rigten uit Parijs heeft de hoogleeraar Cousindie gelijk men weet, onlangs dit rijk heeft bezochtom den toestand van het onderwijs in oogenschouw te nemenden 29 der vorige maand in de vergadering der Maarschappij voorde zede-en staatkundige wetenschappen aldaar reeds een brokscuk voorgelezen van de be schrijving welke hij omtrent zijne bevinding in deze gewesten bezig is te vervaardigen. Dit fragement was gecireldEen be zoek van de kweekschool voor het lager onderwijs te Haarlem in Noordholland. De leden der Maatschappij hebben deze voor lezing met levendige belangstelling'aangehoord en den heer Cousin verzocht, hun omtrent denuitslag zijner reis meerdere mededee Jingen te doen. De hoogleeraar heelt zich dien ten gevolge ver bonden orri in de eerstkomende zitting der;Maatschnppij die op Zaturdag, den 5 dezer zou plaats hebben een verslag wegens zijne bevinding in de stads armenscholen te Arasterdam voor te lezen. De ParijssChe berigten van den 31 October behelzen geen ander nieuwsdan dat de heer de Saint-Hubertdie een der aanzienlijkste'en vermogendste ingezeten der Vendée plagt te zijn en wegens zijne deelneming aan den jongsten opstand in dat ge west i vroeger by verstek ter dood is veroordeeld; den 25 Oc tóber, zich bij het gewestelijk bestuur te Bour-bon-Vendée vervoegd heeft, om in onderwerping aan de tegenwoordige Fransche regering te komen en zich in handen van het geregt te geven. Eene herziening van zijn regtsgeding en eene daaruit voortvloeiende vrijspraak zal waarschijnlijk hex gevolg van dezen stap zijn, Hij is onder de hoofden van den opstand in de Vendéeeen der laatste die zich aan Koning Lodewijk Philips onderwerpt. De Quöditïenfte zegt. dat de gewezen minister.*/* Pejronnet thans zoo kort na zijne bevrijding, in eénen bedenkelyken toe- Stand verkeerd. De Londenscne berigten tot den 2 November behelzen niets van groot belang. .Alleen blijkt daaruitdat in den nacht van den a 1 October in hét gebouw der Bank van Engeland brand is ont staan., die echter gelukkig spoedig is gebluseht. 'Hcngcïiutjcu. In Barcelona heeft het volgende zonderlinge voorval plaats ge grepen. Een voormalige monnik, tot den boekhandel zich be geven hebbende, heeft door eene buitensporige zucht voor zeld zame werkenwaaraan hij door de hem ten dienste staande mid delen niet kon voldoen, gedreven, een betreurenswaardig voor beeld van menschelijke dwaasheid gegeven. Dweeperij of oogen- blikkelijke hartstogt hebben wel meer sommige menschen ver leid tot misdaden, welke zij voor onschuldig hielden, als zijnde middelen tot hun heilig schijnend doel, doch het genoemde voor beeld is eenig» Don Vincents had bij eene Boekverkoopïng op een zeldzaam voorkomend werk, gedrukt in 1482 door Palmartde eerste Boekdrukker in Spanje, geboden, doch zekere Patxot, had in overeenstemming met andere Boekhandelarendie D. Vincen ten monopolie benijdden, telkens den prijs verhoogd, besloten hebbende het tot iederen prijs te koopen en werd eigenaar. Kor ten tijd daarna brandde zijne woning afen het bijna onkenbaar lijk van den ongelukkigen Patxot werd onder de puinhopen ge vonden. Spoedig hierop werd er een moord gepleegd aan eenen Duit» scher, die een man van ietteren was, en werd ook het lijk ge vonden van eenen priester. Noch partijwoede, noch geldzucht schenen den moordenaar gedreven te hebben. Want beiden wa rén stille burgers, en men