G O E S S H E C O U R A T. w. »n - d4 November. NIEUWSTIJDINGEN. "mi ^uüocïtluub. Frankfort, den8 November, Tusschen den i en 2 was de cholera te Munchen merkelijk toegenomen, zoodat in den voormiddag vap laatstgenoemden ctyg,.het geca! der zieken met 32, verminderd ea dat der aangetasten in het a!fgemeen tot 92 ge stegen was, teryyijl er 14 personen op dién dag stierven. Daar entegen was het getal der nieuwe zieken van den 2 op den 3 aan merkelijk minder, als beloopende slechts 13. Üit Weenen schrijft men, van den 1 dezer, dat Z, K. H. de hertog van Salernodenvorigen dag in naam van Z. M.den Koning der Beide Sicilien, plegtigom de hand van H. K. H. de Aartshertogin Theresiadochter [van Z. K. H, den Aartshertog Karei gevraagd en datZ. M, de Keizer zijne toestemming tot die ech.tverbindtenis verleend heeft. In den loop der maand January zou het huwelijk nog plaats hebben. Hiermede vervallen difs de vroegere geruchtenals of de Kobipg van Napels voornemens zou zijn geweest, de hand eener dochter van den lConirig dèr Franschen te verzoeken. Hamburg den 5 November, Ter gelegenheid van de span ning, die vooral in de laatste tijden zich tusschen Noorwegén en Zweden geopenbaard heeft, is door Z M. den Koning dier heide landen, bij de opening van den buitengewonen noorweeg- schen Storthing, aan deze vergadering een zeer uitvoerig berigt medegedeeld, nopens den toestand van Noorwegen sedert de ver eeniging met Zweden. In dit stuk wordt aangetoond, dat Noorwegens geldmiddelen, handel en nijverheid, bij het begin der vereeniging in den aller- jnromerlijksten toestand waren, en sedert tot cfehvefBlydendsten staat wan bloei gebragc zijn. Onder de vele bijzonderhedendie tot staving daarvan worden bygebragtmerkt mén ook de vol gende op dat de uitvoer van visch die in 1819 slechts 214,000 tonnen haring en 65,800 schipponden andere visch bedroeg, in 1.8.35 heeft bedragen 536 000 ton én 156,000 schipponden dat de uitvoer van timmerhout welke in de eerste 6 jaren der vereeniging jaarlijks" 120 k 1,60,000* last bedroeg, in de laatste 6,jaren nooit minder dan 170,000, en in de laatste 3 jaren zelfs 214,000 last heeft bedragen en zujks ondanks de maatregelen, die door Engeland genomen zijn tér hégunstiging van dien handels tak in deszelfs koloniën; dat de scheepsvaartdie voor 12 jaren 1700 vaartuigen metende"53,000 'lastenbezigdethans 2200 vaartuigen, van 72,000 lasten vordert, eii zulks ih weerwil van de uit staatkundige en commerciële betrekkingen Vobr'rspruitenbe mededinging dat de bevolking, wejke in 1815 900,000 zie len beliep, thans bijna 1,260,000 bedraagt;—, dac Noorwegen voor de vereenigingjaarlijks omstreeks een millioén tonnen .vreemd graan noodig had, en thans, ten gevolge van de.uitbrei ding van den landbouw (ofschoon deze altijd zeer belemmerd wordt door het klimaat), slechts 750,000 tonnen waarvan ech ter 500,000 door de stokerijen verbruikt Worden; dat het bedrag van het in omloop zijnde papieren geld der Banksederr 19 jaren, van naauwelijks 2 tor ruim 5 miljioenen rhalersen ,.het actief der Bank van het jaar 1826 tot 1835. van 6,900,000 sp. thai, tot 8,737,000 is geklommen dat de tol-gelden welke het grootste deel van Noorwegens inkomsten zijn) van het jaar 1816 tot 1825, jaarlijks gemiddeld 241,039 thai, zilveren 825.920 thai papier hebben opgebragt, en daarentegen in de 10 laatste jaren gemiddeld 802,800 thal.' zilver en 518,000 thai, papier, ja in het laatste jaar 1,071.560 thai, zilver en 537,652 th. pap. en zulks ondanks de aanzienlijke verminderingen die het tol ta ref ondergaan heeft; dat de directe belastingen die in 1818 600.0000 th. beliepen, thans, ten gevolge van de vefmeerderde opbrengst der tohgelden verminderd zijntot '185,006 th. en al- zoo eene bijna onmerkbare last zijn gewordenrerwijl bovendien ook de gemeentelijke belastingen aanmerkelijk verminderd 2ijn dat de openbare schuld mee rassche schreden hare gcheele ver nietiging nadert. Voorts wordt geweien.,op de. verbetering cn uitbreiding van het openbaar onderwijs, .op het daarstellen van vele nuttige open bare inrigtingen jyegen en1 an.de,re 'middelen van gemeenschap ;'öp de groote werken die., Vo.opde marine zijn,uitgevoerdop. den bloei der steden en landgemeenten ip cen woord op den toestand van algemeene welvaarteq verbetering waarin het geheele Kijk v verkeert. Na de herinnering aan dezen gunst/gen uitslag der vereeniging!, verklaart de Koning, dat bij die vereeniging tusschen Noorwe gen en Zweden beschouwt als zijn roem en geluk; dar alleen die; vereeniging aan Noorwegen deszelfs tegenwoordigen rang onder de onafhankelijke Staten verzekert dé waarborg is van de persoonlijke en staatkundige