v Terstond eene DIENSTMEID, met de Pot kunnende omgaanbenoodigdadres bij den Uitgever dezer. V De COMMISSIE tot i>e (ECONOMISCHE SPIjS- UITDEELING t e Goes haren dank betuigende voor de one van- gene bijdragen tot instandhouding van hare inrigcing, geeft te vens den belanghebbenden kennis: dat de eerste Bedeeling voor dezen Winter, zal plaats hebben, Maandag den 12 dezer maand des voormiddags te half twaalf uren, en dat die Bedeelingen vooreerst zullen worden voortgezet des Maandags, Woensdags en Zaturdags van iedere week. daSr het in den cegenwoordi'gen tijd hier zeer regen- en nevelach - tig is. Inmiddels heeft ook de bezetting groot nadeel geleden en zijn van het bataillon dac hec klooster verdedigd heefc, slechts 2 compagnien over. Bilbao is zoo naauwingesloten, dat aan de belegerden geen ander middel van gemeenschap met Poreugaleca is overgebleven dan dat van tonnenwaarin zij hunne brieven sluiten, welke door de rivier met de ebbe afdrijven. Eenige dier tonnen zijn de door Carlisten opgevischt waarvan de brie* ven den nood der belegerden mededeelden. De bezetting is op lialf ration van brood gebragt zij heefc volslagen gebrek _aan_ yleesch, maar ruim brandewijn en wijn. Te Valencia is weder eene zamenspanning ten voordeele vatï jD, Carlos ontdekt; er zijn aldaar verscheidene personen in hech tenis genomen. Gomez bevindt zich thans in het zuiden van Andalusie, en wel tusscheo Sevilla en Malaga. Deatdeelingen ondzr Espinosa, RiberoAlalz en Narvaes vervolgen hem met 20,000 man de afwezigheid dezer, regen over naauwelyfcs óooo man gestelde magt, strekt natuurlijk den Carlisten in het Noorden ten voordeele. Cabreradie zich in Estramadura van Gomez afgescheiden heeft, is naar La Mancha getrokken met eenige honderd man en eenen aanzienlijken buit De Spaansche zaakgelastigde heeft bekend gemaakt, dat hij, door gebrek aan tijd, verhinderd is geworden, om, reeds van heden af aan, een begin te maken met het verwisselen van de op den eersten November vervallen coupons der buitenland- sche spaansche schuld in pandbrieven op de schatkist'van Madrid De telegraaf van Toulon heeft een berigt overgebragt van den 1 dezer, inhoudende, dat men er gunstige tijding had ont vangen van de africaansche kustdat de troepenwelke naar Conscanciue in aancogt waren, den 17 te Guelraa waren aange- komen, en aldaar overvloedigen leeftogc hadden gevonden^ De gezondheid der soldaten had door de laatste regens niet geleden en de hertog van Nemours bevond zich mede in goeden welstand, 's Gravenhage den 5 DecemberIn de bijeenkomst der Tweede-Kamer van heden heeft de heer van Reenen een voor scel ontwikkeld, hetwelkin afwachting eener volledige herzie ning van de wet op het personeel moet strekkenom de ta xatie van hec mobilair op eene andere dan de thans bestaande wijze te regelen, als welke, zoo de voorsteller zegt, rot bil lijke bezwaren aanleiding heeft gegeven. In'het voorstel kómt Onder andere voordatbij hec vragen van taxatiehet mobi lair geschat zal worden op driemalen de waarde van da stofFering- der in gebruik zijnde vertrekken van het gebouw en daegeene rijtuigen tuigen en stalgereedschap onder de meubelen zullen gerekend worden. Het voorscel is tiaar de afdeelingen verzonden, Vervolgens is door de commissie voor de petitiën verslag uitgebragt omtrent onderscheidene requestenalsonder andere •van het besuur van Workum betrekkelijk de organisatie derreg- terlijke magc van den heer Kanngiesser te Amsterdam One werpen van financiëlen aard aanbiedende; van M. van Eyk te Goudaklagende over verhooging van aanslag in belastingenj alsmede omtrent een verzoekschrift van grutters tot wijziging van art. 50 der wet op het gemaal. Al deze stukken zijn ter griffie neergelegd. Daarentegen is de Kamer overgegaan tot de orde van den dag, ten aanzien van de volgende stukken, als: van een verhuurder van kleine percelen te Rotterdam, wegens terugbetaling van de voor de huurders betaalde penningen yan een militair, die zijn ontslag verlangtvan A.Hansen te Utrecht die onder anderen her herstel der gilden vérlangt, en. zich tegên de machinerie verklaart; van den kollonel Gustafsonwederom klagende óver hier te lende ondervondene behandeling der pö Jitie eindelijk van de zich noemende diakenen enz., der chris telijke gereformeerde kerk in de Smilde ten geleide van een ge drukt smeekschrift aan Z, M. den Koning en ten betoogö van het nut der onbepaalde vrijheid van godsdienst-oefeningen van de bijeenkomst eener synode tot toetsing van de begrippen der genoemde gereformeerden. De commissie heefc in dit stuk geen eigenlijk verzoek gevonden, en, ondere overwegingen in het midden latende gemeend hetzelve slechts te kunnen beschouwen als een geleibrief van het bedoelde boekwerkwelft laatste in dé boekerij zal worden geplaatst