot het verbreken van den steen der constitutiehet afvorderen der rantsoenen en kleedingsiukkendie hij voor zijne manschap pen noodig had en het heffen eener brandschatting. Voorts heeft hij te Ëcija eene dagorder uitgevaardigdvolgens welke alle. uu gehuwde etl Weerbare jongelieden onder zijfle vanen moesten dienst nemeneen zeker aantal aanhangers def oude orde van zaken heeft aan deze oproeping gehoorzaamd. Sommige Madridsche bla den laten niet onopgemerkt, dat de generaals der Koningin rog niet zeer ijverig in het vervolgen van Gomez zijn, daar deze an ders onmogelijk twee of drie dagen lang ruscig te Ecija Zou heb ben kunnen blijven. Die bladen verwachten echter bij voordu- ring veel heils van dê aankomst van den jeugdigen geheraal Nar- vaet op fhet oorlogstooneel in Andaluzie. Er zijn er, die aart Gomez hec ontwerp toeschrijven, om niet in de Sierra de la Ronda te bïijvetimaar om zich naar Gibraltar te wenden,en daaf na zijnen overgrooten buit in veiligheid te hebben gebragc, zij-' ne legerafdeeling af te danken. Het laat zich echter niet den ken, dat hij zich, zoo doende, geheel aan de genade der hemt vijandige Ëfigelsehen zal overgeven. Ilcbjcvïaubcït* Coas, deH ta DecemberDe Londensche Tory bladen too- nen zich zeer geergerd over een onlangs te Brussel plaats gehad hebbend voorval, alwaar zekere Engelsman Tiddj geheeten, die, waarschijnlijk voor rekening van hei Bybelgenoootschap Fransche en Hollandsche nieuwe Testamenten verkocht, nadat de pastoors tegen hem gepredikt hadden door een honderdtal lierefi uit het gepeupel aangerandmet steenen geworpen en gedwon gen is, om de Uitoefening van zijn bedrijf te laten varen, zon der dat hij bij de overheden bescherming heeft kunnen vinden.' De Times merkt aan, dat deze daad van vervolging plaats heefc gehad in een land als Belgis, hetwelk döör O'Connell steeds als» het Eldorado der burgerlijke en godsdienstige vrijheid en als hec toonbeeld, naar hetwelk Ierland zich rigcen moes, wordt voor-

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1