N°. 97. GOESSCHE Vrijdag 1836. COURANT. 2 December Besturen en ^ïbministratieu. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland Gezien de Missive van Zijne Èxcell. den Minister van Binnen* landsche Zaken van den 14 dezer maandN.° 2 en de daarbij medegedeelde besluiten Zijner Majesteit van den 16 April 1836, N.u 109, en 21 Augustus 1836, N.° 25, van den navolgen- den inhoud. Wij WILLEM, bij de Gratie Gods, Koning der Ne- derlandenPrins van Oranje NassauGroot Hertog van Luxemburg, enz enz.enz. Op de adressen van Binnenloodsen van het Oude Schildbe- hoorende tot het loodswezen van Texelen van het Plaatselijk Bestuur van het eiland Texel, Gezien de rapporten van het Departement van Marine van den 18 en 31 Maart 11., lett- B, N.Q 59 en 29. Onzen Minister van Financiengehoord advies van den 9 April 1836, N. 45 (950.) Hebben goedgevonden en verstaan, te bepalen: i.9 Dat in afwachting van de nadere regeling van het Lood sen op het Noord Hollandsche Kanaal en de beslissingof daartoeonder anderenook de Binnenloodsen van bet Oude Schildzullenkunoen worden toegelaten, intusschen aan ieder van de twaalf tot dat loodswezen behoorende Loodsschippers, gelijk ook aan ieder van de zes en dertig daartoe behoorende gewone Binnenloodsenter spoedige te gemoet koming in hunne reeds geledene verliezen, sedert de nieuwe daarstelling van het Loodswezen van Texeluit 's Rijkskas zal worden toegekend eene toelage te wetenaan de Schippers van 2,50en aan de Lood sen van f 2,00per week iederen wel voor eerstte rekenen van af den 1 October 1835, toten met den laat stee Maart 1836 zullende de voldoening van het geza menlijke bedrag dezer toelagen tér somma van Twee Dui zend, Zes HondertTwee en Vijftig Guldens(f2651 bij een later te verevenen mandaat plaats hebben uit zoo- danigen post der begrooting van het Departement van Marine, over 1836, als nader door hetzelve langs den gewonen wegvoorgedragen en door Ons zal worden aangewezen. 2.° Dat bet vastgestelde bij art. 49 van het algemeen regie ment op de Loodsdienst in het Koningrijk der Nederlan den, goedgekeurd bij Ons besluit van den 5 Julij 1835, Staatsblad N.° 21) omtrent de betaling van vijftig cents f 0,50) voor ieder uur afstands van de haven alwaar het schip is binnen geloosd, tot de standplaats, waartoe de Loodsen behoorenzal worden toegepast op de Loods reizen over de Zuiderzee en mitsdien door den Schipper of Gezagvoerderboven en behalve het Loodsgelddaar voor bij de Tarieven bepaalddie vijftig centen zullen moeten worden betaaldvoor ieder uur afstand der plaats alwaar het schip is gebragt tot aan Willemsoord. Het Departement van Marine is belast met de uitvoering de zes, waarvan afschriften zullen worden gezonden aan Onzen Mi nister van Financien, en aan de Algemeene Rekenkamer tot in formatie en narigt. V Gravenhageden 16 April 1836. (get.) WILLEM, Van wege den Koning (get.) G. SCHIMMELPENNINK, Accordeert met deszelfs origineel De Griffier ter Staats Secretarie, (get.) L H. ELIAS SCHOVEL, Voor eensluidend Afschrift, De Secretaris Generaalbij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Cget.) C, VOLLENHOVEN. (Het vervolg in ons volgend Nummer NIEUWSTIJDINGEN. ZJutfochLtufc. Frankfort, den 25 November. Volgens de jongste brieven uit .Napels, van 12 November, nam de cholera aldaar eerder roe dan afmen rekende dat in het etmaal 20Q personen stierven. Dd burgemeester van Mainrz heeft, ter geruststelling der inge zetenen, openlijk bekend gemaakt, dat het gerucht, als of dt cholera zich ook reeds te Mannheim vertoond hadongegrond isen dat tot dus ver geene sporen der ziekte in den Beneden Main Kreitz ontdekt zijn. Sedert de fransche revolutie van 1830 is het eiland Maltha eene verzamelplaats geweest van staatkundige vlugtelingen uit onderscheidene landen alwaar omwentelings-piannen en zamen- zweringen, aan welke die lieden deel hadden genomen, mislukt waren. Onder dezelve bevonden zich behalve Polenvooral vele Italianen. De in 't bijzonder bij de zaak belang hebbende regeringen hebbenten aanzien van