vondc bij hen geld en geldswaarde. Nadat nog negen dergelijke moorden gepleegd warenwaaronder aan staatslieden en andere aanzienlijke personen, kwam men op het denkbeelddat welligt eene heimelijke inquisitie zich had ge vormd, en de geregtelijke onderzoekingen begonnen. Ook bij Don Vincenteals oud Monnik verdachtwerden na zoekingen gedaan, welke geheel vruchteloos zouden geweest zijn, indien niet toevallig het oog der onderzoekers gevallen ware op het zeldzaame boek, hetwelk Patxot had gekocht. Daar dit boek toen naam had gemaakt trok het hunne aandacht, en de herinnering aan den kooperdie verbrand scheendeed ach terdocht ontstaan. Don Vincente zeide hetzelve van hem te hebben gekocht. Doch weldra bi) hem meerdere boeken gevonden wor dende die aan de bekende vermoordde personen hadden coebe hoord, werd de'ongelukkige tot bekentenis gebragc, doch be- "Weerde alles met een goed doel te hebben gedaan tot heil der wetenschap, en verzocht als men hera strafte, zijne verzameling van boeken te laten bestaan, als zijnde een heilige schat. Hij schijnt dan ook met zyne moorden geen ander doel te hebben gehad, en gruwde op het denkbeeld uit geldzucht dir te heb ben gedaan. Hij is echter nog uit zijne razernij ontwaakten er kende bij zijne veroordeeling zijne misdadige' dwaasheid. EXTRACT uit de registers van den burger- Ijken stand der Stad Goesgedurende de maand October 1836. OPENBARE VERKOOP ING. Op Zaturdag den 12 November 1836, des avonds te 7. urenzal men binnen de- Scad Goesin het nntemelden Lone- men:, ten overstaan van den Wel Edel Gesrrengen Heer VYc- deregcer van hec Kanton Goesen door het Ministerie van de daartoe gecommitteerde Notarissen L. L A NKH O RST A. SMALLEGANGEresiderende aldaarin het openbaar bij Opbod en Afslag presenteren te Verkoopen ie. Het sedert vele jaren gerenommeerd HEEREN LOGE MENT bevorens genaamd de Stad Rotterdamthans DE KORENBEURSstaande en gelegen aan de West zijde van de Groote Markt te GoesWijk AN,° 3 Kadastrale Sectie D, N.° 389, grenzende tegen de thans nieuw gesticht wordende Graanbeurs. 2e. Een Hecht en Sterk KOETSHUIS, STALLING voor vier paarden en ERVE aldaar, Wijk A, N ö4f, Sectie D N.° 742. Infortriatien zijn te bekomen ten kantore van den Heer P REKKERProcureur op de Houtkade te Middelburgals mede bij de opgenoemde Notarissen te Goes V* Den Bontwerker van BUREN, van Middelburgis uitgepakt in 't Logement de Korenbeurs,met diverse PELTE RIJEN, Winter en andere HANDSCHOENEN, JAGT GE REEDSCHAP, KOUSSEN en andere Gebreide Goederen. MET PERMISSIE. Wordt door dezen bekend gemaaktdat ter gelegenheid van den Beste Toondag. op Dingsdag, den 8 November, -des avonds ten 8 uren, ten huize van dé Weduwe G. Goossenop de Marktgegeven zal worden groot BAL en DANSPARTIJ, onder Directie van B. Wiekartvan Rotterdam. De entree is bepaald op 25 cents per persoon en er zal voor een goed Orebest en Baletmeester gezorgd worden. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Aan het Kandoor van B. D. COHEN, bij wien Generaal Contraboek wordt gehouden zijn te bekomen voor de 5de Klasse der 169ste Lotenj, HEELE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop voor alle Klassen, alsmede in Koop per Klasse en Huur waarvan de Trekking der tweede week wordt vervolgt op Maandag. DingsdagJVoensdag en Donderdagden 7, 8, 9 en 10 November 1836. In Koop. Heel Lotfl5->oo. Half 37,50. Vijfde 15,00. Tiende - 7<50. Twint. 