vrijheden der Noorwegersen de bronader van deszelfs rijkdom en welvaart. Ten sloïté dringt Z. M- ernstig aan op bet handhaven en versterken dier vereeniging door eenaragt, wederkeerig vertrouwen en broederlijke vriendschap tusschen de beide volken. Dit stuk is door Z M. te Stok- holm onderceekend den 13 October. pARys, den 6 November. Het schijnt zich te bevestigen, dat de jeugdige onbezohnenen Bodewijk Napoleon niet naar eenige regtbank zal verwezen worden. De ministeriele bladen duiden die meer eu meer aan. Hec algemeene denkbeeld blijft dus?, dat hy over de grenzen zal gevoerd worden. Verder blykt het, dat men, wegens het gebeurdegeene meerdere personenalthans van aan belang, in hechtenis heeft'genomen. Een paar lieden die ge vat waren, waaronder de kok van den Prins, Zijn, na een eerst verhoor ondergaan te hébben dadelijk wederom op vrije voeten gesteld. Jjet ministeriele Avondblad deélt -fnede dat men té betreuren heeft, dat té Straasburg v.fer luitenants van het bartail- lon pontonniers, waarvan drie voorevlugtig zijn, hunne soldaten hebben willen verleiden, hergeen hun echter mislukt is. De Mo- niteur maakt de benoeming bekend van den luitenant kolonel Taillandier tot kolonel, als eène belooning voor het door den» zeiven te Straasburg gehouden gedrag. Na het gebeurde te Straas burg, verdient het nog al opmerking, dat de regtër van instruc tie van Bar-le Due bevel bekomen heeftzich onmiddelyk do eene der gieterijen van het departement der Maas te begeven, alwaar eene bestelling van adelaars géschied zou zijn. Afgeschei den daarvan, schrijft men uit de Zuidelijke departementen, dac er in de laatste rijden een groot aantal rondventers opgemerkt is, die beeldcenissen van Napoleon in brons, pleister en prenten ver kochten, zoodat het al méér én meer schijnt, dat het gebeurde te Straasburg niet op zich zélf, maar met eene uitgebreide za- menzweering. in verband staar, welke tot een complot behoorde dat verschillende takken had. Brieven uit Vendóme houden in, dat de ongeregeldheden, al daar voorgevallenvan ernstiger aard geweest zijn dan men het eerst heeft willen doen voorkomen. De'oproerige huzaren moe ten vrij hevigen tegenstand gebóden hebben.De beruchte bri gadier Brugant heeft, bij zijne inhechtenisneming, middel ge vonden eene portefeuille met papieren in het heimelijk geraak te werpen. De politie heefc daaromtrent onderzoek gedaan. Een onzer dagbladenlé Tempsher voorgevallene overwe gende. is het. niet met diegénen eens, welke van ooideel zun, dat elke mislukte zamenzwering srrekkéri moet, om de 'regèri-g krachtiger re doen worden. Onder de zoodanige behoort die van Straasburg niet, zegt het blad. Het dagblad erkent, dac die dwaze aanslag mislukt is. dac de orde en wetten zijn gehand haafd gebleven, doch men heefc daarbij gezien, welke misdadi ge plannen steeds in de hoofden van velen blijven bestaanea hoe gemakkelijk zij het wanen het bestaande bewind omver té werpen. Sedert zes jaren is er geen jaar voorbij gegaan, zon der een aanslag tegen den Vorst of tegen het bestuur. Het dag blad geeft daarvan ten deélé de schuld aah het bewind, hetwelk dé staatkundige driften re veel onderhoudt en aan de partijen een te groot denkbeeld van bate krachten gegeven heeft, door ze als dreigende voor te stellen.* Beter ware 'net geweest, en is het na nog. die als onbeduidend te beschouwen, en Irt de geboorte te verstikken. Omtrent het gebeurde te Straasburg verneemt men weinig nieuws. Het Journal de Paris zegt dat bet nü stellig bepaald is, dat Lodewijk Napoleon niet voor het hof van assises zal te regt staan. In genoemde stad wordt een lraaije kamer voor hem in gereedheid gébrage, waar hij al de genoegens van her leven, uitgenomen dë" vrijheidzal kunhetl genieten. Het 4de regemenc artillerie, dat cjeél genöihen 'heeft aan den opstand, Zal Straas burg verlatenen zich naar'Lnfére begeven. Naar men verze kert zal het door het fste regement artillerie worden vervangen. Het geregtelijk onderzoek wordt met ijver voortgezet, en tot dusverre blykt hel niét, dat eenfg inwoner deel aan den opstand genomen hebbe. Een nieuwe inhechtenisneming heefc er plaats gehad, namelijk van een' luitenant kolonel op retraite. Zijn naam wordt nog niet opgegeven, doch men weet, dat hij gevat is, op het oogenbiik dat hij zich over de grenzen naar Zwitserland wilde begevén. ;:i 1 Men heeft thans berigten uit Madrid tot den 1 November, De reeds sedert eenige dagen verspreide geruchten, dar de Car- liscische bevelhebber Gomez wieti de generaals dér Koningin Rödijf Aiadk én.EspitiQ'sazoö als zij voörgaven, te midden -• "tf vi y. c t v?y\o *&\\- Maandag

Goessche Courant | 1836 | | pagina 1