die Italianenin der tijd aangedrongen op eene verwijdering of ten minste op eene stren gere bewaking van die lieden, en, naar men verneemt, heeft het oostenrijksche bewind onlangs, bij gelegenheid van den te rugkeer van prins Esterhazij naar Londendeswegens zeer drin gende voorstellen aan lord Palmers ton laten doen. Men had zich des te meer gevleid met een gunstigen uitslag van deze voorstellenomdat het britsche kabinet vooral thans veel belang heeft bij de vriendschap van het oostenrijkschemaar naar men verzekertis het antwoord van den britschen minister geheel regen de verwachting uitgevallen hetzelve moet namelijk over het geheel uitwijkend, en, ten aannzfen van de verlangde ver wijdering van den Prins van Capita zelfs weigerend geweest zijn. Van de Bosnische grenzen wordtonder dagteekening van 12 November gemeld Alle berigcen uit het binnenste van Bosnië bevestigen, dat ten gevolge van de laatste overwinningen des Veziers en van de door denzelven genomen maatregelen de rust geheel hersteld is., Om^fl-Pacha heeft Liano bezet, zonder tegenstand te ontmoe ten en van alle kanten ontvangt men betuigingen van onderwer* ping. De Verier, die vroeger in Belgrad door zijne verdraag zaamheid jegens de Christenen algemeene achting verworven heefc neemt maatregelen, die aan de talrijke katholijke Raya's eene krachtdadige bescherming beloven. Te Trawnik heeft hij aan eene by hem verschenen bezending de verzekering gegeven, dat alle redenen van klagten voor de Christenen zouden uit den weg geruimd worden, Firdus-Bey heefc zich insgelijks aan Osman- pacha onderworpen." Z. M. Koning Otto van Griekenland in den 18 dezer te Oldenbnrg aangekomen. Den 22 was bepaald voor de plegtige voltrekking des huwelijks van Z. M. met de Prinses Amalia van Oldenburg. Volgens berigc uit Rigais de brug over den Duna al daar den 14 weggenomendaar zich reeds hier en daar ijs op de rivier vertoond had. De kleinere rivieren en staande wate ren waren reeds vroeger geheel toegevroren. De aanvoer van goederen van den zuidelijken oever voor de nog talrijke in lading liggende schepenwas door het afbreken der brug aanmerkelijk belemmerd en ondervond groote vertraging, JfVeiifcrijfc. Parijs deti 25 November. Het vertrek van prins Lodewijk Buonaparte van Lorient is eenigzins vertraagd gewordendoch alleen door het onstuimige weder. Men meldtonder dagteeke ning van den 21, dat de prins dien dag, onder eenen grootea toevloed van aanschouwersweder aan boord is gebragt, en dat het fregat daarop onder zeil is gegaan. Berigten uit Madrid meldendat de vergadering der Cor tes 256 leden behoort te tellen maar dat niet meer dan 130 der- zelve in genoemde hoofdstad tegenwoordig zijn. Men rekende, dat no dezer laatsten genegen waren, om Koningin Christina als regentes te erkennenen in die hoedanigheid doch zonder een raad van regentschapte bevestigen. Niet alleen Rodil weigert zich van zijn commando te ont doenook Alaix vermeent hetzelve te moeten behouden. De ministers Mendizabal en Calatrava maken zich zeer ongerust voor her uitbreken van onlusten, waarbij men hen zal noodza ken een goed heenkomen te zoeken. Madrid telt thans verscheid dene geheime genootschappan welke een bijzonderen invloed op de menigte uitoefenen als het genootschap van de regten van den mensch't welk in twee afdeelingen is verdeeld, waarvan de eerste besluiten de tweede uitvoertde onregelmatige en de regelmatige metselaarsen wat des meer zij. Verscheidene compagnien van de nationale gardeD moeten zich onderling ver bonden hebben, om personen en eigendommen te beschermen, maar geenzins in 't midden te treden, ten einde pogingen te ver hinderen om de ministers door anderemeer bekwame mannen te doen vervangen. Het 4de regiment van de garde't welk in Madrid in bezetting ligt, schijnt almede eenige blijken van insu- bordinantie te hebben gegeven. Intusschen hebben de ministers niet geschroomd, om wettelijke maatregelen aan de Cortes voortedragen, waarby zij het verrno,

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1