3.75. In Huur voor de eerste IVeek. Heel Lotf 29,00. Half 14*5°* Vijfde - 5,80. Tiende Twinc. 2,90. MS. TER BOEKDRUKKERIJ VAN F. KLEEUWENS. I Goes, den. 7 November. De Koningin-Regentes van Spanje heeft tot de vergadering der Cortes eene aanspraak gedaanwaar1 in der wereld wordt opgedrongen dat hare zaken zeer gunstig Staan, dat de Caflisten geene de minste vrees inboezemen, en de toekomst zeer bemoedigend is. Bij de vele onwaarheden echter komt in deze zonderlinge aanspraak eenehoewel aldus biet gemeende waarheid voor. De Koningin roemt de belan gelooshëid harer legers. Het leger heeft wel getoond weinig be lang te stellen in de zaakwaarvoor het strijden moesa, ca is dus in dit opzïgt wei belangeloos Gehuwd tëendert van de Visser en Maria Potvliet,—Arie Brulneshoofd en Margareths Burks. Pieter de Jonge en Katharina Gunier. Geboren: Den isten Tannetje Cornelia, dochcervan Laurus Clerum'en jacoba Elenbaas, C 226. johanna Klazina, dochter van johaor.es Reijnaars en Maria Theresi» Janse, O 205.,— den 2den. Adrianadochter van Pieter Laurentius van der Reit «lAntonetta Jacobs, C 70 den 3den. David Jacobus, zoon van jacobus van der Pijl en Kornelia Wilheltnina Brakenburg, A 117 den 6<^en. Kornelis jacobus zoon van Hubregt Vos en Jannetje Huberta Verwest, B 173 den 7den Kacha- rina jacoba, dochter van jacobus Pals en Kornelia Vette, li 97. Kornelis zoon van Cornells de Munch en Kornelia Snoep, D 47, Jannetje, dochter van Paulus Reij-nhout en Neeltje Dees, E 45 den i4den. Gerrit, zoon van Oirk Verheule en Cornelia Schouwenburg, t) 90. den jijden. Kornelis, zoon van Johannes Andreas Schalier en Anna Maria Cornelia van Elseling, A 210. den l7dën Hendrik, zoon van Johannes Maas en johanna jacoba van Kleinenbeugel E 106. den 20sten. Jacobus Marinus, zoon van Willem Walrave en jannetje Knuit, C 114. den 2isten. Kornelis Théodorus zoon van Adrianus de Jongh "en Lena van der Swan A lit. den 24sten. Keeltje, dochter van Kornelis Ver heule en Helena van Baaien, A 53. den 25sten Huibrecht, zoon van Maatie Schrijver, E 130. Jan, zoon van Jacob Örtelee en Maria Barbera Verheule* B 46. den 2ósten. Johannes, zoonvan Henarikus Adrianus Voorbeijtel en Krina Kornelia ZandeeE 155- den 29Sten. Anthony, zoon van Willem janson en Helena Maria Springeling, E 60, deh 3osteri. Leonard'josiaszoon van Jo hannes Geraard Risseeuw en Kornelia Johanna de Fouwj B 1S4. Dus 13 van het mannelijk- en 6 van het vrouwelijk geslacht. In het geheel 19 personen. Overleden- 1 Denude®. Maatje Felius, oud 5 jaren, dochter van Joos en Catharina Geluk E 8r. den 8sten. jahannes Félius, oud 20 maanden, zoon van joos en Catha rina Geluk, E 81. den 9den, jacobus Barbier, oud 2 jaren, zoon van Engel en Elisabeth KesselaarC 16. den riden Kornelis jacobus Vos, oud 5 dagen zoon van Hubregt en jannetje Huberta VerwestB 173. den i3den. jannetje de Munck, otid 5 maanden, dochter van Bastiaan en jannetje WagenaarE .47, den' i4den. Klaas Maathnijsenoud 49 jaren, in het Gasthuis. den ijden Hen drik Koelman, oud 64 jaren in het Gasthuis. Adiiaan de Dreu oud 72 jaren E 100. den 22Sten. jan Reminse, oud 78 jaren, E 23 —den 24sten. jan Loof' oud S9 jaren, B 71. den 3isten Willem Vertregt, oud 43 jaren, C 169. Dus 9 van het mann elijk- en 2 van het vrouwelijk geslacht. In het geheel ir personen. n

Goessche Courant | 1836 | | pagina 2