Goes, den 8 December. Eergisteren is alhier de verjaring van Z. K. H- de Prins van Oranje op de gewone wijze gevierd. Uit Utrecht schrijft men Van verschillende kanten hebben wij nadere berigten van de onheilen door den orkaan van den 29 November verooor zaakt. Men verzekertdat de vernieling van boomen grooter is dan bij den storm van den 9 November 1800. In hec bosch van Amerongen alleen wordt het getal ontwortelde en verbrokene sparrenbomen op 5000 begroot. In dat dorp zijn 4' tabaksschu- ren omvergeworpen, en te Rhenen 7 cabaksschuren. In debos- schen van Z. K. H. den Prins van Oranjete Soestdijk en Baam, is de verwoesting ook zeer groot honderden boomen zijn er geveld. Te Hamburg heeft de orkaan zware verwoestingen oange- rigtjvooral ook in de haven en op de Elbe aan de kleinere vaartuigen. Eenige daarvan zijn gezonken, zoodat er slechts de raasten van gezien worden. Vele wrakken drijven in de ha ven om. Ook in de haven van Alcona hebben de schepen zeet geleden, onder anderen, is eene brik geheel omgeslagen. Te Dusseldorp en Munster heefc dezelve groote verwoestingenaangerigc. Eenige visschers van Blankenberg, die op de kust van Walcheren schipbreuk hebben geledenzijn in hunne woonplaats teruggekomen em beroemen zich hoogelijk over de menschlie vendheid waarmede zij zijn gered en ondersteund gewjrden. Verscheidene hunner makkers worden nog vermist. Den 22 November II. is te Zuiliche.m, in den zeer zeld- zimen ouderdom van 101 jaren, 10 maanden en 6 dagenover leden de heer Mattijs Casteleijn. Zijne zielsvermogens bleven hem tor op het laatste oogenblik bij; eene kortstondige ziekte maakte eene einde aan zijn leven. Te Luik hebben eenige onlusten plaats gehad, tijdens de deliberation van de kamer van koophandel ter zake van een ver zoek van de br.usselsche Bank om aldaar eene naamlooze asso* ciarie ppcerigten, ter vervaardiging van wapenen, Vele fabriekan ten hebben zulks aangemerkt als noodlottig voor hun bedrijf. De werklieden zijn öp de been geraaktzoo dat men de gewapende magt heeft móeten te hulp roepen ten einde het bijeengeschool volk titteen te drijven. Zulks schijnt moeite te hebben gekost, en verscheidene lieden zijn daarbij gevatanderen gewond. De stedelijke overheid heeft de menigte zeer ernstig vermaand om zich rustig re gedragen en met gestrenge maatregelen ge dreigd; niaar daarentegen de werklieden verzekerd, dat voor hunne belangen zoude worden gezorgd. Ondanks de ernstige* vermaning der stedelijke overheid, zijn te Luik de onlusten van de werklieden der geweer fabrieken den 2 dézer herhaald. De troepen der bezetting zijn dien dag in groo» ten getale op de been geweest, en hebben met geweld de zaam- geschooldè menigte uiteengedreven. De regering heeft daarop andermaal eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij zij verklaarc de orde tegen eiken prijs te willen handhaven, QbucvtaiUcu. Heden verloste zeer voorspoedig van eene welgescha pene DOCHTERA. C. VISSER, geliefde Èchcgenoote van Goes, W van ETTINGER H. Dz- den 8 December x836,. Goesden 8 December 1836, Namens de Commissie voornoemd, H, C. PILAAR, Lid Secretaris V OPENBARE VERKOOPING, op,Zaturdag den 10 December 1836, des avonds ce 7 uren precies, in het Loge ment de Groote Zoutkeet alhier, ten verzoeke van de Weduwe en Erfgenamen van wijlen JAN LOOK, en ten overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGE, residerende te Goes van een Hecht» Sterk en Welbecimmerd WOONHUIS en ERVE, staande en gelegen in de Sint Jacobstraac binnen deze Stad, Wijk B. N.^ 71waarin de TIMMERMANS AFFAIRE sedert eenjge jarèn méc goed succes is, en nog wordt uicgeoeffend. Zijnde inmiddels UIT de HAND te KOOP, te bevragen bij de Eigenaresse, alsmede bij opgenoemden Notaris. OP E NB ARE VE RKOOPING. Op Vrijdag den 30 December 1836, des voormiddags te elf uren, zal de Heer A, J. KOLE, Eigenaar te Zierikzeein hec Logement de Groote Zoutkeetbewoond bij Cornells de Jon ge Jz. te Goeseen overstaan van den Notaris A, SMALLE GANGE residerende aldaar, publiek en aan de meestbiedende presenteren te Verkoopen: - De WINDKQRENMOLEN, staande in de Gemeente van V Heer Abiskerkeca., in de nabijheid van bet Dorp Nisse met 7 Roeden» 59 Ellen ERVE, gemerkt letter A. N.g 29, Kadaster Sectie B. Numero 234, benevens her daarbij 'staande WOONHUIS, SCHUUR en 9 Roeden ERVE en TUIN, A. N.° 28Sectie B, N.° 239 en 240. De Verkooper is genegen om f 3000, op voornoemde Goe deren als eerste Hypotheek ten Interesse a 5 pCt. in het jaar gevestigd te laten mits zich daaromtrent met den Kooper ver staande. V Terstond een HUISKNECHT benoodigd adres mee franco Brieven onder de letter A.bij den Boekhandelaar Svan Benthem re Middelburg TER BOEKDRUKKERIJ VAN F- KLSEUWENS. 1- - - i -

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2